начало

Съдът: Не може да се паркира върху всеки тротоар, правилникът за движение е загубил сила Съдът: Не може да се паркира върху всеки тротоар, правилникът за движение е загубил сила

Договор за мандат за прехвърляне на недвижим имот

Казуси за недвижими имоти


Договор за мандат за прехвърляне на недвижим имот

Мнениеот berto » 04 Дек 2021, 18:06

Здравейте,

имам следния казус, като фактите са в следната последователност

съпрузи притежават апартамент в СИО. Съпругата умира и остава съпругът и едното им дете и внукът им. Внукът подписва договор за мандат с трето лице, което не е от семейството за прехвърляне на недвижим имот. Няколко месеца след смъртта на съпругата, съпругът дарява на внука 1/2 от апартамента. Какво се случва с тази 1/2 след като е прехвърлено на внука, имайки предвид договора за мандат?

Както и някой може ли да каже каква е редакцията на чл. 3 /ЗОПБ преди измененията от 2015г.?
berto
Потребител
 
Мнения: 145
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: Договор за мандат за прехвърляне на недвижим имот

Мнениеот guest1 » 05 Дек 2021, 02:39

Баси тъпата постановка!
1. Съпруг и съпруга в режим СИО. Имуществото (апартамент) е 50:50.
2. Имат дете!
3. Съпругата почива. Преживелия съпруг си има 1/2. Заедно с детето са наследници - наследяват втората 1/2!
Ако няма нещо друго - след делбата преживелия съпруг има 3/4, а детето - 1/4!
4. Внукът (син на „детето“) няма нищо и затова - не може да се разпорежда.
5. След дарението (но само тогава) - внукът става собственик на 1/2 от целия апартамент!

Пп. ЗОПБ няма нищо общо!
Написаното не съставлява правен съвет, а изразява единствено лична позиция и мнение по разглежданите въпроси.

- Какъв е проблема с вицовете за адвокати?
- Адвокатите не ги намират за смешни, а останалите хора не мислят че са вицове.
guest1
Потребител
 
Мнения: 577
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Договор за мандат за прехвърляне на недвижим имот

Мнениеот roshen » 05 Дек 2021, 21:20

Berto, на Вас може да се разчита да споделите някой по-любопитен имотен казус :)
Не съм сигурна дали съм Ви разбрала правилно и със сигурност не разбрах какво пише в договора за поръчка и кога е реализиран мандатът. Обаче мисля, че дали едно лице е собственик се преценява към момента на прехвърлителния договор, сключван от негово име; не към момента на упълномощителната сделка. Продажбата от несобственик е действителна, но без транслативен ефект. Не мисля, че последващо придобиване на правото на собственост променя това. Освен, ако не е уговорено като отлагателно условие за влизане в сила на самия договор. А доколкото ми е известно в България договори за продажба на имоти под отлагателно условие не се изповядват. Тъй като сделката не е нищожна, не би следвало да се конвертира към предварителен договор.
А Вашите разсъждения в каква насока са?
15хил. е бил таванът преди изменението.
roshen
Потребител
 
Мнения: 129
Регистриран на: 06 Апр 2021, 16:47

Re: Договор за мандат за прехвърляне на недвижим имот

Мнениеот berto » 06 Дек 2021, 12:37

guest1, roshen,

благодаря Ви за отговорите!

roshen моите разсъждения са в посока да задавам въпроси, понеже мандатът не ми е ясен много. Не мога да си обясня като в чл. 292, ал. 2 / ЗЗД пише, че трябва нотариална заверка, не противоречи ли това на чл. 18 /ЗЗД? Не мога да си го представя на практика. И се чудя също дали трябва да има отчетна сделка. И още нещо - ако има сделка за недвижим имот по 292, ал. 2, то би трябвало да се упомене вероятно какъв е имотът точно и да се индивидуализира ако е идеална част, защото иначе си мисля, че всяко действия на довереника ще поражда последици в правната сфера на доверителя, а това е абсурдно и би трябвало да е нищожно.
berto
Потребител
 
Мнения: 145
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: Договор за мандат за прехвърляне на недвижим имот

Мнениеот roshen » 06 Дек 2021, 13:57

Няма противоречие, защото се касае за два отделни договора. Този за покупко-продажба е под формата на НА. Този за поръчка с нот. заверка. Например Гошко сключва с Иван договор с мандат за продажба на имот. Това значи Иван да продаде имота на Стефчо. Може да е уговорено Иван да може да продаде на себе си от името на Гошко, но и тогава прехвърлянето на собственост не става с подписването на договора за мандат. Отчетната сделка ще е прехвърляне на получената продажна цена. На практика да се ползва мандат за продажба на НИ съм виждала при продажба на наследствен имот с много наследници.
roshen
Потребител
 
Мнения: 129
Регистриран на: 06 Апр 2021, 16:47


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google Adsense [Bot] и 8 госта


cron