начало

Върховният административен съд за пола и конфликта между принципа на истинност и законовите фикции Върховният административен съд за пола и конфликта между принципа на истинност и законовите фикции

Помощ - удост по чл. 53 от регламент 1215/2021 ЕС

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.

Помощ - удост по чл. 53 от регламент 1215/2021 ЕС

Мнениеот raya777 » 17 Авг 2021, 10:27

Здравейте,

Имам казус вече от месеци и никой не може да ми обясни какво трябва да направя...Нито адвоката ми, нито в СРС могат да ми отговорят. Те дори не знаят за какво става въпрос...

Та, имам издаден изпълнителен лист към мой длъжник (ЮЛ сме). Моят длъжник няма нищо в БГ, само в Германия...та тук няма какво да му запорирам.
Свързах се с немски адвикат, който ми каза, че освен всички докуементи които имам, иска и удостоверение по чл.53 от регламент 1215/2021 ЕС...иначе няма как да се изпълни принудително решението в Германия.

До тук добре, но адвоката ми изобщо не знае какво/как/къде... Ходих в съда 2 пъти, но и там само вдигат рамене...

Ще бъда благодарна на всякакво инфо или човек, който може да ми помогне.
Благодаря предварително!
raya777
Нов потребител

Re: Помощ - удост по чл. 53 от регламент 1215/2021 ЕС

Мнениеот errant_lawyer » 17 Авг 2021, 11:25

Здравейте,

съгласно чл. 620, ал. 1 от Гражданския процесуален кодекс първоинстанционният съд, разгледал делото, издава по писмена молба на страната удостоверение за признаване или допускане на изпълнението на българско съдебно решение в друга държава членка, когато акт на Европейския съюз изисква това.

Какво означава това на практика:
Ще подадете писмена молба по делото, което е разгледано от Софийския районен съд (предполагам, че това е бил първоинстанционния съд, тъй като него споменавате в публикацията си). В молбата ще кажете горе-долу следното:

"Уважаеми районен съдия,

Чл. 620, ал. 1 ГПК предвижда, че първоинстанционният съд, разгледал делото, издава по писмена молба на страната удостоверение за признаване или допускане на изпълнението на българско съдебно решение в друга държава членка, когато акт на Европейския съюз изисква това.
Съгласно чл. 37, букв. "б" от Регламент (ЕС) № 1215/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 12 декември 2012 година относно компетентността, признаването и изпълнението на съдебни решения по граждански и търговски дела предвижда, когато страна по дело иска да се позове в държава членка на решение, постановено в друга държава членка, тя следва да представи удостоверение по чл. 53 от същия регламент. Чл. 53 от Регламент (ЕС) № 1215/2012, от своя страна, предвижда, че по искане на заинтересована страна съдът по произход издава удостоверение посредством формуляра, установен в приложение I.

В настоящия случай на еди-коя си дата е влязло в сила решение № ..., постановено по гр. д. .../... г. по описа на Софийски районен съд. Желая да се позова на така постановеното решение във Федерална република Германия.

Уважаеми районен съдия,

С оглед на гореизложеното моля да ми бъде издадено съответното удостоверение на основание чл. 620, ал. 1 ГПК във вр. с чл. 37 от Регламент (ЕС) № 1215/2012 във вр. с чл. 53 от Регламент (ЕС) № 1215/2012.

С уважение:
...

Бих искал да направя две уговорки. Първо, самият аз никога не съм минавал през тази процедура, затова не мога да гарантирам, че всичко ще е безпроблемно, но ако ми се наложи, бих го направил по начина, който Ви описах.
Второ, без да съм нравоучителен, може би е редно да преосмислите отношенията си с адвоката си, защото отговорът на въпроса Ви ми отне около 20 минути - 10 минути за справка в съответните актове (Гражданския процесуален кодекс и Регламента) и 10 минути да Ви напиша отговора тук. Поведението на адвоката Ви показва или крайна незаинтересованост, или фрапиращо незнание. И двете за мен са съществен проблем.
errant_lawyer
Младши потребител

Мнениеот raya777 » 17 Авг 2021, 16:26

:D МНОГО Много Ви благодаря!

За него...да, за смяна е, но ми е познат и затова до сега така се случва.

Отново много Ви благодаря :)
raya777
Нов потребител

Мнениеот errant_lawyer » 17 Авг 2021, 17:20

Здравейте,

както казах, не съм имал подобен казус, затова ще съм Ви благодарен, ако след време споделите тук как се е развила ситуацията. Надявам се всичко да мине без проблеми.
errant_lawyer
Младши потребител

Мнениеот raya777 » 19 Авг 2021, 18:10

Здравейте!

Написах си молбата към СРС, като 90% беше копи пейст... (благодаря :) )
Входирах я и ми казаха след минимум две седмици да отида да видя за отговор.

И така, да видим.
raya777
Нов потребител

Мнениеот raya777 » 28 Сеп 2021, 11:25

Актуализация...
Съсипаха я тая държава :lol:

Ходих 4 пъти в съда да си търся документа - все не е готов. Помолих телефон да ми дадат, поне да не се разкарвам...по телефона ми каза жената, че още не е готово и - "не знаят какво да ви правят".
Явно не само моят адвокат беше невежа по въпроса.

Сега, така си минава времето и аз пак не знам какво да правя. Познат ми каза да пусна молба/жалба към инспектор на ВСС ?! За пръв път чувам за такова нещо, но и не знам кой следи за тези процеси как и кога се вършат.
raya777
Нов потребител

Мнениеот propensity » 28 Сеп 2021, 13:04

Имайте предвид, че дори да се снабдите с нужния документ, не означава, че срещу вашия длъжник в Германия автоматично ще започне изпълнително производство. Той ще има възможността да обори ИЛ пред немски съд.
propensity
Потребител

Мнениеот errant_lawyer » 28 Сеп 2021, 20:25

Здравейте,

бих Ви препоръчал да подадете молба за определяне на срок при бавност (чл. 255 ГПК).
Молбата се адресира до горестоящия съд (във Вашия случай Софийски градски съд) и се подава чрез първоинстанционния съд (във Вашия случай СРС).
В молбата си ще посочите, че на еди-коя си дата сте депозирали молба за еди-какво си и че към датата на подаване на настоящата молба няма произнасяне по първата молба, и ще помолите СГС да определи срок на първоинстационния съд да се произнесе по първата молба. На теория това производство би следвало да продължи около една седмица в най-добрия случай и до три-четири седмици в най-лошия.
errant_lawyer
Младши потребител

Назад към Взаимопомощ