начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Помощ - удост по чл. 53 от регламент 1215/2021 ЕС

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Помощ - удост по чл. 53 от регламент 1215/2021 ЕС

Мнениеот raya777 » 17 Авг 2021, 10:27

Здравейте,

Имам казус вече от месеци и никой не може да ми обясни какво трябва да направя...Нито адвоката ми, нито в СРС могат да ми отговорят. Те дори не знаят за какво става въпрос...

Та, имам издаден изпълнителен лист към мой длъжник (ЮЛ сме). Моят длъжник няма нищо в БГ, само в Германия...та тук няма какво да му запорирам.
Свързах се с немски адвикат, който ми каза, че освен всички докуементи които имам, иска и удостоверение по чл.53 от регламент 1215/2021 ЕС...иначе няма как да се изпълни принудително решението в Германия.

До тук добре, но адвоката ми изобщо не знае какво/как/къде... Ходих в съда 2 пъти, но и там само вдигат рамене...

Ще бъда благодарна на всякакво инфо или човек, който може да ми помогне.
Благодаря предварително!
raya777
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 17 Авг 2021, 10:13

Re: Помощ - удост по чл. 53 от регламент 1215/2021 ЕС

Мнениеот errant_lawyer » 17 Авг 2021, 11:25

Здравейте,

съгласно чл. 620, ал. 1 от Гражданския процесуален кодекс първоинстанционният съд, разгледал делото, издава по писмена молба на страната удостоверение за признаване или допускане на изпълнението на българско съдебно решение в друга държава членка, когато акт на Европейския съюз изисква това.

Какво означава това на практика:
Ще подадете писмена молба по делото, което е разгледано от Софийския районен съд (предполагам, че това е бил първоинстанционния съд, тъй като него споменавате в публикацията си). В молбата ще кажете горе-долу следното:

"Уважаеми районен съдия,

Чл. 620, ал. 1 ГПК предвижда, че първоинстанционният съд, разгледал делото, издава по писмена молба на страната удостоверение за признаване или допускане на изпълнението на българско съдебно решение в друга държава членка, когато акт на Европейския съюз изисква това.
Съгласно чл. 37, букв. "б" от Регламент (ЕС) № 1215/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 12 декември 2012 година относно компетентността, признаването и изпълнението на съдебни решения по граждански и търговски дела предвижда, когато страна по дело иска да се позове в държава членка на решение, постановено в друга държава членка, тя следва да представи удостоверение по чл. 53 от същия регламент. Чл. 53 от Регламент (ЕС) № 1215/2012, от своя страна, предвижда, че по искане на заинтересована страна съдът по произход издава удостоверение посредством формуляра, установен в приложение I.

В настоящия случай на еди-коя си дата е влязло в сила решение № ..., постановено по гр. д. .../... г. по описа на Софийски районен съд. Желая да се позова на така постановеното решение във Федерална република Германия.

Уважаеми районен съдия,

С оглед на гореизложеното моля да ми бъде издадено съответното удостоверение на основание чл. 620, ал. 1 ГПК във вр. с чл. 37 от Регламент (ЕС) № 1215/2012 във вр. с чл. 53 от Регламент (ЕС) № 1215/2012.

С уважение:
...

Бих искал да направя две уговорки. Първо, самият аз никога не съм минавал през тази процедура, затова не мога да гарантирам, че всичко ще е безпроблемно, но ако ми се наложи, бих го направил по начина, който Ви описах.
Второ, без да съм нравоучителен, може би е редно да преосмислите отношенията си с адвоката си, защото отговорът на въпроса Ви ми отне около 20 минути - 10 минути за справка в съответните актове (Гражданския процесуален кодекс и Регламента) и 10 минути да Ви напиша отговора тук. Поведението на адвоката Ви показва или крайна незаинтересованост, или фрапиращо незнание. И двете за мен са съществен проблем.
errant_lawyer
Потребител
 
Мнения: 149
Регистриран на: 10 Апр 2021, 10:53

Re: Помощ - удост по чл. 53 от регламент 1215/2021 ЕС

Мнениеот raya777 » 17 Авг 2021, 16:26

:D МНОГО Много Ви благодаря!

За него...да, за смяна е, но ми е познат и затова до сега така се случва.

Отново много Ви благодаря :)
raya777
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 17 Авг 2021, 10:13

Re: Помощ - удост по чл. 53 от регламент 1215/2021 ЕС

Мнениеот errant_lawyer » 17 Авг 2021, 17:20

Здравейте,

както казах, не съм имал подобен казус, затова ще съм Ви благодарен, ако след време споделите тук как се е развила ситуацията. Надявам се всичко да мине без проблеми.
errant_lawyer
Потребител
 
Мнения: 149
Регистриран на: 10 Апр 2021, 10:53

Re: Помощ - удост по чл. 53 от регламент 1215/2021 ЕС

Мнениеот raya777 » 19 Авг 2021, 18:10

Здравейте!

Написах си молбата към СРС, като 90% беше копи пейст... (благодаря :) )
Входирах я и ми казаха след минимум две седмици да отида да видя за отговор.

И така, да видим.
raya777
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 17 Авг 2021, 10:13

Re: Помощ - удост по чл. 53 от регламент 1215/2021 ЕС

Мнениеот raya777 » 28 Сеп 2021, 11:25

Актуализация...
Съсипаха я тая държава :lol:

Ходих 4 пъти в съда да си търся документа - все не е готов. Помолих телефон да ми дадат, поне да не се разкарвам...по телефона ми каза жената, че още не е готово и - "не знаят какво да ви правят".
Явно не само моят адвокат беше невежа по въпроса.

Сега, така си минава времето и аз пак не знам какво да правя. Познат ми каза да пусна молба/жалба към инспектор на ВСС ?! За пръв път чувам за такова нещо, но и не знам кой следи за тези процеси как и кога се вършат.
raya777
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 17 Авг 2021, 10:13

Re: Помощ - удост по чл. 53 от регламент 1215/2021 ЕС

Мнениеот propensity » 28 Сеп 2021, 13:04

Имайте предвид, че дори да се снабдите с нужния документ, не означава, че срещу вашия длъжник в Германия автоматично ще започне изпълнително производство. Той ще има възможността да обори ИЛ пред немски съд.
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: Помощ - удост по чл. 53 от регламент 1215/2021 ЕС

Мнениеот errant_lawyer » 28 Сеп 2021, 20:25

Здравейте,

бих Ви препоръчал да подадете молба за определяне на срок при бавност (чл. 255 ГПК).
Молбата се адресира до горестоящия съд (във Вашия случай Софийски градски съд) и се подава чрез първоинстанционния съд (във Вашия случай СРС).
В молбата си ще посочите, че на еди-коя си дата сте депозирали молба за еди-какво си и че към датата на подаване на настоящата молба няма произнасяне по първата молба, и ще помолите СГС да определи срок на първоинстационния съд да се произнесе по първата молба. На теория това производство би следвало да продължи около една седмица в най-добрия случай и до три-четири седмици в най-лошия.
errant_lawyer
Потребител
 
Мнения: 149
Регистриран на: 10 Апр 2021, 10:53

Re: Помощ - удост по чл. 53 от регламент 1215/2021 ЕС

Мнениеот raya777 » 10 Ное 2021, 12:19

Ще се разплача вече…

Молбата е нередовна “поради липса на представени доказателства, че решението по смисъла на чл. 2, б. “а” от Регламент (ЕС) 1215/2012 на ЕП и на Съвета, е връчено на лицето, по отношение на което ще се изпълнява в държавата - членка. С оглед липсата на данни по делото за номер на изп. дело в РБ, съдът не може да изиска доказателствата служебно по реда на чл. 418, Ал. 5 ГПК.


Имаме една седмица срок да представим доказателство за датата, на която е връчен препис от издадената по делото заповед за изпълнение на длъжника.

……….

Сега доколкото разбирам трябва да го уведомя…
Но аз направя ли го, той ще покрие всичко което има…
Особено със сроковете, с които работи съда…
raya777
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 17 Авг 2021, 10:13

Re: Помощ - удост по чл. 53 от регламент 1215/2021 ЕС

Мнениеот errant_lawyer » 11 Ное 2021, 23:20

Здравейте,

погрешно заключих, че след като имате изпълнителен лист, имате и влязло в сила съдебно решение. Четейки определението разбирам, че вероятно изпълнителният лист е издаден въз основа на заповед за изпълнение по чл. 417 ГПК. В този случай трябва да образувате изпълнително дело при съдебен изпълнител, съдебният изпълнител да уведоми длъжника и едва ако длъжникът не подаде възражение, тогава ще може да Ви бъде издадено удостоверение.
Ако длъжникът подаде възражение, ще трябва да предявите установителен иск и едва след влизането на решението по иска в сила, ще може да Ви се издаде удостоверение.
Ако имате информация относно банковите сметки на длъжника Ви, които са открити в банки в друга държава-член на ЕС, можете да поискате издаване на европейска заповед за запор по силата на Регламент (ЕС) № 655/2014.
errant_lawyer
Потребител
 
Мнения: 149
Регистриран на: 10 Апр 2021, 10:53

Re: Помощ - удост по чл. 53 от регламент 1215/2021 ЕС

Мнениеот raya777 » 05 Яну 2022, 12:53

За много години! :)

Така… след завеждане от ЧСИто и входирани документи от мен, в крайна сметка получих въпросното удостоверение! Алелуя!

Сега обаче, се оказва, че длъжникът е възразил в последния ден от дадения срок, а именно на 29.12.
Сега аз хем имам удостоверението, хем трябва да заведа установителен иск.

Вече ми е много лошо! :)

Моля ви, препоръчайте ми адвокат в София, който да може да свърши тази работа.
Благодаря предварително!!! (За всичко)
raya777
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 17 Авг 2021, 10:13


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта


cron