начало
Правната комисия отложи централизираното разпределение на заповедните дела Правната комисия отложи централизираното разпределение на заповедните дела

Срок за публикуване на решение на съда

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.

Срок за публикуване на решение на съда

Мнениеот todorgoranov » 28 Май 2024, 16:56

Здравейте,

Срещу мен се проведе наказателно дело, което продължи пет години (шест от предполагаемото престъпление) на първа инстанция – СРС. Делото не е отлагано по моя вина – съдебен заседател беше забравил, че трябва да дойде (два пъти); свидетелите от МВР нямаха време да дойдат на заседание (три пъти); МВР не изпрати исканите от съда доказателства по неясни причини (два пъти, след което каза, че не може да ги предостави, заради наводнение, което ги е унищожило…) и т.н.

Решението на първа инстанция не беше справедливо (според мен) и го обжалвах, но вече минаха пет месеца от заседанието на съда и няма публикувано решение, а доколкото знам имат 30 дни да си свършат работата. В тази връзка искал да задам два въпроса:

Това нормална практика на съда (в България) ли е (така да се бави без да дава никакви причини)?

Вторият въпрос е дали все пак има някакъв срок, в който съдът е длъжен да си свърши работата или могат да се бавят колкото сърце и душа им иска. Ако второто е вярно, след като съдът благоволи да си свърши работа, може ли да търпи санкции (той да бъде съден за забавянето си)?

Благодаря предварително.
todorgoranov
Нов потребител

Re: Срок за публикуване на решение на съда

Мнениеот ivanov_p » 28 Май 2024, 17:16

Не е нормално, нищо което става в нашето наказателно право от петнайсетина години не е нормално, но е обичайно!
Сроковете по ГПК са "когато е рекъл Господ". Седите и чакате! А, съдът няма задължение да издава справедливи присъди.
ivanov_p
Активен потребител

Мнениеот guest1 » 29 Май 2024, 09:33

Има един доста стар виц - мисля, че е приложим в случая.

- Опишете живота си.
– Може ли да се псува?
– Не.
– Тогава няма какво да кажа ...
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител

Мнениеот ivan_lawyer » 29 Май 2024, 22:09

Има и по година - зависи всичко - но - не пипайте под никаква форма съдебният състав, даже и това дето пиша е в състояние да разядосат съдиите - почват - ти на мен ли - тоест - търпение.
ivan_lawyer
Старши потребител

Мнениеот hristev » 30 Май 2024, 08:56

Аз чакам произнасяне по заповедно производство вече 7ми месец. Онзи ден даже се отбих до деловодството и специално поисках въпросното ч. гр. д..... Не че нещо, просто да се уверя, че не са го загубили... Там си седеше...

За да "раздвижа нещата" входирах искане за онлайн достъп до делото... Така искането ми, заедно с делото, ще се качи на доклад при съдия и ЕВЕНТУАЛНО някой ще ми обърне внимание....
hristev
Потребител

Мнениеот dimist » 30 Май 2024, 15:58

hristev написа:Аз чакам произнасяне по заповедно производство вече 7ми месец. Онзи ден даже се отбих до деловодството и специално поисках въпросното ч. гр. д..... Не че нещо, просто да се уверя, че не са го загубили... Там си седеше...

За да "раздвижа нещата" входирах искане за онлайн достъп до делото... Така искането ми, заедно с делото, ще се качи на доклад при съдия и ЕВЕНТУАЛНО някой ще ми обърне внимание....

Колега, дело по заповедно производство няма място в деловодството. Като се образува трябва да се докладва на съдията и да се върне в деловодството след произнасянето. Ама поне с СРС повечето ги качват на доклад - "когато ги поиска съдията".
А по въпросът на питащия, оставам с убеждението , че адвоката му, ако е имал такъв, не му е разяснил същността на разпоредбата на член 336 ал. 1 т. 3 от НПК. Накратко, ако е бил осъден от предходната инстанция, ако въззивната е счела, че е необходимо присъдата да се отмени и да го оправдае, е следвало да произнесе нова присъда в открито съдебно заседание.
dimist
Потребител

Мнениеот hristev » 07 Юни 2024, 11:57

Само минавам да кажа, че имаме развитие. Вече на папката на делото с телбот има малка бележка без подписи, върху която пише:

"ще правим ли нещо" "не"

Такова чудо за първи път виждам.....

Задължението е платено и реално нямаме произнасяне по смисъла на чл. 414а, ал. 5, изр. 2 от ГПК...

Ако не беше издадена заповед щях да пусна молба по 255 ГПК... подигравка...

Макар обаче да е платено - търпят се определени негативи от непроизнасянето... Това ме дразни... Че тези негативи клиентът ги пренася върху мен..
hristev
Потребител

Назад към Наказателно право