начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Образец на нотариален акт за дарение

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Образец на нотариален акт за дарение

Мнениеот queenm1 » 24 Ное 2021, 20:59

Може ли някой да ми изпрати образец в WORD на нотариален акт за дарение на недвижим имот от родители на деца? queenm1@abv.bg
Ще почерпя, спешно ми е.
queenm1
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 24 Ное 2021, 20:54

Re: Образец на нотариален акт за дарение

Мнениеот guest1 » 24 Ное 2021, 21:35

Не разбирам - каква е идеята? Вие ли ще попълвате формуляра?

Ако сте нотариус ... по-добре казвайте, че не сте!
Ако сте дарителя - оставете тези неща, да ги направи нотариуса!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Образец на нотариален акт за дарение

Мнениеот queenm1 » 24 Ное 2021, 23:16

Благодаря за съветите, но търсех нещо конкретно, и то не беше съвет!
А какво и на кого ще казвам, си е мой избор, всеки е започнал отнякъде, нали?
По-скоро ако Вие сте от гилдията, аз не бих казвала, че също съм, за да не ме асоциират и мен с безмислено говорене, което реално не казва нищо!
queenm1
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 24 Ное 2021, 20:54

Re: Образец на нотариален акт за дарение

Мнениеот guest1 » 25 Ное 2021, 00:14

Не виждам основание, за толкова намахано поведение - все пак ... сте молител!
Отделно - защо държите да е в „word-формат“?
Нещото конкретно - коя част на НА касае?
    Съдържанието според закона
    Оформлението на образеца
    Същественото съдържание
    Несъщественото съдържание
    Естественото съдържание
    или приложените документи - които не винаги са едни и същи.

И спокойно - с Вас ... не сме от една гилдия!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Образец на нотариален акт за дарение

Мнениеот vili_spasova » 25 Ное 2021, 12:26

Здравейте. Нямам идея за какво точно Ви е нужен образец в WORD на НА за дарение, но ако сте начинаещ колега, бих Ви препоръчала да се обърнете към нотариуса, който ще изповяда сделката. Повечето колеги са доста склонни да съдействат, включително да помогнат със сламки, при положение, че става въпрос за сделка в кантората им.

Имайте предвид, че ако Вие готвите сделката освен НА ще са Ви необходими и молба до нотариуса, декларации, молба за вписване в СВ и тнт. /документи за собственост на дарителите, скица, данъчна оценка и тнт.../ От друга страна всеки нотариус има свои специфични особености при описанието на страните и имотите, както и начина по който описва и подрежда самия нотариален акт. При описанието на страните ще трябва да се съобразите дали ще бъдат лично на сделката или ще присъстват чрез пълномощник, ще трябва да съобразите дарените дали са пълнолетни и тнт. При описание на имота ще трябва да го опишете с идентичността му и дали се дарява целия или част от него и тнт. Дали дарителите ще запазят право на ползване и много други детайли.

Тоест всяка сделка си има свои особености и специфики, които трябва да се съобразят при подготовка на проекта на нотариален акт.

Много съм склонна да Ви окажа съдействие, включително да Ви дам сламки за всички останали документи, които са Ви нужни, както и примерните нот такси, при положение, че сте млад колега и сте мотивирани да се развивате в посока вещно право.

Искам да разбера защо Ви е необходим образец и какво е Вашето участие в сделката.
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Образец на нотариален акт за дарение

Мнениеот queenm1 » 25 Ное 2021, 19:43

Благодаря Ви за отговора.
Още съм студентка, а в конкретния случай искам да помогна на роднини, безвъзмездно. Интересът ми е към гражданското и трудовото право най-вече, но в началото не мисля, че бих могла да се вкопча в тясна специализация, но имам време да го обмисля.
Не зная кой нотариус ще изповядва сделката, те ще си изберат (според таксата, т.к. не са добре финансово - жената е инвалид, мъжът покрай пандемията също остана без работа, децата са ученици последна година, пълнолетни).
Но благодаря за съвета за нотариуса, ще поговоря да се спрат на някого по-скоро. Но сме от различни градове и не бих могла да им съдействам при избора. По същата причина ще ми е трудно и да ида до там за сламки, по-скоро ще се обадя по телефона.
Документите са подготвени и преснимани в 3 копия. Всички ще присъстват лично пред нотариуса.
Описанието на имота ще го взема от сегашния нотариален акт. Ще се прехвърли целия, по равно на двете деца, без запазване право на ползване.
Тази част ми е сравнително изчистена, по-скоро имах нужда от образец на бланката, без текст вътре.
Таксата я сменах и според закона и през някои калкулатори в интернет. Така че ще се търси нотариус, който да е най-близо до тази сума. Проблемът е, че нотариусите масово си слагат почти двойна такса за написването на НА (сегашният е малко над страничка, бъдещият няма да е много повече).
Разбира се, всякакви сламки ще са ми от полза и ще съм признателна за тях.
queenm1
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 24 Ное 2021, 20:54

Re: Образец на нотариален акт за дарение

Мнениеот bvoykov » 25 Ное 2021, 20:02

vili_spasova написа:... ако сте начинаещ колега, бих Ви препоръчала да се обърнете към нотариуса, който ще изповяда сделката. Повечето колеги са доста склонни да съдействат, включително да помогнат със сламки, при положение, че става въпрос за сделка в кантората им.

Добре, при положение че за изготвяне на проект на нотариален акт от самия нотариус се събира такса като за нотариално удостоверяване на основание чл. 94, ал. 2 ЗННД, а нотариусът така или иначе ще събере такса и за самото удостоверяване на сделката, т.е. общо ще се дължи такса в двоен размер на материалния интерес - веднъж за изготвяне на проекта и втори път за нотариалното удостоверяване, не излиза ли, че нотариусите нямат интерес да подпомагат страните с бланки на нотариални актове, щом могат да начислят още една такса отгоре?
Доколкото разбирам от разпоредбата на чл. 94, ал. 3 ЗННД за проверка на изготвен от страна проект се събира половината такса за нотариално удостоверяване, а ако сделката бъде изповядана в рамките на един месец при същия нотариус - на него се дължи само другата половина, т.е. в тази хипотеза на представен на изготвен от страната проект на нотариален акт нотариусът ще може да начисли такса само в размера на удостоверявания интерес, а не двойно, както излиза да се дължи в по-горната посочена от мен хипотеза. Разбира се може и аз да греша или да не тълкувам правилно разпоредбите, надявам се, че печалбата не е водещият елемент и нотариусите биха съдействали, предоставяйки проекти на нотариални актове, въпреки че си спестяват получаването на още една нотариална такса.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 522
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: Образец на нотариален акт за дарение

Мнениеот doondie » 26 Ное 2021, 01:28

Мога да предложа единствено снимка на нотариален акт за дарение на общ имот от родители на дете.
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 529
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Образец на нотариален акт за дарение

Мнениеот queenm1 » 26 Ное 2021, 17:05

doondie написа:Мога да предложа единствено снимка на нотариален акт за дарение на общ имот от родители на дете.

Много благодаря. Дали може на мейл да ми го пуснете: queenm1@abv.bg
queenm1
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 24 Ное 2021, 20:54

Re: Образец на нотариален акт за дарение

Мнениеот guest1 » 26 Ное 2021, 17:36

queenm1 написа:
doondie написа:Мога да предложа единствено снимка на нотариален акт за дарение на общ имот от родители на дете.

Много благодаря. Дали може на мейл да ми го пуснете: queenm1@abv.bg

Ето една статия - първи резултат от търсене с Google - Нотариален акт за дарение
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Образец на нотариален акт за дарение

Мнениеот queenm1 » 26 Ное 2021, 20:27

guest1 написа:Не виждам основание, за толкова намахано поведение - все пак ... сте молител!
Отделно - защо държите да е в „word-формат“?
Нещото конкретно - коя част на НА касае?
    Съдържанието според закона
    Оформлението на образеца
    Същественото съдържание
    Несъщественото съдържание
    Естественото съдържание
    или приложените документи - които не винаги са едни и същи.

И спокойно - с Вас ... не сме от една гилдия!


За един юрист намаханото поведение може да е в голям плюс , лично мнение.

Нужно ми беше главно оформлението на образеца. Разбира се не бих отказала и всичко друго от изброеното, за да го сравня с вече подготвеното от мен.
queenm1
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 24 Ное 2021, 20:54

Re: Образец на нотариален акт за дарение

Мнениеот queenm1 » 26 Ное 2021, 20:41

guest1 написа:
queenm1 написа:
doondie написа:Мога да предложа единствено снимка на нотариален акт за дарение на общ имот от родители на дете.

Много благодаря. Дали може на мейл да ми го пуснете: queenm1@abv.bg

Ето една статия - първи резултат от търсене с Google - Нотариален акт за дарение


Благодаря за изпратения линк, него отдавна съм го видяла.
Помолих изрично за Word формат , а изпратеният линк не е такъв…. С риск отново да определите отговора ми като “намахан”, ще кажа, че зная отлично функционалностите на Гуугъл и съм разгледала всичко там, преди да пиша тук. Гуугъл обаче не ми помогна да намеря НА като Word документ. Излишните словоизлияния, които не отговарят на конкретния ми акт на молителство, който смятам беше достатъчно добре дефиниран, просто ме фрустрират. Особено, когато намирам определена острота и ехидност в даден коментар - лично усещане, женска интуиция или нещо друго, но така съм го усетила.
По-горе писах , че ми е нужен образеца заради оформлението - двете квадратчета най-отгоре със стандартен текст, и прочие неща, които винаги са там и не касаят описанието на страните, имота и конкретиката на сделката.
queenm1
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 24 Ное 2021, 20:54

Re: Образец на нотариален акт за дарение

Мнениеот queenm1 » 26 Ное 2021, 20:49

bvoykov написа:
vili_spasova написа:... ако сте начинаещ колега, бих Ви препоръчала да се обърнете към нотариуса, който ще изповяда сделката. Повечето колеги са доста склонни да съдействат, включително да помогнат със сламки, при положение, че става въпрос за сделка в кантората им.

Добре, при положение че за изготвяне на проект на нотариален акт от самия нотариус се събира такса като за нотариално удостоверяване на основание чл. 94, ал. 2 ЗННД, а нотариусът така или иначе ще събере такса и за самото удостоверяване на сделката, т.е. общо ще се дължи такса в двоен размер на материалния интерес - веднъж за изготвяне на проекта и втори път за нотариалното удостоверяване, не излиза ли, че нотариусите нямат интерес да подпомагат страните с бланки на нотариални актове, щом могат да начислят още една такса отгоре?
Доколкото разбирам от разпоредбата на чл. 94, ал. 3 ЗННД за проверка на изготвен от страна проект се събира половината такса за нотариално удостоверяване, а ако сделката бъде изповядана в рамките на един месец при същия нотариус - на него се дължи само другата половина, т.е. в тази хипотеза на представен на изготвен от страната проект на нотариален акт нотариусът ще може да начисли такса само в размера на удостоверявания интерес, а не двойно, както излиза да се дължи в по-горната посочена от мен хипотеза. Разбира се може и аз да греша или да не тълкувам правилно разпоредбите, надявам се, че печалбата не е водещият елемент и нотариусите биха съдействали, предоставяйки проекти на нотариални актове, въпреки че си спестяват получаването на още една нотариална такса.


И аз го разбирам по този начин. Когато НА се подготви от страните, при нотариуса се плаща само таксата за удостоверяване според материалния интерес - в случая на дарение той е данъчната оценка на имота. Половината от тази такса се събира при предаването на подготвения НА за проверка от нотариуса, а другата половина - при изповядването, стига то да се случи при същия нотариус в рамките на месец.
Ако някой от практиката има различен опит от моето тълкуване, ще се радвам да сподели.
queenm1
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 24 Ное 2021, 20:54

Re: Образец на нотариален акт за дарение

Мнениеот guest1 » 27 Ное 2021, 23:28

queenm1 написа:Благодаря за изпратения линк, него отдавна съм го видяла.
Помолих изрично за Word формат , а изпратеният линк не е такъв….

Олеле - Вие сте много зле!
Като сте казали „Word формат“ - поне да бяхте уточнили - за Word 97-2003 (.doc) или за по-новия - .docx формат говорите!
И какво, ако е .odt или .pdf?
Кое ви затруднява - кодировката, шрифтовете, отстъпите или друго?

Дайте ми документ - в какъвто формат искате и ... с няколко клика ще е в Word формат!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Образец на нотариален акт за дарение

Мнениеот lawchoice » 28 Ное 2021, 10:13

"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44


Назад към Покупко-продажба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


cron