начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Делба втора фаза

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Делба втора фаза

Мнениеот violeta_97 » 07 Сеп 2021, 21:00

Здравей те.
В момента водя дело за делба за къщата в която живея. Ще ви обясня всичко около имота.
Къщата е дарение на баща ми и леля ми ( починали) от баба ми (също починала). От страната на баща ми наследници сме аз, брат ми и майка ми, като те ми даряват техните части и аз ставам собственик на 1/2 от имота. От страна на леля ми са 4 ма наследника, като аз от купих частите на 2 ма от тях и станах собствен на 3/4 от имота. Въпроса ми е следния : направено е искане по чл. 349 Ал. 2 за възлагане на имота в мой дял, дали ще е пречка това, че имота е придобиван чрез дарение и договор за покупко-продажба т. н. смесена собственост. Моят адвокат ме убеждава, че след като имам роднинска връзка с основния наследодател (баба ми), няма пречка да не ми го възложат въпреки смесената собственост.
Предварително благодаря.
violeta_97
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 07 Сеп 2021, 20:35

Re: Делба втора фаза

Мнениеот ivan_lawyer » 08 Сеп 2021, 12:11

Аз си спомням за едно Решение, където казват, че - при смесено придобиване, не може възлагане.

Проверете това, защото имах такова дело, наскоро не съм водил делби, трябва да се разровя.

Но мисля, че е смесена фактическата обстановка, това малко ме обърква - дали ще може да се тръгне.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Делба втора фаза

Мнениеот violeta_97 » 08 Сеп 2021, 20:12

http://domino.vks.bg/bcap/scc/webdata.n ... 1F0027A5E1
Това е решение на ВКС в което уточняват че разпоредителни сделки между съсобственици и не води до смесена съсобственост.
Поздрави.
violeta_97
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 07 Сеп 2021, 20:35

Re: Делба втора фаза

Мнениеот riman1988 » 10 Сеп 2021, 15:43

Здравейте. Малко късно се включвам в дискусията, но мисля, че в конкретния случай не би следвало да има пречка за възлагане на имота по посочения от Вас ред. Освен цитираното решение на ВКС бих могъл да посоча и друг съдебен акт, който интерпретира смесената собственост в един малко по-широк аспект: решение № 143/08.02.2017 г. по гр.д. № 1693/2016 г., II - гр.о. на ВКС, съдия-докладчик Емануела Балевска. Цитирам дословно цитат от решението: "....Извършените разпоредителни сделки между сънаследниците не променят характера съсобствеността на делбения имот, а именно, че същата възниква по линия на наследяването от ... през 1963 г., а в последствие при новото наследство, открито със смъртта на ... през 1998 г.". Останалата част от решението също е интересна и смятам, че донякъде съответства на Вашия казус. Доколкото разбирам от съдържанието на зададения въпрос, Вие участвате в делбеното производство в качеството Ви на наследник на база наследствено правоприемство и в един предходен момент има извършени разпоредителни сделки във Ваша полза от страна на други наследници. Тъй като тези сделки са извършвани само между наследници, то не би следвало да има пречка за възлагането на имота, тъй като това не е типичната хипотеза на "смесена собственост". Имота се запазва отново в лицата от наследствения кръг. Интерес представлява също и Решение № 156/25.11.2016 г. по гр.д. № 2233/2016 г. на ВКС. Възможно е да има и друга съдебна практика в противоположната посока.
riman1988
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 31 Юли 2021, 18:41

Re: Делба втора фаза

Мнениеот violeta_97 » 10 Сеп 2021, 18:47

Благодаря за отговора.
Не знам защо тези решения от ВКС, не се взимат в предвид още на Районен съд, а трябва да се обжалва след това. Което са си излишни разходи.
violeta_97
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 07 Сеп 2021, 20:35

Re: Делба втора фаза

Мнениеот violeta_97 » 17 Мар 2022, 10:11

Здравей те.
Спечелих делото за делба, като съда ми възложи имота. Проблема сега е, че преди да успея да изплатя дяловете на ответната страна, лелинчо ми почина. Въпроса ми е какво следва от тук нататък, той има 3 наследника,а един от тях е другият съделител по делото.
Предварително благодаря.
violeta_97
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 07 Сеп 2021, 20:35

Re: Делба втора фаза

Мнениеот ivanov_p » 17 Мар 2022, 11:24

От тук нататък продължавате да плащате в сроовете и по начина предвиден в решението.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4329
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Делба втора фаза

Мнениеот violeta_97 » 17 Мар 2022, 12:10

Могат ли да се превеждат пари по сметка на починал човек? Или трябва да търся всички наследници на въпросното лице и по отделно да им превеждам парите.
Благодаря.
violeta_97
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 07 Сеп 2021, 20:35

Re: Делба втора фаза

Мнениеот errant_lawyer » 17 Мар 2022, 23:17

Здравейте,

ако наследниците са конституирани като страни в производството, можете да поискате от съда да им укаже да предоставят банкови сметки за плащане.
Ако не са конституирани и сметката на починалия не е закрита, е възможно да го направите, но аз лично не бих постъпил така.
errant_lawyer
Потребител
 
Мнения: 149
Регистриран на: 10 Апр 2021, 10:53

Re: Делба втора фаза

Мнениеот ivanov_p » 19 Мар 2022, 20:54

violeta_97 написа:Могат ли да се превеждат пари по сметка на починал човек? Или трябва да търся всички наследници на въпросното лице и по отделно да им превеждам парите.
Благодаря.


Ако досега сте плащали по сметка продължавате да го правите докато от банката откажат превода, защото сметката е закрита. Веднага пишете молба до съда да ви укажат начин на плащане, защото сметката по която сте плащали е закрита и банките отказват да открият нова сметка на името на съделителя, с изрично искане да ви разрешат да преведете парите и по сметката на съда. В молбата не разсъждавате за превратностите на съдбата, кой жив, кой умрял не е ваша работа, ваша е да изпълнявате решението. Кой ви уведоми официално, че съделителят е починал и ви изпрати удостоверение за наследници, че да раздавате пари на който ви падне?
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4329
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Делба втора фаза

Мнениеот guest1 » 19 Мар 2022, 21:36

ivanov_p написа:Ако досега сте плащали по сметка продължавате да го правите докато от банката откажат превода, защото сметката е закрита.

Тук има една възможност - приличаща на „черна дупка“.

Когато някой почине - след издаване на смъртен акт - банката научава това. И блокира сметката, респективно дебитни карти (ако има).
За да се разблокира и закрие - трябва всички наследници да присъстват - лично или чрез пълномощник. Необходимо е и актуално (до 6 месеца от издаването) удостоверение за наследници!
Преди това, при блокирана сметка - банката ще си приема постъпленията, но парите няма да могат да се ползват.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Делба втора фаза

Мнениеот nikodim77 » 19 Мар 2022, 22:26

И продължава форумният паразит - guest1 да спами по темите с мнения, които са разисквани и не кореспондират с неговите глупости!!! viewtopic.php?t=68309
Банката научава това, когато някой ѝ го сведе до знанието!!!
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Делба втора фаза

Мнениеот violeta_97 » 28 Мар 2022, 06:10

Благодаря за отговорите на всички. До края на седмицата, един от наследниците ще ми извади банковата сметка на лелинчо ми с удостоверение за наследници. След което се надявам да няма проблем с превода на парите. Когато има резултат ще пиша, за да е полезна темата и за други хора
Поздрави.
violeta_97
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 07 Сеп 2021, 20:35

Re: Делба втора фаза

Мнениеот ivanov_p » 28 Мар 2022, 18:30

Ако искате да преведете по сметка на починал пари за наследниците му и напишете имената им в платежното или тръгнете да обяснявате в банката най-вероятно ще имате проблеми. След като сметката е действаща внасяте парите по името на титуляра, внимателно пишете основанието, номер на решение по еди кое си дело и нищо повече. Най-добре е да отидете в банката на титуляра и ако сумата позволява да я внесете на каса на името на лелинчо, за да не се окаже, че това е сметката на някой от наследниците. Не любопитствайте повече, защото любопитството е другар на проблема. Имате задължения към лелинчо си и ги изпълнявайте докато не получите обвързващо съобщение за да насочите плащанията към други. Среща на улицата и даване на ръка на удостоверение за наследници не е такова, още по-малко не знаете дали лелинчо, Бог да го прости, не е бил печен във финансите и не е направил особен залог на вземането или не го е завещал за строеж на църква или чешма.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4329
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Делба втора фаза

Мнениеот violeta_97 » 08 Апр 2022, 06:52

Здравей те, всичко с превода на парите мина успешно, като от банката ми казаха, че докато банковата сметка не се закрие от всички наследници, тя остава активна. Днес ще представя в съда дебитно авизо (документите от превода) , за доказателство, че парите са преведени за да си взема заверените преписи от решението.
violeta_97
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 07 Сеп 2021, 20:35


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


cron