начало

Съдът регистрира „Продължаваме промяната“ като партия Съдът регистрира „Продължаваме промяната“ като партия

Наследяване и даряване на имот между братя и техните деца

Казуси за недвижими имоти


Наследяване и даряване на имот между братя и техните деца

Мнениеот jan221 » 30 Юни 2022, 06:12

Здравейте,

Казусът ми е следният:
Става въпрос за имота на моят вуйчо, които почина. Той е неженен и няма деца. Наследниците му се водят 3-ма братя, единият от които е моят баща, които почина няколко години преди вуйчо ми.

Имам няколко въпроса:
1. След като баща ми е починал преди вуйчо ми, аз водя ли се наследник на 1/3 от имота (спрямо 3-ти ред - низходящи по право на заместване) или двамата братя притежават целият имот?
2. Ако един от братята иска да ми дари неговата част, трябва ли законово да бъде уведомен другият брат или да се търси разрешение от него?
3. В моят случай, ако ми дарят имота, данъкът между 0,4-0,8% ли ще бъде или по - висок (от братя на починалият към дете на починал брат), спрямо чл. 47 от Закона за местните данъци и такси?

Благодаря ви предварително за отговорите.
jan221
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 12 Ное 2021, 15:54

Re: Наследяване и даряване на имот между братя и техните дец

Мнениеот berto » 30 Юни 2022, 09:09

Здравейте, jan221,

нещата стоят по следния начин:

1. Вие сте наследник на вуйчо си от 3ти ред. Това означава, че имотът на вуйчо Ви се разделя на по 1/3 за единия му брат, за другия му брат, и за третия му брат (Вашият баща), който 3ти брат Вие замествате по право. Ако Вие получите 1/3, тя е за Вас или се разпределя между Вас и Ваши братя/сестри.

2. По този въпрос може да се направят дарения, да, без да се търси съгласието на другия съсобственик, но трябва да се има предвид, че ако другите братя (или този от тях, който иска да Ви надари) имат деца, съпруг и родители живи (т.нар. необходими наследници), то това няма да може да се получи, защото ще се нарушат разпоредбите на Закона за наследството - чл. 28 и сл. (Този въпрос най-добре го говорете с нотариус.)

3. Данъкът за прехвърлянето също го говорете с нотариус. Това е технически въпрос. Данъкът на имотите, който се дължи годишно по ЗМДТ зависи от всяка община, защото според същия закон всяка община определя размера на данъка в своите имоти самостоятелно.
berto
Потребител
 
Мнения: 209
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: Наследяване и даряване на имот между братя и техните дец

Мнениеот hristev » 30 Юни 2022, 10:54

Съгласен съм с колегата, но добавям:

По въпрос 2. Действително разпоредбата на чл. 28 ЗН съществува, но правото на иск (по чл.30 ЗН) се погасява с 5 г. давност. Тоест, ако никой от наследниците не упражни това свое право в срока, губи възможност и "няма ядове";

Ако искате може да прикривате дарение, като симулирате замяна: Как ? Превъртате пари (повече от данъчната оценка) от вашата вашата сметка, към неговата. Въртите едни и същи пари - едни и същи (например хиляда лева), няколко пъти - през различни периоди. Основание - доплащане замяна. След което правите замяна - идеалната част за един телефон от 30 лв. и доплащане - паричките, които сте превъртяли.

Така си гарантирате на 100% правото на собственост незабавно. Заобикаляте 33 от ЗС /нищо че има ТР, че дарение+продажба не е заобикаляне на закона/, и се защитавате от иск по 30 ЗН.

Обяснявам отгоре, отгоре, защото не ми се занимава.

По въпрос 3. Данъкът е по чл. 47 ЗМДТ. Най-лесно може да разберете размерът на данъчната ставка като позвъните в общината, на територията на която се намира имота. Ако Ви се занимава или не Ви вдигат (кой да повярва, че не вдигат телефона в общината, нали ? ;D) отваряте сайтът на общината, намирате наредбите за местния данък, и виждате размера на ставката.

Данъчната основа ви е равна на съответната идеална част (1/3 например) умножена по данъчната оценка на имота (300 лв. например), тоест данъчната основа е 100 лв.

Размерът на данъка е равен на данъчната ставка по данъчната основа.

Преценете кой вариант Ви е най-удачен.
hristev
Младши потребител
 
Мнения: 51
Регистриран на: 14 Юни 2022, 10:07

Re: Наследяване и даряване на имот между братя и техните дец

Мнениеот nikodim77 » 30 Юни 2022, 12:54

Здравейте,
Не споделям тезата на berto, изразена в следното:
…но трябва да се има предвид, че ако другите братя (или този от тях, който иска да Ви надари) имат деца, съпруг и родители живи (т.нар. необходими наследници), то това няма да може да се получи, защото ще се нарушат разпоредбите на Закона за наследството - чл. 28 и сл.

Това, дали другите братя имат деца, съпруг и родители живи, което наричаш „необходими наследници” е ирелевантно досежно дарението извършено от техния чичо. Тези деца, съпруг и родители не са оставени от този, който ще осъществи дарението. Да, вярно е, че ако чичото, желаещ да дари своята част и има съпруга и деца, то той не може да накърнява тяхната запазена част и тогава може да се говори за противоречиво действие относно чл. 28 от ЗН. Но, не и ако някой от другите братя (другият чичо) има деца и съпруга.
Привет и на Вас hristev,
До момента не съм Ви поздравил за встъпването тук, а всяко свежо попълнение е добро за този форум. Стига и Вие да не решите, поради някой тролски изтъпления да преустановите участието си…?!?
И така; Добре дошъл!!! :)
hristev, приемете моя добронамерен съвет:
Когато става дума за съвети, които дават на участник въвъ форума насоки за заобикаляне на закона, та дори и предполагаемото му нарушаване, е добре да се дават на Л.С. Ако започнем публично да караме питащите да заобикалят закона, да нарушават същия и/или/ да си служат с лъжи и т.н., то това ще ни доближи имено до нивото на тролът, който списва тук.
Надявам се, че не съм Ви засегнал с това, че в първото ми обръщение към Вас от Вашето встъпване тук, си позволявам да Ви отправям съвети!? Добронамерен съм и се радвам, че сте тук!
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1075
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Наследяване и даряване на имот между братя и техните дец

Мнениеот hristev » 30 Юни 2022, 16:28

Всеки сам си преценя.

Как за ваксините може, за другото не :D
hristev
Младши потребител
 
Мнения: 51
Регистриран на: 14 Юни 2022, 10:07

Re: Наследяване и даряване на имот между братя и техните дец

Мнениеот ilian_todorov » 03 Юли 2022, 17:40

hristev написа:Съгласен съм с колегата, но добавям:

По въпрос 2. Действително разпоредбата на чл. 28 ЗН съществува, но правото на иск (по чл.30 ЗН) се погасява с 5 г. давност. Тоест, ако никой от наследниците не упражни това свое право в срока, губи възможност и "няма ядове";

Ако искате може да прикривате дарение, като симулирате замяна: Как ? Превъртате пари (повече от данъчната оценка) от вашата вашата сметка, към неговата. Въртите едни и същи пари - едни и същи (например хиляда лева), няколко пъти - през различни периоди. Основание - доплащане замяна. След което правите замяна - идеалната част за един телефон от 30 лв. и доплащане - паричките, които сте превъртяли.

Така си гарантирате на 100% правото на собственост незабавно. Заобикаляте 33 от ЗС /нищо че има ТР, че дарение+продажба не е заобикаляне на закона/, и се защитавате от иск по 30 ЗН.

Обяснявам отгоре, отгоре, защото не ми се занимава.


По въпрос 3. Данъкът е по чл. 47 ЗМДТ. Най-лесно може да разберете размерът на данъчната ставка като позвъните в общината, на територията на която се намира имота. Ако Ви се занимава или не Ви вдигат (кой да повярва, че не вдигат телефона в общината, нали ? ;D) отваряте сайтът на общината, намирате наредбите за местния данък, и виждате размера на ставката.

Данъчната основа ви е равна на съответната идеална част (1/3 например) умножена по данъчната оценка на имота (300 лв. например), тоест данъчната основа е 100 лв.

Размерът на данъка е равен на данъчната ставка по данъчната основа.

Преценете кой вариант Ви е най-удачен.


Защо да върти едни същи пари, примерно хиляда лева, ако има цялата сума равна на данъчната оценка, примерно 20 000 лева? :?: Ами ако цената е под данъчната, тогава какво?
Какъв да бъде предметът, който ще се заменя и трябва ли да бъде подробно описан? Примерно телефон Самсунг закупен с фактура и номер....
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1231
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


cron