начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Ползване на годишен платен отпуск неотлаган

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Ползване на годишен платен отпуск неотлаган

Мнениеот what_is_love » 19 Авг 2021, 22:01

Здравейте!
Имам следното питане и се надявам на вашето мнение:
Служител има 18 дни неползван платен годишен отпуск за 2019 година. Отпускът не е отлаган.
През август 2021 работникът пуска молба за ползване на 10 дни платен годишен отпуск. Отпускът не му е разрешен.
Може ли работникът на основание чл. 176, ал. 3 от КТда подаде молба с 14-дневно предизвестие за ползване на отпуск или систематично четейки ал. 2 , молбата трябвало да подаде през юни за ползването му?

Благодаря за съдействието!
what_is_love
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 04 Сеп 2020, 10:03

Re: Ползване на годишен платен отпуск неотлаган

Мнениеот guest1 » 20 Авг 2021, 15:01

what_is_love написа:Може ли работникът на основание чл. 176, ал. 3 от КТ да подаде молба с 14-дневно предизвестие за ползване на отпуск или систематично четейки ал. 2 , молбата трябвало да подаде през юни за ползването му?

Само една корекция - не е "молба", а "уведомление"! Съобщавате на работодателя, че от ... (дата) до ... (дата) ще ползвате отложения отпуск.
Подава се 14 календарни дни (две седмици) предварително - не два месеца.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Ползване на годишен платен отпуск неотлаган

Мнениеот what_is_love » 20 Авг 2021, 16:16

guest1 написа:
what_is_love написа:Може ли работникът на основание чл. 176, ал. 3 от КТ да подаде молба с 14-дневно предизвестие за ползване на отпуск или систематично четейки ал. 2 , молбата трябвало да подаде през юни за ползването му?

Само една корекция - не е "молба", а "уведомление"! Съобщавате на работодателя, че от ... (дата) до ... (дата) ще ползвате отложения отпуск.
Подава се 14 календарни дни (две седмици) предварително - не два месеца.



Здравейте!
Благодаря за отговора.
Аз съм уточнила на първо място, че отпускът не е отложен.
Питането ми е свързано с факта дали вече е на лице фактическяит състав на нормата на чл. 176, ал. 3 от КТ, предвид отказа на работодателя или е трябвало работникът да си подаде заявлението по-рано?
what_is_love
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 04 Сеп 2020, 10:03

Re: Ползване на годишен платен отпуск неотлаган

Мнениеот nikodim77 » 20 Авг 2021, 22:08

Здравейте,
Уважаема what_is_love,
Във Вашия случай пускането на молба през Август е извън срока по ал. 2., така че да, водите се от текста на ал. 3. И пак, не е 100% сигурно, че работодателят ще разреши ползването на отпуск, определен в уведомлението… В последния вариант съответно, са налице правни средства за защита на работника.
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Ползване на годишен платен отпуск неотлаган

Мнениеот guest1 » 21 Авг 2021, 00:33

Чудя се - коя част от текста
Чл. 176. (3) Когато работодателят не е разрешил ползването на отпуска в случаите и в сроковете по ал. 2, работникът или служителят има право сам да определи времето на ползването му, като уведоми за това писмено работодателя най-малко 14 дни предварително.

е неясна?

Работодателя не е нужно, да разрешава - просто е уведомен, да не се чуди - къде е работника.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Ползване на годишен платен отпуск неотлаган

Мнениеот nikodim77 » 21 Авг 2021, 13:33

Ееий Жоро! Ти пак ли се изявяваш в своята некомпетентност БЕ?!?
Още ли си във форума…? Защо тласкаш питащата към осъществяване на действия, които биха довели до дисциплинарни нарушения с тъпият си и некомпетентен отговор, БЕ?!?!!!!
Работодателят не е нужно, да разрешава - просто е уведомен, да не се чуди - къде е работника.
Как не те е срам да ръсиш с такава категоричност поредната небивалица ?!!
Уважаема what_is_love, юзърът guest1 е доказал се форумен трол с правни познания като на птиче. Съдейки по изказа Ви в първия Ви пост, материята не Ви е чужда, но и следва да направя корекция в това, което Ви предложих в предходния ми пост.: Ал. 3 от чл 176 би била проложима само при своевременно (в 6-месечния срок по ал. 2) отправяне на молба до работодателя. В случай, че този срок е пропуснат (видно от написаното от Вас), то и уведомлението по ал. 3 се явява безпредметно.
Ето и две от множеството СР на ВКС и др. съдилища, които СР са в контекста на вълнуващият Ви въпрос:
http://domino.vks.bg/bcap/scc/webdata.n ... DF004F3F6D
http://46.10.101.63/upload/SAD_AKT/2017 ... 360617.htm
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Ползване на годишен платен отпуск неотлаган

Мнениеот guest1 » 21 Авг 2021, 14:21

Никодимчо - може да си духал ... много свещички на тортата, ама акъла ти хич го няма! За възпитание не питам. Ще ти отговоря "в твоя стил":

Абе алонкоу!!! Какви дисциплинарни нарушения сънуваш? И докога ще пишеш "молби"?
Не се ли сещаш, че 6-месечния срок по ал. 2 е изтекъл още на 01.07.2020 г?


Хубаво ще е, питащата да уточни причината за съществуване в момента - на неползван платен годишен отпуск за 2019 година! Много работодатели настояват - годишния отпуск "да се изчисти" до края на годината, за която се полага.
Не забравяйте и
Чл. 176а. (1) Когато платеният годишен отпуск или част от него не е ползван до изтичане на две години от края на годината, за която се полага, независимо от причините за това, правото на ползването му се погасява по давност.
(2) Когато платеният годишен отпуск е отложен при условията и по реда на чл. 176, ал. 1, правото на работника или служителя на ползването му се погасява по давност след изтичане на две години от края на годината, в която е отпаднала причината за неползването му.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Ползване на годишен платен отпуск неотлаган

Мнениеот nikodim77 » 21 Авг 2021, 20:09

Еейи !!! Не ми дръж тон, не ми пиши след мненията, когато твоите са свръх некомпетентни, нагли и арогантни!!! Изчезни от този форум бе наглец **щастен!!!, Чак пък ще ми пише „аланкоолу”...!
Моите годинки не са малко, но твоите, които са още повече от моите, предполагат, ако не мъдрост, то поне свян и срам да имаш, но не ти личат, напротив… Бога ми, как още те държат тук администраторите…?!??
Пиша в отговор на поредния ти пасквил, не заради теб, защото не заслужаваш нито един ред от мен към теб, а заради питащата, която ти опитваш като много-много други да пращаш в нищото!!! И какво още да ти пише и подсказва, като от питането става напълно ясно!?! Причината е ирелевантна при изведения казус.

Именно, защото 6-месечният срок е пропуснат, за това и уведомлението по ал. 3 е безпредметно!!! Ако пусне уведомление и си излезе самосиндикално в отпуск, то това ще е нарушение на трудовата дисциплина, - неяваване на работа повече от два поредни дни!!!
Представил съм линк към две СР, в които е даден отговор на тезата ми. За улеснение на питащата, а и за такъв като теб Жоро, не умеещият да чете и вниква в текстовете на СР, що са субективни права и т.н., ето и цитати от юридически разработки по темата:

Разпоредбите на чл. 176, ал. 2 и ал. 3 КТ регламентират ползването на платения годишен отпуск едностранно от работника или служителя без наличие на съгласие от страна на работодателя. Посочената хипотеза е налице в следните случаи: Когато отпускът е отложен или не е ползван до края на календарната година, за която се отнася, работодателят е длъжен да осигури ползването му през следващата календарна година, но не по-късно от 6 месеца, считано от края на календарната година, за която се полага.
Когато работодателят не е разрешил ползването на отпуска в в посочените случаи и срокове, работникът или служителят има право сам да определи времето на ползването му, като уведоми за това писмено работодателя най-малко 14 дни предварително.

Внимание: за да ползва това право работникът или служителят следва до 30 юни да е поискал ползването на отложения отпуск и работодателят да му е отказал. Едва след отказа на работодателя, работникът или служителят има право сам да определи времето за ползването му като уведоми работодателя две седмици предватително. В противен случай, (при липса на искане от работника и отказ на работодателя) работникът би ползвал неправомерно платения отпуск по чл. 176, ал. 3 КТ, изпълвайки хипотезата на дисциплинаното нарушение „неявяване в два последователни работни дни".

И друг материал:

В случаи че отпускът е отложен или не е ползван до края на календарната година, за която се отнася, работникът или служителят следва до 30 юни да поиска от работодателя неговото ползване и едва след като работодателят откаже, работникът или служителят има право сам да определи времето на ползването му, като уведоми за това работодателя две седмици предварително.
Липсата на отказ от страна на работодателя да се ползва отпуск от предходната година, води до неявяване на работа вдва последователни работни дни,…
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Ползване на годишен платен отпуск неотлаган

Мнениеот guest1 » 21 Авг 2021, 21:11

nikodim77 написа:Еейи !!!

Изображение
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Ползване на годишен платен отпуск неотлаган

Мнениеот nikodim77 » 21 Авг 2021, 22:08

Е! Като отчете, че твоите мнения по темата са само едни драсканици, и че не си прав, това ли съумя да постнеш?!? Обръщаш форума в социална мрежа с арогантните си постове!
Ако можеше да се погледнеш отстрани само…?! Щеше да се ужасиш от себе си, колко си жалък, низък, прост… Язък ти за годините! Язък ти за житейския опит (ако имаш такъв въобще). Жалкото ти съществуване е сведено само до този форум и вероятно едното ядене, спане и **ане… Донякъде ми приличаш на младия Абигнейл, героят на Л. Дикаприо от филма „Хвани ме ако можеш”…!? Не ми приличаш на него заради острият му ум, а защото той звънеше на Хенрати (Т. Ханкс) по празници, просто, защото нямаше на кого другиго… Вероятно този форум е твоето „спасение” в самотата ти, - не знам…? Мъчех се да те разбера, но вече ми е все ртая… Вече не ми е дори жал за теб, по скоро чувствам неудобство и срам от това, че на света има индивид като теб, който се е намърдал тук като паразит, съумяващ само вреди и дори не е постигнал симбиоза с гостоприемника си…
Ееех - Жоре, Жоре... :cry: :oops:
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Ползване на годишен платен отпуск неотлаган

Мнениеот elise70 » 31 Окт 2022, 09:59

nikodim77 написа:Е! Като отчете, че твоите мнения по темата са само едни драсканици, и че не си прав, това ли съумя да постнеш?!? Обръщаш форума в социална мрежа с арогантните си постове!
Ако можеше да се погледнеш отстрани само…?! Щеше да се ужасиш от себе си, колко си жалък, низък, прост… Язък ти за годините! Язък ти за житейския опит (ако имаш такъв въобще). Жалкото ти съществуване е сведено само до този форум и вероятно едното ядене, спане и **ане… Донякъде ми приличаш на младия Абигнейл, героят на Л. Дикаприо от филма „Хвани ме ако можеш”…!? Не ми приличаш на него заради острият му ум, а защото той звънеше на Хенрати (Т. Ханкс) по празници, просто, защото нямаше на кого другиго… Вероятно този форум е твоето „спасение” в самотата ти, - не знам…? Мъчех се да те разбера, но вече ми е все ртая… Вече не ми е дори жал за теб, по скоро чувствам неудобство и срам от това, че на света има индивид като теб, който се е намърдал тук като паразит, съумяващ само вреди и дори не е постигнал симбиоза с гостоприемника си…
Ееех - Жоре, Жоре... :cry: :oops:

моля, обърнете внимание на формулировката ми, всеки тук има градивни коментари, защо не и вие? the backrooms
elise70
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 31 Окт 2022, 09:47


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


cron