начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Продажба на имот

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Продажба на имот

Мнениеот brofkin12 » 27 Юни 2022, 16:36

Имаме имот в регулация , който е градина без сгради, получихме добра оферта за него , но се повдигат някои въпроси , за които ще помоля за мнение.

Имота е наследнически, като собствеността е 50% на дядо ми и 50% на баба ми. И двамата вече са покойници.
Те имат 2 дъщери общи , като дядо ми има един син от предишен брак.

Аз съм син на една от дъщерите. От една страна ми се твърди че 50% от имота от страна на баба ми е наследствена на двете дъщери, а другата половина се дели на 3 части , според наследниците на дядо ми .

Обаче моята гледна точка е друга. Според мен след като дядо и баба са имали граждански брак и дядо ми е починал 1 година преди баба ,то баба ми придобива наследнически права над част от неговата собственост , като вече деленето би следвало да се извърши по други пропорции.

И от тук според мен числата трябва да изглеждат по следния начин.
Баба ми е притежавала своя дял от 50% от имота, като от 50те процента на дядо, тя има право на половината по право че е съпруга на дядо, което е още 25% от общия имот, като останалите 25% от имота , разделено на 4 между нея и трите деца, прави още 6.25%
Това би следвало да значи че тя е притежавала в рамките на година след смъртта на дядо 50+25+6.25% = 81.25% от общата част на имота, и останалите 3 деца на дядо са притежавали по 6.25% всеки

Което в случая за мен прави дела от страната на сина на дядо ми точно 6.25% от общото , а не около 16.7% , колкото би трябвало да е една шеста.

Та искам да питам , прав ли съм в своите разсъждения, за това кой каква дялова част наследява.
Което поражда и един финален въпрос: Можем ли да изповядаме сделката в отсъствието на наследниците на сина на дядо ми , които са 2ма и реално имат по малко над 3% , а останалите сме с дялова част над 93% , нужни ли са ни пълномощни и подписи от тях , да ходя ли да ги търся , издирвам , да ги разнасям по нотариуси , или просто да ги изнамеря в последствие и да им дам , колкото им се полага според продажбата минус направените разходи.
brofkin12
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 26 Авг 2021, 18:17

Re: Продажба на имот

Мнениеот guest1 » 27 Юни 2022, 18:42

Здравейте!
Не съм съгласен с тези числа
brofkin12 написа:Баба ми е притежавала своя дял от 50% от имота, като от 50-те процента на дядо, тя има право на половината по право че е съпруга на дядо, което е още 25% от общия имот, като останалите 25% от имота , разделено на 4 между нея и трите деца, прави още 6.25%
Това би следвало да значи че тя е притежавала в рамките на година след смъртта на дядо 50+25+6.25% = 81.25% от общата част на имота, и останалите 3 деца на дядо са притежавали по 6.25% всеки

Да - от СИО, баба Ви е притежавала 50%. Не сте споменали други имоти, затова няма да намесваме такива.
Половината имот представлява наследствената маса на дядо Ви.
Преживелия съпруг няма „половина по право“, защото
Чл. 5. (1) Децата на починалия наследяват по равни части.
Чл. 9. (1) Съпругът наследява част, равна на частта на всяко дете.

Тези 50% се делят на 4 - по 12,5% , за баба Ви и трите деца.
Така баба Ви е притежавала 52,5% от целият имот.
След нейната кончина - двете общи деца, наследяват поравно.
Накрая - резултата е:
    - двете общи деца - по 12,5% от баща си + 31,25% от майка си = по 43,75%.
    - третото дете (което е само на дядо Ви) е притежавал 12,5%.
brofkin12 написа:Можем ли да изповядаме сделката в отсъствието на наследниците на сина на дядо ми, които са 2ма и реално имат по малко над 3% , а останалите сме с дялова част над 93% , нужни ли са ни пълномощни и подписи от тях , да ходя ли да ги търся, издирвам, да ги разнасям по нотариуси или просто да ги изнамеря в последствие и да им дам, колкото им се полага според продажбата минус направените разходи.

Не! Не е нужно „наследниците на сина на дядо Ви“ да присъстват физически, но трябва да са представени по някакъв начин.
Колко процента притежават - няма никакво значение.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Продажба на имот

Мнениеот ivanov_p » 27 Юни 2022, 20:10

Първо трябва да се провери дали дали имота е СИО или само на единия съпруг, особено ако е реституционен.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Продажба на имот

Мнениеот brofkin12 » 09 Юли 2022, 12:15

имам развитие по въпроса, но остана един малък въпрос

единия наследник който е починал има 3ма наследници - неговия дял е 12.5%
2 от тези 3ма са налични и са ок, третия е неоткриваем , намираш се в САЩ .

Т.е. имам налични наследници с общ дял почти 96%. При отсъствие на този , с дял от 4.2% ще има ли проблем за изповядване на сделката, ако 2ма от 3мата му наследници са налични
brofkin12
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 26 Авг 2021, 18:17

Re: Продажба на имот

Мнениеот guest1 » 09 Юли 2022, 12:50

brofkin12 написа:имам развитие по въпроса, но остана един малък въпрос

единия наследник който е починал има 3ма наследници - неговия дял е 12.5%
2 от тези 3ма са налични и са ок, третия е неоткриваем , намираш се в САЩ .

Т.е. имам налични наследници с общ дял почти 96%. При отсъствие на този , с дял от 4.2% ще има ли проблем за изповядване на сделката, ако 2ма от 3мата му наследници са налични

По въпроса може да има развитие, но не и в мисленето Ви!
При отсъствие на наследник-съсобственик - не може да направите нищо!
Чл. 78. (1) Делбата, в която наследодателят не е включил някой от наследниците с право на запазена част, е недействителна.
Закон за наследството

Чл. 33. Съсобственикът може да продаде своята част от недвижимия имот на трето лице само след като представи пред нотариуса писмени доказателства, че е предложил на другите съсобственици да купят тази част при същите условия и декларира писмено пред него, че никой от тях не е приел това предложение.
Закон за собствеността
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Продажба на имот

Мнениеот ivanov_p » 09 Юли 2022, 13:02

Изчисленията ви са грешни, но това е без значение, защото не може да продадете имота без подписите на всички.
Ако съсобственика в Америка е неоткриваем е най-добре да започнете дело за делба, където ще му се назначи служебен защитник и все до нещо ще се стигне.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53


Назад към Покупко-продажба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 4 госта


cron