начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Какво да правя ако насрещната страна не се явява?

Дискусии на тема съдебната власт в България


Какво да правя ако насрещната страна не се явява?

Мнениеот chockolina » 25 Окт 2002, 12:32

Някой има ли идея какво може да се направи ако насрещната страна (лично и процесуалният й представител)не се явяват на заседание вече в продължение на година и нещо? През цялото време са били редовно призовани, но адвокатът е представял болничен лист или е посочвал в молбата си за отлагане заседание по друго дело в същия час. Съдът естествено (имайки предвид постоянната практика на ВКС, че отсъствието на процесуалния представител на страната е нарушение на правото й за защита) не дава ход на делото. Каква възможност имам да докажа, че заболяването на адвоката е хронично, а не внезапно? Някой знае ли кои заболявания са хронични и мога ли да поискам експертиза на болничните листове преди да е даван ход на делото? Ако може и експертизата докаже, че те са неистински, съдът дали ще даде ход на делото?! Ако сте имали подобни случаи (най-вероятно!) как сте реагирали?
chockolina
Младши потребител
 
Мнения: 39
Регистриран на: 30 Юли 2002, 14:10

Re: Какво да правя ако насрещната страна не се явява?

Мнениеот Ulalum » 26 Окт 2002, 01:07

Можеш да искаш проверка на болничните листове. Може да се окажат и нередовни. Пробвай първо в здравната каса, може да излезе нещо и оттам - кой е лекарят, който е издал листа, пък имал ли е право и пр....
Гаден номер е това с отлагането. Съдът обикновено е склонен да уважава молбите. Можеш да се пробваш да убедиш съда, че заболяването е хронично, че непрекъснатото отлагане представлява злоупотреба с процесуални права - не е сигурно, но може и да успееш. Между другото, адвокатът представя ли доказателства за ангажиментите си по други дела, когато иска отлагане поради такива обстоятелства?
Ulalum
 

Re: Какво да правя ако насрещната страна не се явява?

Мнениеот бармалей » 27 Окт 2002, 02:32

Първо, ако имаш доказателства, че заболяването на адвоката е хронично, кажи на съда, че твоя процесуален противник/наричам го така щото не зна м за какво става дума/ е можел да си намери друг адвокат. Ама понеже и ти явно искаш да минеш гратис - ще страдаш, няма начин.
бармалей
 

Re: Какво да правя ако насрещната страна не се явява?

Мнениеот livko » 27 Окт 2002, 16:21

Dosta ste se izpotish!
Zdravnata kasa ili zdravnoto ministerstvo trjabva da imat v njakakav NA tochno izbrojavane na vsichki hronichni zaboljavanija.
livko
 

Re: Какво да правя ако насрещната страна не се явява?

Мнениеот chockolina » 28 Окт 2002, 10:56

Благодаря ви за съветите. Поех делото вече в напреднал стадий - от миналия месец. Досега съм се явявала само на едно заседание, което се отложи поради заболяване на адвоката. По делото няма приложени доказателства за наличието на друго дело или други причини за отсъствие - само молби от адвоката и протоколи от заседания. (Бармалей, в никакъв случай не може да се каже, че и аз съм решила да го давам гратис - напротив, иначе едва ли щях да задавам тези въпроси във форума!)
За да получа информация от здравната каса обаче, ми се струва, че съдът трябва да ми издаде удостоверение за получаване на друго такова. Не знам иначе дали ще ми отговорят (може би е лекарска тайна!?). Не е ли така?
Що се отнася до неистинността на болничните листове, напълно ми е ясно, че мога да пусна прокурорска проверка, но ми се иска да подходя по-така - все пак делото е гражданско и намесата на прокурор само би втежнила нещата...
chockolina
Младши потребител
 
Мнения: 39
Регистриран на: 30 Юли 2002, 14:10

Re: Какво да правя ако насрещната страна не се явява?

Мнениеот Д-р Ковачев » 29 Окт 2002, 12:24

Уважаема chockolina,
Ползвайте аналогия от следното:

Р Е Ш Е Н И Е  № 273
 
от 7 юли 1999 г.
 
по гр. д. № 98/99 г., петчленен състав на ВКС, докладчик зам.-председателят на ВКС Благовест Пунев
 
 
Делото, по което е било постановено атакуваното по реда на чл. 231, ал. 1, б. "д" ГПК решение, е било насрочено
за 10.11.1998 г. По молба на П. Г. то е било отложено за 12.01.1999 г., като съставът на ВКС, V г. о. е приел, че са налице
предпоставките на чл. 107, ал. 2 ГПК за такова отлагане - заболяване на молителя като внезапно препятствие за неговото
явяване по делото, за което се е позовал на представения болничен лист от Авиополиклиника - гр. С., Стоматологичен
кабинет, за разрешен болничен отпуск при домашен режим за периода 6.11.1998 г. до 11.11.1998 г. За заседанието, на
което делото е било разгледано и решено, проведено на 12.01.1999 г., повторно молителят е поискал отлагането му за
друга дата, за което е депозирал молба от 11.01. с. г., придружена с болничен лист, издаден от същото болнично
заведение и лекар, със същата диагноза като първия, с който му е бил определен болничен отпуск от 8.01.1999 г. до
13.01.1999 г. Молбата е била оставена без уважение от надзорния съд, който е приел, че в случая не са налице
предпоставките на чл. 107, ал. 2 ГПК, като е дал ход на делото за разглеждането му по същество.
Надзорният съд не е допуснал нарушение на съдопроизводствените правила, които обезпечават правото на
страната на участие по делото, като е отказал да отложи разглеждането на делото за друга дата по подадената от
молителя молба в този смисъл, тъй като правилно е преценил, че не се касае до внезапно препятствие същият да
участвува лично или чрез повереник в производството и да организира защитата си. След като делото веднъж е било
отложено на основание внезапно заболяване като препятствие за участието на молителя в производството, посочването
на същата причина - зъбно заболяване, не може да мотивира повторно отлагане на делото, тъй като липсва внезапност
на препятствието като пречка за осигуряване на участието и защитата на страната - последната, която е била в
известност за хроничния, а не внезапния характер на заболяването си, е могла да организира защитата си чрез
повереник, ако не е в състояние лично да се яви, поради значителния период от време между двете заседания, в които е
протекло разглеждането на делото. Поради това като е дал ход на същото надзорният съд не е допуснал нарушение на
чл. 107, ал. 2 ГПК при постановяване на решението си по него, поради което молбата за отмяна по реда на чл. 231, ал. 1,
б. "д" ГПК следва да се остави без уважение като неоснователна.
Д-р Ковачев
 

Re: Какво да правя ако насрещната страна не се явява?

Мнениеот bgjurist » 08 Ное 2002, 19:10

По закон можете да искате от съда разглеждането на делото и в отсъствието на ответника. Направете това искане писмено, защото, ако бъде отхвърлено бс определение/ от съда, вие можете да обжалвате това пред по-висшестоящия съд. Можете също да пуснете и жалба за бавност. Ако се касае, обаче, за ВКС, единствената възможност е да осъдите държавата /представлявана от министъра на финансите или упълномощено от него лице/. Знам, че звучи сложно, но е така само на пръв поглед. Запасете се с повечко търпение.
bgjurist
Потребител
 
Мнения: 966
Регистриран на: 11 Сеп 2002, 14:11

Re: Какво да правя ако насрещната страна не се явява?

Мнениеот chockolina » 12 Ное 2002, 15:51

Благодаря!
chockolina
Младши потребител
 
Мнения: 39
Регистриран на: 30 Юли 2002, 14:10


Назад към Съдебна власт


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта


cron