начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

ЧСИ прави опис на място, където не живее длъжникът ?



ЧСИ прави опис на място, където не живее длъжникът ?

Мнениеот atanaskanev » 01 Юни 2021, 20:17

Здравейте.
Имам следният проблем и безумие.
Имам брат, с който сме меко казано скарани и ненавиждам в червата както се казва, в момента е в ареста.
Изпратено е от ЧСИ писмо адресирано до брат ми, и баща ми го е получил в кметството.
Вътре пише, че ЧСИ иска да прави опис в дома ми, където не живее брат ми от 2016 години ( по паспорт от 2017 ), за дело което е от 2018 година.
Защо това се случва ? и от къде на къде ЧСИ ще влиза да прави опис в абсолютно чужд дом ?

Благодаря ви предварително.
atanaskanev
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 21 Юли 2020, 02:19

Re: ЧСИ прави обиск на място, където не живее длъжникът ?

Мнениеот propensity » 01 Юни 2021, 20:21

Най-вероятно ЧСИ е видял, че брат ви е с адресна регистрация там където живеете. Следователно има право да описва. Търсете добър адвокат за да ви помогне, има как.
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: ЧСИ прави опис на място, където не живее длъжникът ?

Мнениеот atanaskanev » 01 Юни 2021, 20:22

По адресна регистрация той не живее на този адрес от 2017 година.
atanaskanev
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 21 Юли 2020, 02:19

Re: ЧСИ прави опис на място, където не живее длъжникът ?

Мнениеот propensity » 01 Юни 2021, 20:46

Още по-голяма причина да търсите адвокат, който да атакува действията на ЧСИ. Само не се бавете, защото има срокове.
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: ЧСИ прави опис на място, където не живее длъжникът ?

Мнениеот atanaskanev » 01 Юни 2021, 20:52

А защо е нужен адвокат след като фактически действията на това лице нарушават и констутуционните ми права като гражданин, и извършва посегателство към непрекосновена собственост ?
Не трябва ли въпросният човек да бъде съден за подобни нарушения ?
atanaskanev
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 21 Юли 2020, 02:19

Re: ЧСИ прави опис на място, където не живее длъжникът ?

Мнениеот lawchoice » 01 Юни 2021, 20:57

atanaskanev написа:А защо е нужен адвокат след като фактически действията на това лице нарушават и констутуционните ми права като гражданин, и извършва посегателство към непрекосновена собственост ?
Не трябва ли въпросният човек да бъде съден за подобни нарушения ?

Адвокатът е нужен, защото споровете се решават от съда, а не в Интернет
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: ЧСИ прави опис на място, където не живее длъжникът ?

Мнениеот atanaskanev » 01 Юни 2021, 21:23

Отново не разбирам кое дава правата на въпросното ЧСИ, при все че има документи които ясно го показват това.
Какво има на предвид с тези си действия ?
atanaskanev
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 21 Юли 2020, 02:19

Re: ЧСИ прави опис на място, където не живее длъжникът ?

Мнениеот nikodim77 » 01 Юни 2021, 22:14

Здравейте,
Г-н. atanaskanev, отново не разбирате кое дава правата ЧСИ? Ами законът! Законът му дава правата, но му ги и ограничава. Явно не сте запознат с този закон, и здравият разум повелява да потърсите реално съдействие! Двама юристи се включиха и Ви дадоха насока да се обърнете към специалист – адвокат, но Вие си повтаряте едно и също - "не разбирам..." Добре!? Дори да имате нещо лично спрямо адвокатската общност, или да не Ви се отделят финансови средства, то поне потърсете Ваш близък, приятел, който е с юридическо образование и би Ви помогнал. Така по форумите и то афектиран, не си помагате, а часовникът тиктака!
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: ЧСИ прави опис на място, където не живее длъжникът ?

Мнениеот errant_lawyer » 01 Юни 2021, 22:18

Здравейте,

от фактите, които сте предоставили, не е ясно дали става въпрос за опис на движими или недвижими вещи.

1. Опис на движими вещи
Причината на Вашия адрес да е насрочен опис на движими вещи е може би, защото макар постоянният адрес на брат Ви (адресът, посочен в документите за самоличност) да е сменен, настоящият му адрес да е този, на който се намира имотът. По-важното в случая е какво може да направите Вие. Това, което може да се направи според мен в случая, е да присъствате в деня на описа и да посочите пред съдебния изпълнител, че длъжникът (брат Ви) не живее там и всички движими вещи, които се намират в имота, са Ваша собственост. Това следва да бъде вписано в протокола за проведения опис. Възможно е съдебният изпълнител да не се съобрази с Вас и да поиска да проведе описа. Ако това се случи, имате право да подадете жалба срещу действията на съдебния изпълнител (чл. 435, ал. 4 ГПК). Повече информация по въпроса за жалбата можете да откриете в чл. 436 ГПК.

2. Опис на недвижим имот
Това е предположение, тъй като само Вие имате тази информация, но ако имотът, посочен в съобщението, е съсобствен, т.е. собственик да сте Вие и брат Ви, може би е насрочен опис на недвижим имот и това е причината описът да е насрочен за извършване на този адрес. Доколкото за налагане на възбрана на недвижим имот и за извършване на опис на същия собствеността следва да е изяснена от съдебния изпълнител, насрочването на опис на чужд имот е по-малко вероятно, но не изключено. И в този случай са валидни стъпките, които съм посочил по-горе - заявяване и вписване в протокола, че вещта не принадлежи на длъжника, и евентуално депозиране на жалба.

Както е посочено и в останалите коментари, най-добре е да се консултирате с адвокат, като по възможност същият присъства и на описа. Чисто практически, след като установите дали става въпрос за опис на движими или недвижими вещи, може да се свържете със съдебния изпълнител, за да установите причините, поради които е насрочен опис на този адрес, като обясните, че 1) лицето не живее на адреса и там няма движими вещи, които са негова собственост, или че 2) имотът не е негова собственост.
errant_lawyer
Потребител
 
Мнения: 149
Регистриран на: 10 Апр 2021, 10:53

Re: ЧСИ прави опис на място, където не живее длъжникът ?

Мнениеот atanaskanev » 01 Юни 2021, 22:46

Извинявам се предварително. Не съм много наясно с адвокатските неща и може би не се изразявам правилно на места.

- Описване на движимо иммущество.
atanaskanev
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 21 Юли 2020, 02:19

Re: ЧСИ прави опис на място, където не живее длъжникът ?

Мнениеот atanaskanev » 01 Юни 2021, 22:49

Но защо изобщо трябва да се случва опис ?!
Т.е. на случайни хора може да си влизат в жилищата в които той е "живял" дори и 1 секунда и да си описват неща ?
atanaskanev
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 21 Юли 2020, 02:19

Re: ЧСИ прави опис на място, където не живее длъжникът ?

Мнениеот errant_lawyer » 01 Юни 2021, 23:15

Здравейте,

на въпроса защо е бил насрочен опис на Вашия адрес, може да Ви отговори съдебният изпълнител и поради тази причина съм препоръчал да се свържете с него, за да изясните ситуацията.
По въпроса за опис на движими вещи в чужд имот бих Ви дал един прост пример и с това ще приключа дискусията. Представете си, че Вие сте нечий кредитор и на Вас трябва да Ви върнат 50 000 лв. Вашият длъжник е собственик на много скъп автомобил, който би се продал за 100 000 лв., и Вие бихте си получили всички пари обратно. Вие знаете, че този автомобил е паркиран в двор, находящ се в гр. Х, улица "У", № 1. За съжаление обаче този имот не е собственост на длъжника. Ако следваме Вашата логика, съдебният изпълнител няма да може да направи опис на автомобила, съответно да го продаде, защото той се намира в имот, който не е собственост на длъжника, а Вие никога няма да си получите парите обратно. Надявам се този пример да е помогнал концептуално да се изясни ситуацията.
Разбирам, че сте афектиран, но както съм посочил, законът дава право и на Вас да се защитите като подадете жалба. В практиката при опис на движими вещи, когато собственикът на имота заяви, че там няма вещи на длъжника, опис в повечето случаи не се провежда.
Надявам се въпросът да се разреши успешно.
errant_lawyer
Потребител
 
Мнения: 149
Регистриран на: 10 Апр 2021, 10:53

Re: ЧСИ прави опис на място, където не живее длъжникът ?

Мнениеот borko1981111 » 03 Юни 2021, 20:06

Аз мисля, че ЧСИ няма абсолютно никакво правно основание да извършва опис на вещи, находящи се в жилище което не е собственост на длъжника /ако жилището принадлежи на брат Ви - тогава е друга бира/. ЧСИ не може да презумира, че в чужд имот /който не принадлежи на длъжника или член от семейството му, нито е нает от тези лица или в тяхно владение/ ще се намират вещи на дадено лице.
В производството по ДОПК тази материя е уредена недвусмислено, като законът казва, че "За движими вещи и парични средства на длъжника ...... се смятат, до доказване на противното, и тези, намерени у него, в жилището му или в други собствени или наети от него помещения, превозни средства, офиси, каси или сейфове" В ГПК не намирам подобна разпоредба. Ако ЧСИ има информация, че определена вещ, собствена на брат Ви, се намира във Ваш имот, може да я опише в дома Ви, както и да иска съдействие от държавни органи. В случая обаче явно не е такава хипотезата.
В тоя ред на мисли, считам ако уведомите ЧСИ за фактическата обстановка, същият няма да извърши описа, защото както сам казвате - това би било абсурдно.
borko1981111
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 25 Авг 2019, 20:41

Re: ЧСИ прави опис на място, където не живее длъжникът ?

Мнениеот atanaskanev » 03 Юни 2021, 22:41

errant_lawyer - ами по тази логика ЧСИ той може да реши, че и във ядрото на АЕЦ Козлодуй се намира скрита от брат ми вещ защото е ходил на посещение там. Това означава ли че същият има право да разглоби собственоръчно АЕЦ за да се убеди че няма такова нещо.
Така, както го описахте означава че ЧСИ има надзаконови и надконституционни права и правомощия, които фактически надхвърлят правата и правомощията дори на главния прокурор на България ?
Нямах си и представа че ЧСИ е вид главорез с разрешение за стрелба по каквито граждани си поиска и когата си поиска.
Това наистина ли е така ?
Т.е. без доказателства той може "да прецени" ( каквото и да значи това ) че еди къде си нещо е на някого и да си го опише ?
Представете си следният момент:
-Работник в компания са софтуер свързани със сървъри за голяма международна компание е в хоумофис, заобиколен от предоставена от въпросната компания техника за хиляди левове, и някакъв си човек, влиза и започва да си описва неща, и затова разбира компанията и изхвърля даденият служител защото петни името и, а въпросният човек не само че не е виновен, но никога не би трябвало дори да му бъде повдиган въпрос от въпросните правни органи.
Т.е. фактически ЧСИ е унищожил един цял живот на цяло дадено семейство защото така си е саморешил.
Не е ли малко.. прекалено ?!

Не ме разбирайте грешно. Във вашата сфера съм практически бос и гол, просто се опитвам да си представа как са възможни подобни действия без разследване и доказателства.
atanaskanev
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 21 Юли 2020, 02:19

Re: ЧСИ прави опис на място, където не живее длъжникът ?

Мнениеот bozyo » 04 Юни 2021, 07:35

atanaskanev написа:...Изпратено е от ЧСИ писмо адресирано до брат ми ...

похвално! това се отнася до брат Ви.

atanaskanev написа:... баща ми го е получил в кметството. ...

пак похвално! в най-добрия случай баща Ви има задължението да го предаде.

atanaskanev написа:... Вътре пише, че ЧСИ иска да прави опис в дома ми, където не живее брат ми ...

както казвахме още в детската градина: "има искане, има и недаване". ЧСИ уведомил ли е Вас за мераците си? по какъв начин е уведомил Вас, а не брат Ви? с писмо до упоменатия реактор в АЕЦ Козлодуй?

както вече писаха по-горе, първо се успокойте. на трезва глава ще вземете по-смислени решения.

1. кой е собственик на имота? Вие? баща Ви? брат Ви? съсобственост? например къща/апартамент, която е закупена от друг, а брат Ви има дял в него по наследство.
2. имате ли вписване на ипотека върху имота? например баща Ви се е съгласил да бъде вписана ипотека по заем, а после е прехвърлил имота на Вас. при такава възможност ипотеката продължава да е основание за изпълнение срещу Вас. или има вписано право на ползване в полза на брат Ви.
3. има ли в имота движими вещи, които доказуемо са на брат Ви? например автомобил, купувана с фактури битова (или друга) техника?

съветите да се обърнете към адвокат не са безсмислени. никой във форума няма да си губи времето, за да свърши чужда работа без пари. или ще я свърши, ама не навреме, а срокове наистина текат. взимате под мишница писмото на ЧСИ и го четете внимателно. тук може да си теоретизираме до безкрайност.
bozyo
Потребител
 
Мнения: 172
Регистриран на: 24 Мар 2021, 00:24

Re: ЧСИ прави опис на място, където не живее длъжникът ?

Мнениеот ivan_lawyer » 04 Юни 2021, 09:10

За 20 години практика, съм наясно - сега конкретно - имах ЧСИ 2006 г., тогава бяха все още нахъсани - на практика - едно дело при Стоян Якимов, човека тогава работеше, та се късаше, щом и мен ме затрудни - считай, отиде - разби вратата на апартамента, с ключар и полиция, влезе, съседи викнали съпругата на чиста случайност, жената - в шок, влезоха, описаха всичко - включително и гоблените по стените, компютърни конфигурации (гаджето на клиента беше ИТ-спец - скъпи си бяха за 2007г. говорим), какво стана обаче.

Нищо не последва - ЧСИ се резервира и дистанцира от случая и така, съдия Владимир Вълков, дето сега върна Борислав Михайлов на БФС-то - навремето като районен съдия унищожи дълговете човека и така свърши тази история.

То жалби за описа - то плюнчене на книги - ако им стиска на ЧСИ, да влиза и да разбива и да назначава за пазач.

Трябват фактури и документи за вещите - а най-добре - протокол за предаване на всички вещи, посуда, покъщнина, включително дреболиите, всичко движимо - да се предаде за послужване (което е пак някаква защита) за 10 годишен срок на някой съсед, стринка, сестра, полу-брат, роднина, това ще охлади ентусиазъма.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: ЧСИ прави опис на място, където не живее длъжникът ?

Мнениеот errant_lawyer » 04 Юни 2021, 09:47

atanaskanev написа:errant_lawyer - ами по тази логика ЧСИ той може да реши, че и във ядрото на АЕЦ Козлодуй се намира скрита от брат ми вещ защото е ходил на посещение там. Това означава ли че същият има право да разглоби собственоръчно АЕЦ за да се убеди че няма такова нещо.
Така, както го описахте означава че ЧСИ има надзаконови и надконституционни права и правомощия, които фактически надхвърлят правата и правомощията дори на главния прокурор на България ?
Нямах си и представа че ЧСИ е вид главорез с разрешение за стрелба по каквито граждани си поиска и когата си поиска.
Това наистина ли е така ?
Т.е. без доказателства той може "да прецени" ( каквото и да значи това ) че еди къде си нещо е на някого и да си го опише ?
Представете си следният момент:
-Работник в компания са софтуер свързани със сървъри за голяма международна компание е в хоумофис, заобиколен от предоставена от въпросната компания техника за хиляди левове, и някакъв си човек, влиза и започва да си описва неща, и затова разбира компанията и изхвърля даденият служител защото петни името и, а въпросният човек не само че не е виновен, но никога не би трябвало дори да му бъде повдиган въпрос от въпросните правни органи.
Т.е. фактически ЧСИ е унищожил един цял живот на цяло дадено семейство защото така си е саморешил.
Не е ли малко.. прекалено ?!

Не ме разбирайте грешно. Във вашата сфера съм практически бос и гол, просто се опитвам да си представа как са възможни подобни действия без разследване и доказателства.


Здравейте,

Съгласно чл. 465 ГПК съдебният изпълнител описва посочената от взискателя вещ само ако се намира във владение на длъжника, освен ако от обстоятелствата е явно, че вещта принадлежи на друго лице. Не коментирам съвършенството на правилото, но факт е, че е такова.
На второ място, съдебните изпълнители също носят отговорност. Ако става въпрос за частен съдебен изпълнител, може да погледнете чл. 74 ЗЧСИ. При държавните съдебни изпълнители би следвало да се прилага ЗОДОВ.
Не е Ваша вината, че не разбирате какво защо се случва, защото това не Ви е работата. Като за всяко нещо, и в тази област има хора, които са обучени и са специалисти и с които е добре да се свържете.
Ако все пак Ви е интересно и имате свободно време, можете да погледнете това съдебно решение http://vssold.justice.bg/osdobrich/2017 ... 820617.htm и да видите как са се случили нещата на практика.
errant_lawyer
Потребител
 
Мнения: 149
Регистриран на: 10 Апр 2021, 10:53

Re: ЧСИ прави опис на място, където не живее длъжникът ?

Мнениеот bozyo » 04 Юни 2021, 10:11

ivan_lawyer написа:...човека тогава работеше, та се късаше, щом и мен ме затрудни - считай, отиде - разби вратата на апартамента, с ключар и полиция, влезе...

Какво се случва, ако един такъв "работи, та се къса" влезе... на друг адрес? ЗЧСИ препраща към ЗЗД. Само дето нахлуването в жилище със сила и/или злоупотреба с власт е престъпление по чл.170 от НК. Там ключарят може да влезе за сила на едно друго място, а полицията и ЧСИ за злоупотреба с власт. Дочаква се описът и се пускат жалба до полицията, жалба до прокуратурата, тъжба от пострадалия до районния съд и жалба до административния съд срещу действията на полицията.

Незнайно защо в главата ми изскача сценката от филма "Аферата Томас Краун" - полицията нахлува в жилището и обяснява на собственика да се свърже с адвоката си, собственикът се обръща към кухнята "Уолтър!" и посочва с пръст излизащия от кухнята мъж "това е моят адвокат".
bozyo
Потребител
 
Мнения: 172
Регистриран на: 24 Мар 2021, 00:24

Re: ЧСИ прави опис на място, където не живее длъжникът ?

Мнениеот ivan_lawyer » 04 Юни 2021, 11:38

Цел живот работя с ЧСИ (със ЧСИ), работата е ясна - три месеца са активни - при това броим професионална активност от получаване на лиценза - докато се намърда на Банки и колектори, след това - резко спада ентусиазма да прави операции - то дано и при докторите не е така, ама - навсякъде е така, особено при ЧСИ - не се занимават с дреболии и изобщо - тежкарски изпълнения, мисля че е ясно един вид, то е доста усложнена като практическа реализация - ключари, полицаи, едно-друго - няма милост, но ги мързи.

Мързелът е в случая защитникът.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46


Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron