начало

Невъзможност за прилагане на чл. 220, ал. 1 от КТ

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Невъзможност за прилагане на чл. 220, ал. 1 от КТ

Мнениеот nuneva » 29 Яну 2024, 15:33

Здравейте,
казусът е следният: моя близка е лекар, в договорът е договорено 3 месеца предизвестие за двете страни. Желанието на прекрати договора е нейно. Съгласно трудовия й договор цитирам " работникът или служителят е длъжен да изработи предизвестието си в цялост. Единствено работодателят може да го прекрати по-рано, като за целта дължи БТВ за остатъка от предизвестието".
В ЧР са й казали - подписала си този договор, спазваш тези правила. На въпроса защо не може да се възползва от чл. 220, ал. 1, отговор - такава е политиката на болницата. Ако напуснела по-рано, ще бъде дисциплинарно уволнена. В същото време иска да започне работа в друга болница по-рано ( до момента са изтекли почти 2 месеца от 3 месечното предизвестие).
Как да се процедира в случая? Очевидно договора нарушава КТ. Да сезира ли ИТ?
Благодаря предварително.
nuneva
Младши потребител
 
Мнения: 32
Регистриран на: 27 Окт 2017, 14:46

Re: Невъзможност за прилагане на чл. 220, ал. 1 от КТ

Мнениеот hristev » 29 Яну 2024, 17:52

На първия въпрос - "Как да се процедира в случая?" давам отговори:

1. Да отиде при адвокат, пък ако ако няма възможност, да си потърси безплатна правна помощ;

2. Ако не иска горното, да изготви писмено волеизявление, в което да каже "всеки може да се позове на нищожна клауза". Аз се позовавам на нищожността на клаузата " работникът или служителят е длъжен да изработи предизвестието си в цялост. Единствено работодателят може да го прекрати по-рано, като за целта дължи БТВ за остатъка от предизвестието" тъй като същата противоречи на закона, тъй като не ми позволява да реализирам императивно закрепени мои права, а именно: да прекратя ТД си договор без да спазя предизвестието. В тази връзка Ви уведомявам, че считано от (дата) отправям към Вас тримесечно писмено преедизвестие, като едновременно с това Ви уведомявам, че няма да спазя същото. Готова съм да Ви заплатя обезщетение в размер на брутното трудово възнаграждение за неспазения срок на предизвестието. Моля да ме уведомите за размера на дължимото Ви обезщетение на следния адрес, а именно: .... еди кой си адрес, като държа да посочите банкова сметка, по която да престирам сумите. Моля горния адрес да считате за адрес за кореспонденция, вкл. и такъв, по който да ми изпращате съответните заповеди по КТ.

Да се увери, че работотаделят ѝ е получил волеизявлението по начин, по който може да се удостовери връчването, така - както е уговорено в ТД.

Да го преработи малко, че това го написах без да влагам особено старание.

По втория въпрос: "Да сезира ли ИТ?" давам отговор:

1. Не.
hristev
Потребител
 
Мнения: 371
Регистриран на: 14 Юни 2022, 10:07

Re: Невъзможност за прилагане на чл. 220, ал. 1 от КТ

Мнениеот nuneva » 23 Фев 2024, 14:43

Изключително много Ви благодаря за точния и обстоен отговор.
Лошото в случая е, че тя се притесни силно от вероятността да бъде дисциплинарно уволнена, а знаете - това не е толкова трудно особено в тази сфера. А в следващата болница ще бъде назначена като завеждащ отделение, там едно от условията е да няма наказание по КТ. А и не й се занимава със съдебни дела в момента. Та остава до края на предизвестието.
Още веднъж благодаря!!!
nuneva
Младши потребител
 
Мнения: 32
Регистриран на: 27 Окт 2017, 14:46

Re: Невъзможност за прилагане на чл. 220, ал. 1 от КТ

Мнениеот monteskio » 01 Мар 2024, 22:39

hristev написа:На първия въпрос - "Как да се процедира в случая?" давам отговори:

1. Да отиде при адвокат, пък ако ако няма възможност, да си потърси безплатна правна помощ;

2. Ако не иска горното, да изготви писмено волеизявление, в което да каже "всеки може да се позове на нищожна клауза". Аз се позовавам на нищожността на клаузата " работникът или служителят е длъжен да изработи предизвестието си в цялост. Единствено работодателят може да го прекрати по-рано, като за целта дължи БТВ за остатъка от предизвестието" тъй като същата противоречи на закона, тъй като не ми позволява да реализирам императивно закрепени мои права, а именно: да прекратя ТД си договор без да спазя предизвестието. В тази връзка Ви уведомявам, че считано от (дата) отправям към Вас тримесечно писмено преедизвестие, като едновременно с това Ви уведомявам, че няма да спазя същото. Готова съм да Ви заплатя обезщетение в размер на брутното трудово възнаграждение за неспазения срок на предизвестието. Моля да ме уведомите за размера на дължимото Ви обезщетение на следния адрес, а именно: .... еди кой си адрес, като държа да посочите банкова сметка, по която да престирам сумите. Моля горния адрес да считате за адрес за кореспонденция, вкл. и такъв, по който да ми изпращате съответните заповеди по КТ.

Да се увери, че работотаделят ѝ е получил волеизявлението по начин, по който може да се удостовери връчването, така - както е уговорено в ТД.

Да го преработи малко, че това го написах без да влагам особено старание.

По втория въпрос: "Да сезира ли ИТ?" давам отговор:

1. Не.


Здравейте,

Няколко уточнения по така дадения отговор, а именно:

1. На първо място клаузата в ТД дали противоречи на закона или не, следва да се прецени с оглед на повече фактология.

2. В случай, че противоречи - то тя не е нищожна, а е недействителна по смисъла на чл. 74 ал.1 КТ, но тя - недействителността - се обявява от съда, дори и само на някои клаузи, а следователно, страните не могат да се позовават на нея, според чл. 74 ал.5 от КТ, преди произнасянето от съда. В този смисъл, така дадения отговор не е коректен, а всеки, който дава отговор тук трябва да подходи с нуждата доза
професионализъм или изричното отбелязване, че отговорът е мнение, което не задължава питащия, а същият следва да се обърне за консултация, както правилно в началото е дадена насока.
"Divide еt impera" !
monteskio
Активен потребител
 
Мнения: 1636
Регистриран на: 04 Юли 2003, 12:51
Местоположение: Варна


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


cron