начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

изплащане на обезщетение при пенсиониране

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


изплащане на обезщетение при пенсиониране

Мнениеот petrowa_maria » 09 Юни 2021, 11:00

Здравейте,
Надявам се въпросът ми да е на правилното място.
Получавам пенсия от 2018 година (при условия за ранно пенсиониране), но все още работя на същото място. Въпросът ми е- има ли давностен срок за изплащане на обезщетението от 6 брутни заплати, или ще ги получа когато и да ми бъде прекратен трудовият догвор.
Благодаря ви
petrowa_maria
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 09 Юни 2021, 10:54

Re: изплащане на обезщетение при пенсиониране

Мнениеот guest1 » 09 Юни 2021, 17:43

Здравейте! Текста на чл. 222, ал. 3 е
Чл. 222. (3) При прекратяване на трудовото правоотношение, след като работникът или служителят е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, независимо от основанието за прекратяването, той има право на обезщетение от работодателя в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 2 месеца, а ако е придобил при същия работодател или в същата група предприятия 10 години трудов стаж през последните 20 години - на обезщетение в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 6 месеца. Обезщетение по тази алинея може да се изплаща само веднъж.

Както се вижда - няма конкретен срок, но думите „при прекратяване на трудовото правоотношение“ дават началнна точка.
Въпросът е - когато ви е отпусната пенсия по чл. 68а от КСО - прекратяван ли ви е ТД?
Ако да (преназначаване) - право на това обезщетение сте имали тогава. Давностния срок е 3 години - от датата на прекратяване на ТД или от датата на поканата за изпълнение.
Ако обаче, ТД не е бил прекратен тогава - право на това обезщетение ще имате в един бъдещ момент, когато се прекрати ТД.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: изплащане на обезщетение при пенсиониране

Мнениеот petrowa_maria » 10 Юни 2021, 08:25

Здравейте,
Много ви благодаря за изчерпателния отговор. Моето съмнение идваше от думата “придобил” право на пенсия, а не получавал…а изобщо не ми беше минало през ум, ме преназначението е вид прекратяване! Да, имам преназначение, но от него не са минали три години. Как мога да поискам това обезщетение сега, преди да минат?
И сигурно ли е, че преназначението означава прекратяване на трудовия договор?
На договора ми за преназначение пише, че е неразделна част от договор еди-кой си (първоначалния договор, който е от преди 100 години)?
Благодаря
petrowa_maria
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 09 Юни 2021, 10:54

Re: изплащане на обезщетение при пенсиониране

Мнениеот guest1 » 10 Юни 2021, 20:37

petrowa_maria написа:И сигурно ли е, че преназначението означава прекратяване на трудовия договор?

Здравейте. Прегледайте си документите.
Макар разговорно все е „преназначаване“ - има разлика. Едно е, когато досегашния ТД се прекратява (с цялата бумащина) и се сключва чисто нов - може със съшити показатели. И съвсем друго - когато с „анекс/допълнително споразумение“ се променят част от условията. Примерно - място и вид на работа, размер на трудовото възнаграждение и пр.
При Вас явно е второто
petrowa_maria написа:На договора ми за преназначение пише, че е неразделна част от договор еди-кой си (първоначалния договор, който е от преди 100 години)?

Тук се усмихвам! С този стаж (100 години) е трябвало да се пенсионирате още преди Априлският пленум от 1956 г.
petrowa_maria написа:Моето съмнение идваше от думата “придобил” право на пенсия, а не получавал…а изобщо не ми беше минало през ум, ме преназначението е вид прекратяване! Да, имам преназначение, но от него не са минали три години. Как мога да поискам това обезщетение сега, преди да минат?

„Придобиването на право“ и „упражняването на право“ са различни неща!
Щом сегашния „договор“ (всъщност - ДС) е „неразделна част от договор“ - няма какво да искате. Когато се прекрати - тогава ще Ви изплатят и обезщетението.
За всеки случай (и за „сверяване на часовника“) - може да попитате писмено работодателя.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: изплащане на обезщетение при пенсиониране

Мнениеот nikodim77 » 10 Юни 2021, 22:46

Уважаема petrowa_maria,
По повод това:
„Придобиването на право“ и „упражняването на право“ са различни неща!
Щом сегашния „договор“ (всъщност - ДС) е „неразделна част от договор“ - няма какво да искате. Когато се прекрати - тогава ще Ви изплатят и обезщетението.

Не Ви съветвам така лековерно да вземате за чиста монета, написаното от горния юзър!!!
Съветът ми към Вас е, да вземете налчините - договор, анекс и каквито документи имате, да ги предоставите за преглед пред специалист - адвокат или друг вещ в трудово-осугирителната материя, за да получите стойностни и достоверни отговори. Времето неумолимо тече. Три години минават като миг…
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: изплащане на обезщетение при пенсиониране

Мнениеот guest1 » 11 Юни 2021, 01:27

Уважаема petrowa_maria, аз също ще кажа - не приемайте разсъжденията ми за 100% истина (мантра някаква). Защото това са само разсъждения, въз основа на предоставената ит вас информация.
Консултирайте се с когото решите, но ви препоръчвам по-сериозни институции - Инспекция по труда, НАП, НОИ …
При много адвокати проблема е, че не харесват песента на Лили Иванова - „Не всичко е пари, приятелю!”
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: изплащане на обезщетение при пенсиониране

Мнениеот petrowa_maria » 14 Юни 2021, 12:40

Много ви благодаря и на двамата.
Усмихвам се и аз! :)
Сега обаче взех да се чудя къде и с кой да се консултирам! Уф
petrowa_maria
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 09 Юни 2021, 10:54

Re: изплащане на обезщетение при пенсиониране

Мнениеот petrowa_maria » 14 Юни 2021, 12:51

А всъщност аз Упражнявам правото си да получавам пенсия, а в закона пише единствено, че 6-те заплати се изплащат при прекратяване на ТД при Придобито право на пенсия… ама това вече го писах.
petrowa_maria
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 09 Юни 2021, 10:54

Re: изплащане на обезщетение при пенсиониране

Мнениеот guest1 » 14 Юни 2021, 21:34

Както виждате има три последователни и кумулативни условия:
    - да имате право на пенсия - възраст и стаж;
    - да упражните това право - да поискате, и да ви бъде отпусната пенсия;
    - да прекратите ТД след първите две.

Тук има една подробност, но не юридическа, а счетоводна.
Чл. 228. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Брутното трудово възнаграждение за определяне на обезщетенията по този раздел е полученото от работника или служителя брутно трудово възнаграждение за месеца, предхождащ месеца, в който е възникнало основанието за съответното обезщетение, или последното получено от работника или служителя месечно брутно трудово възнаграждение, доколкото друго не е предвидено.

Ако преди отпускането на пенсия сте получавали една заплата, а на новата длъжност получавате по-ниска - и обезщетението ще е по-малко.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: изплащане на обезщетение при пенсиониране

Мнениеот petrowa_maria » 16 Юни 2021, 09:13

А ако е по-високо? :)
Останах с впечатлението, че ще е по заплатата по време на отпускането на пенсия. Добре е да греша.
Преназначаването ми е направено с допълнително споразумение, но вече много се чудя дали не е някакъв "трик", и да си остана без 6-те заплати. :О
petrowa_maria
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 09 Юни 2021, 10:54

Re: изплащане на обезщетение при пенсиониране

Мнениеот guest1 » 16 Юни 2021, 13:02

petrowa_maria написа:А ако е по-високо? :)
Останах с впечатлението, че ще е по заплатата по време на отпускането на пенсия. Добре е да греша.
Преназначаването ми е направено с допълнително споразумение, но вече много се чудя дали не е някакъв "трик", и да си остана без 6-те заплати. :О

По-високо или по-ниско - това е според случая. В кодекса пише принципно.
Понякога на работника или служителя се казва - „Ти вече си на възраст, изморяваш се. Ще те преместим на по-лека работа. Вярно - и заплатата е по-ниска, но нали вземаш и пенсия?“

За да няма „трик“ - проверете в НАП и НОИ , имало ли е прекратяване на ТД или само са променени параметри. Или поне попитайте работодателя директно и писмено.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


cron