начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Смъртта на Следствието

Дискусии на тема съдебната власт в България


Мнениеот bivch » 18 Окт 2005, 04:40

Xorata se straxuvat ot promenite..te imat navizi .Sledovatelite sachto.Profesionalizma e postoqnnstvo i opit - VREME - zad buroto i pichechtata machina.Kazusite sa lesni ako znaech teoriqta,ako si inteligenten chte si varchich prekrasno rabotata ,a i ako si umen tova chte stava po barzo,a i ako imach dalgogodichen stag ...
Xorata koito sa se dokazali ,ne trqbva da se pritesnqvat "za utre"-ostavete gi da rabotqt...
Ot 13 godini nabludavam kak laizi se gavrqt s NPK za da postignat drugi zeli....
bivch
 

Мнениеот дознател » 18 Окт 2005, 07:10

Добре де,елате в МВР и станете разследващи органи щом толкова си обичате работата.За всички има място ,дори няма да успеете да запълните щата и ще са нужни още хора.Проблема Ви е ,че не искате никаква промяна-е няма как колелото се завъртя и няма връщане назад.Какво го слушате Корнезов,той кога се е занимавал с наказателно право и процес/нищо че е професор , дори ми е бил преподавател и много го уважавам/.Изказванията му са чиста проба популизъм,дано да не мисли това което каза.В МВР започва изграждането на модерен дознателски апарат /с това е натоварен бившият ви зам.директор/и вашето идване може само да катализира този процес.Иначе в новият НПК има много добри текстове/включително и всички дела да се работят от дознателите/ . Има и доста слабости-напр.това ,че останалите служители на МВР/сегашните нещатни дознатели/няма да имат право да извършват процесуално-следствени действия.Това ще блокира работата,тъй като по-голямата част от времето на разследващите в големите градове ще отива за извършване на следствени действия по дела срещу нейзвестен извършител,което си е чиста загуба.Мисля,че в тази насока,ще бъдът направени промени още преди НПК да влезе в сила/или ще разрешат на останалите служители да работят срещу нейзвестен извършител или ще върнат предварителната проверка/. Така ,че спокойно няма да останете без работа.От вас се иска само да приключите делата ,който сте започнали.Дано не се повтори това което се случи през 2000г.-коли натоварени с дела пътуват от сградата на ОСС към сградата на РПУ.
дознател
 

Мнениеот следователка » 18 Окт 2005, 09:49

Дознателю, това, че през 2000 година делата са пътували към РПУ въобще не е вярно. Всички дознания на тогавашните пом- следователи бяха преобразувани в предварителни производства, така че не пиши лъжи. И защо като дознателителите през тези пет години разследваха така качествено, повечето от дознанията им се преобразуваха? А защо дознателите не могат да пишат в разпитите си на уличени лица правилни квалификации на престъпленията, по които ги уличават? Защо когато дойде време например за уличаване при съучастие мисълта им се губи? Хайде стига сте плюли следователите. Защо да идваме при вас и тепърва да ви учим? Ходете на школи, там да ви научат. Извинявам се на всички кадърни дознатели, но този злобен тон от някой ваши представители е най-малкото невъзпитан.
следователка
 

Мнениеот друга следователка » 18 Окт 2005, 14:37

Скъпи колега-дознател. Започвам да мисля, че нямате каквато и да е друга работа през деня, освен да давате квалифицирани мнения по всички възможни форуми.Дано скоро намерите с какво друго да запълните работното си време. Ако някой направи дори бегъл "пробег" по всички форуми във сайта, ще се учуди, кога от компетентни мнения, Ви остава време да работите.Разбираме, че е трудно да си намерите дознателски форум, и знаещи що е Интернет. Обаче, то вече не остана какво още да ни разкажете.В други форуми чухме за героичната Ви биография като патрулиращ, и последващия пет годишен стаж като дознател, сега началник такъв. Нали разбирате, че за тези пет години разследване на леки престъпления, сте още много далеч от момента, в който бихте могли да давате съвети по разследването. И то на кадри с много, ама много по-голям стаж. Както Ви казаха в един друг форум, доколкото прочетох, май се опитвате да учите орела да лети. Това, което наблюдавам като позитив у Вас, макар, че продължавате да твърдите смехотворни неща/ всички знаят, че в повечето, ако не и във всички райони на страната, дознанията се преобразуваха в следствия, за да "започнете начисто"/, и куп други глупости от рода на това, че работим при прелестни условия, криейки се зад имунитет и несменяемост, е, че поне малко променихте тона, и преминахте от явна злоба, обиди и завист, към малко по-професионална дискусия. Като поядете още малко хляб, и това ще дойде. Като смятате, че са толкова лежерни условията на работа и е космическо възнаграждението, което също сте казвали по други форуми /пълна глупост, между другото/, и у вас кипи "разследващ плам", защо не станахте следовател? Оп, забравих. При нас патрулиращи не вземат. Е, естествено, ако не са завършили висше юридическо образование, и имат нужния две годишен стаж, или издържат конкурс. Кой Ви е виновен, колега, че сте ги нямали тези неща, та сега плачете като болна вдовица колко добре било при нас, а при какви мизерни условия работите Вие? Всъщност условията са абсолютно еднакви. Да не говорим, че имате и доста неща в повече-като информационни масиви например, та дори и автомобили. А, кой е виновен, че и това не помага, е друг въпрос.В тази връзка в парламента и сега течеше дискусия, че дознанието няма капацитет да се справи. Това не се постави на въпрос за следователи, нали? И съвсем не беше тяхно мнение, нали? В никакъв случай не искам да обидя съвестните Ви и грамотни, работещи колеги. Много пъти се е казвало, че сме им помагали, помагаме им и досега. Дори Вие го признавате-учили сте от опитни следователи, това казвате. Не ви ли е срам, тогава, точно Вие да обругавате труда им? Защото, доколкото видях / специално прочетох всички Ваши мнения по форумите/, точно това сте правили. Ами малко Ви е рано и за компетентност, и за професионализъм. Първо вижте, това, дето досега не сте го срещали, пък после ще си говорим пак. Явно обичате, съдейки по безкрайните Ви и все смешно еднакви мнения. Е, и ако имате още толкова много свободно време за дискусии.Много пъти, доколкото видях Ви е казвано, в отговор на задълбочено изложените ви мнения за съдебната реформа, че за да има разследване-качествено трябват три неща. Добре обучени кадри и опитни такива, които да им показват, оперативна самостоятелност на разследващия, каквато в МВР няма, за да може да разследва, условия и база. Радвам се поне, че старите следователи са ви обучили по начин, да имате самочувствие на професионалист и разследващ. Може би, все пак, дяволът не е толкова черен?Щом и Вие сте научили нещо?
друга следователка
 

Мнениеот друга следователка » 18 Окт 2005, 14:46

Оп, грешка.Това, този път по изключение не беше за колегата-дознател /поддържам всичко казано и за него-за останалите форуми/, а за госта, дал предходното мнение. Извинявам се колега-дознател, че съм Ви подценила, че сте се обучавали при следовател. не било за вас. Още по-зле, но няма как да се коригирам.Вас само ще ви питам, като славословехте по другите форуми за условията ни на работа, защо не дойдохте вие?. Но май си отговорих по-горе...
друга следователка
 

Мнениеот адвокат » 18 Окт 2005, 14:58

Току-що се връщам от едно претърсване за наркотични вещества и съм възхитена от работата на дознателя, макар че това е много зле за клиента ми в случая. Съвсем професионално извършени процесуални действия. Работят в екип - НТЛ, дознател, криминалисти, всичко се тегли, снима, опакова на място. Това в следствието никога не е правено и няма да стане. Зощото следователят стои в кабинета си и за да накара НТЛ или някой да му свърши работа пише им писма.
Това е положението.
Колкото за условията на работа в следствието - защо се отричат очевидни неща. Всеки юрист е посещавал следствената служба и е виждал условията - компютри, климатици. Заплатите също са известни и наистина са два-три пъти по-високи от дознателските. Именно затова никой следовател доброволно няма да иска да иде като дознател.
адвокат
 

Мнениеот Гост » 18 Окт 2005, 15:24

Ще извинявате, но едва ли сте адвокат, след като сте присъствали на претърсване и изземване.Предварително ли сте били предупредена, че ще се извършват такива действия. Изразът НТЛ също говори, че не сте адвокат. Малко, да не кажем никой адвокат не го знае. Извън горното, следва да Ви е известно, че огледи или каквито и да е неотложни процесуално-следствени действия винаги са се извършвали в екип, било от следовател с криминалист-експерти, или от дознатели с такива. Това не е изключение, не виждам, какво точно Ви учудва. Освен, ако не е било първото такова действие, на което сте присъствали. Интересно е също така, в коя точно следствена служба видяхте описаните от Вас условия на работа-климатици, компютри и прочие. би било полезно да споделите това, за да се "пренасочим" на работа там. Явно също така, изобщо не сте запозната и със заплащането, което, явно се явява голямата болка на дискутиращите / поради грешната им информация/. Размерът на възнаграждението е приблизително един и същ, освен на хората с много стаж, на които се начислява процент. За описаните от вас размери, и ние можем само да мечтаем. Успехи и занапред.
Гост
 

Мнениеот Гост » 18 Окт 2005, 15:50

Та, забравих, г-жо. Престъпленията, свързани с наркотици се разследват от дознатели отскоро. Това съвсем не изключва възможността знаещия и можещия да си свърши работата добре. Знаещи и можещи има навсякъде.Но някак е абсурдно да твърдите, че следователите си стоели по кабинетите. Огледите и последващите действия при тежките престъпления кой точно ги извършва, според Вас? Пишем писма до полицията ли?Заинтригува ме обаче, доколко предварително подсигуреното присъствие на адвокат при претърсване и изземване е израз на висок професионализъм?Интересно твърдение.А също така, и за Вас вратите са отворени. Вместо да се борите за хонорар, заповядайте, ако имате стажа, при "бляскавите условия" на работа. Смрадта на леш, калта и кръвта-с това се свиква. Проблемът е, че свикнал да разследва при условията на оперативна самостоятелност, не може да свикне да му казва началникът-съмнително компетентен, кое как трябва да бъде. нито редом с него да разследват от началника до чистачката/този израз вече стана легендарен/. Затова не валят желаещи.
Гост
 

Мнениеот rrr » 18 Окт 2005, 15:58

Може, може да присъства адвокат при претърсване и изземване.И това е така, защото често дознанието слага каруцата пред коня.Имам предвид, че се действа на принципа-дай първо да уличим Х в извършването на престъпление, / съответно си е ангажирал защита /, а после ще търсим ДОСТАТЪЧНО доказателства за извършеното престъпление.Не се случва рядко такова нещо.
rrr
 

Мнениеот Гост » 18 Окт 2005, 16:04

Така, де. Ама Иван Григоров затова говори за "бума" от оправдателни присъди. Ама кой да го чуе. Все пак е само скромен председател на Върховния ни касационен съд. Откъде ще знае, човекът, що е то-професионализъм.Дали вече и при разработките предварително не канят адвокати?Така поне в Страсбург няма да ги осъдят за нарушено право на защита, а само, че е водено разследване от конституционно нелегитимен орган...
Гост
 

Мнениеот Гост » 18 Окт 2005, 16:04

Така, де. Ама Иван Григоров затова говори за "бума" от оправдателни присъди. Ама кой да го чуе. Все пак е само скромен председател на Върховния ни касационен съд. Откъде ще знае, човекът, що е то-професионализъм.Дали вече и при разработките предварително не канят адвокати?Така поне в Страсбург няма да ги осъдят за нарушено право на защита, а само, че е водено разследване от конституционно нелегитимен орган...
Гост
 

Мнениеот Гост » 18 Окт 2005, 16:05

Така, де. Ама Иван Григоров затова говори за "бума" от оправдателни присъди. Ама кой да го чуе. Все пак е само скромен председател на Върховния ни касационен съд. Откъде ще знае, човекът, що е то-професионализъм.Дали вече и при разработките предварително не канят адвокати?Така поне в Страсбург няма да ги осъдят за нарушено право на защита, а само, че е водено разследване от конституционно нелегитимен орган...
Гост
 

Мнениеот Гост » 18 Окт 2005, 19:28

КОЙ КАЗА: У-В-О-Л-Н-Е-Н-И-ЕЕЕЕ!!! ХАЙДЕ, СТАВАЙ, СДАВАЙ И СЕ УВОЛНЯВАЙ. :lol: ВРЕМЕТО Е НАШЕ, КАБИНЕТНИ ПЛЪХОВЕЕ !!!
Гост
 

Мнениеот дознател » 18 Окт 2005, 20:14

Към двете "компетентни"следователки.Не ви отговорих цял ден ,тъй като работих по "леки"дознания/не по някой сложни ПТП-та или самоубиства/, а и нямам служебен компютър/ползвам личен закупен с лични средства/ и интернет няма в РПУ-то където работя.Ако сте обърнали внимание кога съм писал във форума ,ще забележите ,че е в извънработно време/за разлика от вас/.Защо не виждам ваше участие във форума през събота и неделя или в извънработно време.Сега на темата ,през 2000г.в РПУ-то където работя пристигнаха 850 дела срещу известен извършител и никое от тях не беше преобразувано в следствие/дори сред тези дела имаше такива,който в последният момент са били преобразувани от следствие в дознание,питам се защо ли/.Това ,че давам примери от личният си опит го правя защото не искам да пиша нещо абстрактно и лишено от смисъл/както правите вие/.Относно нападките ви ,че изказванията ми са некомпетентни и еднотипни,ще ви посъветвам нещо.Прочетете собствените си писания-пълна скука:ние сме велики ,дознателите нищо не разбират,ние водим тежките дела ,вие леките,ние сме с голям опит ,вие с никакъв и злоба ,злоба ,злоба .Не ви ли омръзна това празнословие.Загубили сте представа за реалността.Не знам къде прочетохте ,че съм коментирал заплатите ви.Не съм го правил,въпреки че много добре знам колко получавате/имам приятели следователи /. Не смятам ,че заплатите ви са големи за работата която вършите,просто нашите са много малки.Но това не поражда завист в мен/все едно да завиждам на моряците за възнаграждениеята/ .За условията на работа също не съм говорил и нямам намерение да го правя-бъркате ме с някой друг колега.Щом са ми толкова глупави и некомпетентни коментарите,защо си направихте труда да ги издирите във форума и да ги прочетете.Аз лично не бих си направил този труд за вашите писания,достатъчно е да прочета последното и ми е достатъчно.Не участвам във всички форуми,не съм толкова компетентен и за разлика от вас го съзнавам.Писал съм само по темите ,който имат пряко отношение към работата ми.Разберете най-накрая ,вашата служба е отживелица и краят и се вижда.Търсете си място за професионална реализация.
дознател
 

Мнениеот Гост » 18 Окт 2005, 20:22

СТРАХОТНО КАЗАНО, ПРИЯТЕЛЮ И НАЙ-ВАЖНОТО Е, ЧЕ Е ИСТИНА!! ВЕЛИК СИ. Е АЗ НЕ СЪМ ТОЛКОВА ВЪЗПИТАН, КАТО ТЕБ, НО .....
Гост
 

Мнениеот дознател » 18 Окт 2005, 20:59

Оп забравих нещо,защо си мислите ,че мечтата на всеки дознател е да стане следовател.Престанете с този глупав въпрос:ти като си толкова умен защо не стана следавател?.Вие ли сте най-умните ,а може би и най-красивите.Да не сте някаква друга форма на живот.
дознател
 

Мнениеот Garabet » 19 Окт 2005, 06:11

Doznatel,

kvo im se vruzvash na sledovatelite? Uplasheni sa horata, otide slujbata, otide chorbata (to i doznatelite ste si na chorba, tova e si v reda na neshtata). Aide de. Konstituciata mi citirat, tova bilo, onova bilo. Ako edin den doznatelskiat aparat se zakrie, i vie shte pochnete da pishtite: "kolko dobri sme, kakvi profesionalisti sme i t.n." Istinata e, che vsichkite SME (tuk vkljuchvam i sebe si, jurist na svobodna praktika) edin dol drenki.

Az shte vi kaja kak shte e: kakvoto kajat ot Evropeiskata Komisia, tova shte stava... Chakaha ni 15 godini da se normalizirame i vkarame prestupnostta v normalni granici i da opravim pone malko sudebnata sistema. E, provalihme se. Moje bi sledovatelite ne sa vinovni, moje prokurorite da sa vinovni, ili sudiite, ili milicionerite, niama znachenie. No che Sledstvieto shte go otnese, tova e poveche ot iasno. Ako kajat zatvariame Sledstvieto, shte go zatvorim i horo shte igraem. AKo kajat mahnete imunitetite na magistratite totalno i tova shte stane. Ako kajat "stavate negri" i negri shte stanem.

Eto vi KRESHTIASHT primer za unikalno bezumna pravorazdavatelna sistema: BBC s filmut za Bateto... Puskat da gledame filma, nashiat totalno se nasira (daje angliiskiat mu beshe smeshen na alkoholika), a v studioto po televiziata niakakuv umnik ni ubejdavashe, che "spored zakona" jurnalistite sa izvurshili prestuplenie, ne bateto"... Cial sviat vidia kakvo stana, nashite tikvi zapochnaha delo sreshtu BBC. Abe kude ste trugnali be, ovchari selski? "Vidiala jabata che podkovavat konia, i tia vdignala krak". Nikoi ne go interesuva kakvo pishe v nashia zakon: vajnoto beshe che MORALNO bateto beshe pregreshil. Ottam nasetne drugoto e bez znachenie. Ama pishelo v rodnia NPK, che ne moje da se zasnema chovek sus skrita kamera bez izrichnoto mu predvaritelno suglasie! Ako niakoi ni uvajavashe v Evropa i ako nie se samouvajavahme, i ako deistvitelno nakzatelniat proces kato takuv v Bulgaria ne beshe devalviran do takava stepen, sigurno po drug nachin shteshe da se pogledne na situaciata...
Garabet
 

Мнениеот Гост » 19 Окт 2005, 09:04

Дознателю, няма разпоредба в НПК и никога не е имало, според която следствени дела да могат да се преобразуват в дознания. Напротив, само обратното. Чети. А относно работното време, една работа може да се свърши за един час, а може и за цял ден. Зависи кой и как работи. Така, че не коментирай кой какво прави през работното време. Много следователи до скоро също работеха в кабинетите си с личните си компютри, дори си купуваха и консумативи. Но хайде, няма пвече да ти отговарям, за да работиш по тежките си дела.
Гост
 

Мнениеот rrr » 19 Окт 2005, 09:13

Трябва да поправя предния гост, тъй като такава разпоредба съществуваше - чл.195 ал.4 от НПК, която е обнародвана в ДВ 64/97 г. и е отменена със ЗИДНПК в ДВ70/99 г..
rrr
 

Мнениеот Гост » 19 Окт 2005, 09:22

Аз говоря за периода през 2000 година и след това, когато пом- следователите ги уволниха. За този период уважаемия колега дознател твърдеше, че следствията са преобразувани в дознания.
Гост
 

ПредишнаСледваща

Назад към Съдебна власт


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


cron