начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Кумулация на 2 присъди.

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Кумулация на 2 присъди.

Мнениеот lxptkv » 21 Авг 2020, 13:22

Здравейте,
Моля за мнение по следния казус:
Условна присъда от 2016г. - 10 месеца с изпитателен срок 3 години. През 2018 г. по време на изпитателния срок ново престъпление. Решението на съда за втората присъда влиза в сила 07.2020г. - 8 месеца ефективно + изтърпяване на първата присъда ( общо 18 месеца).
Въпроса ми е има ли смисъл да се подава молба за кумулация на присъдите и евентуално каква обща присъда може да се постигне. И има ли срок за подаване на такава молба?
Благодаря предварително.
Последна промяна lxptkv на 21 Авг 2020, 16:09, променена общо 1 път
lxptkv
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 21 Авг 2020, 13:07

Re: Кумулация на 2 присъди.

Мнениеот katerinakuch » 21 Авг 2020, 14:29

Въпроса ми е има ли смисъл да се подава молба за кумулация на присъдите и евентуално каква обща присъда може да се постигне.

Не мисля - вие просто изтърпявате наказанието по втората присъда, а понеже сте нарушили изпитателния срок, то изтърпявате и наказанието по първата присъда.
katerinakuch
Активен потребител
 
Мнения: 1162
Регистриран на: 28 Юни 2007, 12:27

Re: Кумулация на 2 присъди.

Мнениеот lxptkv » 21 Авг 2020, 15:20

Имате в предвид че когато едната присъда е била условна (вече ефективна), правото за кумулация отпада?
lxptkv
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 21 Авг 2020, 13:07

Re: Кумулация на 2 присъди.

Мнениеот ilian_todorov » 25 Авг 2020, 18:59

lxptkv написа:Имате в предвид че когато едната присъда е била условна (вече ефективна), правото за кумулация отпада?

Отпада!? :D Такова право въобще не съществува, че да отпадне. :idea: Нали вече е бил осъден. :idea:
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Кумулация на 2 присъди.

Мнениеот ilian_todorov » 25 Авг 2020, 19:16

lxptkv написа:Здравейте,
Моля за мнение по следния казус:
Условна присъда от 2016г. - 10 месеца с изпитателен срок 3 години. През 2018 г. по време на изпитателния срок ново престъпление. Решението на съда за втората присъда влиза в сила 07.2020г. - 8 месеца ефективно + изтърпяване на първата присъда ( общо 18 месеца).
Въпроса ми е има ли смисъл да се подава молба за кумулация на присъдите и евентуално каква обща присъда може да се постигне. И има ли срок за подаване на такава молба?
Благодаря предварително.

Не, няма смисъл.
Радвайте се! Ще изтърпявате наказанието при общ режим, тъй като общият срок не надхвърля две години.
От това, което чета във форума, този режим е много лек и ще Ви бъде много приятен престоя там. Бил нещо като мъжки лагер край гората. :D Не помня кой го беше писал.
Ако работите ще лежите по-малко, а и съдът има право да Ви пусне по-рано при добро поведение.
П.П. Важно е и в какъв тип затвор - открит или закрит тип ще бъдете настанени.


Какво представлява общият режим?
Ако съм осъден да изтърпя наказанието си при общ режим, ще бъда настанен в затвор или в затворническо общежитие от закрит или открит тип. Ако съм настанен в затвор, мога да работя в обслужваща дейност на затвора (например почистване на отделни помещения), а ако съм в общежитие от открит тип, мога да работя дори и на външни обекти. Коридорите на помещенията, разбира се, ще се заключват през нощта
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Кумулация на 2 присъди.

Мнениеот doondie » 26 Авг 2020, 06:17

ilian_todorov написа:От това, което чета във форума, този режим е много лек и ще Ви бъде много приятен престоя там. Бил нещо като мъжки лагер край гората. :D
Шапка на тояга, викаш? Че то било много хубаво в затвора! :D

Колкото и идилично да звучи описанието, социалната изолация в "мъжки лагер край гората" не вярвам да е предпочитан начин на живот за когото и да е. Ограничената физическа и гражданска свобода, както и липсата на адекватен социален живот настрана, последствията от едно такова "къмпингуване" оказват влияние още поне 3 години след това, докато настъпи реабилитация и лицето формално се води неосъждано. "Лежал в затвора" е етикет, който често остава за цял живот, и колкото и усилия да полага човек да се отърси от лошото си минало, нещо или някой все ще се намери да му го напомни.

lxptkv написа:Условна присъда от 2016г. - 10 месеца с изпитателен срок 3 години. През 2018 г. по време на изпитателния срок ново престъпление. Решението на съда за втората присъда влиза в сила 07.2020г. - 8 месеца ефективно + изтърпяване на първата присъда ( общо 18 месеца).
1. Това реален случай ли е?
2. Кой е осъденият - ти или друго лице?
3. За какво е била втората присъда - за умишлено престъпление от общ характер ли? Най-добре би било да кажеш номера, година и на кой съд са делата, за да се види най-ясно каква е ситуацията.

lxptkv написа:Въпроса ми е има ли смисъл да се подава молба за кумулация на присъдите и евентуално каква обща присъда може да се постигне. И има ли срок за подаване на такава молба?
Благодаря предварително.
Смисъл от преследване на по-благоприятен резултат винаги има. Друг е въпросът какъв реално е шансът за това.

Както вече е отбелязано, възможност за кумулация на този етап вече не съществува, тъй като втората присъда е влязла в сила, т.е. не е обжалвана и прочие. Ако случайно все още има възможност да се обжалва, тогава може да се направи такова искане. Първоинстанционният съд обаче би трябвало вече да е изследвал тази възможност и да е преценил, че няма основание за това предвид характера на второто престъпление. За последното само мога да гадая без конкретна информация за мотивите за решението.
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 529
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Кумулация на 2 присъди.

Мнениеот ilian_todorov » 26 Авг 2020, 15:54

doondie написа:
ilian_todorov написа:От това, което чета във форума, този режим е много лек и ще Ви бъде много приятен престоя там. Бил нещо като мъжки лагер край гората. :D
Шапка на тояга, викаш? Че то било много хубаво в затвора! :D

Колкото и идилично да звучи описанието, социалната изолация в "мъжки лагер край гората" не вярвам да е предпочитан начин на живот за когото и да е. Ограничената физическа и гражданска свобода, както и липсата на адекватен социален живот настрана, последствията от едно такова "къмпингуване" оказват влияние още поне 3 години след това, докато настъпи реабилитация и лицето формално се води неосъждано. "Лежал в затвора" е етикет, който често остава за цял живот, и колкото и усилия да полага човек да се отърси от лошото си минало, нещо или някой все ще се намери да му го напомни.

По принцип си прав, престоят в затвора няма за цел да бъде приятен, а и е петно върху биографията на човек, но погледни и върху добрата му страна. Ще бъде нещо като смекчена казарма, която много хора хвалят като нещо чудесно и "ще го направи мъж", ще създаде различни контакти и може да научи разни неща, които да са му от полза. ;) Имаше една песен, в която главният герой там попаднал на хора и станал човек. :)
Би могло да се помисли за възможността и граждани, които не са осъждани да влизат по свое желание в затвора за определен период, разбира се срещу определено заплащане. Нали затворите се нуждаят от средства. :idea:
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Кумулация на 2 присъди.

Мнениеот un_carcerata » 30 Авг 2020, 02:34

Няма се плашиш готин! Само не разбрах тва крайно решение на съда ли за присъдите или такова споразумение ще правиш? На мен през 2018та при член 5/15години л.св една луда съдийка ми предложи 7 години строг режим :D :D :D ....след 1 месец при друга вече реално гледаща на нещата съдийка подписах споразумение на 2 години общ режим при които лежах година и половина,излизах всеки ден на работа в центъра на София ,виждаш се с близките ти когато поискаш през седмицата,просто вечер се прибираш да спиш в общежитието ,което не е никък зле.Кабелна с 40 канала,всяка събота футбол на стадиона,ако е готина смяна може да поплувате в езерото и да си метнете нещо на скарата . Освен това всеки втори има телефон,цъкаш си в нета колкото искаш,видео чат с жената и близките,ако стане проблем има поне 50 роми които срещу 40лв ще кажат че телефона е негов и ще избегнеш наказание,споко не е толкова зле положението.Междудругото от околко година забраниха да се заключват килиите нощно време,само решетка в коридора и купона е пълен 50 души сте на етажа ,кеф ти карти да играеш,мачове да гледате абе мъжки лагер и то готин.Ако ще лежиш в София нямаш грижи,само внимавай докато си в централния първите 14 дни докато минеш разпределение за Казичене.Не си взимай кеш пари повече от 50лв,купи си храна за 100лв /луканкии дълготрайни салами/,стой си мирно и тихо цяла присъда ,не се прави на тарикат и няма да усетиш затвора.Ако имаш нужда от отговори на някои въпроси за вътре ,питай ще ти отговоря :wink:
un_carcerata
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 30 Окт 2017, 14:22

Re: Кумулация на 2 присъди.

Мнениеот ilian_todorov » 30 Авг 2020, 15:47

un_carcerata написа:Няма се плашиш готин! Само не разбрах тва крайно решение на съда ли за присъдите или такова споразумение ще правиш? На мен през 2018та при член 5/15години л.св една луда съдийка ми предложи 7 години строг режим :D :D :D ....след 1 месец при друга вече реално гледаща на нещата съдийка подписах споразумение на 2 години общ режим при които лежах година и половина,излизах всеки ден на работа в центъра на София ,виждаш се с близките ти когато поискаш през седмицата,просто вечер се прибираш да спиш в общежитието ,което не е никък зле.Кабелна с 40 канала,всяка събота футбол на стадиона,ако е готина смяна може да поплувате в езерото и да си метнете нещо на скарата . Освен това всеки втори има телефон,цъкаш си в нета колкото искаш,видео чат с жената и близките,ако стане проблем има поне 50 роми които срещу 40лв ще кажат че телефона е негов и ще избегнеш наказание,споко не е толкова зле положението.Междудругото от околко година забраниха да се заключват килиите нощно време,само решетка в коридора и купона е пълен 50 души сте на етажа ,кеф ти карти да играеш,мачове да гледате абе мъжки лагер и то готин.Ако ще лежиш в София нямаш грижи,само внимавай докато си в централния първите 14 дни докато минеш разпределение за Казичене.Не си взимай кеш пари повече от 50лв,купи си храна за 100лв /луканкии дълготрайни салами/,стой си мирно и тихо цяла присъда ,не се прави на тарикат и няма да усетиш затвора.Ако имаш нужда от отговори на някои въпроси за вътре ,питай ще ти отговоря :wink:

Само не разбрах защо си договарял споразумението със съдията (съдийки няма в БГ :D ), а не с прокурора? Съдът само одобрява споразумението, ако не противоречи на закона и морала. :idea: Ако откаже да го подпише, пробвате с прокурора при друг състав. :idea: Вероятно така е станало. :idea:
Брат ми го отнесе три години условно на основание чл. 252 (2) от НК при долна граница от пет години. Две години макар и ефективно в твоят случай е добра сделка. :)
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Кумулация на 2 присъди.

Мнениеот un_carcerata » 30 Авг 2020, 22:37

Да стана както казваш ти,бях се договорил с прокурора за 2 години ефективно ,общ режим.Съдията не беше на кеф и ми предложи да измени споразуменито на 7 години строг режим/при член 5*15/,и нелепото беше че намери за "морално недопустимо"защо съм с различна мярка а не задържан под стража,въпреки че бях така 6 месеца,след което 3 месеца домашен арест и 7 месеца подписка....и 8 месечният ми срок в който съм следствен беше отдавна изтекъл и нямах обвинителен акт и реално няма как по закон да съм по стража :D Просто има съдии които четат делата през редовете и правят доста глупави предложения и взимат нелепи решения! А за брат ти при 5/15 да вземе условна си е супер,аз също имах опция за условна при 5/15 но не си заслужаваше "инвестицията" ,макар че и тези 2 години общ които договорихме не бяха от най евтините :D
un_carcerata
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 30 Окт 2017, 14:22

Re: Кумулация на 2 присъди.

Мнениеот ilian_todorov » 31 Авг 2020, 00:25

un_carcerata написа:Да стана както казваш ти,бях се договорил с прокурора за 2 години ефективно ,общ режим.Съдията не беше на кеф и ми предложи да измени споразуменито на 7 години строг режим/при член 5*15/,и нелепото беше че намери за "морално недопустимо"защо съм с различна мярка а не задържан под стража,въпреки че бях така 6 месеца,след което 3 месеца домашен арест и 7 месеца подписка....и 8 месечният ми срок в който съм следствен беше отдавна изтекъл и нямах обвинителен акт и реално няма как по закон да съм по стража :D Просто има съдии които четат делата през редовете и правят доста глупави предложения и взимат нелепи решения! А за брат ти при 5/15 да вземе условна си е супер,аз също имах опция за условна при 5/15 но не си заслужаваше "инвестицията" ,макар че и тези 2 години общ които договорихме не бяха от най евтините :D

Не съм съгласен, че е супер. При брат ми беше от 5 до 10 години. Прокурорът беше много строг и не се съгласи за по-малко от три години с пет години изпитателен срок, който миналата година изтече. Като "бонус" му наложиха и 10 000 лева глоба, а после след определение на съда без съгласието на брат ми го осъдиха по чл. 53 от НК да заплати на държавата придобитото от престъпната му дейност сума от малко над 250 000 лева, които още дължи на НАП, като сумата се олихвява. Ти си лежал, но не дължиш нищо. :idea:
Може би защото "инвестира" само в хонорара адвоката си, затова така му се получи. :D
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Кумулация на 2 присъди.

Мнениеот un_carcerata » 31 Авг 2020, 12:17

Всъщност дължа! Наказателният ми член предвижда лишване от свобода от 5 до 15 г,и глоба в размер от 20 000 до 100 000лв.В споразумението което подписах е 2 годнини ефективно и 20 000лв глоба + околко 2000лв за експертизи ,днк-та и тн.Но някък си е забавно като ти каже прокурора по делото ти "спокойно,няма да ги плащаш,ще минат по давност..ако си решил да ги платиш ще си първият" :D ....и да "инвестирах" във всички страни на процеса за да взема тази присъда :!: Странното е че принципно плювах съдебната система заради корупцията от която е прогнила....но като дойде ред тя да решава какво ще се случва с мен,бях благодарен че живея в България и всичко е корумпирано :!: :!: :!:
un_carcerata
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 30 Окт 2017, 14:22

Re: Кумулация на 2 присъди.

Мнениеот ilian_todorov » 31 Авг 2020, 14:37

un_carcerata написа:Всъщност дължа! Наказателният ми член предвижда лишване от свобода от 5 до 15 г,и глоба в размер от 20 000 до 100 000лв.В споразумението което подписах е 2 годнини ефективно и 20 000лв глоба + околко 2000лв за експертизи ,днк-та и тн.Но някък си е забавно като ти каже прокурора по делото ти "спокойно,няма да ги плащаш,ще минат по давност..ако си решил да ги платиш ще си първият" :D ....и да "инвестирах" във всички страни на процеса за да взема тази присъда :!: Странното е че принципно плювах съдебната система заради корупцията от която е прогнила....но като дойде ред тя да решава какво ще се случва с мен,бях благодарен че живея в България и всичко е корумпирано :!: :!: :!:

Едно е да имаш да плащаш 20 000 лева глоба на които не се начисляват лихви плюс още 2000 лв, а друго над 250 000 лв, които всеки ден се увеличават от лихви плюс 10 000 лева глоба и разноски. Абсолютната давност е десет години. Ако си имал банкови сметки са ти ги запорирали и ще трябва да чакаш да изтекат. Не е никак приятно. :idea:

Спомням си, че на брат ми адвокатът много го одра за това споразумение. Общо за досъдебно и съдебно производство му взе 2600 лева. Чудя се дали част от парите му не са отишли по друго направление. :D
Вярно, че бяха са опитали да му лепнат и пране на пари и му прекратиха производството частично, но 2 600 лева си е сериозна сума за адвокат. Става въпрос за 2013-14 г..Хубавото е, че му върнаха гаранцията от 2000 лв, въпреки, че не беше платил разноските по делото.
Ако не тайна, колко ти излезе "инвестицията"? :?: Може на лични.
Аз също съм против корупцията!
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Кумулация на 2 присъди.

Мнениеот doondie » 01 Сеп 2020, 12:53

Интересен офтопик, ilian_todorov и un_carcerata, но все пак офтопик. Отклонявате темата, но това, което повече ми накривява калпака, е отношението ви към наказанието "Лишаване от свобода". Създавате усещането - поне у мен, че в затвора е супер, с което насърчавате противообщественото поведение. Един вид правете си криминалните схеми, пък ако ви хванат, отивате на "летен лагер". Не на всеки обаче затворът, макар и при лек или общ режим, би му се видял като "смекчена казарма". Идеята е човек да се поправи там, да преосмисли поведението и приоритетите си в живота. Ако един дребен наркопласьор например влиза в затвора с мисълта, че след година-две пак ще продължава по същия начин - да продава отрова на уязвими хора, то какъв е смисълът от изолирането му? Всеки заслужава втори шанс, но той най-малкото трябва да го поиска; да поиска да се промени.

За да върна темата в релси, макар авторът да е загубил интерес точно заради изпълненията като в темата за децата на квартира, ще се опитам да обобщя. Проблемът е може ли да се даде обща присъда при извършване на ново умишлено престъпление от общ характер в срока на отлагане изтърпяването на наказанието по предходна присъда. Според мен не може, тъй като чл. 68, ал. 1 от НК изключва тази възможност.
Чл. 68. (1) Ако до изтичане на определения от съда изпитателен срок осъденият извърши друго умишлено престъпление от общ характер, за което, макар и след този срок, му бъде наложено наказание лишаване от свобода, той изтърпява и отложеното наказание.
Основание за горното съждение дава т. 5 от раздел „Относно приложението на чл. 27 от НК” от ППВС № 2/70 г, изм. и доп. с ППВС № 7/87, залегнала в мотивите например на Решение № 33 от 08.04.2015 г. на ВКС по наказателно дело № 1788/2014 г.
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 529
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Кумулация на 2 присъди.

Мнениеот ilian_todorov » 01 Сеп 2020, 13:42

doondie написа:Интересен офтопик, ilian_todorov и un_carcerata, но все пак офтопик. Отклонявате темата, но това, което повече ми накривява калпака, е отношението ви към наказанието "Лишаване от свобода". Създавате усещането - поне у мен, че в затвора е супер, с което насърчавате противообщественото поведение. Един вид правете си криминалните схеми, пък ако ви хванат, отивате на "летен лагер". Не на всеки обаче затворът, макар и при лек или общ режим, би му се видял като "смекчена казарма". Идеята е човек да се поправи там, да преосмисли поведението и приоритетите си в живота. Ако един дребен наркопласьор например влиза в затвора с мисълта, че след година-две пак ще продължава по същия начин - да продава отрова на уязвими хора, то какъв е смисълът от изолирането му? Всеки заслужава втори шанс, но той най-малкото трябва да го поиска; да поиска да се промени.

За да върна темата в релси, макар авторът да е загубил интерес точно заради изпълненията като в темата за децата на квартира, ще се опитам да обобщя. Проблемът е може ли да се даде обща присъда при извършване на ново умишлено престъпление от общ характер в срока на отлагане изтърпяването на наказанието по предходна присъда. Според мен не може, тъй като чл. 68, ал. 1 от НК изключва тази възможност.
Чл. 68. (1) Ако до изтичане на определения от съда изпитателен срок осъденият извърши друго умишлено престъпление от общ характер, за което, макар и след този срок, му бъде наложено наказание лишаване от свобода, той изтърпява и отложеното наказание.
Основание за горното съждение дава т. 5 от раздел „Относно приложението на чл. 27 от НК” от ППВС № 2/70 г, изм. и доп. с ППВС № 7/87, залегнала в мотивите например на Решение № 33 от 08.04.2015 г. на ВКС по наказателно дело № 1788/2014 г.

Не съм съгласен, че с коментарите за престоя в затвора с un_carcerata сме направили офтопик! На питащият му предстои такова изпитание и колегата се опита да го успокои споделяйки собствен опит. Аз също му разказах какво съм чел във форума със същата цел. Каквото е там, той ще го види и ако му хареса, ние няма как да сме виновни. :idea: Едва ли някой който чете, ще поиска да "лежи" там, като уточняваме, че става въпрос за общ режим, който се прилага в определени от закона случаи.
"Добрите съвети винаги успокояват питащия, често го облекчават и понякога решават проблемите му."
Илиан Тодоров

Останалото добре си го аргументирал!
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Кумулация на 2 присъди.

Мнениеот blago777 » 05 Апр 2021, 09:19

lxptkv написа:Имате в предвид че когато едната присъда е била условна (вече ефективна), правото за кумулация отпада?


Здравейте , някой може ли да ми обясни
Въпросът е ,че съм осъждан за работа ми трябва свидетелство за съдимост ,но присъдите са 7 бр. 6 от тях са изтекли преди повече от 5-6 години с изпитателни срокове всичко.Присъдите бяха една пробация , няколко условни и споразумения.Послдната от 6-те е от 2013 или 2014г мисля ,другите са по рано. 7-мата последна е за катастрофа неумипшлена , тя е споразумение 1год, без книжка и 3год, изпитателен срок от 24.01.2019г.Интервсува ме дали и как страрите 6 присъди който са изтърпяни , могат да се реабилитират и последната само да си остане ,защото мисля ,че има още малко време да мине и изпитателния срок от 3 год от 2019 до 2022 год, го смятам аз. В тази ситуация могат или не могат да се изчистят старите присъди или не .Ако може да ми споделите. Макар ,че на свидетелството пак ще пише осъждан присъдата ще е 1 а не 7бр. има разлика . Според мен старите 6 присъди да изгубили давност отдавна , не съм пускал нищо в съда молби и т.н. не са се изчистили и сами. Моля ако може да ми обясните , вие тук разбирате хората са доволни, поне да знам какво да правя.Благодаря предварително!
blago777
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 29 Мар 2021, 14:21


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 33 госта


cron