начало

30 години затвор получи Северин Красимиров за убийството на Виктория Маринова 30 години затвор получи Северин Красимиров за убийството на Виктория Маринова

Компенсация за работа на официален празник

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.

Компенсация за работа на официален празник

Мнениеот beyondwords » 07 Дек 2018, 01:06

Здравейте,
Моля за информация, тъй като следната ситуация не е отразена в трудовия ми договор.

Работя на график в частна фирма, 40 часа седмично/20 работни дни. Работодателят длъжен ли е да ме компенсира, ако работя на официалните празници?

Например през декември официалните работни дни са 18. Ако работя 20, имам ли право на 2 допълнителни почивни дни?

Благодаря предварително!
beyondwords
Нов потребител

Re: Компенсация за работа на официален празник

Мнениеот ivan_lawyer » 07 Дек 2018, 09:46

Независимо какво Ви пише в трудовият договор, имате право на почивни периоди - но кой ли ги спазва това.

Зависи дали сте в нормална фирма или в някаква ненормална, по принцип навремето се оставяха на дежурни дни основно ергените и така да се каже - имаше някакъв избор на дежурните. Това е общо казано. Имате ли ТРЗ или сте направо на заплата на шефа, тоест той ли Ви дава парите на ръка, какво е точно.
ivan_lawyer
Активен потребител

Re: Компенсация за работа на официален празник

Мнениеот jhoro » 07 Дек 2018, 21:40

beyondwords написа:Работя на график в частна фирма, 40 часа седмично/20 работни дни. Работодателят длъжен ли е да ме компенсира, ако работя на официалните празници?

Заплащане на извънредния труд
Чл. 262.
(1) Положеният извънреден труд се заплаща с увеличение, уговорено между работника или служителя и работодателя, но не по-малко от:
1. 50 на сто - за работа през работните дни;
2. 75 на сто - за работа през почивните дни;
3. 100 на сто - за работа през дните на официалните празници;
4. 50 на сто - за работа при сумирано изчисляване на работното време.
(2) Когато не е уговорено друго, увеличението по предходната алинея се изчислява върху трудовото възнаграждение, определено с трудовия договор.

Чл. 153. (4) За положен извънреден труд в двата дни от седмичната почивка при подневно изчисляване на работното време работникът или служителят има право освен на увеличено заплащане на този труд и на непрекъсната почивка през следващата работна седмица в размер не по-малък от 24 часа.

Кодекса на труда
jhoro
Потребител

Назад към Трудово право