начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Местни данъци и такси - данък сгради

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Местни данъци и такси - данък сгради

Мнениеот edj_bg » 16 Сеп 2020, 10:07

Какъв е дължимият данък, ако едно жилище има двама собственика, но за единия то е основно? Според чл.25 на закона за местни данъци и такси "За имот, който е основно жилище, данъкът се дължи с 50 на сто намаление." Това намаление за данъка на целия имот ли важи или само за данъка, който трябва да плати собственикът, за когото жилището е основно?
edj_bg
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 16 Сеп 2020, 09:45

Re: Местни данъци и такси - данък сгради

Мнениеот jhoro » 16 Сеп 2020, 10:57

Здравейте!
Всеки съсобственик е собственик на дял от целия имот. Данъчната оценка на този дял е пропорционална част от оценката на целия имот.
Персоналния данък за всеки съсобственик се изчислява според оценката на неговия дял.
И само за съсобственик, за който имота е „първо жилище” се прилага отстъпка 1/2.
edj_bg написа:Това намаление за данъка … важи само за данъка, който трябва да плати собственикът, за когото жилището е основно?

Да!.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Местни данъци и такси - данък сгради

Мнениеот edj_bg » 16 Сеп 2020, 20:18

Благодаря!
edj_bg
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 16 Сеп 2020, 09:45

Re: Местни данъци и такси - данък сгради

Мнениеот todorst » 25 Сеп 2021, 21:02

това са данъчни тъпизми! съгласно данъчните "закони " ако е недвижим имот се прилага пропорционалност при съсобственост- съпружеска обикновено по 50 %. При движима собственост/автомобил / това не се прилага. Напр. автомобилът е съпружеска съсобственост по 50% за всеки от съпрузите. Автомобилът е 200 к.с, т.е. по 100 к.с. за всеки от съпрузите - пропорционалност както при недвижимия имот. ДА ама НЕ ! От общината казват - автомобилът е едно цяло неделимо. и затова не се прилага въпросния чл. Та, апартамента да не би да не е едно цяло.
todorst
Потребител
 
Мнения: 622
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09

Re: Местни данъци и такси - данък сгради

Мнениеот TheOldMan » 02 Окт 2021, 00:40

Тодоре, с автомобила е точно като с апартамента. Един 4 стаен много рядко е на цената на 2 двустайни, нали?
Наполовина се дели задължението да плащаш данък, не вещта. Данъка е определен за целия имот, и след това данъка, а не имота се дели.

Моята кола е съобственост с жената, ама само аз съм освободен от плащане на данък, щот съм инвалид. Това не значи, че данъчната оценка на колата е наполовина, или конете са й наполовина.
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Местни данъци и такси - данък сгради

Мнениеот guest1 » 02 Окт 2021, 10:35

Тодоре, Тодоре дърто магаре!(народна песен).
TheOldMan е прав. Освен това - защо намесваш съпружеска съсобственост?
Автора казва само
edj_bg написа:... едно жилище има двама собственика, но за единия то е основно?

Двама може да имат родствена връзка, но по друга линия (примерно - родител и дете), но може и да нямат никаква.

Четейки „Допълнителните разпоредби“ на ЗМДТ - как я виждаш хипотезата - съпружеска съсобственост и само за единия съпруг жилището е основно?
§ 1. По смисъла на този закон:
2. „Основно жилище" е имотът, който служи за задоволяване на жилищните нужди на гражданина и членовете на неговото семейство през преобладаващата част от годината.
3. „Семейство" са съпрузите, както и ненавършилите пълнолетие техни деца, които не са в брак.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Местни данъци и такси - данък сгради

Мнениеот todorst » 03 Окт 2021, 18:42

Виждам я нормално. апартамента напр. е 4 стаен. Като съпружеска съсобственонст е 50 на 50 % ИДЕАЛНИ ЧАСТИ. ИДЕАЛНИ ЧАСТи! Напр. в кухнята коя част е на съпругата и коя е моя. Това са идеални части. Значи апартаментът от 100 % ид.части е наполовина собственост на съпругата ми и тя ползва право на основно жилище. Ха сега същото е и с автомобила това са напр. 200 кс , 50 % са на съпругата ми и тя е инвалид и трябва да ползва облекчения. Тя е собственица САМО на 1/2 от автомобила, както и за апартамента. При недвижима собственост облекченията се ползват ,до процента на собственост ,но при движима /автомобил / не се ползват Що за демокрация

нормалното е както за недвижима, така и за движима съсобственост да е еднакво ! Нали така бе ПЕШО!от Харвард, Окръг Горубляне !
todorst
Потребител
 
Мнения: 622
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09

Re: Местни данъци и такси - данък сгради

Мнениеот TheOldMan » 03 Окт 2021, 23:39

Ми продаваш автомобила 200 коня и взимаш 2 малолитражки по 100 коня - една за теб и една за жената.
Всъщност не разбирам какъв ти е проблема? Искаш да изкараш един автомобил 200 коня като два по 100 коня, щото сумата от двата данъка е по-малка от данъка на цялата кола ли? Е как да стане...
Ти кат се качиш в колата, ползваш всичките 200 коня, нали, не само половината... за което си и плащаш.
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Местни данъци и такси - данък сгради

Мнениеот guest1 » 04 Окт 2021, 07:55

TheOldMan написа:Ми продаваш автомобила 200 коня и взимаш 2 малолитражки по 100 коня - една за теб и една за жената.

Само едно не съм съгласен - малолитражките са с по 60-70, а не 100 коня. Значи - може да вземе 3!
За другото си прав, но защо обясняваш?
В другата тема, Тодор каза „завършил съм 1966 г”. Тоест - той е роден около 1940-та година и е минал 80. Възраст, в която деменциите са често явление.

И на двамата пожелавам - Приятен ден и усмихната седмица!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Местни данъци и такси - данък сгради

Мнениеот todorst » 07 Окт 2021, 21:38

Жоре, да търсиш, намираш противоречия в законодателство, правилници, наредби и т.н не е ДЕМЕ......
todorst
Потребител
 
Мнения: 622
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


cron