начало

Емилия Масларова осъди прокуратурата за над 70 000 лева Емилия Масларова осъди прокуратурата за над 70 000 лева

Проблем с топлофикация

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Проблем с топлофикация

Мнениеот amaterasu » 17 Юни 2024, 11:53

Здравейте,
Придобих имот с публична продан от съдия изпънител. Получих постановление за възлагане февруари. Въводът във владение е от средата на април.
Топлофикация искат да съберат от мен сметки и фактури за месец март, най-вероятно и издравнителна сметка ще дойде за период, в който не съм била във владениение.
Писах им 200 пъти да им обясня, че съдия изпълнителят казва, че задълженията от излизането на постановлението на възлагане до въвода във владение са за сметка на стария собственик. Те всеки път ми цитират едно и също:

"Видно от приложените документи, имотът е придобит с постановление за възлагане на недвижим имот от 10.01.2024г., което е влязло в законна сила на 23.02.2024г. Съгласно разпоредбата на чл. 496 ГПК, когато лицето, обявено за купувач по реда на чл. 492 – 494 ГПК, внесе в срок дължимата сума, съдебният изпълнител му възлага имота с постановление. От деня на влизане в сила на постановлението за възлагане купувачът придобива всички права, които длъжникът е имал върху имота.
Предвид нормативната уредба имотът е придобит от Вас, считано от 23.02.2024г. (дата на влизане в сила на постановлението за възлагане), с оглед на което от същата дата и съгласно разпоредбата на чл. 153 от ЗЕ същата е придобила качеството клиент на топлинна енергия."

Въводът във владение няма ли правна стойност, не мисля, че когато не съм била във владение на имота, дължа сметки на топлофикация. Реално сметката не е голяма 11лв + нещо изравнително, което ще дойде, но въпросът е принципен

Моля за помощ какво да напиша като възражение
amaterasu
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 17 Юни 2024, 11:46

Re: Проблем с топлофикация

Мнениеот ivan_lawyer » 17 Юни 2024, 13:16

Стереотипно е като отговор, аз - честно - се занимавам с такива случаи - адвокат съм - но е много ужасно.

Ако сте в София, мога да ви дам координати на един - посредник, доста бързо "прониква" в системата на Топлофикация.

Всъщност това е назначен топлофикационен омбудсман. Не е "менте", на мен - ми свърши някаква работа миналата седмица - на клиента. Пак Постановление за възлагане.

Самият той се обади - след като му дадохме координати, първо пуснахме възражение.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5361
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Проблем с топлофикация

Мнениеот amaterasu » 17 Юни 2024, 13:54

Първо ще пусна възражение до топлофикация без адвокат, явно на това разчитат те, че за 11лв клиентът няма да се разправя и ще си плати неправомерното задължение.
Може ли да ми дадете линк към какво да се позова.
Къде да прочета за въвода във владение и уреждане на битовите сметки - ГПК, кой чл?
Въвод на купувача

Чл. 498. (1) Купувачът се въвежда във владение на имота от съдебния изпълнител въз основа на влязлото в сила постановление за възлагане.

При получаване на постановлението, реално старият собственик е във владение, но не намирам на какво да се позова
amaterasu
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 17 Юни 2024, 11:46

Re: Проблем с топлофикация

Мнениеот ivan_lawyer » 17 Юни 2024, 14:21

Собствеността преминава в деня на - влизането в сила на постановлението. Не е от издаването - ако не се бъркам, че отговарям напосоки.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5361
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Проблем с топлофикация

Мнениеот ivan_lawyer » 17 Юни 2024, 14:29

Ставате собственик на закупения имот едва когато изтекат всички срокове за обжалване на постановлението за възлагане. Вписването има само оповестителен характер и не е от фактическия състав за придобиване на собствеността.

Значи коректно мнение съм дал.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5361
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Проблем с топлофикация

Мнениеот guest1 » 17 Юни 2024, 14:48

ivan_lawyer написа:Ставате собственик на закупения имот едва когато изтекат всички срокове за обжалване на постановлението за възлагане.

Дотук добре, но ...
Ставате собственик на хартия, юридически.
А нещо за фактическото упражняване на владеенето - за „ключа“, ама от имота - не от палатката.
Ако новия собственик се забави и влезе във владение със закъснение - кой ще плаща режийните и консумативите за този период?
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2270
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Проблем с топлофикация

Мнениеот amaterasu » 17 Юни 2024, 15:18

Нали точно затова се прави въвод във владение с описване на водомери, топломени, при мен - 2 месеца след влизане в сила на постановлението на възлагане се извърши въвод. В този период старият собственик е все още във владение, изнася вещите си и чакам официалния въвод, от който има протокол с подписи от двете страни.
Топлофикация отказват да приамат този протокол от въвода.
amaterasu
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 17 Юни 2024, 11:46

Re: Проблем с топлофикация

Мнениеот guest1 » 17 Юни 2024, 15:20

amaterasu написа:Нали точно затова се прави въвод във владение с описване ...

Въпроса ми беше към експертите - не към Вас!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2270
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 34 госта


cron