начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Въпрос за условна присъда

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Въпрос за условна присъда

Мнениеот mineski » 17 Авг 2020, 14:53

Здравйте след 2 месеца ми изтича условната присъда и искам да попитам, какво че пише на свидетелсвтото ми за съдимост. На мястото което искам да започна работа казаха че на него може да са пристъпленията но отдолу да пише Реабилитиран! Моля да ми кажете какво следва че доста юристи ми казаха различни неща. Благодаря за вниманието



Изображение

Изображение
mineski
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 17 Авг 2020, 14:44

Re: Въпрос за условна присъда

Мнениеот ilian_todorov » 17 Авг 2020, 18:38

mineski написа:Здравйте след 2 месеца ми изтича условната присъда и искам да попитам, какво че пише на свидетелсвтото ми за съдимост. На мястото което искам да започна работа казаха че на него може да са пристъпленията но отдолу да пише Реабилитиран! Моля да ми кажете какво следва че доста юристи ми казаха различни неща. Благодаря за вниманието



Изображение

Изображение


Ако сте реабилитиран на свидетелството за съдимост ще пише "неосъждан".
Изчакайте да изтече срока и подайте заявление в бюро Съдимост.

Не разбрах осъден ли сте на глоба и тя платена ли е? Ако не е платена, е малко по-сложно.
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Въпрос за условна присъда

Мнениеот mineski » 18 Авг 2020, 08:06

То пише на листа че платена. Въпроса е дали ще трябва да чакам 3 години след иЗтичане на условната присъда или може да се пусне молба?
mineski
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 17 Авг 2020, 14:44

Re: Въпрос за условна присъда

Мнениеот ilian_todorov » 18 Авг 2020, 12:30

mineski написа:То пише на листа че платена. Въпроса е дали ще трябва да чакам 3 години след иЗтичане на условната присъда или може да се пусне молба?

Не се вижда. Щом е така не е нужно да чакате три години.
Кога е платена? Изминала ли е поне една година от плащането? :?:
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Въпрос за условна присъда

Мнениеот mineski » 18 Авг 2020, 13:29

3 години са минали от плащането и колко процента сте сигурен в това което казвате защото моя адвокат каза че след 3 години от изтичането на присъдата мога са се реабилитирам, а четох чл.85 в който пише точно обратно което той ми каза
mineski
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 17 Авг 2020, 14:44

Re: Въпрос за условна присъда

Мнениеот mineski » 18 Авг 2020, 13:33

Моля заповядай линкове със снимките щом не отваря добре снимките.

http://store.picbg.net/pubpic/DC/AE/b35 ... 9dcae.jpeg

http://store.picbg.net/pubpic/79/78/b61 ... 87978.jpeg
mineski
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 17 Авг 2020, 14:44

Re: Въпрос за условна присъда

Мнениеот ilian_todorov » 18 Авг 2020, 14:11

mineski написа:3 години са минали от плащането и колко процента сте сигурен в това което казвате защото моя адвокат каза че след 3 години от изтичането на присъдата мога са се реабилитирам, а четох чл.85 в който пише точно обратно което той ми каза

Щом са изминали нямате проблем, освен ако не сте извършил друго престъпление. Може би имате предвид член 86 от НК. :idea:

Чл. 85. (1) (Предишен текст на чл. 85 - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г.) Реабилитацията заличава осъждането и отменя за в бъдеще последиците, които законите свързват със самото осъждане, освен ако в някое отношение със закон или указ е установено противното.
(2) (Нова - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г.) Разпоредбата на предходната алинея не се прилага по отношение на осъдените за престъпления против мира и човечеството.

Чл. 86. (1) Реабилитацията настъпва по право в следните случаи:
1. когато лицето е осъдено условно, ако в изпитателния срок не е извършило друго престъпление, поради което следва да изтърпи отложеното наказание
;

Нали не сте реабилитиран преди условната присъда за други престъпления?

(2) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г.) Реабилитацията по право не настъпва за престъпление, извършено от пълнолетно лице, което е било веднъж реабилитирано.

П.П. Кажете му на адвоката си, да си смени професията с друга.
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Въпрос за условна присъда

Мнениеот mineski » 18 Авг 2020, 15:46

Ами незнам това първото дело което е 2007 дали се брои което е с глоба и съм е платил и да имах впредвид 86
mineski
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 17 Авг 2020, 14:44

Re: Въпрос за условна присъда

Мнениеот ilian_todorov » 18 Авг 2020, 22:00

mineski написа:Ами незнам това първото дело което е 2007 дали се брои което е с глоба и съм е платил и да имах впредвид 86

Чл. 87. (1) Вън от случаите по предходния член всеки осъден може да бъде реабилитиран от съда, който е издал присъдата като първа инстанция, ако в течение на три години от изтичане на срока на наложеното с присъдата или намалено с работа или помилване наказание не е извършил друго престъпление, наказуемо с лишаване от свобода или с по-тежко наказание:
1. ако е имал добро поведение и
2. ако при умишлено престъпление е възстановил причинените вреди.
(2) Съдът може да реабилитира осъдения и без да е възстановил причинените вреди, ако има за това уважителни причини.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 92 от 2002 г., в сила от 01.01.2005 г., изм. относно влизането в сила - ДВ, бр. 26 от 2004 г., в сила от 01.01.2004 г., изм. - ДВ, бр. 103 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г.) Когато наред с наказанието лишаване от свобода е наложено и наказание лишаване от права по чл. 37, ал. 1, точки 6 и 7, или пробация, за да се постанови реабилитация, трябва да е изтекъл срокът на това наказание. Когато е наложена глоба, тя трябва да е изплатена.

Това е много важно обстоятелство, дали сте бил някога реабилитиран! :!:
Ако сте бил реабилитиран по старо дело, дори да е глоба, ще трябва да водите дело за реабилитация по делото с условната присъда след повече от три години. Ако обаче само са Ви наложили административно наказание по чл.78а от НК, тогава не сте бил осъждан и впоследствие реабилитиран. Проверете на какво основание сте осъждан/Ви е наложена глобата. :idea:

Не бързайте да казвате на адвоката си да си сменя професията. :idea:
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Въпрос за условна присъда

Мнениеот mineski » 18 Авг 2020, 22:43

Нищо не разбрах? Дадох ви двете ми присъди! Само това са нямал съм друго. Сега последно какво се случва. Няма ли някой друг който да се изкаже
mineski
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 17 Авг 2020, 14:44

Re: Въпрос за условна присъда

Мнениеот ilian_todorov » 18 Авг 2020, 23:51

mineski написа:Нищо не разбрах? Дадох ви двете ми присъди! Само това са нямал съм друго. Сега последно какво се случва. Няма ли някой друг който да се изкаже

Чак сега ги видях. :)

След като сте бил веднъж реабилитиран по присъдата от 2007 година, ще трябва да поискате от съда, който Ви е осъдил да бъдете реабилитиран, но след малко повече от три години.
Дотогава ще се водите осъждан. :idea:

Адвокатът Ви се оказа прав.
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Въпрос за условна присъда

Мнениеот mineski » 19 Авг 2020, 06:33

Няма ли никакъв друг шанс да се реабилитирам?
mineski
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 17 Авг 2020, 14:44

Re: Въпрос за условна присъда

Мнениеот doondie » 19 Авг 2020, 08:31

След като реабилитирането ставало автоматично, защо на представения документ, който не се вижда какъв е и откога е, пише "Е ОСЪЖДАНО"? Защо присъдата отпреди цели 10 години все още му виси като камък на врата? Дори в делото по втората присъда е посочено, че лицето е неосъждано.

По отношение на следващата присъда - от октомври 2017, за 23 месеца, условна, с 3-годишен изпитателен срок - кое се гледа за реабилитацията по чл. 87 от НК и защо - срокът на наказанието или срокът на отлагането му? В чл. 86, ал. 1, т. 1 от НК се говори за условно осъждане, съответно в т. 2 се говори за ефективна присъда. В същото време в чл. 87, ал. 1 от НК не се говори изобщо за срок на отлагане, а напротив - за срок на наказанието, за добро поведение и за евентуално намаляване на срока с работа или помилване. В този смисъл не мисля, че трябва да се чака още 3 години, а напротив - може да се поиска реабилитиране след изтичане на изпитателния срок, тъй като се касае за условна присъда. Единственото утежнение се изразява в това, че по силата на чл. 86, ал. 2 от НК реабилитирането в случая не е по право, а трябва да се заяви. В случай обаче че чл. 87 е приложим и 3-години все пак се броят, то това трябва да става от датата, на която наказанието би изтекло, ако беше ефективно. В противен случай би било несправедливо спрямо осъдения, тъй като срокът на наказанието е намален с времето, прекарано в ареста, но изпитателният срок остава същият. Липсва пропорционалност. Не знам дали има съдебна практика по въпроса и не съм и търсил, затова моят съвет е да се пусне молба за реабилитация още октомври месец т.г. Съдът съответно ще укаже може ли, не може ли и кога ще може.

Една вметка - 23 месеца за марихуана за 300 лв не е ли прекалено, че и 2 месеца арест преди това? При положение че кафе (наркотик) и цигари (отрова) се продават свободно в търговската мрежа, питащия са го осъдили, макар и условно, на почти 2 години затвор за дребно количество марихуана, която дори е легализирана в някои страни!? Защо не са го осъдили например на 350 часа (около 2 месеца) общественополезен труд? Чий интерес съблюдава Прокуратурата - на обвиняемия, обществения или собствения си? Първите две не са със сигурност, тъй като никой не печели от подобна присъда освен прокурорът, който просто си гарантира 1 спечелено дело.
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 529
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Въпрос за условна присъда

Мнениеот mineski » 19 Авг 2020, 08:51

Аз наистина незнам какво да правя. Мисля че три години ходене по мъките ми стига! Наистина нямам сили за още три години чакане и да работя за по 20-30 лева без договори. Аз мислех че за това е условната присъда. Да съм на свобода да започна работа и да мога да съм полезен на обществото, а този случай аз и моето семейство страдаме вече 3 години. Живеех с надеждата че този ад ще свърши октомври месец. Прекалено много е 6 години това
mineski
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 17 Авг 2020, 14:44

Re: Въпрос за условна присъда

Мнениеот ilian_todorov » 19 Авг 2020, 11:58

doondie написа:След като реабилитирането ставало автоматично, защо на представения документ, който не се вижда какъв е и откога е, пише "Е ОСЪЖДАНО"? Защо присъдата отпреди цели 10 години все още му виси като камък на врата? Дори в делото по втората присъда е посочено, че лицето е неосъждано.

По отношение на следващата присъда - от октомври 2017, за 23 месеца, условна, с 3-годишен изпитателен срок - кое се гледа за реабилитацията по чл. 87 от НК и защо - срокът на наказанието или срокът на отлагането му? В чл. 86, ал. 1, т. 1 от НК се говори за условно осъждане, съответно в т. 2 се говори за ефективна присъда. В същото време в чл. 87, ал. 1 от НК не се говори изобщо за срок на отлагане, а напротив - за срок на наказанието, за добро поведение и за евентуално намаляване на срока с работа или помилване. В този смисъл не мисля, че трябва да се чака още 3 години, а напротив - може да се поиска реабилитиране след изтичане на изпитателния срок, тъй като се касае за условна присъда. Единственото утежнение се изразява в това, че по силата на чл. 86, ал. 2 от НК реабилитирането в случая не е по право, а трябва да се заяви. В случай обаче че чл. 87 е приложим и 3-години все пак се броят, то това трябва да става от датата, на която наказанието би изтекло, ако беше ефективно. В противен случай би било несправедливо спрямо осъдения, тъй като срокът на наказанието е намален с времето, прекарано в ареста, но изпитателният срок остава същият. Липсва пропорционалност. Не знам дали има съдебна практика по въпроса и не съм и търсил, затова моят съвет е да се пусне молба за реабилитация още октомври месец т.г. Съдът съответно ще укаже може ли, не може ли и кога ще може.

Една вметка - 23 месеца за марихуана за 300 лв не е ли прекалено, че и 2 месеца арест преди това? При положение че кафе (наркотик) и цигари (отрова) се продават свободно в търговската мрежа, питащия са го осъдили, макар и условно, на почти 2 години затвор за дребно количество марихуана, която дори е легализирана в някои страни!? Защо не са го осъдили например на 350 часа (около 2 месеца) общественополезен труд? Чий интерес съблюдава Прокуратурата - на обвиняемия, обществения или собствения си? Първите две не са със сигурност, тъй като никой не печели от подобна присъда освен прокурорът, който просто си гарантира 1 спечелено дело.


Хайде още един път.

Чл. 87. (1) Вън от случаите по предходния член всеки осъден може да бъде реабилитиран от съда, който е издал присъдата като първа инстанция, ако в течение на три години от изтичане на срока на наложеното с присъдата или намалено с работа или помилване наказание не е извършил друго престъпление, наказуемо с лишаване от свобода или с по-тежко наказание:
1. ако е имал добро поведение и
2. ако при умишлено престъпление е възстановил причинените вреди.
(2) Съдът може да реабилитира осъдения и без да е възстановил причинените вреди, ако има за това уважителни причини.

Въпросът е кога изтича срока. :idea:
Дали след като изтекат 23 месеца намалени от времето прекарани в ареста или след като изтече изпитателния срок, който е три години.
Според мен е вторият вариант, тъй като присъдата не е ефективна и наказанието е отложено. :idea:
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Въпрос за условна присъда

Мнениеот ilian_todorov » 19 Авг 2020, 12:08

mineski написа:Аз наистина незнам какво да правя. Мисля че три години ходене по мъките ми стига! Наистина нямам сили за още три години чакане и да работя за по 20-30 лева без договори. Аз мислех че за това е условната присъда. Да съм на свобода да започна работа и да мога да съм полезен на обществото, а този случай аз и моето семейство страдаме вече 3 години. Живеех с надеждата че този ад ще свърши октомври месец. Прекалено много е 6 години това

Защо без договори? Вие не дължите нищо и не могат да Ви запорират заплатата, а дори да дължите нетната заплата до минималната вече е защитена от ГПК и от ДОПК. Няма от какво да се притеснявате.

Брат ми имаше подобен проблем, но той е бил само веднъж осъждан и вече е реабилитиран по право. Преди това нямаше право да работи като учител.
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Въпрос за условна присъда

Мнениеот mineski » 19 Авг 2020, 13:10

Аз като шофьор на такси. Купих колата направена е. Взех психотеста и адвоката който ме уверяваше че се реабилитирам по право след изтичането на условната песен, сега запя друга песен. Ходих в ДАИ и казаха че просто под присъдите трябва да има написано РЕАБИЛИТИРАН! Не е нужно да е чисто и да пише че не съм осъждан
mineski
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 17 Авг 2020, 14:44

Re: Въпрос за условна присъда

Мнениеот Melly » 19 Авг 2020, 14:37

mineski написа:Аз като шофьор на такси. Купих колата направена е. Взех психотеста и адвоката който ме уверяваше че се реабилитирам по право след изтичането на условната песен, сега запя друга песен. Ходих в ДАИ и казаха че просто под присъдите трябва да има написано РЕАБИЛИТИРАН! Не е нужно да е чисто и да пише че не съм осъждан

След размяна на кореспонденция с потребители "всезнайковци", виждам, че не си удовлетворен...
К`о пра`иш,
Ще продължите ли да си чешете клавиатурите, или ще потърсиш компетентна помощ от адвокат?
Само не ми разправяй, че всички адвокати са "маскари". 8)
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Въпрос за условна присъда

Мнениеот mineski » 19 Авг 2020, 16:47

Нищо не съм казал просто искам да се изчистя и да започна работа. Не съм казвал нищо за адвокатите
mineski
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 17 Авг 2020, 14:44

Re: Въпрос за условна присъда

Мнениеот ilian_todorov » 19 Авг 2020, 17:02

mineski написа:Аз като шофьор на такси. Купих колата направена е. Взех психотеста и адвоката който ме уверяваше че се реабилитирам по право след изтичането на условната песен, сега запя друга песен. Ходих в ДАИ и казаха че просто под присъдите трябва да има написано РЕАБИЛИТИРАН! Не е нужно да е чисто и да пише че не съм осъждан

Ще се наложи да почакате за шофьор на такси, а и ще трябва да заведете дело за реабилитация. Дотогава ще работите друго. :idea:
Тук има и добри адвокати, но обикновено си мълчат и не помагат на хората. Не са длъжни. :idea:
Ние всезнайковците обаче сме с добри души и когато можем, помагаме. :)

Ето къде може да се обадите на адвокати:
https://www.nbpp.government.bg/%D0%BA%D ... 1%82%D0%B8
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Следваща

Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 23 госта


cron