начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Затворници търсят правна помощ

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Затворници търсят правна помощ

Мнениеот potap » 31 Юли 2005, 14:35

Затворници търсят правна помощ. Актуалните проблеми са "Умишлено удължаване на престоя от страна на администрацията в затвора." и "Надлежаване" За повече информациа пишете potap@abv. bg
potap
 

Re: Затворници търсят правна помощ

Мнениеот т » 31 Юли 2005, 20:50

potap написа:Затворници търсят правна помощ. Актуалните проблеми са "Умишлено удължаване на престоя от страна на администрацията в затвора." и "Надлежаване" За повече информациа пишете potap@abv. bg

Господин ли сте, или госпожа? Какво по-точно Ви интересува? Като адвокат се занимавам с тази материа и имам клиенти в местата за лишаване от свобода... Тези затворници нямат ли адвокати? 8)
т
 

Мнениеот Гост » 01 Авг 2005, 01:51

Не, нямат.
Гост
 

Мнениеот potap » 01 Авг 2005, 01:58

Господин съм :) Излезнах преди няколко дни. Наистина има хора, които нямат никаква възможност да се свържат с адвокат и да получат правна помощ.
potap
 

Мнениеот т » 01 Авг 2005, 18:14

Колко господина сте? Нямат средства да си наемат адвокат, или са си имали такива и ................. ? От опит знам, че в повечето случаи л.св. са недоволни, но те искат нещо, което не може да стане, като си дават един на друг съвети/правни/ от които да ти се завие свят и ти идва да виеш. А има и служители в затворите, които в много случаи играят ролята на адвокати/макар и нямат необходимите познания/ и още повече объркват главите на л.св. Особено отрядните им ръководители/ИСД/. :shock:
т
 

Мнениеот Гост » 02 Авг 2005, 08:40

Прокурор съм и изпълнявам наказания лишаване от свобода. Всеки ден се занимавам висша математика да не би някой от вас да надлежи. Същото прави и администрацията на затвора. Малко уважение към труда ни. Ако си мислите че някой ви задържа умишлено търсете доктор/психиатър/.
Гост
 

Мнениеот Гост » 04 Авг 2005, 11:10

Добре би било, ако някой претендира, че познава и борави с дадена материя, да ползва точната терминология, а не "пандизчийската" лексика... От 2002г. в съответствие с измененията в ЗИН, затворниците се разпределят по "групи" , а не по "отряди". Инспекторите "Социална дейност и възпитателна работа" /ИСДВР/ на отделните групи не са точно лицата от администрацията, които се грижат някой лишен от свобода "да не надлежи"... Това е в компетенцията на Инспектор "Режимно-административна дейност" и на анализаторите на досиета. А, ако някой твърди, че е по-наясно с материята от последните двама - да последва съвета на прокурора по-горе! Аз не съм, между другото, нито един от последните двама, но уважавам труда им... И, да се твърди, че някой от администрацията в затворите умишлено задържа някого в затвора е много нелепо!!! Ама много!!!
Гост
 

Мнениеот Гост » 04 Авг 2005, 17:49

Като толкова много знаеш, помогни им! :lol:
Гост
 

Мнениеот Тъмничар » 05 Авг 2005, 12:19

Какво да им помагам, нали са излезли?! Навън други люде могат да им помогнат. Ако са имали проблем в затвора, бих могъл да им помогна, в смисъл, че бих възстановил законосъобразното положение, ако въобще нещо им е било нарушено... По-горе някой беше адски прав, че в затворническите среди се тиражират такива "правни съвети", от които косите на всеки неплешив юрист биха показали посоката към тавана!!!
Тъмничар
 

Мнениеот Гост » 05 Авг 2005, 14:49

Anonymous написа:Прокурор съм и изпълнявам наказания лишаване от свобода. Всеки ден се занимавам висша математика да не би някой от вас да надлежи. Същото прави и администрацията на затвора. Малко уважение към труда ни. Ако си мислите че някой ви задържа умишлено търсете доктор/психиатър/.


и според Вас няма надлежаване? Няма прокурори, които "спят" при групиране на присъди? Няма привеждане в изпълнение на присъди, след като има условия за групиране? Ако отговорът Ви на всички тези въпроси е НЕ- сори.
Гост
 

Мнениеот Гост » 05 Авг 2005, 16:03

Anonymous написа:
Anonymous написа:Прокурор съм и изпълнявам наказания лишаване от свобода. Всеки ден се занимавам висша математика да не би някой от вас да надлежи. Същото прави и администрацията на затвора. Малко уважение към труда ни. Ако си мислите че някой ви задържа умишлено търсете доктор/психиатър/.


и според Вас няма надлежаване? Няма прокурори, които "спят" при групиране на присъди? Няма привеждане в изпълнение на присъди, след като има условия за групиране? Ако отговорът Ви на всички тези въпроси е НЕ- сори.


Като допълнение- Вярно е и другото- много затворници злоупотребяват и с правото си на иск за общетение, които искове са неоснователни. Целта я знаем всички- да се поразходят из цивилизацията, но им намериха цаката- с дела в зали на затвора. Просто исках да съм обективна.
Гост
 

Мнениеот potap » 05 Авг 2005, 23:09

Излишно се "палите"(според пандизчийската терминология). Точно вие сте хората, които най-добре би трябвало да знаят, че Форумът е място, където всеки може да си каже мнението без да очаква отсреща реплики, които в груб превод означават "МЛЪКНИ!"
potap
 

Относно адвокатите на затворниците

Мнениеот Загрижена » 06 Авг 2005, 08:06

Загрижена съм за това, че много затворници не се срещат с адвокати навреме. Това не е, защото не могат да си го позволят финансово - има и служебни адвокати за такива хора. Причините са психологични, та чак психопатологични в някои случаи. Малка част от затворниците се страхуват да споделят подробности с евентуално подставено лице и отказват адвокат, препоръчан им от познати. Друга част въобще не се сещат, че могат да имат полза от адвокат и не си търсят такъв. Други, колкото и да им се обяснява, че за информация за всяка процедура, включително за това как да се свържат с адвокат или друго лице могат да се обърнат към ИСДВР, не го правят и си остават неинформирани. Ако ги запиташ имат ли адвокат и им препоръчаш такъв, понякога считат, че нещо лошо им мислиш /по-горе писах вече за подставеното лице/. В един процес за убийство служебният адвокат на подсъдимия го видя за първи път в съдебната зала и каза, че се е запознал с материалите по делото, което запознаване не вярвам да е било пълноценно, защото те изискваха десет дни четене, така че се съмнявам, доколко можеше да му бъде полезен този адвокат. Подсъдимият просто не можа да оползотвори по-добре правото си на адвокат, както поради това, че сам не беше ориентиран и организиран достатъчно, така и поради липса на загрижени близки, които да му намерят адвокат по-навреме - беше убил майка си и семейството беше настроено срещу него. Сигурна съм, че до съдебното заседание той не знаеше, че има адвокат. Добре че вещите лица се намесиха адекватно и "отърваха" подсъдимия. Предполагам, че трябва да се изработи и узакони процедура на основата на предложения и обсъждане от адвокатската колегия, съда, прокуратурата, затворническата администрация и правозащитните организации, чрез която процедура системно, периодично и активно да се предлага на затворниците адвокатска помощ със съответните подробни разяснения за затворниците какви са финансовите и други условия и благоприятните възможности при адвокатска защита. Затворниците често търсят правна информация, но не и от адвокати, което е една аномалия. Питат кого ли не в затвора за своите правни проблеми, само не и когото трябва. Може би и в затвора трябва да има лице, което да е натоварено с това да дава определена правна информация на затворниците във връзка с наказателния процес и други правни въпроси и да съдейства за установяване на контакт с адвокат /извън инспекторите по СДВР, защото те не са винаги с юридическо образование/. Може би трябва в затвора да има списък на адвокатите от местната колегия и затворникът да може да избира и покани за среща съответния адвокат. Направете нещо!
Що се отнася до надлежаването, има ежедневно ГОЛЯМО старание на затворническата администрация такова нещо да не се допусне, защото следва и голяма отговорност за подобен пропуск. Пък и не виждам на кого от администрацията би му потрябвало да задържа някого в затвора повече, отколкото е определено от съда - тенденцията е обратната, да се освобождават по-рано при възможност /условно-предсрочно и др./ затворниците, за да се намали населеността на затвора и да се подобрят условията за пребиваване на затворниците и за ефективна работа на персонала.
Загрижена
 

Мнениеот Гост » 08 Авг 2005, 09:00

Anonymous написа:
Anonymous написа:Прокурор съм и изпълнявам наказания лишаване от свобода. Всеки ден се занимавам висша математика да не би някой от вас да надлежи. Същото прави и администрацията на затвора. Малко уважение към труда ни. Ако си мислите че някой ви задържа умишлено търсете доктор/психиатър/.


и според Вас няма надлежаване? Няма прокурори, които "спят" при групиране на присъди? Няма привеждане в изпълнение на присъди, след като има условия за групиране? Ако отговорът Ви на всички тези въпроси е НЕ- сори.


Прокурорът е длъжен да изпълни присъдата и да изготви предложение за определяне на общо наказани. Ако "спи" администрацията на затвора го уведомява за условията за кумулация и при наличието на офоциално уведомление няма как да не изготви предложение. Ако има опасност от надлежаване се изготвя сигнал за прекъсване на изтърпяването на наказанието. Има достатъчно гаранции за правата на лишените от свобода, вкл. и възможността да сезират горестоящия прокурор за незаконните действия или бездействия на подчинения му. Поддържам съвета си за доктора.
Гост
 

Мнениеот Тъмничар » 08 Авг 2005, 13:30

Г-жо "Загрижена", не е нужно ИСДВР да са с юридическо образование, Нали са инспектори "СОЦИАЛНА дейност"!!! Нужно е там да са грамотни, което, разбира се не означава, че са юридически неграмотни! Напротив - има немалко ИСДВР, които в областта на наказателно-изпълнителното право са доста по-вещи от голяма част от завършилите право!!! Не съм им адвокат, нито аз сам съм ИСДВР, просто това е истината! :roll:
Тъмничар
 

Мнениеот Гост » 08 Авг 2005, 17:13

В крайна сметка щом са ИСДВР- да си гледат социално-възпитателната работа,а за правната- да я оставят на юристите! Така е в България - всеки разбира от всичко, а ако се объркат или сбъркат нещата- кой ще носи отговорността? ИСДВР? Има Си инспектор РАС-който е юрист. Само в затвора може всеки всекиго да замества-зъболекар-лекаря, психиатър-лекаря и т.н.ИСДВР-адвоката..... 8)
Гост
 

относно зазеседаният в затворите

Мнениеот nej » 30 Сеп 2005, 13:26

Колеги, къде е регламентирана възможността да се провеждат съдебни заседания по граждански дела в някакви зали в затворите?
nej
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 05 Мар 2002, 12:23
Местоположение: Пловдив


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron