начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Плащане на данъци след продажба на наследствен имот

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Плащане на данъци след продажба на наследствен имот

Мнениеот jan221 » 09 Ное 2022, 08:10

Здравейте,

Наскоро продадохме апартамент от моят вуйчо, които почина в началото на годината. Той не е бил семеен и няма деца. Имота се разделя по равно между неговите 3 сестри (наследници по съребрена линия). Вуйчо ми е закупил апартамента преди повече от 20г.

До колкото видях от ЗДДФЛ в чл . 13, т.1. доходите придобити от продажба на имот, за които са изминали повече от 3 години от дата на придобиване не се дължи данък. А в т.26 на същият член пише, че не се облагат с данъци доходите придобити от продажба на имущество от наследство.

Интересува ме дали трябва да плащаме данъци след продажбата на имота, и ако трябва, какви са те? (Тъй като наследството е по съребрена линия, а не по права)

Благодаря ви предварително за отговора.
jan221
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 12 Ное 2021, 15:54

Re: Плащане на данъци след продажба на наследствен имот

Мнениеот berto » 09 Ное 2022, 13:35

Не е нужно да плащате данъци, спете спокойно!
berto
Потребител
 
Мнения: 312
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: Плащане на данъци след продажба на наследствен имот

Мнениеот ilian_todorov » 09 Дек 2022, 16:32

jan221 написа:Здравейте,

Наскоро продадохме апартамент от моят вуйчо, които почина в началото на годината. Той не е бил семеен и няма деца. Имота се разделя по равно между неговите 3 сестри (наследници по съребрена линия). Вуйчо ми е закупил апартамента преди повече от 20г.

До колкото видях от ЗДДФЛ в чл . 13, т.1. доходите придобити от продажба на имот, за които са изминали повече от 3 години от дата на придобиване не се дължи данък. А в т.26 на същият член пише, че не се облагат с данъци доходите придобити от продажба на имущество от наследство.

Интересува ме дали трябва да плащаме данъци след продажбата на имота, и ако трябва, какви са те? (Тъй като наследството е по съребрена линия, а не по права)

Благодаря ви предварително за отговора.

Няма значение по каква линия е наследството. Щом не пише, че има, значи няма. :idea:
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта


cron