начало

ВСС призова магистратите и служителите да платят всичките си лични публични задължения ВСС призова магистратите и служителите да платят всичките си лични публични задължения

Има ли право директор на училище да връчи предизвестие

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Има ли право директор на училище да връчи предизвестие

Мнениеот ilian_todorov » 19 Фев 2020, 21:02

Има ли право директор на училище да връчи предизвестие за прекратяване на трудов договор на пенсионер поради навършване на пенсионна възраст в учебно време? Може ли учителят да поиска от съда да бъде възстановен на работа?
ilian_todorov
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Има ли право директор на училище да връчи предизвестие

Мнениеот katerinakuch » 22 Фев 2020, 01:56

Зависи дали е страна по трудовия договор.
katerinakuch
Активен потребител
 
Мнения: 1066
Регистриран на: 28 Юни 2007, 12:27

Re: Има ли право директор на училище да връчи предизвестие

Мнениеот bvoykov » 22 Фев 2020, 12:33

Има ли право? Аз пък бих попитал защо пък да няма? Кой друг би имал, ако точно той пък няма?
Както и да е, в Кодекса на труда (КТ) не е предвидено кой трябва да връчи, което означава, че писменото изявление за прекратяването на трудовото правоотношение просто трябва да бъде сведено до знанието на работника или служителя, което обикновено става с полагане на подпис върху екземпляр от заповедта за прекратяване на трудовото правоотношение. В този смисъл за мен няма правно значение кой реално е връчил заповедта, било той и директорът, включително и ако същият е бил страна по договора, още повече че на мен не ми е ясно как той може да е страна, когато юридически работодателят всъщност е училището, а директорът просто го представлява (от минималната фактология поне аз стигам до извода, че казусът с уволнението касае учител, който е навършил пенсионна възраст).
По втория въпрос - да, може, чл. 344 КТ дава широка палитра от процесуални възможности за защита, като възстановяването на работа е една от тях. Така че може да бъде поискано, но дали ще бъде уважено не мога да кажа. Не забравяйте, че срокът за предявяване на такива искове е 2-месечен, течащ от момента на прекратяването (чл. 358, ал. 1, т. 2 и ал. 2, т. 1 КТ).
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 258
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: Има ли право директор на училище да връчи предизвестие

Мнениеот ilian_todorov » 03 Мар 2020, 00:41

bvoykov написа:Има ли право? Аз пък бих попитал защо пък да няма? Кой друг би имал, ако точно той пък няма?
Както и да е, в Кодекса на труда (КТ) не е предвидено кой трябва да връчи, което означава, че писменото изявление за прекратяването на трудовото правоотношение просто трябва да бъде сведено до знанието на работника или служителя, което обикновено става с полагане на подпис върху екземпляр от заповедта за прекратяване на трудовото правоотношение. В този смисъл за мен няма правно значение кой реално е връчил заповедта, било той и директорът, включително и ако същият е бил страна по договора, още повече че на мен не ми е ясно как той може да е страна, когато юридически работодателят всъщност е училището, а директорът просто го представлява (от минималната фактология поне аз стигам до извода, че казусът с уволнението касае учител, който е навършил пенсионна възраст).
По втория въпрос - да, може, чл. 344 КТ дава широка палитра от процесуални възможности за защита, като възстановяването на работа е една от тях. Така че може да бъде поискано, но дали ще бъде уважено не мога да кажа. Не забравяйте, че срокът за предявяване на такива искове е 2-месечен, течащ от момента на прекратяването (чл. 358, ал. 1, т. 2 и ал. 2, т. 1 КТ).

Разбрахте ме прекалено буквално.
Имах предвид, навършването на пенсионна възраст, основание ли е за прекратяване на трудовия договор?
То е ясно, че директорът има право да връчи предизвестието и учителят има право да поиска от съда да бъде върнат на работа. Въпросът ми е, ставаш примерно на 63 години и ти казват, вече си за пенсия, след един месец да те няма, това законосъобразно ли е?
ilian_todorov
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Има ли право директор на училище да връчи предизвестие

Мнениеот bvoykov » 03 Мар 2020, 01:12

Да, законосъобразно е. Чл. 328, ал. 1, т. 10, пр. 1 КТ дава право на директора да връчи такава заповед на учителя, придобил право на пенсия.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 258
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


cron