начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Моля за съвет

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Моля за съвет

Мнениеот iso » 14 Мар 2004, 12:33

Привет на всички тук!
Моля да ме посъветвате какво да направя. Имам чувството, че или на челото ми пише "ГЛУПАК" или попадам на калпави адвокати.
Сега конкретно на въпроса.
Предисторията е следната:
Водим дело за разделяне на наследствен имот от който аз притежавам 11/12 и леля ми 1/12 част. Делото би трябвало вече да приключва - водиш оценител да оцени имота и съда да се произнесе каква сума трябва да наплатя на леля си. В хода на делото тя повдигна иск да и платя наем, защото съм използвал нейната част - само си е сложила наема, колко иска и иска този наем със задна дата от когато го онаследява.
ВЪПРОСА МИ Е: Има ли право да ми иска наем при условие, че никога не е идвала да се договаряме за наем и при условие, че в този период не е благоволила нито веднъж да си плати данъка (от 1998 г. насам) и аз съм плащал нейния данък.
ЩЕ БЪДА МНОГО ЗАДЪЛЖЕН НА ВСЕКИ, КОЙТО МЕ ПОСЪВЕТВА В НАЙ-БЛИЗКО ВРЕМЕ. СЛЕДВАЩОТО ДЕЛО Е НА 18.03.2004 И НЯМА ДА Е ЛОШО ДА ИМАМ ЯСНОТА ПО ВЪПРОСА.
бЛАГОДАРЯ ВИ ПРЕДВАРИТЕЛНО !!!
iso
 

Re: Моля за съвет

Мнениеот яstavrev » 14 Мар 2004, 13:15

Обезщетението на съсобственик,затова че е лишен да ползва частта от имота се дължи от датата на поканата.Ако не те е поканила до сега,това обезщетение се дължи от молбата по делото.То е в размер на наемната цена.Ако пък си давал имота под наем и си получавал пари за него ,дължиш нейната част от наема и без да те е поканила.
Не знам до къде е стигнало делото,но такива искания могат да се правят в първото заседание на втората фаза на делбата.
Колкото до данъка,няма значение,че не е плащала.Тя си има правата.
яstavrev
 

Re: Моля за съвет

Мнениеот donna2 » 14 Мар 2004, 13:20

в случая става въпрос за наследствен имот, от написаното стигам до извода ,че вие сте ползвали целият имот ,според чл.31 ал.2 от ЗС когато общата вещ се използва лично само от някои от съсобственициту в случая от вас ,вие ще дължите обещетение на леля си за ползването от което тя е лишена от деня на писменото поискване , предполагам че до делото нямате писмено искане за заплащане на наем така че със задна дата няма да платите нищо.
donna2
Потребител
 
Мнения: 992
Регистриран на: 17 Юни 2004, 18:48

Re: Моля за съвет

Мнениеот Марин » 14 Мар 2004, 19:49

И какво чак толкова.
Тя има 1/12 част.
Да речем, че сама си е определила наем от 600 лева (ужасно голям наем).
Нейната част от наема е 50 лева, месечно! Чудо голямо.
При това от датата на писмено поискване.
Марин
 

Re: Моля за съвет

Мнениеот donna2 » 14 Мар 2004, 20:05

предполагам от написанато ,че преди исковата молба ,тя не е искала писмено наем , но за да се определи тоя наем се прави съдебно икономическа експертиза ,която следва да определи какъв е размера на наема в определения град ,за такъв вид жилище/делбеното/
donna2
Потребител
 
Мнения: 992
Регистриран на: 17 Юни 2004, 18:48

Re: Моля за съвет

Мнениеот iso » 15 Мар 2004, 09:55

БЛАГОДАРЯ НА ВСИЧКИ , КОИТО МИ ОБЯСНИХА НА РАЗБЕРАЕМ ЕЗИК.
НАИСТИНА СЪМ ВИМНОГО БЛАГОДАРЕН. Аз съм инженер-химик и от 14 години се занимавам с компютри. Ако мога с нещо да ви бъда полезен пишете ми на мейла : iso9000@abv.bg. С каквото мога ще помагам!
iso
 

Re: Моля за съвет

Мнениеот Imperator » 15 Мар 2004, 12:02

Няма право да иска наем.Ако беше те известила с нотариална покана за това, че иска наем, е едно на ръка. Само този аргумент дай като възражение на нейното искане.
Imperator
Потребител
 
Мнения: 739
Регистриран на: 19 Окт 2001, 13:12
Местоположение: Варна

Re: Моля за съвет

Мнениеот Imperato » 15 Мар 2004, 12:06

Не слушай Донна2. Никаква експертиза не е нужна, след като преди това е нямало някакво правоотношение. Може само да ти иска някакви плодове от този 1/12 част, примерно по едно кило ябълки на година или по едно кило домати.Зависи, какво си сях в тази 1/12 част. Ако няма нищо засято, няма какво да ти иска. Въпросът опира до плодоползването само.Никакви наеми не може да се търсят.защото имаш пълното право да искаш от леля се да ти заплати за това, че си пазил мястото и.Искай и за да и подсксажеш, че е е много лакома.
Imperato
 

Re: Моля за съвет

Мнениеот donna2 » 15 Мар 2004, 13:10

императоре вземи че го завърши това право ,че тука си надробил голяма попара
donna2
Потребител
 
Мнения: 992
Регистриран на: 17 Юни 2004, 18:48

Re: Моля за съвет

Мнениеот iso » 15 Мар 2004, 14:29

Мога ли да споделя още една случка с Вас и ако може да изкажете мнение по въпроса?
Значи преди 6 месеца закупих ведомствено жилище от предприятието в което работя. На съвета при одобряването на кандидатите ни съобщиха, че за служителите на предриятието адвокатите (имаме двама) ще изготвят нотариалните актове безплатно. Да ама не:)). В часа на сделката, когато сме седнали в нотариалната кантора аз, изпълнителния директор, адвоката (единия) и нотариуса - от едната страна нотариуса ми подава догавора за подпис, а от другата веднага адвоката ми подава квитанция за 100 лв., че ме се договорили да ми извърши тази услуга. И аз като послушно момченце подписвам и плащам като арабски шейх. Можех да се обърна към познат адвокат или при друг който щеше да ми вземе по-малко пари. Но не ми дадоха шанс.

Да мисълта ми е следната: Поскоро ми предстои да продавам имот. Мога ли сам да изготвя нотариалният акт по всички изисквания и да слючим сделката пред нотариус или задължително трябва да бъде изготвен от адвокат?

БЛАГОДАРЯ !
iso
 

Re: Моля за съвет

Мнениеот donna2 » 15 Мар 2004, 14:40

ами ако можете да си изготвите сам НА
donna2
Потребител
 
Мнения: 992
Регистриран на: 17 Юни 2004, 18:48

Re: Моля за съвет

Мнениеот donna2 » 15 Мар 2004, 14:46

ами ако можете да си изготвите сам НА направете го
donna2
Потребител
 
Мнения: 992
Регистриран на: 17 Юни 2004, 18:48

Re: Моля за съвет

Мнениеот iso » 15 Мар 2004, 14:52

Благодаря ти Дона за експресния отговор !
Както писах по-горе от 14 години вися като паяк пред компютъра така, че такъв нотариален акт ще изготвя, че ум ще им се зайде.
iso
 

Re: Моля за съвет

Мнениеот asan » 15 Мар 2004, 15:23

Опа-а-а-а, по-полека, по-яваш, бе, чоджум ! То, ако тъй ставаше, оти ги ручахме жабетата ?
asan
 

Re: Моля за съвет

Мнениеот iso » 15 Мар 2004, 16:48

Аве, Асане - ако имаш да кажеш нещо смислено го казвай. Ако не гледкай си само.
iso
 

Re: За правото и селското стопанство

Мнениеот korsar » 15 Мар 2004, 19:21

Уважаеми iso, съобрази се с мнението на donna2, която е права. Що се касае до тезите на imperator-а, то нито една от тях не намира подкрепа в правната доктрина и практика. Пази Боже imperator-а на селскостопанската продукция да ми се яви в съда като опонент от такива земеделски позиции по такъв казус, отнасящ се до облигационни категории.
korsar
Младши потребител
 
Мнения: 23
Регистриран на: 29 Окт 2002, 15:01

Re: Моля за съвет

Мнениеот korsar » 15 Мар 2004, 19:45

За правото и селското стопанство

Уважаеми iso, съобрази се с мнението на donna2, която е права. Що се касае до тезите на imperator-а, то нито една от тях не намира подкрепа в правната доктрина и практика. Пази Боже imperator-а на селскостопанската продукция да ми се яви в съда като опонент от такива земеделски позиции по такъв казус, отнасящ се до облигационни категории.
korsar
Младши потребител
 
Мнения: 23
Регистриран на: 29 Окт 2002, 15:01


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


cron