начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Наследствена пенсия или вдовишка добавка

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Наследствена пенсия или вдовишка добавка

Мнениеот hlapak07 » 29 Сеп 2021, 21:56

Здравейте. Баща ми почина на 22.09.2021г. на 80г. Знам, че майка ми има право да наследи част от неговата пенсия. Тя също е пенсионер, но нейната пенсия е много малка. Какво и се полага - наследствена пенсия или добавка към пенсията? Коя пенсия на баща ми се използва за база - тавана на пенсията който баща ми реално получаваше или действително изчислената му пенсия? Новата пенсия на майка ми ще се актуализира ли с времето или остава на едно и също ниво? Благодаря ви предварително!
hlapak07
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 29 Сеп 2021, 21:41

Re: Наследствена пенсия или вдовишка добавка

Мнениеот guest1 » 30 Сеп 2021, 21:02

hlapak07 написа:Здравейте. Баща ми почина на 22.09.2021г. на 80г. Знам, че майка ми има право да наследи част от неговата пенсия. Тя също е пенсионер, но нейната пенсия е много малка.
    1. Какво и се полага - наследствена пенсия или добавка към пенсията?
    2. Коя пенсия на баща ми се използва за база - тавана на пенсията който баща ми реално получаваше или действително изчислената му пенсия?
    3. Новата пенсия на майка ми ще се актуализира ли с времето или остава на едно и също ниво?
Благодаря ви предварително!

Здравейте! Първо - моите съболезнования за загубата.
    1. Щом майка Ви е пенсионирана - има право на „Добавка от пенсията на починал съпруг“ - чл. 84 от КСО и чл. 49 от НПОС. Наследствена пенсия се отпуска на лица, които не получават лична пенсия.
    2. На този въпрос - отговора е:
    § 6.(2) Добавката по чл. 84 се изчислява от ограничения по ал. 1 размер.

    3. Да - личната пенсия на майка ви ще се актуализира. Добавката също - защото ще се актуализира базата. Тоест пенсията, която баща Ви би получавал - ако беше жив.

Сега стъпките са само две:
- изважда се удостоверение за наследници, в което изрично е посочено „Да послужи през НОИ“
- майка Ви попълва и занася в НОИ „Заявление - обр. П-4 – Заявление за отпускане на добавка по чл. 84 КСО или наследствена пенсия от починал съпруг/съпруга - пенсионер“

Пп. Още нещо, което много хора забравят!
Съгласно КСО - всички наследници имате право на еднократна помощ при смърт на осигурено лице. За 2021 г. сумата е 540 лева, а срокът - 3 години от датата на смъртта.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1791
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Наследствена пенсия или вдовишка добавка

Мнениеот hlapak07 » 01 Окт 2021, 10:23

Благодаря. Тази еднократна помощ за за смърт на осигурено лице полагали се и ако починалия е пенсионер?
hlapak07
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 29 Сеп 2021, 21:41

Re: Наследствена пенсия или вдовишка добавка

Мнениеот guest1 » 01 Окт 2021, 12:46

hlapak07 написа:Благодаря. Тази еднократна помощ за за смърт на осигурено лице полагали се и ако починалия е пенсионер?

Да.
Изискването е само, починалото лице да е осигурено. А пенсионерите са такива.

Ето от НОИ - https://www.noi.bg/en/benefits/benefits ... st/942-doo
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1791
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Наследствена пенсия или вдовишка добавка

Мнениеот dani86 » 01 Окт 2021, 13:42

guest1 написа:
hlapak07 написа:Благодаря. Тази еднократна помощ за за смърт на осигурено лице полагали се и ако починалия е пенсионер?

Да.
Изискването е само, починалото лице да е осигурено. А пенсионерите са такива.

Ето от НОИ - https://www.noi.bg/en/benefits/benefits ... st/942-doo


Извинения за вметката, но пенсионерите са осигурени здравно за сметка на бюджета.
Във въпроса не видях уточнение, че въпросният пенсионер е бил осигурен "общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест ...", което малко променя нещата относно еднократната помощ.
Възможно да правя и грешен прочит, разбира се.
dani86
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 17 Авг 2021, 12:04

Re: Наследствена пенсия или вдовишка добавка

Мнениеот guest1 » 01 Окт 2021, 15:01

dani86 написа:Извинения за вметката, но пенсионерите са осигурени здравно за сметка на бюджета.
Във въпроса не видях уточнение, че въпросният пенсионер е бил осигурен "общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест ...", което малко променя нещата относно еднократната помощ.
Възможно да правя и грешен прочит, разбира се.

Да бяхте отворили линка със страницата на НОИ - там си пише:
Необходимо условие за придобиване право на помощта е починалото лице да е било в кръга на осигурените по Кодекса за социално осигуряване лица към датата на смъртта си. Без значение е дали лицето е било осигурено за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица или само за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1791
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Наследствена пенсия или вдовишка добавка

Мнениеот dani86 » 01 Окт 2021, 15:54

Да бяхте отворили линка със страницата на НОИ - там си пише:
Необходимо условие за придобиване право на помощта е починалото лице да е било в кръга на осигурените по Кодекса за социално осигуряване лица към датата на смъртта си. Без значение е дали лицето е било осигурено за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица или само за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт.
[/quote]
да бяхте отворили КСО в този случай
dani86
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 17 Авг 2021, 12:04

Re: Наследствена пенсия или вдовишка добавка

Мнениеот ilian_todorov » 01 Окт 2022, 16:28

dani86 написа:Да бяхте отворили линка със страницата на НОИ - там си пише:
Необходимо условие за придобиване право на помощта е починалото лице да е било в кръга на осигурените по Кодекса за социално осигуряване лица към датата на смъртта си. Без значение е дали лицето е било осигурено за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица или само за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт.

да бяхте отворили КСО в този случай[/quote]
Аз отворих линка, но не видях полезна информация как може да се получи обезщетение. :idea:
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Наследствена пенсия или вдовишка добавка

Мнениеот ilian_todorov » 05 Окт 2022, 16:39

Пп. Още нещо, което много хора забравят!
Съгласно КСО - всички наследници имате право на еднократна помощ при смърт на осигурено лице. За 2021 г. сумата е 540 лева, а срокът - 3 години от датата на смъртта.
[/quote]


Споделих с един приятел на брат ми, че съм прочел, че може да получи обезщетение за смъртта на майка си и баща си, които починаха тази и миналата година. Той още в понеделник с удостоверение за наследници и сърбящи за пари ръце отишъл в НОИ, но там му казали, че на такова обезщетение имат право само когато починалите лица са осигурени, но не са пенсионери. :idea:
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Наследствена пенсия или вдовишка добавка

Мнениеот dimist » 06 Окт 2022, 17:11

Малко ми е странно точно тук да се бърка осигурен по КСО и осигурен по ЗЗО, ама щом сте решили да разсъждавате , без преди това да сте прочели закона, давайте.
dimist
Потребител
 
Мнения: 625
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


cron