начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Отчуждаване на имот за улица

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Отчуждаване на имот за улица

Мнениеот croassant7 » 22 Яну 2021, 13:32

Здравейте,
Преди време се опитах да извадя разрешително за строеж на къща в урегулиран имот, но от общината ми обясниха, че не могат да ми дадат такова защото улицата пред имота не е общинска, доколкото знам улицата е в процес на отчуждаване и в двата й края имотите са отчуждени и собствеността е общинска, но за парчето от улицата пред нашия имот - това още не се е случило и имота се води частна собственост.

Въпроса ми е има ли как да пришпоря общината да довърши отчуждаването или трябва да се сключи някакъв договор със сегашния собсвеник или той трябва да си дари имота за да стане? Всякакви съвети ще са дълбоко оценени! Благодаря!
croassant7
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 08 Ное 2019, 15:01

Re: Отчуждаване на имот за улица

Мнениеот ivanov_p » 22 Яну 2021, 14:37

Тук не ви интересува какъв е закона, а какво правят общините. В тази ситуация или трябва да купите имота от собственика и да го дарите на общината за да ви издаде разрешение за строеж, или той трябва да го дари.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4331
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Отчуждаване на имот за улица

Мнениеот teogeo » 23 Яну 2021, 00:04

чл. 190 от ЗУТ по отношение на това "парче" ?
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Отчуждаване на имот за улица

Мнениеот joromark » 02 Фев 2021, 17:45

Здравейте,

За жалост моят казус не попада само в една категория.

Съсобственик съм на имот с неприложена регулация в центъра на София. При сделка от 1958г., се продава парцел от имота, който е дефакто лицето на парцела - Източно изложение, за строителство на жилищна кооперация. За достъп до улицата на моя имот е оставен пробив в партера, както е по план от 1951г.

Трябва да се отбележи, че при все още неприложената регулация за делба на имота на две отделни УПИ-та, има техническа грешка, с която съм ощетен с квадратура. Имам вече одобрен проект за промяна на регулация, който е внесен в кадастъра.

Причината за неприложена регулация е, че ако такава се приложи, достъпът на моето УПИ би следвало да се извърши от улица, от другата страна на имота - Западно изложение.

Тук идва проблемът - съществуваща метална барака, частично построена върху улицата.

Металната барака е построена през 1985г., с временен статут и без строителни книжа.
През 1997г. е била закупена и е вече частна собственост.
През 2005г. получава удостоверение за търпимост от главен архитект на София.

Земята под бараката би трябвало да е улица и е общинска. Според действащата улична регулация, улицата стига до моя имот.

С удостоверението на търпимост, бараката получава статут “административна сграда” (масивна, макар самата конструкция да не е масивна) и не подлежи на премахване, като може да бъде предмет на прехвърлителна сделка.

Според инспектор на ДНСК въпросното удостоверение за търпимост е придобито с подкуп, защото не е възможно да се променя одобрен ПУП с удостоверение за търпимост.

След многократна кореспонденция с мойта община, техният отговор е, че когато се появи инвестиционен план, тогава частта от бараката ще бъде премахната.

На всичкото отгоре, собствениците на земята под бараката (без улицата) са различни от собственика на бараката, като тази земя им е била върната от държавата като реституция. Макар да успях да разговарям с отговорно лице на собствениците на земята по въпроса, в последствие той спря да приема обажданията ми. Целта на разговорите ми беше да установя контакт със собственика на бараката.

Моите въпроси са няколко:

1. Мога ли да започна делото по поправката на регулационната линия между мен и съседите ми от кооперацията, без да се притеснявам, че могат да затворят прохода (пробив в партера) и така да остана без достъп до моя имот?
2. Има ли смисъл да пиша на Главния Архитект по въпроса?
3. Има ли смисъл да пиша на Омбудсмана?
4. Ако искам да съдя, кого да съдя? Общината, собственика на металната барака, или?
5. Мога ли да оспорвам удостоверението, ако се окаже, че към 1985г. при строежа на бараката върху улица, са нарушени правилата на действащия към момента устройствен план?
6. Как мога да разбера какви са параметрите на оценяването с идеята аз да го платя, ако всички други опити са неуспешни? Става въпрос за ивица от 8м на 5м и едноетажна метална конструкция тип павильон. Тази част е необитавана.

Крайната цел е премахването на частта от бараката, която попада върху проектирана улица, за да мога да се отделя от съседите ми и да развия имота си.

Изключително ще съм благодарен на всеки, който отдели време да отговори на този казус. На този етап всякаква помощ ще е огромна, тъй като разбирам, че гражданския съд може и да не разреши проблема в моя полза, а започвам да изчерпвам идеите си за действие.

С уважение:
Жоро
joromark
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 03 Мар 2010, 00:59

Re: Отчуждаване на имот за улица

Мнениеот ivanov_p » 02 Фев 2021, 20:36

Жоро, аз даже не прочетох цялото, защото изразът "неприложена регулация" го свързвам със стар адвокат, с протрита кожена чанта, ръкавели и 40 години стаж. Търсете такъв за да си решите въпроса.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4331
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Отчуждаване на имот за улица

Мнениеот jhoro » 02 Фев 2021, 21:47

ivanov_p написа:Жоро, аз даже не прочетох цялото, защото изразът "неприложена регулация" го свързвам със стар адвокат, с протрита кожена чанта, ръкавели и 40 години стаж. Търсете такъв за да си решите въпроса.

Странно твърдение? Що - по-младите (с костюм и нова чанта - „Gucci“ или „Hugo Boss“) „не са в час“ ли?
joromark написа:На всичкото отгоре, собствениците на земята под бараката (без улицата) са различни от собственика на бараката, като тази земя им е била върната от държавата като реституция. Макар да успях да разговарям с отговорно лице на собствениците на земята по въпроса, в последствие той спря да приема обажданията ми. Целта на разговорите ми беше да установя контакт със собственика на бараката.

Здравей адаш! А Вас ... какво Ви пречат собствениците на УПИ (земята под бараката)?
Става дума за терена, който НЕ Е ОТЧУЖДЕН - за изграждане на улица. Глава седемнадесета, Раздел I от ЗУТ.
В случая пречи частта от постройката, която е върху отчуждения терен.
Това, че 2005 година - „бараката“ е била със статут на търпимост - не е завинаги!

joromark написа:Моите въпроси са няколко:
    1. Мога ли да започна делото по поправката на регулационната линия между мен и съседите ми от кооперацията, без да се притеснявам, че могат да затворят прохода (пробив в партера) и така да остана без достъп до моя имот?
    2. Има ли смисъл да пиша на Главния Архитект по въпроса?
    3. Има ли смисъл да пиша на Омбудсмана?
    4. Ако искам да съдя, кого да съдя? Общината, собственика на металната барака, или?
    5. Мога ли да оспорвам удостоверението, ако се окаже, че към 1985г. при строежа на бараката върху улица, са нарушени правилата на действащия към момента устройствен план?
    6. Как мога да разбера какви са параметрите на оценяването с идеята аз да го платя, ако всички други опити са неуспешни? Става въпрос за ивица от 8м на 5м и едноетажна метална конструкция тип павильон. Тази част е необитавана.

    1. Защо? Нали има ПУП-ПРЗ (план за регулация на улици и поземлени имоти и за режим на застрояване).
    2. Смисъл от комуникация винаги има. Резултат ... по-рядко.
    3. Не. Докато няма становище на другите институции - за какво ще пишете на Омбудсмана? Само „да се чуете“ ли?
    4. Да съдите?! Това го правят само правораздавателните институции! Вие може да заведете иск срещу Общината - да си изпълнят задълженията. Да изградят предвидената улица, която ще обслужва Вашия и съседните имоти.
    5. Няма смисъл! Важен е действащия ПУП!
    6. Оценката е много относително нещо. Като сграда, като материал (желязо за скрап), като „натрупан отпадък“ - разчистването на който, ще е по-скъпо от стойността ...
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Отчуждаване на имот за улица

Мнениеот probcho » 03 Фев 2021, 21:46

Здравейте,
joromark написа:1. Мога ли да започна делото по поправката на регулационната линия между мен и съседите ми от кооперацията, без да се притеснявам, че могат да затворят прохода (пробив в партера) и така да остана без достъп до моя имот? - Пиеш една студена вода!
2. Има ли смисъл да пиша на Главния Архитект по въпроса? - Гл. архитект не решава имотни въпроси!
3. Има ли смисъл да пиша на Омбудсмана?- Пиеш една студена вода!
4. Ако искам да съдя, кого да съдя? Общината, собственика на металната барака, или? - Кой за какво да съдиш?!?!?
5. Мога ли да оспорвам удостоверението, ако се окаже, че към 1985г. при строежа на бараката върху улица, са нарушени правилата на действащия към момента устройствен план? - Не се явявате заинтересована страна!
6. Как мога да разбера какви са параметрите на оценяването с идеята аз да го платя, ако всички други опити са неуспешни? Става въпрос за ивица от 8м на 5м и едноетажна метална конструкция тип павильон. Тази част е необитавана. - Оценявяне?!? Не е ли пазарна икономика?

Крайната цел е премахването на частта от бараката, която попада върху проектирана улица, за да мога да се отделя от съседите ми и да развия имота си.

Част от бараката няма как да се премахне.... докато не стане Ваше собственост!
И до колкото разбирам .... няма проектирана улица!
Но ... каквото и да сте намислили да правите първо трябва да сте собственик.... на това, което ще го правите!
probcho
Потребител
 
Мнения: 995
Регистриран на: 27 Яну 2010, 22:55

Re: Отчуждаване на имот за улица

Мнениеот joromark » 16 Фев 2021, 13:18

Здравейте,

Благодаря на всички за отговорите и за времето.
На повечето въпроси си отговорих, преди да успея да видя вашата реакция тук.
Сега фокусът ми е изцяло върху прокарването на улицата.

Вече ми е ясно, че единственото решение е отчуждаването на частта от УПИ, която ще бъде под на улицата. Както и отчуждаването на частта от бараката, която е построена върху проектирана улица.
Всичко ще бъде за моя сметка, влизайки в ролята на инвеститор.
От общината ми казаха, че когато има инвестиционен проект, сградата ще бъде премахната.

Свързах се с независим оценител, но ми казаха, че трябва да знаят какво точно оценяват и че само трърдението, че е "част от сграда", не е достатъчно. Искат писмо от техническия отдел на общината, с което да конкретизират какво точно следва да бъде оценено.

Ходих при геодезист, той ме прати при конструктор, който каза, че трябва архитект.
До колкото разбирам трябва архитектурен проект, който да се съгласува с конструктора и после с геодезиста.

До сега не съм намерил архитект, но на този етап търся отговори на тези въпроси:

1. Ако пиша на Общината да разясни какво точно би следвало да бъде оценено, те как могат да ми отговорят, при положение, че няма проект за осъществяване на улицата?
2. Мога ли да използвам независими оценители в случая (членове на Камарата на Независимите Оценители) или в крайна сметка Общината пак ще си направи оглед и оценка?
3. Кога подавам декларацията, че аз ще финансирам прокарването на тази улица - преди или след като имам въпросния проект?
4. До колко сегашните собственици могат да вдигат цената, имайки предвид иначе обречената ми ситуация?

Както виждате съм объркан най-вече по отношение на последователността на стъпките.
Благодаря на всеки, който отдели време да ме насочи!

Поздрави!
Жоро
joromark
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 03 Мар 2010, 00:59

Re: Отчуждаване на имот за улица

Мнениеот joromark » 16 Фев 2021, 16:46

jhoro написа:
ivanov_p написа:Жоро, аз даже не прочетох цялото, защото изразът "неприложена регулация" го свързвам със стар адвокат, с протрита кожена чанта, ръкавели и 40 години стаж. Търсете такъв за да си решите въпроса.

Странно твърдение? Що - по-младите (с костюм и нова чанта - „Gucci“ или „Hugo Boss“) „не са в час“ ли?
joromark написа:На всичкото отгоре, собствениците на земята под бараката (без улицата) са различни от собственика на бараката, като тази земя им е била върната от държавата като реституция. Макар да успях да разговарям с отговорно лице на собствениците на земята по въпроса, в последствие той спря да приема обажданията ми. Целта на разговорите ми беше да установя контакт със собственика на бараката.

Здравей адаш! А Вас ... какво Ви пречат собствениците на УПИ (земята под бараката)?
Става дума за терена, който НЕ Е ОТЧУЖДЕН - за изграждане на улица. Глава седемнадесета, Раздел I от ЗУТ.
В случая пречи частта от постройката, която е върху отчуждения терен.
Това, че 2005 година - „бараката“ е била със статут на търпимост - не е завинаги!

Благодаря за отговора!

"

Здравей адаш! А Вас ... какво Ви пречат собствениците на УПИ (земята под бараката)?
Става дума за терена, който НЕ Е ОТЧУЖДЕН - за изграждане на улица. Глава седемнадесета, Раздел I от ЗУТ.
В случая пречи частта от постройката, която е върху отчуждения терен."

При всички положения трябва да купя и земята и бараката, нали? Справка в кадастъра показва частна собственост, а доколкото разбирам практиката е цената да плащат собствениците на имота, който ще ослужва улицата (когато е задънена, както в моя случай)
joromark
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 03 Мар 2010, 00:59

Re: Отчуждаване на имот за улица

Мнениеот jhoro » 16 Фев 2021, 18:05

joromark написа:Здравей адаш!
    1. А Вас ... какво Ви пречат собствениците на УПИ (земята под бараката)? Става дума за терена, който НЕ Е ОТЧУЖДЕН - за изграждане на улица. Глава седемнадесета, Раздел I от ЗУТ. В случая пречи частта от постройката, която е върху отчуждения терен."
    2. При всички положения трябва да купя и земята и бараката, нали? Справка в кадастъра показва частна собственост, а доколкото разбирам практиката е цената да плащат собствениците на имота, който ще обслужва улицата (когато е задънена, както в моя случай)

1. Какво да ми пречат? Нищо не ми пречи - на мен.
Като цяло - много ви е объркано обяснението в първия пост - „обстоятелствената част“! Разбирам, че:
    - Имало „едно време“ един имот (евентуално УПИ), върху което е построена въпросната „барака“. Земята и „бараката“ - с различни собственици. Но - „бараката“ НЕ Е „построена върху улицата“, защото тогава улица там е нямало.
    - В едно момент, с влязъл в сила ПУП, се предвижда изграждане на улица (тупик) който ще обслужва вашия имот. За целта УПИ-то се разделя на две части - отчуждена и неотчуждена, която явно отговаря на изискванията на чл. 19. Досегашния собственик на имота (земята) вече притежава само остатъка от поземления имот.
2. Как да купите земята? За коя земя говорите - отчуждената част вече трябва да е общинска, а остатъка ... за какво Ви е?
Споменавате „Глава седемнадесета - Обезщетяване при принудително отчуждаване на недвижими имоти за изграждане на обекти - публична собственост на държавата и общините“. Понеже конкретно става дума, за транспортна техническа инфраструктура - публична собственост на държавата и общините - разходите за обезщетения и други са за сметка на държавата/общината!
Не е въпрос просто на практика - има си
Чл. 81. (4) Отчуждаванията за прокарване на нова задънена улица в урегулирана територия по искане на собственици на поземлени имоти са за тяхна сметка.

но това е само, когато е по искане на собствениците!
Този ПУП (промяна на ПУП) - по ваша инициатива ли е?

Колкото до думите на въпросния „инспектор на ДНСК“ - имате ли нещо писмено, с подпис и дата? Едва ли.
Посочвате хронология
joromark написа:Металната барака е построена през 1985 г., с временен статут и без строителни книжа.
През 1997 г. е била закупена и е вече частна собственост.
През 2005 г. получава удостоверение за търпимост от главен архитект на София.

Вижте
§ 16. (1) Строежи, изградени до 7 април 1987 г., за които няма строителни книжа, но са били допустими по действащите подробни градоустройствени планове и по правилата и нормативите, действали по време на извършването им или съгласно този закон, са търпими строежи и не подлежат на премахване и забрана за ползване. Те могат да бъдат предмет на прехвърлителна сделка след представяне на удостоверение от органите, които са овластени да одобряват съответните инвестиционни проекти, че строежите са търпими.

Строежа е от преди „7 април 1987 г.“ - значи е със статут на търпимост, още при приемане на ЗУТ през 2001 г. През 2005 г. само е издадено удостоверението - констатиращо положението
joromark написа:
    1. Ако пиша на Общината да разясни какво точно би следвало да бъде оценено, те как могат да ми отговорят, при положение, че няма проект за осъществяване на улицата?
    2. Мога ли да използвам независими оценители в случая (членове на Камарата на Независимите Оценители) или в крайна сметка Общината пак ще си направи оглед и оценка?
    3. Кога подавам декларацията, че аз ще финансирам прокарването на тази улица - преди или след като имам въпросния проект?
    4. До колко сегашните собственици могат да вдигат цената, имайки предвид иначе обречената ми ситуация

    1. Това, че „няма проект за улицата“ е едно, но щом в ПУП пише „за улица“ - друго. Все едно - във ваш имот да има „петно“ за строеж, но вие да нямате проект.
    2. Какво да оценяват тези „независими оценители“? Нали въпросната част вече е отчуждена и бившия собственик трябва да е обезщетен?
    3. А защо вие да финансирате?
    4. Има принцип - „Цена има тогава, когато има сделка.“ Предвид ситуацията - продавачите могат да се опитват да извиват ръце, но защо да са вашите?
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Отчуждаване на имот за улица

Мнениеот joromark » 18 Фев 2021, 23:55

Благодаря за изчерпателния отговор!

jhoro написа:
joromark написа:Здравей адаш!
    1. А Вас ... какво Ви пречат собствениците на УПИ (земята под бараката)? Става дума за терена, който НЕ Е ОТЧУЖДЕН - за изграждане на улица. Глава седемнадесета, Раздел I от ЗУТ. В случая пречи частта от постройката, която е върху отчуждения терен."
    Разбирам, но геодезиста ми каза, че ще трябва да платя и земята и бараката. Сега мъдря кой може да ми направи проект, за да го съгласувам с конструктор и да може сградата да се раздели структурно, тъй като е проста метална конструкция без носещи колони.

    1. Какво да ми пречат? Нищо не ми пречи - на мен.
    Като цяло - много ви е объркано обяснението в първия пост - „обстоятелствената част“! Разбирам, че:
      - Имало „едно време“ един имот (евентуално УПИ), върху което е построена въпросната „барака“. Земята и „бараката“ - с различни собственици. Но - „бараката“ НЕ Е „построена върху улицата“, защото тогава улица там е нямало.
      ПУП е от 1974г, а бараката от 1985. Но тогава земята е била държавна, тъй като е била отнета след 1945г.
      - В едно момент, с влязъл в сила ПУП, се предвижда изграждане на улица (тупик) който ще обслужва вашия имот. За целта УПИ-то се разделя на две части - отчуждена и неотчуждена, която явно отговаря на изискванията на чл. 19. Досегашния собственик на имота (земята) вече притежава само остатъка от поземления имот.
    Сегашния собственик си я връща след 1992г. по реституция, но по негови думи нямат нотариален акт, защото е върната по реституция.

    2. Как да купите земята? За коя земя говорите - отчуждената част вече трябва да е общинска, а остатъка ... за какво Ви е?
    Аз да платя обезщетението за отчуждаването на пода на улицата, тъй като общината няма да го направи.

    Споменавате „Глава седемнадесета - Обезщетяване при принудително отчуждаване на недвижими имоти за изграждане на обекти - публична собственост на държавата и общините“. Понеже конкретно става дума, за транспортна техническа инфраструктура - публична собственост на държавата и общините - разходите за обезщетения и други са за сметка на държавата/общината!
    Опитите и молбите ми за прилагане на уличната регулация бяха многократно отхвърлени, поради липса на инвестиционен проект.

    Не е въпрос просто на практика - има си
    Чл. 81. (4) Отчуждаванията за прокарване на нова задънена улица в урегулирана територия по искане на собственици на поземлени имоти са за тяхна сметка.

    но това е само, когато е по искане на собствениците!
    Този ПУП (промяна на ПУП) - по ваша инициатива ли е?
    Не е по моя инициатива. Приет е 1974г. и оттогава е потвърден няколко пъти.

    Вижте
    § 16. (1) Строежи, изградени до 7 април 1987 г., за които няма строителни книжа, но са били допустими по действащите подробни градоустройствени планове и по правилата и нормативите, действали по време на извършването им или съгласно този закон, са търпими строежи и не подлежат на премахване и забрана за ползване. Те могат да бъдат предмет на прехвърлителна сделка след представяне на удостоверение от органите, които са овластени да одобряват съответните инвестиционни проекти, че строежите са търпими.

    Строежа е от преди „7 април 1987 г.“ - значи е със статут на търпимост, още при приемане на ЗУТ през 2001 г. През 2005 г. само е издадено удостоверението - констатиращо положението
    Благодаря за разяснението! Не го бях погледнал от тази страна.

    2. Какво да оценяват тези „независими оценители“? Нали въпросната част вече е отчуждена и бившия собственик трябва да е обезщетен?
    Исках да придобия представа за каква сума приблизително би ставало дума.

    3. А защо вие да финансирате?
    Защото от всички страни само аз имам изгода от тази пет-метрова отсечка от улица. По думите на общината "когато се появи инвестиционен план, ще се премахне частта от сградата" Водя кореспонденция с тях от близо година. След всички словестни гимнастики, това е тяхното становище. Очевидно те нямат никакво намерение да обезщетят собствениците, за да се приложи регулацията и чакат "инвеститор", който да изчисти сметката.

    4. Има принцип - „Цена има тогава, когато има сделка.“ Предвид ситуацията - продавачите могат да се опитват да извиват ръце, но защо да са вашите?

Вдигайки цената забавят процеса, а и докато не се махне тази сграда, съм УПИ на 100 години в центъра на София, до който не стига улица.

Разбирам, че няма как да очаквам реален отговор, без да сте видяли поне скици. За жалост казусът е много заплетен, защото е буквално на 100 години.
Надявах се да ми се изясни реда на стъпките, които трябва да направя оттук натам.

Благодаря за отделеното време.
Жоро
joromark
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 03 Мар 2010, 00:59

Re: Отчуждаване на имот за улица

Мнениеот jhoro » 19 Фев 2021, 02:03

joromark написа:Благодаря за изчерпателния отговор!
Разбирам, че няма как да очаквам реален отговор, без да сте видели поне скици. Надявах се да ми се изясни реда на стъпките, които трябва да направя оттук натам.

За нищо. Отговора изобщо не е изчерпателен - просто няколко насоки!
joromark написа:Исках да придобия представа за каква сума приблизително би ставало дума. Вдигайки цената забавят процеса ...

Сумата ще е „осреднена пазарна цена“ и се извършва от оценител на имоти. Няма как личните интереси на собственика на имота да окажат влияние на оценката.
joromark написа:... геодезиста ми каза, че ще трябва да платя и земята и бараката.

Нормално е да каже така - „За вода ходи жаден - не ходи бърз!“
joromark написа:Сега мъдря кой може да ми направи проект, за да го съгласувам с конструктор и да може сградата да се раздели структурно, тъй като е проста метална конструкция без носещи колони.

Проекта трябва да го направи конструктор. Но не вярвам, да няма колони и подпокривни ферми. А вече - стените и самия покрив - може да са от листов материал (ламарина).
Всички подобни „бараки“, халета и подобни, от онова време (които съм виждал) са направени така.
joromark написа:Сегашния собственик си я връща след 1992 г. по реституция, но по негови думи нямат нотариален акт, защото е върната по реституция.

Тогава (помня тези години) много неща се правеха „по усмотрение“ - първо се правеха, а после узаконяваха (евентуално). Тази барака със сигурност е била държавна/общинска - частни лица не правеха такива неща.
Сегашния собственик е трябвало и трябва да си извади КНА. За издаването на такъв, за възстановен имот в строителните граници (в урбанизирана територия), се изисква удостоверение и скица от техническата служба на общината.[/quote]

Накрая - ето една статия, за допълнителна информация - Предпоставки за отчуждаване на недвижими имоти за изграждане на обекти - публична собственост на държавата и общините по Закона за устройство на територията
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта


cron