начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

съкращаване по чл.328 възможна консултация!

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


съкращаване по чл.328 възможна консултация!

Мнениеот marlaa » 30 Сеп 2022, 17:04

Спешно се нужда от консултация, от 5 години работя в една фирма, днес ми съобщиха,че ще ме съкратят и от утре 01.10. не трябва да се явявам на работа. Ще ми донесат документите утре, за разписване, знам само че ще съм по член 328. Въпросът ми е не ми ли дължат обезщетение,защото съм без предизвестие , я оставам без работа от днес за утре и какво мога да направя, за да го поискам. Какви са ми възможностите, нямам проблем да си заплатя консултация и каквото е необходимо, като не ми е само за заплатата, а за цялостното отношение, искам да си потърся правата по всички законови възможности. Като от утре не съм на работа,какво да правя да не ходя ли? При
положение,че са ме махнали и от графика? Спешно ми трябва съвет! Благодаря!
marlaa
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 22:13

Re: съкращаване по чл.328 възможна консултация!

Мнениеот guest1 » 30 Сеп 2022, 20:57

marlaa написа:Спешно се нужда от консултация, от 5 години работя в една фирма, днес ми съобщиха,че ще ме съкратят и от утре 01.10. не трябва да се явявам на работа. Ще ми донесат документите утре, за разписване, знам само че ще съм по член 328. Въпросът ми е не ми ли дължат обезщетение, защото съм без предизвестие , я оставам без работа от днес за утре и какво мога да направя, за да го поискам. Какви са ми възможностите, нямам проблем да си заплатя консултация и каквото е необходимо, като не ми е само за заплатата, а за цялостното отношение, искам да си потърся правата по всички законови възможности. Като от утре не съм на работа, какво да правя да не ходя ли? При положение, че са ме махнали и от графика? Спешно ми трябва съвет! Благодаря!


Здавейте!

Първо - чисто технологично - прекратяване на трудови правоотношения, от 01.1(.2022 г. няма как да стане. Защото е почивен ден -събота. Може последния работен ден да е днес, 30.09.2022, но документите трябва да се оформят в понеделник.
Второ - в чл. 328, ал. 1 има доста точки - с основания за прекратяване на ТД. Вие говорите за „съкращаване“, но човек не се съкращава - съкращава се позицията.
Трето - обезщетението за неспазено предизвестие има отношение само към конкретния текст във Вашия договор. Може да сте работили 5 години, но - ако на тази позиция сте в изпитателен срок - няма предизвестие.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: съкращаване по чл.328 възможна консултация!

Мнениеот berto » 30 Сеп 2022, 20:59

Ако са Ви казали 328, значи с предизвестие. Прочетете си трудовия договор - там трябва да пише с какво предизвестие се прекратява Вашият трудов договор. Трябва и заповед да Ви връчат, за да се запознаете с нея. Там пише основанието. То е най-важно. Ако Ви уволнят без предизвестие и не Ви платят обезщетение (брутната работна заплата) за срока на предизвестието (чл. 220 /КТ), давността за предявяване на т.нар. обезщетение е 3 години (чл. 358, ал. 1, т. 3 /КТ), но колкото по-бързо, толкова по-добре.
berto
Потребител
 
Мнения: 312
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: съкращаване по чл.328 възможна консултация!

Мнениеот marlaa » 01 Окт 2022, 01:53

казаха,че ще ми я връчат утре, може ли да е със задна дата и в такъв случай какво мога да направя да не я подпиша ли? Договорът ни е безсрочен и имам месец предизвестие и за двете страни.
marlaa
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 22:13

Re: съкращаване по чл.328 възможна консултация!

Мнениеот marlaa » 01 Окт 2022, 02:01

няма да спазят предизвестието, аз съм на една длъжност пред цялото време за тези 5 години. Прочела съм си договора. Като ми съобщиха, че от 01.10 не съм на работа също така, изключили са ме от графика.
marlaa
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 22:13

Re: съкращаване по чл.328 възможна консултация!

Мнениеот guest1 » 01 Окт 2022, 08:06

marlaa написа:няма да спазят предизвестието, аз съм на една длъжност пред цялото време за тези 5 години. Прочела съм си договора. Като ми съобщиха, че от 01.10 не съм на работа също така, изключили са ме от графика.

За Вас не е проблем, че няма да „спазят предизвестието” - да Ви накарат, да работите още едим месец. Важното е, да Ви платят заплатата за това време - чл. 220.
А може да имате право и на „обезщетение за незапочване на работа” - още до един месец, по чл. 222, ал. 1.
А после отивате в Бюрото по труда.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: съкращаване по чл.328 възможна консултация!

Мнениеот berto » 01 Окт 2022, 10:02

Най-добре подпишете и приключете с тези хора. Щом те не ви искат, няма да стане. Трудовото правоотношение е двустранен процес. Чакайте да Ви платят обезщетението (брутната работна заплата) и това е. А междувременно си търсете нова работа. Така ще си съхраните нервите. Това е най-важното.
berto
Потребител
 
Мнения: 312
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: съкращаване по чл.328 възможна консултация!

Мнениеот marlaa » 01 Окт 2022, 12:31

донесоха ми две предизвестия, по чл.328 ал.1 т.2, едното беше с дата 01.09., него отказах да подпиша. Другото беше с дата 01.10., подписах него. Така, само че съм изключена от графика, най-вероятно няма и да ме включат, обаче какво мога да направя в случая, за да си претендирам за обещетението за неспазения за предизвестие срок, ако не ме допуснат до работа. Съвети от сорта на подпишете, не се разправяйте не желая!!! Аз там няма да работя изобщо нямам и желание, искам това ,което ми се полага по закон! Най-малкото е,че първоначално искаха, аз да си подам молбата за напускане, ако е някой друг, най-вероятно щеше точно това да направи, а не трябва!!! Работодателите най-накрая да се научат да спазват закона! Ако аз бях тръгнала да напускам без предизвестие щяха да ме разкатаят. Не ми е за заплатата, въпросът е принципен за мен лично. Подписала съм договор в него има клауза за месец предизвестие и от двете страни без значение по какъв повод се прекратява. Какви са ми възможностите от тук нататък? Ако някой от вас може да ме насочи бих искала и една консултация, каквото трябва ще направя.Много благодаря на всички за отговорите, помогнахте ми много до момента!
marlaa
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 22:13

Re: съкращаване по чл.328 възможна консултация!

Мнениеот berto » 01 Окт 2022, 13:19

Ами, не е трябвало да подписвате предизвестието, защото ако сте подписали, както казвате, то излиза, че работодателят Ви има документ, а Вие нямате. От тук следва, че СЛЕД КАТО ИМА ПРЕДИЗВЕСТИЕ, Вие трябва да си отработите месеца. Това означава, че трябва да Ви включат в графика и да си отидете на работа в следващия месец. Ако не ви допускат до работа, ще Ви трябват свидетели, защото след като сте подписали, това означава, че те най-вероятно не искат да работите, но и не искат да Ви платят липсата на предизвестие. Ако Ви допуснат до работа и работите до края на октомври, те са длъжни да Ви платят заплатата и всичко приключва на 01.11.2022г. Това е. Вижте и тук https://e.trudipravo.bg/trud-i-pravo/trudovi-otnosheniya/obezshtetenie-za-nespazeno-predizvestie/ за чл. 228 /КТ как се плаща обезщетение, в случай, че не Ви допуснат до работа.
berto
Потребител
 
Мнения: 312
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: съкращаване по чл.328 възможна консултация!

Мнениеот bvoykov » 01 Окт 2022, 13:34

Похвално е, че сте отказала да подпишете предизвестие с дата 01.09, защото това би означавало "край на мача" по отношение обезщетението по чл. 220 КТ за неспазено предизвестие, тъй като да оборите, че Ви е връчено на 01.10, а не на 01.09, ще тежи върху Вас, а то никак не е лесно, когато вече е положен подпис. В новото предизвестие от 01.10 надявам се, че пише, че същото няма да се спази или трудовото правоотношение се счита за прекратено точно от 01.10. Хипотезите на чл. 328 КТ изискват предизвестие, за разлика от чл. 330 КТ, така че това е от значение за обезщетението за неспазено предизвестие.
Има обаче една тънкост според мен, която е убягнала на далите по-горе коментари участници, и тя е, че при прекратяване на трудовото правоотношение на основание чл. 328, ал. 1, т. 2 КТ (закриване на част от предприятието или съкращение в щата) следва да бъде извършен "подбор" от работодателя по смисъла на чл. 329 КТ, ако са налице някои обстоятелства. От значение е дали има други служители на същата длъжност, на която сте работила и Вие, в същото звено, защото тогава следва да се извърши подбор чрез ясно определени критерии и на работа измежду всички да си "тръгне" само този, който покаже "най-слаби резултати". Ако това не е направено, а така като гледам, щом са се пробвали да антидатират предизвестието най-вероятно си падат по шмекерии и не е, е сериозна пробойна в законността на уволнението. На следващо място трябва да се обърне внимание какво е разписано в заповедта за уволнение или предизвестието, защото чл. 328, ал. 1, т. 2 КТ съдържа 2 хипотези - съкращение в щата и/или закриване на част от предприятието. Работодателят трябва да каже кое от двете или същите едновременно прилага, иначе има вероятност уволнението му да не издържи пред съда. За всичко това той трябва да представи доказателства, че има реално съкращение в щата или закриване на предприятието, а не че е преместил някои си в друго звено, за да остави "неудобния" служител сам в звеното, което подлежи на закриване, за да го "сиктирдоса" и такива подобни "врътки". Така че с подбора играта е голяма особено ако не е направен както трябва. Формалното оформление на заповедта за уволнение в нея също сигурно ще "има игра", така че според мен си имате шансове да признаете уволнението за незаконно пред съда. Битката може би няма да е лесна, но ако не е извършен подбор и е имало други на същата длъжност, които са останали да работят, най-вероятно нещата ще се развият на Ваша страна. Все пак, потърсете чрез приятели, близки по отзиви да Ви препоръчат адвокат, който трябва да задвижи нещата, тъй като такова дело трябва да се води от специалист на терен, който да се запознае с всички възможни относими документи. Аз не съм адвокат и повече от това, което пиша във форума, не мога да направя. Съгласно чл. 358, ал. 1, т. 2 КТ имате срок от 2 месеца да заведете дело срещу бившия Ви работодател, така че, ако сте сериозна в намеренията си, не си оставяйте магарето в калта, тъй като 2 месеца не са кой знае колко много време. Ако уволнението бъде признато за незаконно, ще имате право на обезщетение за оставане без работа по чл. 225, ал. 1 КТ за най-много 6 месеца.
Колкото до това дали да ходите на работа, очевидно когато Ви е прекратен трудовият договор, било то и незаконосъобразно, Вие не следва да ходите на работа и не Ви се дължи нищо, освен ако уволнението не бъде признато за незаконно от съда. Това, разбира се, е само в случаите когато и на Вас, и на работодателя е ясно, че макар и правоотношението да се прекратява на основание "с предизвестие", то работодателят няма намерение да го спази, т.е. той Ви е казал "от утре няма да работите при нас". За срока на предизвестието се дължи обезщетение, ако не е спазен. За незаконното уволнение, ако бъде признато, както казах по-горе, се дължи обезщетение в размер до "шест заплати" (за 6 месеца оставане без работа може да се дължи).
Във връзка с твърденията за проявеното от работодателя или негови служители "грубо отношение" по българското право този душевен "дискомфорт", който обикновено се причинява на човек при такова отношение, се определя като неимуществени вреди, за които се дължи парично обезщетение, но самата концепция още не е възприета напълно от нас както в САЩ, където примерно някоя може да осъди любовницата на мъжа си за неимуществени вреди, затова, че я е отчуждила от нейния съпруг, при нас нещата не са възприети до такава степен. Мислимо е да се съди работодател за "лошо отношение", но по-скоро граничи с въображаемите възможности, освен ако някой не се е сблъсквал на практика с подобен казус.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 522
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: съкращаване по чл.328 възможна консултация!

Мнениеот marlaa » 01 Окт 2022, 18:00

Благодаря много за отговорите. Аз не искам да водя дело за уволнението си, нямам желание да се боря да ме връщат и т.н., доколкото сама четох, това което разбрах е, че поне мога да се боря за обещетение за въпросният един месец предизвестие, но сега явно няма да успея. Все пак не съм подписала нещо със задна дата, а съм направила това ,което реално ми е представено. Все си мислех, че щом предизвестието ми е от сега,т.е.01.10. и са направили нов график без мен поне ми дължат обезщетение, но явно и с това ще се размина. Аз нямам проблем да го изработя този месец,но те вече са направили график без мен и сега ми казаха, че ще ми обадят д ами кажат дали ще ходя на работа , или не, като е по-вероятно да не искат да работя, ако кажат да не ходя какво да правя? в такъв случай трябва да доказвам,че са ме изключили от графика ли, за въпросният един месец, за да имам претенции за обезщетение? Благодаря
marlaa
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 22:13

Re: съкращаване по чл.328 възможна консултация!

Мнениеот berto » 01 Окт 2022, 19:17

Ако Ви кажат да не ходите, им кажете, че ще се обърнете към адвокат! (И най-добре наистина го направете, защото това си е една заплата.)
berto
Потребител
 
Мнения: 312
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: съкращаване по чл.328 възможна консултация!

Мнениеот guest1 » 02 Окт 2022, 11:04

Разговор с адвокат е добра идея - повечето могат да говорят, а някои - даже смислено!
По-добра идея обаче е - ИНСПЕКЦИЯ ПО ТРУДА. Там не говорят много, но обясняват разбираемо.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: съкращаване по чл.328 възможна консултация!

Мнениеот bozyo » 02 Окт 2022, 14:08

marlaa написа:няма да спазят предизвестието, аз съм на една длъжност пред цялото време за тези 5 години. Прочела съм си договора. Като ми съобщиха, че от 01.10 не съм на работа също така, изключили са ме от графика.

съобщиха ли писмено, по доказуем впоследствие начин? ако не успеете да го докажете, следва да ходите на работа за срока на предизвестието. най-малкото си направете копие или снимка на графика.
в противен случай ще излезе, че не сте отработили предизвестието и работодателят може да наложи дисциплинарни наказания, вкл. уволнение.

bvoykov написа:Колкото до това дали да ходите на работа, очевидно когато Ви е прекратен трудовият договор, било то и незаконосъобразно, Вие не следва да ходите на работа и не Ви се дължи нищо, освен ако уволнението не бъде признато за незаконно от съда. Това, разбира се, е само в случаите когато и на Вас, и на работодателя е ясно, че макар и правоотношението да се прекратява на основание "с предизвестие", то работодателят няма намерение да го спази, т.е. той Ви е казал "от утре няма да работите при нас".

прекратяването на трудовия договор също подлежи на доказване. например, да има съответния запис в трудовата книжка. ако ли не, трябва да ходите на работа и да докажете, че по един или друг начин не ви позволяват да си я вършите.
bozyo
Потребител
 
Мнения: 172
Регистриран на: 24 Мар 2021, 00:24

Re: съкращаване по чл.328 възможна консултация!

Мнениеот marlaa » 08 Окт 2022, 12:44

Благодаря за отговорите, изплатиха ми обещетение за неспазено предизвестие, тъй като договорът ми е прекратен от 01.10.. Ако бях пуснала молба за напускане,или бях подписала това със старата дата, за да не се разправям, нямаше да получа нищо със сигурност, така че е хубаво човек да си гони правата. Хубав уикенд!
marlaa
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 22:13

Re: съкращаване по чл.328 възможна консултация!

Мнениеот berto » 08 Окт 2022, 15:36

Това може и да звучи помпозно, но от свое име и от името на писалите в тази тема искам да изкажа радостта си от така развилия се случай, защото смятам, че се казаха верни неща и наистина са Ви помогнали. Още повече се радвам за Вас (от личен опит знам, че това с прекратяването на трудовия договор и предизвестието е гадно независимо от причините)! Желая Ви успех и разбрани работодатели занапред!
berto
Потребител
 
Мнения: 312
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: съкращаване по чл.328 възможна консултация!

Мнениеот guest1 » 08 Окт 2022, 19:10

marlaa написа:Благодаря за отговорите, изплатиха ми обещетение за неспазено предизвестие, тъй като договорът ми е прекратен от 01.10.

Дотук добре.
Щом прекратяването е по чл. 328, ал. 1 т. 2 - имате право и на обезщетение по мл. 222.
Чл. 222. (1) При уволнение поради закриване на предприятието или на част от него, съкращаване в щата … работникът или служителят има право на обезщетение от работодателя. Обезщетението е в размер на брутното му трудово възнаграждение за времето, през което е останал без работа, но за не повече от 1 месец.
Ако в този срок работникът или служителят е постъпил на работа с по-ниско трудово възнаграждение, той има право на разликата за същия срок.

Ако до първи декември не започнете нова работа, или започнете - но с по ниска заплата - декларирате това обстоятелство пред досегашния Ви работодател.
Дано вече да сте се регистрирали в БТ - срокът е 7 работни дни. Но обезщетението от НОИ - ще получавате след 1.12.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: съкращаване по чл.328 възможна консултация!

Мнениеот lavazza » 22 Окт 2022, 21:20

Най- добре си подайте иск в съда за отмяна на прекратяването в 3 месечен срок от прекратяването и ще ви изплатят заплатите за времето, през което сте останали без работа , както и ще ви върнат на работа.
lavazza
Младши потребител
 
Мнения: 37
Регистриран на: 21 Авг 2008, 18:17

Re: съкращаване по чл.328 възможна консултация!

Мнениеот guest1 » 23 Окт 2022, 09:47

lavazza написа:Най- добре си подайте иск в съда за отмяна на прекратяването в 3 месечен срок от прекратяването и ще ви изплатят заплатите за времето, през което сте останали без работа , както и ще ви върнат на работа.

По-добре е първо - сигнал (жалба) до ИТ, за да може работодателя да се коригира сам.
Чл. 344. (2) Работодателят може и по свой почин да отмени заповедта за уволнение ДО предявяването на иск от работника или служителя пред съда.

Стигне ли се до съд - филма започва.

Второ - защо 3-месечен срок?
Давност
Чл. 358.
(1) Исковете по трудови спорове се предявяват в следните срокове:
1. едномесечен - по спорове за ограничена имуществена отговорност на работника или служителя, за отмяна на дисциплинарно наказание "забележка" и в случаите по чл. 357, ал. 2.
2. 2-месечен - по спорове за отмяна на дисциплинарно наказание "предупреждение за уволнение", изменение на мястото и характера на работата и прекратяване на трудовото правоотношение;
3. 3-годишен - по всички останали трудови спорове.
(2) Сроковете по предходната алинея започват да текат:
1. за искове за отмяна на дисциплинарни наказания и за изменение на мястото и характера на работата - от деня, в който на работника или служителя е била връчена съответната заповед, а при искове относно прекратяване на трудовото правоотношение - от деня на прекратяването.
2. за другите искове - от деня, в който правото, предмет на иска, е станало изискуемо или е могло да бъде упражнено. При парични вземания изискуемостта се смята настъпила в деня, в който по вземането е трябвало да се извърши плащане по надлежния ред.
(3) Срокът по ал. 1 не се смята пропуснат, ако преди изтичането му исковата молба е подадена до некомпетентен орган. В този случай исковата молба се препраща служебно на съда.

Според мен е ТРИ годишен! Тримесечен е срокът, в който районният съд трябва да разгледа исковата молба.

Не е за подценяване и факта, че съдебното обжалване не натоварва работника финансово.
Безплатно производство по трудови дела
Чл. 359.
Производството по трудови дела е безплатно за работниците и служителите. Те не плащат такси и разноски по производството, включително и за молбите за отмяна на влезли в сила решения по трудови дела.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: съкращаване по чл.328 възможна консултация!

Мнениеот bvoykov » 23 Окт 2022, 11:17

guest1 написа:Второ - защо 3-месечен срок?
Давност
Чл. 358.
(1) Исковете по трудови спорове се предявяват в следните срокове:
1. едномесечен - по спорове за ограничена имуществена отговорност на работника или служителя, за отмяна на дисциплинарно наказание "забележка" и в случаите по чл. 357, ал. 2.
2. 2-месечен - по спорове за отмяна на дисциплинарно наказание "предупреждение за уволнение", изменение на мястото и характера на работата и прекратяване на трудовото правоотношение;
3. 3-годишен - по всички останали трудови спорове.
(2) Сроковете по предходната алинея започват да текат:
1. за искове за отмяна на дисциплинарни наказания и за изменение на мястото и характера на работата - от деня, в който на работника или служителя е била връчена съответната заповед, а при искове относно прекратяване на трудовото правоотношение - от деня на прекратяването.
2. за другите искове - от деня, в който правото, предмет на иска, е станало изискуемо или е могло да бъде упражнено. При парични вземания изискуемостта се смята настъпила в деня, в който по вземането е трябвало да се извърши плащане по надлежния ред.
(3) Срокът по ал. 1 не се смята пропуснат, ако преди изтичането му исковата молба е подадена до некомпетентен орган. В този случай исковата молба се препраща служебно на съда.

Според мен е ТРИ годишен! Тримесечен е срокът, в който районният съд трябва да разгледа исковата молба.

Не е за подценяване и факта, че съдебното обжалване не натоварва работника финансово.
Безплатно производство по трудови дела
Чл. 359.
Производството по трудови дела е безплатно за работниците и служителите. Те не плащат такси и разноски по производството, включително и за молбите за отмяна на влезли в сила решения по трудови дела.


Това становище страда от сериозни недостатъци, но ще посоча само единия и ще ти дам един съвет - чети внимателно какво пише в разпоредбата, която така безочливо си цитирал - "2. 2-месечен - по спорове за отмяна на дисциплинарно наказание "предупреждение за уволнение", изменение на мястото и характера на работата и прекратяване на трудовото правоотношение;"

bvoykov
Потребител
 
Мнения: 522
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Следваща

Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron