начало
Отборът на СУ „Св. Климент Охридски“ стигна до полуфинал в най-голямото състезание по космическо право Отборът на СУ „Св. Климент Охридски“ стигна до полуфинал в най-голямото състезание по космическо право

Нотариален акт

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Нотариален акт

Мнениеот milkooo » 29 Мар 2018, 22:38

Сключихме договор пред нотариус(374) за покупко-продажба на апартамент,по който аз съм страна като продавач.На какво основание нотариуса Б.Г. смята,че на продавача не се полага оригинален екземпляр от договора заверен от него
milkooo
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 21 Окт 2010, 11:22

Re: Нотариален акт

Мнениеот katerinakuch » 29 Мар 2018, 23:57

Полага се.
katerinakuch
Активен потребител
 
Мнения: 1162
Регистриран на: 28 Юни 2007, 12:27

Re: Нотариален акт

Мнениеот milkooo » 09 Апр 2018, 23:59

Благодаря!Ще си го искам пак от нотариуса Бойко Георгиев,а не от Агенцията по вписвания,където ме пратиха той и служителките му
milkooo
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 21 Окт 2010, 11:22

Re: Нотариален акт

Мнениеот vili_spasova » 10 Апр 2018, 12:29

Няма да Ви даде оригинал, ако не сте си го поръчали и платили в деня на сделката. Нотариуса е разпечатал най-вероятно 6 оригинала. 2 оригинал остават при него, за делото и актовата книга, един дава на купувача, останалите са служебни и остават в АВ. Тоест, ако в деня на сделката не е разбрал от Вас, че искате да имате оригинал, който своевременно сте си заплатили /така е, частници/ няма от къде да Ви го даде. Затова Ви е пратил в АВ, откъдето ще Ви издадат заверен препис. Честно казано не разбирам защо Ви е оригинал...
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 918
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Нотариален акт

Мнениеот milkooo » 14 Апр 2018, 15:18

Благодаря ВИ.Ще съм удовлетворен и на ксерокопие,но с мокър печат от нотариус Бойко Георгиев,което също отказва.По-интересно ми е,след като договора е двустранен и нотариуса го възприемам като свидетел,защо да нямам заверен документ. Има ли законова норма?
milkooo
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 21 Окт 2010, 11:22

Re: Нотариален акт

Мнениеот yavortashev » 04 Юни 2018, 16:14

Здравейте!

Правилно Ви е отговорено, че ако не сте поискали оригинал и не сте го платили към онзи момент, няма как такъв да бъде предвиден. Такава е обичайната практика. Нотариалният акт за продажба на имот наричаме още титул за собственост. Когато има прехвърлителна сделка с прехвърляне на имот задължителна форма е нотариалната. Тоест цялата тежест е ориентирана около правото на собственост, а не около насрешната престация. Със сключването на договора се прехвърля самият имот. Продажната цена не се прехвърля с нотариалния акт, а с платежното нареждане (или с плащането в брой). Другата основна причина е финансова. Макар тарифата на нотариусите да е еднаква, клиентите всячески се опитват да намалят разходите си и това е едно от проявленията - пестене на 8,40 лева, за да не отиде клиент при друг нотариус.

Ще се отнася до копието, право да се снабдите с такова от нотариуса не е конктретно уредено. Все пак вие сте страна по производство, развило се пред него, съхраняващо се в архива му. Обичайното е, че би следвало точно на Вас и на купувача да могат да се издават преписи и това е една от услугите, които се извършват във връзка със съхранението на архива.

И все пак, винаги може да получите заверен препис и от Агенцията по вписванията и силата на този документ няма да бъде по-различна от тази на преписа на нотариуса.
yavortashev
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 04 Юни 2018, 15:51

Re: Нотариален акт

Мнениеот aleksi33 » 06 Юни 2018, 15:54

Агенцията по вписванията дава заверен препис само на собственик, след представяне на документ за самоличност. Ако сте наследник на собственика, изискват и удостоверение за наследници. Завереният препис има силата на оригинал, а оригинал се полага само на собственик. При нотариуса е същото. Може да получите незаверен препис.

П.П. Всъщност може и да не съм прав. В момента чета Правилника за вписванията, чл.51... Ще проверя.
aleksi33
Младши потребител
 
Мнения: 24
Регистриран на: 16 Окт 2017, 00:52

Re: Нотариален акт

Мнениеот yavortashev » 11 Юни 2018, 16:40

Не сте прав.

Точно в Правилника за вписванията го пише:
Чл. 51. Заверени преписи и препис-извлечения от вписвани актове, отбелязвания или заличавания по книгите по вписвания или от партидите на лицата се издават: 1. на страните, на техните преки и непреки правоприемници и праводатели, на техните представители по закон или по упълномощаване.
yavortashev
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 04 Юни 2018, 15:51

Re: Нотариален акт

Мнениеот aleksi33 » 11 Юни 2018, 17:09

Наистина не съм прав. Проверих на място в Службата по вписвания. Точно така си е, както е описано в Правилника за вписванията. Никога не е късно човек да научи нещо ново.
aleksi33
Младши потребител
 
Мнения: 24
Регистриран на: 16 Окт 2017, 00:52

Re: Нотариален акт

Мнениеот vili_spasova » 11 Юни 2018, 17:20

yavortashev написа:Ще се отнася до копието, право да се снабдите с такова от нотариуса не е конкретно уредено. Все пак вие сте страна по производство, развило се пред него, съхраняващо се в архива му. Обичайното е, че би следвало точно на Вас и на купувача да могат да се издават преписи и това е една от услугите, които се извършват във връзка със съхранението на архива.


Колега Ташев, ако клиентът Милкооо, се е държал невъзпитано или не е пожелал да си заплати копието в кантората, ми се вижда съвсем нормално да го отпратят в АВ. Все пак заплащането на услугите, които предлагат нотариусите, на ЧСИ-тата и адвокатите си е уредено, има си тарифи и прочее /което се отнася и до другите професии/. Писнало ми е от разни познати, които започват разговора с "Амиии, понеже разбрах, че си юрист и да те питам нещо...". Ми те това питане струва пари. Нито Вие, нито аз или другите колеги сме учили и завършили така - на едно мерси. Аз като ходя до магазина си плащам за покупките, и на преглед при лекар като ходя пак... за ремонта на колата не споменавам нищо, че...
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 918
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Нотариален акт

Мнениеот restitutions » 26 Окт 2022, 18:40

Нотариуса е ДЪЛЖЕН ПО ЗАКОН (Наредба №32, чл 20 (2)) да даде ОРИГИНАЛ НА на ВСЯКА страна, участваща в нотариалното производство.
Не подвеждайте и не говорете глупости!

yavortashev написа:Здравейте!

Правилно Ви е отговорено, че ако не сте поискали оригинал и не сте го платили към онзи момент, няма как такъв да бъде предвиден. Такава е обичайната практика. Нотариалният акт за продажба на имот наричаме още титул за собственост. Когато има прехвърлителна сделка с прехвърляне на имот задължителна форма е нотариалната. Тоест цялата тежест е ориентирана около правото на собственост, а не около насрешната престация. Със сключването на договора се прехвърля самият имот. Продажната цена не се прехвърля с нотариалния акт, а с платежното нареждане (или с плащането в брой). Другата основна причина е финансова. Макар тарифата на нотариусите да е еднаква, клиентите всячески се опитват да намалят разходите си и това е едно от проявленията - пестене на 8,40 лева, за да не отиде клиент при друг нотариус.

Ще се отнася до копието, право да се снабдите с такова от нотариуса не е конктретно уредено. Все пак вие сте страна по производство, развило се пред него, съхраняващо се в архива му. Обичайното е, че би следвало точно на Вас и на купувача да могат да се издават преписи и това е една от услугите, които се извършват във връзка със съхранението на архива.

И все пак, винаги може да получите заверен препис и от Агенцията по вписванията и силата на този документ няма да бъде по-различна от тази на преписа на нотариуса.
restitutions
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 09 Юли 2014, 14:56

Re: Нотариален акт

Мнениеот restitutions » 26 Окт 2022, 18:44

Нотариуса е ДЪЛЖЕН ПО ЗАКОН (Наредба №32 СЗННК, чл 20 (2)) да даде ОРИГИНАЛ НА ВСЯКА СТРАНА, участваща в нотариалното производство.
Не подвеждайте и не говорете глупости!

vili_spasova написа:Няма да Ви даде оригинал, ако не сте си го поръчали и платили в деня на сделката. Нотариуса е разпечатал най-вероятно 6 оригинала. 2 оригинал остават при него, за делото и актовата книга, един дава на купувача, останалите са служебни и остават в АВ. Тоест, ако в деня на сделката не е разбрал от Вас, че искате да имате оригинал, който своевременно сте си заплатили /така е, частници/ няма от къде да Ви го даде. Затова Ви е пратил в АВ, откъдето ще Ви издадат заверен препис. Честно казано не разбирам защо Ви е оригинал...
restitutions
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 09 Юли 2014, 14:56

Re: Нотариален акт

Мнениеот restitutions » 26 Окт 2022, 18:48

Заведете дело срещу некомпетентния и най-вероятно връзкарски нотариус, за неизпълнение на служебни задължения по задължително предоставяне на ОРИГИНАЛ на ВСЯКА от страните в нотариалното производство!
Българите трябва да се научим да съдим и защитаваме правата си ВИНАГИ, а не да скланяме глави и да се гънем и МОЛИМ, защото някой връзкар е СПАЛ И Е НЕКАДЪРЕН!
Само така можем да вървим към прогрес и развитие!
Съд до дупка!

milkooo написа:Сключихме договор пред нотариус(374) за покупко-продажба на апартамент,по който аз съм страна като продавач.На какво основание нотариуса Б.Г. смята,че на продавача не се полага оригинален екземпляр от договора заверен от него
restitutions
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 09 Юли 2014, 14:56

Re: Нотариален акт

Мнениеот nikodim77 » 26 Окт 2022, 22:04

Извинете ме restitutions (всъщност не ме извинявайте!)
Но, истинските Ви имена да не би да са Жоро или guest???
Пишете с категоричност, повторено три пъти мнение, не отговарящо на нормативния акт, който така смело цитирате! Защо?! Новият форумен трол ли сте, или ?!?
Да погледнем по-аналитично текста на чл. 20, ал. 2 от Наредба 32 за САННК!
Какво ни казва този текст – ето:
Екземплярите, предназначени за страните, им се предават срещу подпис….”
Е! Как решихте, че продавачът е страна, за която непременно и по закон има предназначен екземпляр, та така смело (крещящо дори) го отчитате в три последователни мнения?!?
И по-страшното е как, в юридически форум, в който се приема, че по-голяма част от становищата са меродавни, Вие пращате питащия към правното небитие да води дело с-щу „некомпетентния” нотариус…!!!!
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1184
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Нотариален акт

Мнениеот hristev » 27 Окт 2022, 16:43

Някои от разсъжденията по темата ми докараха рак.

Малко практически съвет,щото има нужда - качили:

1. Незаверен препис от службата по вписвания (ксерокопие, което получавате онлайн) струва 2,50 + 90 ст. такса за EPAY. Всеки адвокат, който му кажете, ще ви го извади. Може и пари да не Ви търси.

2. Заверен препис от нотариуса зе зпалаща по тарифа. 3 лв. без ДДС за първата страница и по (май беше 2 лв.) сума за всяка следваща страница.

3. Заверен препис от службата по вписвания може да си вземете с молба по образец. Там я имат. Носете лична карта. Таксата дори е по ниска от тази на нотариуса.

Верно ли водим тема за десет лева ?

Реве ми се.
hristev
Потребител
 
Мнения: 371
Регистриран на: 14 Юни 2022, 10:07

Re: Нотариален акт

Мнениеот hristev » 27 Окт 2022, 16:47

Първият екземпляр от нотариалния акт се таксува на материален интерес.

Всеки следващ екземпляр се таксува като препис.

Как нотариуса да е длъжен, като не му искате ?

После, нотариуса ако ви издаде 15 екземпляра, Вие ще сте длъжни ли да си ги платите ?

Трагедия х2.

Единият не се сетил да пита.

Другият много работи, по 4-5 хилки на ден печели, боли го за твоят препис.

Такова е. Горния ми коментар е решението.
hristev
Потребител
 
Мнения: 371
Регистриран на: 14 Юни 2022, 10:07

Re: Нотариален акт

Мнениеот restitutions » 27 Окт 2022, 17:32

Вие сте типичен представител на наклонените глави и послушковците. Не става въпрос за пари и време, а за мисленето, което трябва да бъде укорявано НЕПРЕКЪСНАТО от будното гражданско общество.
Само чрез Съд за всичко може да принудим институциите да си вършат КАЧЕСТВЕНО и БЪРЗО работата. Нито ще дойде някой политик, нито марсианец да ни оправи.
Това струва време и нерви, това е борба на всеки от нас и докато са го разбрали малцина, ще имаме ниски заплати и пенсии и няколко монопола, които да ни дерат до края!

hristev написа:Някои от разсъжденията по темата ми докараха рак.

Малко практически съвет,щото има нужда - качили:

1. Незаверен препис от службата по вписвания (ксерокопие, което получавате онлайн) струва 2,50 + 90 ст. такса за EPAY. Всеки адвокат, който му кажете, ще ви го извади. Може и пари да не Ви търси.

2. Заверен препис от нотариуса зе зпалаща по тарифа. 3 лв. без ДДС за първата страница и по (май беше 2 лв.) сума за всяка следваща страница.

3. Заверен препис от службата по вписвания може да си вземете с молба по образец. Там я имат. Носете лична карта. Таксата дори е по ниска от тази на нотариуса.

Верно ли водим тема за десет лева ?

Реве ми се.
restitutions
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 09 Юли 2014, 14:56

Re: Нотариален акт

Мнениеот hristev » 28 Окт 2022, 11:53

Тук няма мислене. Тук има незнание.

Нотариалните дела започват с писмена молба. Действията се извършват в писмена форма


Какви доказателства ще се ангажират в съда? Свидетелски? Трагедия.

Незнанието на страна в нотариално производство, ведно с нежеланието й да си ангажира адвокат, е признак на личностни дефицити, а не основание за съдебно производство.

Така мисля, като послушко, с наклонена глава
hristev
Потребител
 
Мнения: 371
Регистриран на: 14 Юни 2022, 10:07

Re: Нотариален акт

Мнениеот restitutions » 28 Окт 2022, 13:46

Свидетели не са нужни, нито доказателства.
Единственото доказателство е общия брой НА, което НЕ отговаря на всички лица по сделката, която е в особено голям размер и по банков път!
Делото ще се води срещу ЛОШИ НОТАРИАЛНИ ПРАКТИКИ и ще цели промяната й, което най-вероятно ще бъде загубено в БГ поради солидарността на "честните" магистрати и нотариуси, но ЩЕ бъде спечелено в ЕСПЧ в Европа.
В момента го подготвям.
И да, доказвате, че сте наколена глава, поне не пречете на такива като мен, които се борят и за вас и за вашите деца да останат и да се развиват на територията - помислете сериозно върху това ...

hristev написа:Тук няма мислене. Тук има незнание.

Нотариалните дела започват с писмена молба. Действията се извършват в писмена форма


Какви доказателства ще се ангажират в съда? Свидетелски? Трагедия.

Незнанието на страна в нотариално производство, ведно с нежеланието й да си ангажира адвокат, е признак на личностни дефицити, а не основание за съдебно производство.

Така мисля, като послушко, с наклонена глава
restitutions
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 09 Юли 2014, 14:56

Re: Нотариален акт

Мнениеот vili_spasova » 28 Окт 2022, 16:56

restitutions във Вашия ред на мисли и по аналогия дайте да видим какво се случва със съдебните актове, в колко екземпляра и как се издават и кои страни и как имат право да получат влезлите в сила съдебни актове, както и дали страните си плащат заверение преписи.
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 918
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Следваща

Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта


cron