начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

глоба по ЗКПО на заличено ЮЛ?

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


глоба по ЗКПО на заличено ЮЛ?

Мнениеот baicho » 31 Авг 2004, 09:52

Колеги, случката е следната: има ООД, което от 1999 година е обявено в ликвидация и нищо повече не е правено, не са подавани и годишните данъчни декларации по чл. 51 от ЗКПО . Тази година данъчните се сещат и се обаждат на ликвидатора, че ще наложат солена глоба на дружеството.
От друга страна, съдът щe заличи ООД-то скоро, а чак след заличаването му се уведомява съответното ДП.
Въпросът ми е: може ли да бъде наложена глоба на вече несъществуващ субект за неподаване на годишни декларации или данъчните ще бъдат поставени пред свършен факт и нищо няма да могат да направят, освен да заличат и данъчната регистрация.
Благодаря ви :)
baicho
 

Re: глоба по ЗКПО на заличено ЮЛ?

Мнениеот лунатик » 31 Авг 2004, 21:26

Подобна тема разисквахме скоро. Но май, че отговорност носи ликвидатора /който пък представлява ООД в ликвидация/. Утрото е по-мъдро от вечерта. До утре.
лунатик
 

Re: глоба по ЗКПО на заличено ЮЛ?

Мнениеот baicho » 01 Сеп 2004, 10:08

според мен няма начин да се избегне глоба, въпроса е дали ще го отнесе бившия вече управител или ще я наложат на дружеството...а и сигурно ще искат годишни отчети счетоводни и баланси...
baicho
 

Re: глоба по ЗКПО на заличено ЮЛ?

Мнениеот gega » 01 Сеп 2004, 10:30

Има основни понятия в администр.-наказ. паво, които ти убягват. На юридич. не се налага глоба, приятел.
gega
 

Re: глоба по ЗКПО на заличено ЮЛ?

Мнениеот Com » 01 Сеп 2004, 11:04

Имуществена санкция...
Дружеството в ликвидация все още не е несъществуващо.
Com
 

Re: глоба по ЗКПО на заличено ЮЛ?

Мнениеот лунатик » 01 Сеп 2004, 11:07

Въпросът стана малко сложен. ЗКПО в редакцията си към 2000 г. в чл. 65 предвиждаше наказание "глоба "за този, който не подаде данъчни декларации по чл. 41 и 51 ЗКПО. А чл. 64 казваше, че който не внесе дължимия данък се наказва с имуществена санкция в размер на невнесения данък.
След редакцията на ЗКПО през 2000 и 2001 г. членове 64 и 65 ЗКПО имат следния вид:
Чл. 64. (Изм. - ДВ, бр. 153 от 1998 г.; бр. 105 от 2000 г.; бр. 110 от 2001 г.) (1) На данъчно задължено лице, което не подаде декларация по този закон, не я подаде в срок, както и не посочи или невярно посочи данни или обстоятелства, водещи до определяне на дължимия данък в по-малък размер или до неоснователно преотстъпване на данък или освобождаване от данък, се налага имуществена санкция в размер от 100 до 1000 лв.
(2) При повторно нарушение по ал. 1 имуществената санкция е в размер от 200 до 2000 лв.
Чл. 65. (Изм. - ДВ, бр. 105 от 2000 г.; бр. 110 от 2001 г.) (1) За неподаване на декларация, за неподаването й в срок, както и за посочване на неверни данни, довели до определяне на данъка в по-малък размер или до неоснователното му преотстъпване или освобождаване, на управителя или на счетоводителя на предприятието се налага глоба в размер от 100 до 500 лв.
(2) При повторно нарушение по ал. 1 глобата е в размер от 200 до 1000 лв.
----------
И извода май е: ООД-то ще отнесе имуществена санкция по чл. 64, а ликвидатора или гл. счетоводител ще отнесе глоба по чл. 65.
Въпрос е още как ще се третират периодите от 1999 г. до излизането на промените в ЗКПО през 2000 и 2001 г.
лунатик
 

Re: глоба по ЗКПО на заличено ЮЛ?

Мнениеот baicho » 01 Сеп 2004, 12:55

чувал съм за чл. 83 от ЗАНН, просто глоба се пише по-бързо
baicho
 

Re: глоба по ЗКПО на заличено ЮЛ?

Мнениеот Com » 01 Сеп 2004, 13:00

Също така знаеш, че прекратяването и заличаването са различни етапи от процеса.
Com
 

Re: глоба по ЗКПО на заличено ЮЛ?

Мнениеот baicho » 01 Сеп 2004, 13:00

И всичко това е така, защото "добър юрист" е казал на човека, че е достатъчно да подаде молба за ликвидация и въпросът е решен, повече оод няма, а и е взел добри пари за този безценен съвет... благодаря на "лунатик" за мнението ти :)
baicho
 

Re: глоба по ЗКПО на заличено ЮЛ?

Мнениеот baicho » 01 Сеп 2004, 13:03

Хайде да не се заяждаме за глупости, а ?
Ако имаш нещо да кажеш по въпроса по същество, кажи си го, ако нямаш, бъди жив и здрав
baicho
 


Re: глоба по ЗКПО на заличено ЮЛ?

Мнениеот baicho » 01 Сеп 2004, 13:11

извинявай
baicho
 

Re: глоба по ЗКПО на заличено ЮЛ?

Мнениеот Com » 01 Сеп 2004, 13:13

Приемам,
и съм момиче
Com
 

Re: глоба по ЗКПО на заличено ЮЛ?

Мнениеот baicho » 01 Сеп 2004, 13:20

упс...пък аз съм един юрист със селски манталитет от полупланински произход в градска среда и все не мога да си култивирам отношението към нежния пол...
извинете ме, госпожице Com
и в случая просто се чудя как да изпързалям данъчните, и понеже не вижам как ще стане това, освен с рушвет, а такъв няма да получат,реших да питам форумистите
baicho
 

Re: глоба по ЗКПО на заличено ЮЛ?

Мнениеот Net-invalid » 01 Сеп 2004, 13:23

Нали знаеш, че давността на "глобите" е малка и не надчисляват лихви - чакайте си.
Аз така съм си спестила много глоби от КАТ
Net-invalid
 


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


cron