начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

НА КОГО ПРЕЧИ НАЦИОНАЛНАТА СЛЕДСТВЕНА СЛУЖБА?

Дискусии на тема съдебната власт в България


Мнениеот магистрат » 11 Сеп 2005, 09:24

нахакаха"го но на НСлС и на мързеливите следователи.Само с няколко съвсем малки допълнения в Конституцията и в Закона за Съдебната Власт и с новият Закон за МВР,цялото следствие ще отиде където му е мястото и тогава ще видите как наистина се работи.

Ти наистина си неграмотник пълен :oops: ! От висене на лоста май са ти се объркали представите.Виж си цитата-"следствието ще отиде където му е мястото". И къде ще отиде след решението на КС? / това означава Конституционен съд/.И какво общо има закона за МВР със следствието?Върви си излекувай злобата, но преди това си оправи стила и правописните грешки! :oops: :oops: :oops:
магистрат
 

Мнениеот Гост » 11 Сеп 2005, 10:09

Това магистратите сте като магистралните...
Гост
 

Мнениеот Gwr » 11 Сеп 2005, 10:44

дознател написа:"гост"май ти си доучвал правото ,но като гледам ти се губи още първи курс.Конституцията не разпорежда"магистратче"и тъкмо по тази причина имаше нужда от тълкувателно решение на Конституционният съд.Последният постанови ,че могат да се правят "допълнения"в конституцията касаещи следствието.Тъкмо затова аз ти казах ,че конституцията ще бъде допълнена с нови норми а няма да се налага промяна на старите.Изглежда на теб това ти е трудно да го проумееш.Колкото до "сложните"стопански престъпления ,който те притесняват,ще ти кажа ,че аз от шест години разследвам такива и винаги съм се справял успешно и само на някой ............. можеш да обясняваш колко са трудни тези престъпления.Впрочем ти найстина може и да изпитваш затруднения ако се съди по изказването ти.


Определено Ви е неприятно, че всяко действие по разследването, което евентуално извършвате, се преценява и контролира от някой, който има честта да бъде магистрат. За радост Вие сте далеч от възможността да станете такъв. Явната нужда, която изпитвате, от себеутвърждаване навежда на извод за определени малоценни комплекси, които обладавате. Любопитно е дали някога сте се опитвал да достигнете до ниво на развитието си в професионално отношение, което да Ви доближи до възможността да бъдете "магистратче" - опитите Ви са били неуспешни, нали. Агресията Ви, която за сега е само вербална, ясно индицира, че системата на МВР, в която работите Ви ограничава и не дава възможност да разгърнете интелектуалния си потенциал. Това обаче е Ваш проблем, а не на други служители, работещи в сферата на борбата с престъпността.
Gwr
 

Мнениеот дознател-малоумник » 11 Сеп 2005, 11:11

Gwr написа:
дознател написа:"гост"май ти си доучвал правото ,но като гледам ти се губи още първи курс.Конституцията не разпорежда"магистратче"и тъкмо по тази причина имаше нужда от тълкувателно решение на Конституционният съд.Последният постанови ,че могат да се правят "допълнения"в конституцията касаещи следствието.Тъкмо затова аз ти казах ,че конституцията ще бъде допълнена с нови норми а няма да се налага промяна на старите.Изглежда на теб това ти е трудно да го проумееш.Колкото до "сложните"стопански престъпления ,който те притесняват,ще ти кажа ,че аз от шест години разследвам такива и винаги съм се справял успешно и само на някой ............. можеш да обясняваш колко са трудни тези престъпления.Впрочем ти найстина може и да изпитваш затруднения ако се съди по изказването ти.


Определено Ви е неприятно, че всяко действие по разследването, което евентуално извършвате, се преценява и контролира от някой, който има честта да бъде магистрат. За радост Вие сте далеч от възможността да станете такъв. Явната нужда, която изпитвате, от себеутвърждаване навежда на извод за определени малоценни комплекси, които обладавате. Любопитно е дали някога сте се опитвал да достигнете до ниво на развитието си в професионално отношение, което да Ви доближи до възможността да бъдете "магистратче" - опитите Ви са били неуспешни, нали. Агресията Ви, която за сега е само вербална, ясно индицира, че системата на МВР, в която работите Ви ограничава и не дава възможност да разгърнете интелектуалния си потенциал. Това обаче е Ваш проблем, а не на други служители, работещи в сферата на борбата с престъпността.
Винаги в мен се е пораждал основателния въпрос как може някой, който никога през живота си /в повечето случаи/ не е извършил и едно ПСД да контролира някой, който единствено това извършва... Закона е един за всички и при положение,че разследващите органи се ръководят от него за какво е необходимо да се прокламира този върховен контрол и преценка? Разберете, че не е нормално кабинетни мишлета да дават акъл на хора, които единственото им занимание е разследването... Нито прокурор, а още по-малко съдия може да те научи на нещо в този аспект. Хайде всеки да си гледа неговата работа, пък тогава да съди за тази на другите. Колко хубаво би било да има изискване за един прокурор преди това да е работил примерно 2 години като разследващ орган. В този случай Ви уверявам, че безобразията на досъдебното производство ще бъдат сведени до минимум... Интересно, ако всички способни дознатели тръгнат да стават магистрати какво ще стане... Защо не може да приемете, че не на всички целта в живота им е да станат магистрати???
дознател-малоумник
 

Мнениеот Gwr » 11 Сеп 2005, 14:29

[Винаги в мен се е пораждал основателния въпрос как може някой, който никога през живота си /в повечето случаи/ не е извършил и едно ПСД да контролира някой, който единствено това извършва... Закона е един за всички и при положение,че разследващите органи се ръководят от него за какво е необходимо да се прокламира този върховен контрол и преценка? Разберете, че не е нормално кабинетни мишлета да дават акъл на хора, които единственото им занимание е разследването... Нито прокурор, а още по-малко съдия може да те научи на нещо в този аспект. Хайде всеки да си гледа неговата работа, пък тогава да съди за тази на другите. Колко хубаво би било да има изискване за един прокурор преди това да е работил примерно 2 години като разследващ орган. В този случай Ви уверявам, че безобразията на досъдебното производство ще бъдат сведени до минимум... Интересно, ако всички способни дознатели тръгнат да стават магистрати какво ще стане... Защо не може да приемете, че не на всички целта в живота им е да станат магистрати???[/quote]

Мнението ми беше с конкретна насоченост и не целеше засягане на целокупната дознателска общност. Относно израза "кабинетни мишки" Ви предлагам да не посещавате съответно кабинетите им/ни. Очкавам след преустановяване на тези посещения да ни осветлите дали и по - скоро с колко се е увеличил броят на върнатите за доразследване дела. В по - голямата си част тези действия на "кабинетните мишки" биха били обусловени от факта, че пред съда се явяваме точно ние - нямащите си хабер от разследване мишчици - и ние берем плодовете от нивото на съответното разследване. Споделям възгледа Ви, че прокурорът следва да има понятие от естеството на работата на разследващия. Мнението ми все пак е, че следва да се разбере принципът на тази дейност, а той е свързан и е обусловен най - вече с подготовка на обвинението пред съда, за да се въздаде правосъдие по отношение на закононарушителите. Дейността на разследващия не следва да е самоцелна и да се разследва заради самото разследване. Търсеното от Вас уважение на дознателската професия ще бъде постигнато при достигане на съответното ниво на професионализъм. Публичното неаргументирано оплюване на другата част от разследването - следствието - сочи на непреодолени "детски" болести у дознанието, но по никакъв начин не променя собственото Ви, не Вашето конкретно, ниво.
Gwr
 

Мнениеот дознател » 11 Сеп 2005, 14:57

Много се радвам ,че предизвиках такава бурна реакция сред"магистратчетата".Интересно ми е щом мен ме обвинявате ,че изпитвам злоба и имам неосъществени амбиций ,това вашето какво е.Знам ,че е много неприятно да си се извисил в облаците в собственото си "магистратско" кабинетче и да дойде някой като мен и да те постави на мястото си ,като ти докаже че нямаш необходимият опит и знания да заемаш този пост.Това последното е така,защото и ти и аз знаем как си заел това "магистратско" кабинетче-с много връзки.За никого не е тайна как се назначават "магистратчита" и как на някой още от студентските години им пазят местата.Точно по тази причина дори не съм си правил труда да кандидатвам за място подобно на твоето,а не заради това че нямам необходимите знания а вече и опит.Точно затова работя в МВР,защото съм започнал като патрулиращ полицай /при това без никакви връзки/и само с това което съм постигнал в работата си съм станал дознател.За съжеление такива като мен са единици ,сега и новоназначените дознатели са "парашутисти" и са някой синче или дъщеричка.И искаш да ме убедиш ,че такива като теб ще борят престъпността.Сигурен съм ,че ти жив престъпник не си виждал и не можеш да го разпознаеш на улицата.А такива като мен ги хващат същите тия престъпници на улицата с риск за живота си.Затова мен ще ме уважават а теб ще те гледат с презрение.Някога разкривал ли си престъпление ,знаеш ли откъде трябва да почнеш за да се научиш истински да разследваш.Какво изобщо ти обяснявам ,всичко това трябва да ти мине през главата за да го разбереш.
дознател
 

Мнениеот Gwr » 11 Сеп 2005, 16:23

дознател написа:Много се радвам ,че предизвиках такава бурна реакция сред"магистратчетата".Интересно ми е щом мен ме обвинявате ,че изпитвам злоба и имам неосъществени амбиций ,това вашето какво е.Знам ,че е много неприятно да си се извисил в облаците в собственото си "магистратско" кабинетче и да дойде някой като мен и да те постави на мястото си ,като ти докаже че нямаш необходимият опит и знания да заемаш този пост.Това последното е така,защото и ти и аз знаем как си заел това "магистратско" кабинетче-с много връзки.За никого не е тайна как се назначават "магистратчита" и как на някой още от студентските години им пазят местата.Точно по тази причина дори не съм си правил труда да кандидатвам за място подобно на твоето,а не заради това че нямам необходимите знания а вече и опит.Точно затова работя в МВР,защото съм започнал като патрулиращ полицай /при това без никакви връзки/и само с това което съм постигнал в работата си съм станал дознател.За съжеление
такива като мен са единици ,сега и новоназначените дознатели са "парашутисти" и са някой синче или дъщеричка.И искаш да ме убедиш ,че такива като теб ще борят престъпността.Сигурен съм ,че ти жив престъпник не си виждал и не можеш да го разпознаеш на улицата.А такива като мен ги хващат същите тия престъпници на улицата с риск за живота си.Затова мен ще ме уважават а теб ще те гледат с презрение.Някога разкривал ли си престъпление ,знаеш ли откъде трябва да почнеш за да се научиш истински да разследваш.Какво изобщо ти обяснявам ,всичко това трябва да ти мине през главата за да го разбереш.



Не знам защо се опитвате да персонализирате проблема. За сетен път констатирам, че страдате от неосъществени амбиции. Усещам и "милиционерското" у Вас, за разлика от много други дознатели, с които например аз работя и които постепенно се превръщат в нормални "разследващи" с нужните качества. Битието Ви на патрулиращ полицай със сигурност е допринесло за обогатяване на житейския Ви опит, но се съмнявам, че допринася за качествата Ви на разследващ. Относно личния ми опит, споменавам го единствено с цел да Ви предпазя от прибързани квалификации, близо 6г. съм бил разследващ и то магистрат и съм виждал в работата си пряко известен брой престъпници. Докато Вие сте изпълнявал, надявам се достойно, функции по охрана на обществения ред, която дейност е достойна за уважение, други са гледали "в очите" въпросните "живи" престъпници и са ги вкарвали по арестите. Моля да не се изхвърляте и да не профанизирате диалога!!! Не мога да коментирам в каква степен сте уважаван, тъй като не Ви познавам. Разсъжденията Ви по повод нечие презрение спрямо непознати за Вас са учудващи и достойни за съжаление и не следва да бъдат коментирани. Тъй като проблемите, които се опитвате да коментирате на мен са ми минали през главата на сравнително по - високо ниво в сравнение с това, до което сте достигнал, то моля спестете си патетичните коментари досежно възможностите Ви да правите и показвате каквото и да било в професията.
Gwr
 

Мнениеот Гост » 11 Сеп 2005, 18:20

Дали пиша
Гост
 

Мнениеот дознател » 11 Сеп 2005, 22:28

"GWR"искам да ти е ясно ,че в мен няма нищо милиционерско. Аз също от 6 години се занимавам с разследване ,а преди това съм бил патрулиращ полицай.За разлика от теб съм виждал престъпниците и на улицата а също така и на твоето "високо"ниво.Относно това ,че някой от дознателите с който работиш започвали да разбират от разследване в този смисъл в който ти го казваш,не говори никак добре за тях.За съжеление с годините думата" следовател"стана синоним на "чиновник" а това е най-лошото което може да се случи на някой който се занимава с разследване на престъпления.Прави ми впечетление ,че всички участващи във форума следователи говорите за разследването като за някаква мистика,като за нещо божествено недостъпно за всеки ,а само за вас богоизбраните разследващи магистрати.Няма нищо вярно в това,истината е че вие сами си правите сложни делата и то защото не извършвате своевременно всички неотложни следствени действия-донякъде от незнание,донякъде от прекалено голямо самочувствие,но най-вече за това че в кабинетите си сте почти изолирани от фактите/доказателствата/ който биха ви помогнали да доведете делото до успешен край и от хората ,който могат да ви помогнат да го направите/служителите на МВР/.Повярвай ми не говоря с никакъв "патос",просто това е истината.Относно упрека ти,че твърде много съм се самоизтъквал,не си прав.Не смятам ,че съм нещо повече от когото и да е било вкл.и от обикновенният патрулиращ полицай.Просто казвам това което аз съм преживял и което съм натрупал като опит.Този форум се води от личности а не от гилдий и уважавам този който си казва личното мнение а не се крие зад гърба на другите.
дознател
 

Мнениеот gega » 11 Сеп 2005, 23:00

След като мимоходом проследявам "развихрилата се дискусия", се убедих, че между полицая-дознател и следователя рпазликата е само една - различното наименование. Не ви ли омръзна празнодумството! Следствието ще бъде ЛИКВИДИРАНО, но това не означава, че бившите следователи трябва да бъдат унижавани от плиткоумни патрулиращи неграмотници. Следователите играят карти на поразия през работно време, а пък дознателите си "играят" по цело денонощие на разследващи органи. И след всичките малцина са високо подготвени, поради тази причина прокурорът ще бъде "шефът", но не "кабинетният" прокурор, а ръководещият разследването прокурор, който ще бачка с дознателя на "къра" и той ще носи отговорността за развитието на цялото полицейско производство и за качеството на обвинителния акт. И вместо да се дърлите, работете - това е дейност, която най-малко ви се отдава! На таз идържава полуграмотни лентяи в две отделни държавни правоохранителни състими не са и потребни. Дознанието след една-две години ще бъде коренно различно в професионално отношение, макар че много от следователите ще попълнят редиците на прокуратурата. Справка - проекта за дневния ред на ВСС за 14.09.2005 г. Само че подобни спасителни пояси са в ограничено количество. Така че следователи ще попълнят редиците на полицията, а там трябва да се бачка, а не само да се пие и да се цака белотчето.
gega
Потребител
 
Мнения: 585
Регистриран на: 20 Юни 2005, 12:18

Мнениеот дознател-малоумник » 12 Сеп 2005, 00:23

Gwr написа:


Мнението ми беше с конкретна насоченост и не целеше засягане на целокупната дознателска общност. Относно израза "кабинетни мишки" Ви предлагам да не посещавате съответно кабинетите им/ни. Очкавам след преустановяване на тези посещения да ни осветлите дали и по - скоро с колко се е увеличил броят на върнатите за доразследване дела. В по - голямата си част тези действия на "кабинетните мишки" биха били обусловени от факта, че пред съда се явяваме точно ние - нямащите си хабер от разследване мишчици - и ние берем плодовете от нивото на съответното разследване. Споделям възгледа Ви, че прокурорът следва да има понятие от естеството на работата на разследващия. Мнението ми все пак е, че следва да се разбере принципът на тази дейност, а той е свързан и е обусловен най - вече с подготовка на обвинението пред съда, за да се въздаде правосъдие по отношение на закононарушителите. Дейността на разследващия не следва да е самоцелна и да се разследва заради самото разследване. Търсеното от Вас уважение на дознателската професия ще бъде постигнато при достигане на съответното ниво на професионализъм. Публичното неаргументирано оплюване на другата част от разследването - следствието - сочи на непреодолени "детски" болести у дознанието, но по никакъв начин не променя собственото Ви, не Вашето конкретно, ниво.[/quote] Ама моля Ви не пишете такива смешни работи:) Какви ми ги говорите за явяване в съд и т.н.... Че то един прокурор по принцип уж наблюдава делото, пък накрая съвсем друг го внася, който съвсем телеграфно го прелиства... Тези ги говорете за подготовката по делата на някой, който няма идея за какво става въпрос... Докато не се изкорени тази практика хал-хабер нямащи понятие от делото прокурори да го внасят в съда е нормално там да стават смешни неща... Че Вие в повечето случаи мълчите в съдебните зали като комунисти на разпит и не можете да зададете и един въпрос, тъй като нямате представа от делото... Всичко е едни наизустени фрази.
дознател-малоумник
 

Мнениеот дознател » 12 Сеп 2005, 07:00

"gega"съгласен съм с почти всичко което каза/ако се върнеш по назад във форума ,ще видиш ,че и според мен бъдещето на следствието е точно такова каквото го виждаш и ти/.Не съм съгласен единствено с обидните квалификаций,който отправи по отношение на дознателите а и на следователите.Никой от тях не е неграмотен и малоумен а имат същото образование като твоето.Не знам дали имаш представа при какви условия работят дознателите/материално обезпечаване, заплащане, независимост и др./ и как на фона на всичко това от нищо правят нещо.Относно следователите ,те наистина работят при несравнимо по-добри условия,но от когато си изолиран в кабинета си ,пълно разследване не можеш да направиш.Икам да подчертая ,че вината не е тяхна а на тези който превърнаха следствието в" кабинетен"тип.И последно искам да кажа ,че и при едните и при другите мотивацията за работа е на много ниско ниво,все поради изброените по-горе причини,а конкретно за следователите и поради неясното им бъдеще.
дознател
 

Мнениеот izSledovatel » 12 Сеп 2005, 09:38

Не можах да прочета всичките коментари и е възможно да се повторя с някого, но ДАЙТЕ ДА ОТИДЕМ НЯКЪДЕ ДА СЕ ПОЧЕРПИМ БЕ ХОРА! Много насериозно се вземат някои. Така очи в очи май няма всеки да има смелост да се изказва, но нейсе. Може и някой търкал да се оформи, така де, да се разтовари напрежението. Може пък и някои толкоз да се харесат, че да се вземат даже и др. битовизми от балкански характер :)
izSledovatel
 

Мнениеот litman » 12 Сеп 2005, 11:03

Anonymous написа:Дали пиша


__________________________________________________

Съзрях и такова " изказване " по тази важна тема !...

Проблема със следствието е много важен проблем !

НЕ , че ние ще го решим и то с груби личностни нападки , но все пак трябва да си кажем мнението ...
Че то и мнението , ако не си кажем, то защо ще съществуваме на този свят !

ДОЗНАТЕЛИТЕ към момента са просто една полицейска "институция" , на която не са и ясни и най- елементарните правни постановки !
Оставете образованието !
При тези сто правни факултета и липсата на задължително допълнително обучение през годините ( да не говорим за самоподготовката !...) излизат само недоносчета.
А дознателите , в огромната си част не са завършили и тези факултети т.е. дори не са недоносчета...

СЛЕДОВАТЕЛИТЕ " цъкали " белот и вземали рушвети...

И това прочетох в мненията на някои...

И все пак до сега те внасяха материалите , за да се образуват делата , нали ?
Значи не са "цъкали" само белот...

И ако погледнем реално ПРЕДВАРИТЕЛНОТО ПРОИЗВОДСТВО , било то следствие или дознание , трябва да бъде НЕЗАВИСИМО , за да се разкрива обективната истина!
Мисля, че спор не може да има...

ДОЗНАТЕЛИТЕ не са и никога няма да бъдат независими по очевадни причини...
И като последица от това , гарантирам ви , ще има да се смеят още много в Страсбург , а т.н. българска държава ще плаща с парите от ... нашия джоб!

Мисля, че най-добрия вариант ще е да си остане структурата на Националната следствена служба, да се влеят там всички разследващи органи и оргаончета , да се подберат квалифицирани кадри , като се засилят отговорностите по закон - при пет забавени/просрочени следствия за една календарна година - намаляване на заплатата за 6 месеца с 50 % , при повече от 5 бр. - намаляване със 75 %. При повторност - същите случки през следващата календарна година - дисциплинарно уволнение...

Жестоко , нали ?!

Не е жестоко , защото аз им плащам заплатите , а след това и присъдените суми на техните " клиенти " след процесите в Страсбург!...

По този начин трябва да се процедира и с прокурори и със съдии и дори с чиновниците в администрацията !

Защото в противен случай България никога няма да стане държава , а още по-малко правова държава!...
litman
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 12 Сеп 2005, 09:21

Мнениеот chatko » 12 Сеп 2005, 11:38

Прави впечатление лекотата, с която говорите за просрочените дела и срокове на разследване. Визирам последното мнение. Истината е , че при тази натовареност на следователите спазването на сроковете е постоянен стрес защото у нас един следовател работи сам по 50 дела/случая/ и само той ги познава достатъчно добре, а по света по един случай работят 50 човека. Колкото и кадърен да е, разследващия не може да обхване абсолютно всички аспекти на едно сложно дело за броени дни, в които работи едновременно и по други дела.Голяма част от гостите във форума са сигурни, че следователите съществуват като формална, добре платена структура, напълно излишна.Крайно повърхностно.Следователите са оставени да се оправят както могат с работата си през последните години под постоянното напрежение какво ще стане след дни, месец, година. Сменят се шефове, в последно време по правило на някакъв случаен принцип. Работата е много по-тежка в психологически аспект, отколкото много хора си представят.
chatko
 

колега,

Мнениеот от системата » 12 Сеп 2005, 13:46

Gwr написа:Мнението ми беше с конкретна насоченост и не целеше засягане на целокупната дознателска общност. Относно израза "кабинетни мишки" Ви предлагам да не посещавате съответно кабинетите им/ни. Очкавам след преустановяване на тези посещения да ни осветлите дали и по - скоро с колко се е увеличил броят на върнатите за доразследване дела. В по - голямата си част тези действия на "кабинетните мишки" биха били обусловени от факта, че пред съда се явяваме точно ние - нямащите си хабер от разследване мишчици - и ние берем плодовете от нивото на съответното разследване. Споделям възгледа Ви, че прокурорът следва да има понятие от естеството на работата на разследващия. Мнението ми все пак е, че следва да се разбере принципът на тази дейност, а той е свързан и е обусловен най - вече с подготовка на обвинението пред съда, за да се въздаде правосъдие по отношение на закононарушителите. Дейността на разследващия не следва да е самоцелна и да се разследва заради самото разследване. Търсеното от Вас уважение на дознателската професия ще бъде постигнато при достигане на съответното ниво на професионализъм. Публичното неаргументирано оплюване на другата част от разследването - следствието - сочи на непреодолени "детски" болести у дознанието, но по никакъв начин не променя собственото Ви, не Вашето конкретно, ниво.

колега, не си струва усилието да се занимавате с хора, които гледат всичко от собствената си камбанария и през целия си професионален път са били възпитани да следят отчетността на РПУ-то, а не реално разкрита престъпност и осъдени лице
миналата седмица и аз се опитах да влеза в конструктивен спор, но резултата бяха само обиди и подобни на описаните от Вас квалификации
иначе, във връзка с изложеното от Вас, мога да споделя, че съдът, с който работя въведе много ползотворна практика - във всички бързи производства, внесени с обвинителен акт, задължително присъства водещия разследването - на дознателите, с които работя им работата им се подобри неколкократно, и то именно защото рабраха какъв е крайният резултат от труда им, а не че на прокурора единствената цел е да махне преписката от бюрото си, давайки допълнителни указания за изпълнение
от системата
 

мишлета

Мнениеот 88 » 12 Сеп 2005, 18:09

Колеги, не виждам смисъл от дразгите и заяждането, не разбирате ли ,че големите играчи отново забъркаха поредната каша, имам предвид Новият НПК. Въпроса е кой ще я духа. Досега следствието беше виновно за всичко, къде що не е нещо в ред, най- лесно беше да го обвини. Сега въпроса е решен - Следствие няма да има, това със сигурност. Следва въпроса, какво ще се подобри и какво ново ще става. Внимателният прочит на новият НПК е - козметичен стар НПК с още по тромави процедури и затлачване на процеса. Но, като няма да го има следсдтвието от тук нататък, кой ще обира следващите укори. Отговора е ясен - дознателите, да му мислят / не го казвам от злоба, а от съчувствие към всички които са поставени в позиция, срещу тях да се излива помия, без другите да са запознати с проблемите на разследването , трудностите и пр./ От толкова години в системата ,никой не дойде да попита къда са проблемите, защо се движат трудно делата ,кой процедури следва да се променят и пр. Ако някой каже ,че нещо е безмислено и безпринципно усложнено, реакцията е обратната, прави се два пъти по- сложно. Към настоящия момент ситуацията е следната : Да му мислят натоварените райони, като София, Бургас , Варна и Пловдив. Сега там и дознанието е затлачено, със сигурност по минимум 30 дознания и повече на служител ,като се прибавят следствените дела ,които ще дойдат от следствието и всички новообразувани ,след една година пак ще се отчете слабости в реформата. Да ми обяснява някой ,че ще работи по 30-40 дознания едновременно и ще спазва срокове. Защото реформа на практика не се прави, няма я новата философия в разследването и най- вече държавата, да даде доверието си на органите, който ще вършат разследването. Само смяната на едно ведомство с друго не решава проблемите. Както беше написал един от участниците във форума ,ако работата става със сплашване и ругатни , да обесим двама , да разстреляме двама и другите да видиш кво ще правят. Не завиждам и на прокуратурата. Новият НПК е писан с особенна злоба към тях, не ми я ясно как ще излязат в отпуска някога си. Пак лобистите си свършиха работата, под предлог ,че ще правим реформа ще запазим статуквото на тези които са платили. Не виждате ли почерка в новият НПК.
88
 

Re: колега,

Мнениеот Gwr » 12 Сеп 2005, 20:48

колега, не си струва усилието да се занимавате с хора, които гледат всичко от собствената си камбанария и през целия си професионален път са били възпитани да следят отчетността на РПУ-то, а не реално разкрита престъпност и осъдени лице
миналата седмица и аз се опитах да влеза в конструктивен спор, но резултата бяха само обиди и подобни на описаните от Вас квалификации
иначе, във връзка с изложеното от Вас, мога да споделя, че съдът, с който работя въведе много ползотворна практика - във всички бързи производства, внесени с обвинителен акт, задължително присъства водещия разследването - на дознателите, с които работя им работата им се подобри неколкократно, и то именно защото рабраха какъв е крайният резултат от труда им, а не че на прокурора единствената цел е да махне преписката от бюрото си, давайки допълнителни указания за изпълнение[/quote]


Колега, в съдебния район, където работя принципът е същия - дознателят по бързо производство присъства в съдебно заседание. Констатациите ми в тази насока са близки до Вашите.
Gwr
 

Мнениеот дознател » 12 Сеп 2005, 22:24

Предлагам да прекратим тази дискусия.Всички вече разбраха колко "велики професионалисти "са следователите и колко "неграмотни" и "малоумни" са дознателите.На всички стана ясно ,че следователите до един са завършили с пълно шест СУ ,а дознателите с голяма мъка са завършили някой "ПУЦ".Дори започнах да се замислям ,че това да си следовател е някакъв своеобразен връх във кариерата на всеки юрист.Така "бащински"-"строго и справедливо"ни наставлявахте и ни поучавахте как да станем "истински разследващи органи".Благодаря Ви ,че ни приземихте ,ние за момент се бяхме самозабравили и дори си помислихме ,че разбираме от право колкото Вас. След всичко изписано във форума ,мога само да се чувствам "безкрайно щастлив",че след няколко месеца аз неграмотният дознател ще имам възможност да работя рамо до рамо и то в моето РПУ с тези "завършени професионалисти".Тръпна от очакване .Нямам търпение да започна да се уча от Вас.
Предлагам да продължим дискусията след няколко месеца когато поработим известно време заедно .Надявам се тогава да разберете ,че нито вие сте толкова "големи професионалисти",ното пък ние сме такива "малоумници"каквито ни описвате .Дано всичко това което започва сега ,да завърши добре и ние заедно в една структура/независимо къде/,да започнем да си вършим работата и да поставим престъпниците там където им е мястото.Защото те са единствените печеливши от нашите дразги,който пък са провокирани от различни корумпирани политици, магистрати, представители на изпълнителната власт.Тези последните срещу съответните комисионни прокарват такива недомислени и неприложими в практиката закони ,че чак ми е неудобно да ги чета.Само за да натикаме тези хора където им е мястото си заслужава да бачкаме здраво,и да не отказваме пред пречките който те ни поставят.
дознател
 

Re: колега,

Мнениеот потърпевш » 12 Сеп 2005, 22:40

а не че на прокурора единствената цел е да махне преписката от бюрото си, давайки допълнителни указания за изпълнение[/quote]


Разбира се, че не това е единствената цел на прокурора, това е най-малката му цел.
Първата му цел е да се облагодетелства в рамките на закона- парфюмче, друга екстра и т.н. за около 40-50 евро, виж ако дознанието/делото е по-сериозно почваме да говорим за "сухо"-сумата и то кеш се удесетворява и нагоре :twisted:
Ако и на тази фаза е трудно да прекратим, минаваме на още по-скъпата развръзка:споразумение - НИЩО, ЧЕ ОТНЕТОТО НЕ Е ВЪЗСТАНОВЕНО,НИЩО, ЧЕ ИЗВЪРШИТЕЛЯТ ПРЕЗ ПОСЛЕДНАТА ГОДИНА ИМА /примерно още три-четири кражби,грабежа/ ДЕЯНИЯ -
какво от това, нали аз съм прокурора и над мен е само Бог!!!
Ето това вижда дознателя, за когото твърдите, че било доре да е в залата! Правосъдие: ХА ХА ХА!!!
потърпевш
 

ПредишнаСледваща

Назад към Съдебна власт


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron