начало
52-ма кандидати за младши магистрати посочиха къде искат да работят след НИП 52-ма кандидати за младши магистрати посочиха къде искат да работят след НИП

Навес на граница със съседен имот с вече изградена постройка

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Навес на граница със съседен имот с вече изградена постройка

Мнениеот mimi676 » 10 Юли 2024, 00:19

Здравейте,

Искаме да направим 23 кв. м барбекю и склад на границите с два съседни имота.
В добри отношения със собствениците на имотите сме и биха се съгласили да подпишат нотариално съгласие, но собственикът на единия имот живее извън страната и няма да се връща преди края на годината. Поради тази причина или трябва да чакаме, или да се занимаваме с нотариус в друга държава и легализирани преводи. Междувременно на същата имотна граница на този съсед има изградена стара стопанска сграда. Тя обаче не е нанесена в кадастър. Мога ли да строя навес на тази граница без писмено разрешение на база на това, че този съсед вече има постройка там? Също това би ли създало проблем на съседа имайки предвид, че постройката й не е нанесена в кадастър? В добри отношения сме и не искам да им навлека неприятности, но междувременно не искам да бавя изграждането на барбекюто за другата година.
mimi676
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 10 Юли 2024, 00:10

Re: Навес на граница със съседен имот с вече изградена постр

Мнениеот ivan_lawyer » 10 Юли 2024, 06:15

Стопанска дейност ли ще развивате - не че има значение.

Аз не съм толкова компетентен, а и съм зает с други случаи, но защо не уговорите среща с архитект на общината?

Знам, че звучи обикновен съвет - но ако архитекта каже - ок.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5320
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Навес на граница със съседен имот с вече изградена постр

Мнениеот ivanov_p » 10 Юли 2024, 09:16

Дали може да строите 23 м2 барбекю не зависи от съседа. Отидете в общината и попитайте какви са градоустройствените показатели за вашия парцел, плътност и кинт, а след това проверете дали са били изпълнени при строителството. Напр. ако парцела 500 м2, а плътността е 30% имате възможност да застроите общо 150 м2. Ако къщата и другите законни постройки са с тази квадратура не може повече да строите.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4411
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Навес на граница със съседен имот с вече изградена постр

Мнениеот guest1 » 10 Юли 2024, 14:38

В България, особено по селата - всичко зависи от това, колко сте нахален.
Нагледал съм се на райони - урбанизирани и не, с регулация и не - в които всеки строи както му харесва.
В КАИС пише „паянтова барака 10 квадрата“ - в имота има къща на три етажа по 300 кв.м.

Това не е мнение - това е констатация.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2076
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Навес на граница със съседен имот с вече изградена постр

Мнениеот teogeo » 11 Юли 2024, 11:44

Да, можете. Това дали постройката на съседа я има или няма в кадастъра, е ирелевантно.

чл. 42, ал. 2 от ЗУТ

Постройки на допълващото застрояване, с изключение на гаражи, работилници и обекти за търговия и услуги, не могат да се разполагат на уличната регулационна линия или между нея и сградите на основното застрояване. Постройки на допълващото застрояване могат да се изграждат на вътрешната граница на урегулирания поземлен имот, ако калканните им стени покриват калканни стени на заварени или новопредвидени постройки в съседния урегулиран поземлен имот или плътни огради.

За разлика от сградите на основното застрояване, където законът изисква покриването на калканните стени да е ПЪЛНО, то при постройките на допълващото такова изрично изискване видимо няма. Макар че някои архитекти си дописват закона и изискват пълно покриване и за допълващото.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1558
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28


Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта


cron