начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

идеални части в двор - ползване за паркиране

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


идеални части в двор - ползване за паркиране

Мнениеот oldtimer » 25 Яну 2022, 13:41

Здравейте
Консултирах се с адвокат, но ми се иска да чуя и други мнения.
Живеем в почти 100годишна къща която през годините е натрупала доста спорове относно ползването на двора.
Общо сме 6 собственика и всеки е с различни идеални части от двора.
В двора няма гаражи, също така и никой не е собственик на парко място, просто всеки има различни идеални части от дворното място.
Как би следвало да се ползва двора?
Може ли някой който има повече идеални части да претендира за парко място?
Също така основателно ли да се постави катинар на входната порта и да се ограничи достъпа на други собственици към двора?
Казуса е следният - от години водим спор кой може да паркира и кой не, ходил съм при много различни адвокати и всеки ми казва различни неща. В момента живеем само 2 семейства, останалите са пръснати по света, двора се заключва и е празен като изключим автомобила на съседа който има 1/5 от идеалните части а ние 1/20
нашата 1/20 е точно 20 квадратни метра и би следвало да "събере" един автомобил някъде без значение в коя част, нали така се тълкува идеалната част от двора
Ще се радвам да чуя мнения, последният съвет от адвокат беше да изискам ключ и ако не ми се даде достъп да си го създам. Колкото той има право толкова имам и аз, стига да не преча на свободното му преминаване и обратното
oldtimer
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 25 Май 2021, 15:14

Re: идеални части в двор - ползване за паркиране

Мнениеот lakavitsa » 25 Яну 2022, 16:47

Влизам в спора, за да следя случая или да бъда информиран за него. ЗУЕС чака своето изменение, тъй като около 50% от населението на БГ живее в многофамилни сгради с идеални части в тях и със съответните прилежещи площи със съответните идеални части.
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: идеални части в двор - ползване за паркиране

Мнениеот guest1 » 25 Яну 2022, 17:15

oldtimer написа:Здравейте
Консултирах се с адвокат, но ми се иска да чуя и други мнения.

Здравейте!
Като начало, добре е да кажете имената - на този и другите адвокати - които не са могли да Ви обяснят нещо толкова просто.

По същество!
Идеалните части затова се наричат „идеални“, защото не са обособени и идентифицируеми. Вие имате 1/20 част от правата върху целия имот, а не - конкретни „20 квадратни метра“ някъде вътре!

Ползването на двора - за паркиране или каквото и да е друго - може да се реши с „Договор за разпределение на ползването“! Прави се схема - кой какво ползва и пак си оставате съсобственици.
Не се бъркайте с делба - доброволна или съдебна.

oldtimer написа:Също така основателно ли да се постави катинар на входната порта и да се ограничи достъпа на други собственици към двора?

Този въпрос е смешно да се задава - от юрист! В Закона за собствеността си е казано достатъчно ясно
Чл. 31. Всеки съсобственик може да си служи с общата вещ съобразно нейното предназначение и по начин да не пречи на другите съсобственици да си служат с нея според правата им.
Когато общата вещ се използува лично само от някои от съсобствениците, те дължат обезщетение на останалите за ползата, от която са лишени, от деня на писменото поискване.

Чл. 108. Собственикът може да иска своята вещ от всяко лице, което я владее или държи без да има основание за това.
Чл. 109. Собственикът може да иска прекратяване на всяко неоснователно действие, което му пречи да упражнява своето право.


И разграничавайте правата на собственост, ползване, владеене и разпореждане.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: идеални части в двор - ползване за паркиране

Мнениеот dimist » 26 Яну 2022, 13:21

oldtimer написа:Здравейте

нашата 1/20 е точно 20 квадратни метра и би следвало да "събере" един автомобил някъде без значение в коя част, нали така се тълкува идеалната част от двора
Ще се радвам да чуя мнения, последният съвет от адвокат беше да изискам ключ и ако не ми се даде достъп да си го създам. Колкото той има право толкова имам и аз, стига да не преча на свободното му преминаване и обратното


При положение , че вашата идеална част е 1/20 , то , ако във двора има място за 20 автомобила, имате право единият да е Вашия. Ако има място за 6 автомобила, ще трябва да се договорите с някой от съседите, за да ползвате и припадаща му се част. На практика няма проблем да ползвате паркомясто и сега, ако няма противопоставяне от другите съсобственици. Но, ако не ви се даде достъп, не си го "създавайте", ще породи нови проблеми. Правото на ползване е защитимо и по съдебен път. Съответно съседът ви с 1/5 идеална част, има право на 1/5 от наличните /или възможни/ паркоместа. Не е без значение къде ще паркирате в двора, трябва да е така, че да не пречи на останалите. Виждал съм немалко кооперации , където се паркира включително и в прохода, една след друга кола. Едно, че ако трябва да излезе най вътрешната, трябва да се разместят останалите, но и пешеходец трудно влиза във входа, без да обере калта от колите.
dimist
Потребител
 
Мнения: 625
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58

Re: идеални части в двор - ползване за паркиране

Мнениеот atanasov_law » 26 Яну 2022, 15:17

Този казус трудно ще го разрешите на 100%. Случаи като този има много, а най-доброто решение е:

1. Вземете пълномощно от 2 от необитаемите самостоятелни обекти, да ги представлявате на общо събрание.
2. Останалите 2, да упълномощят другото семейство.
3. Провеждате общо събрание, на което се взема решение, ползването на двора, да бъде срещу наем, на ротационен принцип и за период от 1 година.
4. Определяте наем на двора - примерно 100 лева на година - пари, които отиват в касата на етажната собственост.

Може да се вмъкне в протокола разпределение по години - кой кога ще ползва двора.
Съответно ако някой иска да преотстъпи реда си за ползване - това да става с декларация, която да се пази в досието с документи за сградата.

Разбира се, това е идеалния вариант, когато всички са съгласни.
atanasov_law
Младши потребител
 
Мнения: 32
Регистриран на: 21 Юни 2012, 11:34

Re: идеални части в двор - ползване за паркиране

Мнениеот guest1 » 26 Яну 2022, 19:21

Относно последните два поста ...
Да няма ... „България търси Мутанти - конкурс за най-тъп пост“??
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron