начало

Здравният министър: Няма нужда от нови мерки срещу COVID-19 Здравният министър: Няма нужда от нови мерки срещу COVID-19

Банките: какви документи имат право да искат

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Банките: какви документи имат право да искат

Мнениеот qurious » 03 Юли 2020, 22:21

Здравейте,

На път съм да сключа сделка за покупка на жилище, като за целта ще ползвам лични спестявания (без кредити и ипотеки). Озадачих се, когато служител в банката ми заяви, че съм длъжна да им предоставя копие от нотариалния акт на имота, който купувам.

Нямам никакво намерение да давам нотариален акт на банката при положение че не използвам ипотечни или кредитни услуги, но това много много ме озадачи.

Имат ли право да искат такива документи и ако да, къде е регламентирано това?

Много благодаря
qurious
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 03 Юли 2020, 21:55

Re: Банките: какви документи имат право да искат

Мнениеот ivan_lawyer » 03 Юли 2020, 22:26

Какво правите в банката изобщо - имате работа с нотариус, там се внасят парите и дотам.
ivan_lawyer
Активен потребител
 
Мнения: 4898
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Банките: какви документи имат право да искат

Мнениеот qurious » 03 Юли 2020, 23:07

Превалутирах сумата, която ми е необходима за покупката и банката поиска да обяснения/ основания за операцията.
qurious
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 03 Юли 2020, 21:55

Re: Банките: какви документи имат право да искат

Мнениеот jhoro » 04 Юли 2020, 00:30

qurious написа:Превалутирах сумата, която ми е необходима за покупката и банката поиска да обяснения/основания за операцията.

Банката поискала … странно поведение!
Единственото, което се сещам е Закона за ограничаване на плащанията в брой (ЗОПБ )
Но превалутирането (обмен на валути) не е точно сделка.
Доколкото в този форум не се прилага разпоредбата на чл. 313 от НК - всички мнения и съвети трябва да се приемат и използват само като такива!

Не задавай въпроси, на които не искаш да чуеш отговора!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 1383
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Банките: какви документи имат право да искат

Мнениеот nikodim77 » 04 Юли 2020, 01:35

Още в началото на цитирания Закон за ограничаване на плащанията в брой (чл.2, т. 3) е указно..., както и във Валутния закон...?!
Горното – във връзка с това:
„...не е точно сделка.”

Не точно, ама си е точно сделка!!!
nikodim77
Потребител
 
Мнения: 631
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Банките: какви документи имат право да искат

Мнениеот jhoro » 04 Юли 2020, 03:11

Никодим, ако се замислиш за разликите между понятията „пари”, „парични знаци” и „валути” - ще разбереш какво имам предвид!
Още повече, че в закона пише
Чл. 2. Законът не се прилага при:
1. тегленето и внасянето на пари в брой от/в собствени платежни сметки;

и се говори за „плащания в чуждестранна валута, когато левовата им равностойност е равна на или надвишава 10 000 лв. … по курса на БНБ в деня на плащането.”
Тоест - ако в понеделник курса е нисък - може, но ако в четвърък се вдигне - не може! Изключение е само еврото, щото курса е фиксиран.

При превалутиране - разполагаш със същите пари, но в други парични знаци, друга валута.
Значи мога да напълня едно куфарче с банк-ноти и да го разнасям, но да плащам кеш по 9999 лева.
Или да,внеса 1 000 000 лева, а да изтегля равностойността в … долари.

Изобщо - защо питащия иска да плаща покупката в брой?
Доколкото в този форум не се прилага разпоредбата на чл. 313 от НК - всички мнения и съвети трябва да се приемат и използват само като такива!

Не задавай въпроси, на които не искаш да чуеш отговора!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 1383
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Банките: какви документи имат право да искат

Мнениеот qurious » 04 Юли 2020, 09:03

Нямам намерение да плащам в брой. Просто ми трябваше сумата в различна валута, за да мога след нотариуса да преведа парите към продавача по банков път. От там тръгна разпита. След което започнаха да ми искат нотариален акт. Пак подчертавам, че не ползвам пари на банката.
qurious
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 03 Юли 2020, 21:55

Re: Банките: какви документи имат право да искат

Мнениеот propensity » 05 Юли 2020, 19:18

Да, има право да изискват допълнителни документи свързани с оперяцата, особено когато представалява голяма сума. Имах такъв случай с ПИБ. От банката гледат да ви защитят, ако това е примерно изнудване или някакъв друг вид незаконна дейност.

Има простичко решение - пробвайте в друг клон с друга служителка. Общо взето тези мерки ги практикуват крайно изберателно.

-----
Това специално е извадка от общите условия на Алианц:
Правна защита

43.1. Клиентът е длъжен да подаде в писмен вид пред банката всяко свое възражение и/или искане, свързано с предоставяните от банката платежни услуги. Към него следва да се приложат всички данни и документи, удостоверяващи основателността му. С оглед обективното му разглеждане, решаване на спора и евентуалното коригиране на грешки, Банката има право да поиска допълнителни данни и документи.
propensity
Потребител
 
Мнения: 161
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00

Re: Банките: какви документи имат право да искат

Мнениеот jhoro » 06 Юли 2020, 00:57

propensity написа:Да, има право да изискват допълнителни документи свързани с операцкята, особено когато представлява голяма сума. Имах такъв случай с ПИБ. От банката гледат да ви защитят, ако това е примерно изнудване или някакъв друг вид незаконна дейност.

Глупости!
Имам пари в сметката (личната) и си ги тегля. Банката може да съобщи на „Финансово разузнаване" - ако сумата е много-много голяма, ама не и да ме пита „Защо ги теглите?“
Най-очевидния отговор е „Защото са мои!“

Пп. А тази извадка ... няма нищо общо.
Вижте, че се говори за „възражение и/или искане, свързано с предоставяните от банката платежни услуги.“
Доколкото в този форум не се прилага разпоредбата на чл. 313 от НК - всички мнения и съвети трябва да се приемат и използват само като такива!

Не задавай въпроси, на които не искаш да чуеш отговора!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 1383
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Банките: какви документи имат право да искат

Мнениеот propensity » 06 Юли 2020, 09:12

Жорко, на вискчи тук ни е ясно, че си една куха градиснка лейка, която разполага с прекалено много време и виси по форумите 24ч да е на всяка манджа меродия.

Питащият не го е написал това тук, защото си го е изсмукал от пръстите.

Преди няма и месец на мой клиент, спечелил тръг за имот на публична продан една кикимора от ФиБанк отказа да предвижи платежно нареждена за главницата на имота към ЧСИ като изцитира някакъв си закон или общия условия, не помня вече. Искаше "нотариален акт" дето такова животно при ЧСИ няма. Можехме да вземем удостоверение от ЧСИ, но просто посетихме друг (по-голям) клон и никой не ни занимаваше повече с тия упражнения, какъвто ми е и съветът към питащия.

Пп. Извадката е съвсем точна, но ти си умствено ограничен за да я разбереш.
propensity
Потребител
 
Мнения: 161
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00

Re: Банките: какви документи имат право да искат

Мнениеот jhoro » 06 Юли 2020, 10:38

propensity написа:...

„Ако спориш с идиот вероятността той да прави абсолютно същото е много голяма.“
Марк Твен.

Затова ще се направя, че не чувам (виждам).
Доколкото в този форум не се прилага разпоредбата на чл. 313 от НК - всички мнения и съвети трябва да се приемат и използват само като такива!

Не задавай въпроси, на които не искаш да чуеш отговора!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 1383
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 3 госта


cron