начало

Надежда Йорданова и КПКОНПИ размениха обвинения за „бухалка“ и „изтривалка“ Надежда Йорданова и КПКОНПИ размениха обвинения за „бухалка“ и „изтривалка“

спиране на публична продан, засягаща трета страна

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.

спиране на публична продан, засягаща трета страна

Мнениеот skarlet13 » 14 Яну 2022, 15:10

Здравейте.
Моля за малко помощ за следния казус: на публична продан е излязъл апартамент,към който като прилежаща част е включено мазе, собственост на трета страна.Доколкото разбрах, следва да се пусне жалба към СГС чрез ЧСИ. Но все пак, за разглеждане на тази жалба ще трябва някакво технологично време, а време няма - апартаментът вече е изнесен на публична продан. Как може да се спре тази публична продан? Извинете ме, ако въпросът ви се стори тъп и елементарен, просто като неразбиращ от такива проблеми се обърках много с четене на ГПК... И моля, не ми отговаряйте, че ми трябва адвокат, това е ясно, опитвам се предварително да си изясня нещата... Благодаря предварително.
skarlet13
Младши потребител

Re: спиране на публична продан, засягаща трета страна

Мнениеот guest1 » 14 Яну 2022, 18:04

Само ако обясните - как се е получило това „прилежаща част - мазе, собственост на трета страна“?
Това „избено помещение / мазе“ - СОС ли е или е прилежаща част?
Написаното не съставлява правен съвет, а изразява единствено лична позиция и мнение по разглежданите въпроси.

- Какъв е проблема с вицовете за адвокати?
- Адвокатите не ги намират за смешни, а останалите хора не мислят че са вицове.
guest1
Потребител

Мнениеот skarlet13 » 14 Яну 2022, 18:37

Как се е получило - това наистина е добър въпрос! Аз сега виждам, че нашето мазе фигурира не само в нашия нотариален акт и трябваше да поровя доста в документи отпреди 50-60 години. Изясних си нещата - просто това мазе е продадено два пъти към два различни апартамента. Не е СОС, избено помещение , прилежаща част към...два апартамента. Явно нещата отиват към съдебен спор, но първоначално трябва да спра публичната продан, за да не дойде някой добросъвестен нов собственик и да има претенции /от негова гледна точка- с пълно право/...
skarlet13
Младши потребител

Мнениеот guest1 » 14 Яну 2022, 20:18

skarlet13 написа:Как се е получило - това наистина е добър въпрос! Аз сега виждам, че нашето мазе фигурира не само в нашия нотариален акт и трябваше да поровя доста в документи отпреди 50-60 години. Изясних си нещата - просто това мазе е продадено два пъти към два различни апартамента. Не е СОС, избено помещение , прилежаща част към...два апартамента. Явно нещата отиват към съдебен спор, но първоначално трябва да спра публичната продан, за да не дойде някой добросъвестен нов собственик и да има претенции /от негова гледна точка- с пълно право/...

Я първо кажете - правилно ли чета, или има правописна грешка! Имате предвид „прОдадено“ или „прИдадено“?
В една жилищна сграда - СОС са само жилищата (апартаментите), а спомагателните помещения - изби/мази и таванските помещения са придадени! И не могат да се продават самостоятелно.
Не ги гледайте НА, щото не се знае - кой поред редакция е. Трябва да се провери в АГКК и Общината - строителните книжа. Мазите трябва да са поне колкото жилищата, ако не повече - за общо помещение.
Възможно е, това помещение да е било прехвърлено от едно жилище към друго, а вие да сравнявате нотариални актове с различни дати. Единият - преди прехвърлянето, а другия - след.

Има и тема по въпроса - https://lex.bg/forum/viewtopic.php?t=66473
Написаното не съставлява правен съвет, а изразява единствено лична позиция и мнение по разглежданите въпроси.

guest1
Потребител

Мнениеот skarlet13 » 14 Яну 2022, 21:40

Значи, смятам, че съм си задала въпроса абсолютно точно. Като казвам "продадено", значи "продадено", като казвам, че мазето е описано като прилежаща част към два апартамента, значи е така, като казвам, че съм разглеждала документи от преди 50-60 г. - значи, че съм разгледала всички Н.А. за двата апартамента + допълнителни протоколи за разделяне и въобще - всичко! Естествено, че нот.актове са с различни дати! И датите тук нямат никакво значение, само обстоятелството, че въпросното мазе е продадено два пъти към два различни апартамента! А що се отнася до броя на жилищата - въобще не е задължително да съответстват на броя на мазетата, особено ако говорим за началото на миналия век. И никой не говори за самостоятелно продаване на мазе... Така че линкът, който сте сложили, въобще не засяга същата тема. Въобще не разбирам защо трябва да се обяснявам толкова... Въпросът ми е ясен, явно не пишете по моя въпрос... Ако не можете да отговорите, мисля че няма нужда да спамите поста ... Благодаря.
skarlet13
Младши потребител

Мнениеот propensity » 15 Яну 2022, 09:57

skarlet13, въобще не си хабете пластмасата на клавиатурата по този правен екскремент наречен "Гошко-тъпото" (quest1).

Решението на въпроса ви минава задължително през съда. В хипотезата, в която описвате и апартаментът се продаде на публична продан, новият приобретател ще може да черпи права в/у въпросното помещение и ЧСИ ще е овластен да го въведе във владение като ви лиши вас (или който в момента го упражнява). Единствената ви защиата с/у въвода на новия купувач е да заведете иск за собственост (чл.498 ал.2 ГПК).

Но тъй като въпросът по собстовеността на пощемещението стои отворен още преди изнасянето на имота на ПП, във ваш интерес е да предявите установителен иск, с който да докажете правата си в/у избата.

Бихте могли да уведомите ЧСИ, че възнамерявате да тръсите решение чрез съда с молба да стопира проданта до изчистване на въпроса. Ако имотът се продаде и вие впоследствие докажете тезата си, че помещението е ваше, това ще има правни последици и за новия купувач, и за кредитора, особено ако имотът е ипотекиран.

Най-добре е да се реши този въпрос сега. Трябва ви адвокат и то по-скоро веднага, за да се смекчат евентуални проблеми с изпуснати срокове и влезли в сила актове на съда.
propensity
Потребител

Мнениеот skarlet13 » 15 Яну 2022, 12:06

propensity, благодаря! Ето това вече е отговор на моя въпрос :) Така или иначе предстои да се ходи до ЧСИ, най-вероятно с приготвена жалба, за да не изпусна срокът по чл.436 /въпреки, че като за трета страна срокът не е достатъчно категоричен/... Доколкото разбирам, със сигурност трябва да се стигне до иск за собственост. Но се чудя какво би могло да накара ЧСИ да спре публичната продан, за да се изясняват по-нататък нещата. Може ли нещо да задължи ЧСИ да спре процедурата, освен неговата добра воля? Оше веднъж, благодаря!
skarlet13
Младши потребител

Мнениеот propensity » 15 Яну 2022, 12:23

Съветвам ви да проведете неформален разговор с ЧСИ, т.к. вие може да го сезирате, но не сте страна, която може да му делигира - тази функция се пада единствено на съда. Обяснете случая с прости думи, занесете нужните документи, с които претендирате права в/у обекта, обяснете, че този въпрос така или иначе ще се решава в съдебна зала - и ако има достатъчно данни и СИ прецени - може да спре проданта по лична преценка. Зависи и кой е взискател по изпълнителното дело и на каква база е изнесен имота на продан.

Оттук повече във форума не може да ви се помогне. Среща с адвокат и скоростно придвижване на въпроса е само във ваш интерес.
propensity
Потребител

Мнениеот skarlet13 » 15 Яну 2022, 12:32

propensity, благодаря много за съдействието!
Хубав и успешен ден!
skarlet13
Младши потребител

Мнениеот guest1 » 15 Яну 2022, 16:40

propensity написа:Оттук повече във форума не може да ви се помогне. Среща с адвокат и скоростно придвижване на въпроса е само във ваш интерес.

Тези отговори ми приличат на вица
За да получи безплатен съвет, габровец пита срещнат познат лекар:
- Докторе, какво правиш, като имаш хрема?
- Кихам - отвърнал лекарят.

Още в началото - питащия си казА
skarlet13 написа:И моля, не ми отговаряйте, че ми трябва адвокат, това е ясно ...

Не е лесно да си прост!

guest1
Потребител

Мнениеот propensity » 15 Яну 2022, 17:02

guest1 написа:Още в началото - питащияT си казА
Не е лесно да си прост!

Освен, че си 'екскремент', си и неграмотен. Вярвам, че действително ти е много трудно. :roll:
propensity
Потребител

Назад към Взаимопомощ