ПРАВИЛНИК № Д-01-016 ЗА БЕЗОПАСНОСТТА НА ТРУДА ПРИ ПРОИЗВОДСТВОТО, ТРАНСПОРТА, СЪХРАНЯВАНЕТО И УПОТРЕБАТА НА КИСЛОРОД
В сила от 01.01.1982 г.
Издаден от Централния съвет на Българските професионални съюзи
In order to view this page you need Adobe Flash Player 9 (or higher) equivalent support!
Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Раздел I.
Обсег и положение
Чл. 1. Този правилник се отнася за безопасността на труда при производството, съхранението, транспорта и употребата на кислород и е задължителен за комплексите, министерствата, ведомствата, стопанските комбинати, заводите, предприятията и др., които осъществяват такава дейност, наричани по нататък за краткост "поделения", независимо от ведомственото им подчинение.
Чл. 2. (1) При проектирането на нови и реконструирането на действуващи кислородни инсталации, за да се спазват изискванията на "Санитарни правила и норми, за проектиране на промишлени предприятия" (ДВ, бр. 66 от 1962 г.); "Санитарно-хигиенни изисквания спрямо машините и технологичните съоръжения" (Известия, бр. 99 от 1968 г.); "Противопожарни
строително-технически норми" - 1978 г.; "Правила и изисквания за поддържане на санитарното състояние на промишлените предприятия" (ДВ, бр. 25 от 1971 г.) и този правилник.
(2) При проектирането,
строителството и преустройството на действуващи кислородни станции, за които в настоящия правилник не са отразени необходимите изисквания, могат да се ползуват съветски правилници и норми, а при липса на такива - съветска литература и норми от другите страни след съгласуване с управление "Охрана на труда" при ЦС на БПС.
(3) Задължително е познаването и спазването на изискванията на правилника;
(4) Изменения на технологичните процеси да се извършват само с писмена заповед на висшестоящата организация.
Глава втора.
УСТРОЙСТВО, МОНТАЖ, ИЗПИТАНИЕ И ВЪВЕЖДАНЕ В ЕКСПЛОАТАЦИЯ НА КИСЛОРОДНИ ПРОИЗВОДСТВА И КИСЛОРОДОПРОВОДИ
Раздел I.
Устройство и монтаж на кислородно производство
Чл. 3. Кислородното производство включва:
1. Въздухопречиствателни устройства за:
а) очистване на въздуха от прах;
б) очистване на въздуха от въглероден двуокис - химически и физически метод;
в) изсушаване на въздуха и кислорода - адсорбционно.
2. Компресори, помпи и други машини:
а) бутални компресори;
б) центробежни компресори;
в) помпи;
г) бутални детандери;
д) центробежни (турбо) детандери.
3. Ректификационна инсталация:
а) топлообменници;
б) кондензатори;
в) регенератори;
г) ректификационни колони;
д) адсорбери за ацетилен;
е) филтри за въглероден двуокис;
ж) щитове за управление.
4. Кислородонапълнителна станция
а) газголдери;
б) съдове за течен кислород;
в) устройства за газифициране на течен кислород;
г) напълнителни рампи;
д) склад за бутилки за сгъстени газове;
е) механизация в складовете за бутилки.
5. Кислородотръбопроводи
6. Машини и апарати за въвеждане на допълнителен студ:
а) амонячно-хладилна инсталация;
б) фреонова хладилна инсталация;
в) азотоводен скрубер.
Чл. 9. Да се подлагат на задължително обезмасляване законсервираните с маслени смазки - бутални детандери, арматура, прибори КИП и А, а независимо от наличието на следи от масло или мазнини - изпарители за течен кислород, помпи за течен кислород, кислородопроводи, тръбички за КИП, арматура и уплътнения, поставени на линиите за кислород високо налягане. Обезмасляването да се извършва съгласно изискванията на чл. чл. 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41 и 42 от този правилник.
Раздел II.
Изпитание и въвеждане в експлоатация на кислородни производства
Чл. 15. (1) Апаратите и арматурата към кислородното производство да се изпитат пневматично преди монтажа, с изключение на апаратите постъпили за монтаж под налягане.
Проверяването за наличие на налягане да се извършва в присъствие на отговорно техническо лице от завода-производител, спазвайки последователността:
1. отначало да се отваря частта без налягане;
2. след това да се отваря частта намираща се под налягане.
(2) Апаратите, доставени без налягане да се подлагат на пневматично изпитание, на работно налягане, в съответствие с указанията в чертежите и в съответствие с изискванията на ПТНСРН. Пропуски (външни и вътрешни) не се допускат.
Чл. 16. Преди монтажа апаратите да се изпитват на налягане в следващите случаи:
1. ако апаратът, преди пуска в работа, се е намирал в бездействие повече от една година, с изключение на случаите на складово консервиране, при които освидетелствуване на съдовете е задължително преди пуска в експлоатация при съхраняване повече от 3 години:
2. ако апаратът е получил повреди при транспортирането към мястото за монтажа;
3. ако монтажът на този апарат се извършва с използуване на заваряване и запояване на корпусните елементи, работещи под налягане.
Чл. 18. След монтажа апаратите, арматурата и тръбопроводите към инсталациите да се подлагат на топли и студени изпитания.
Топлите изпитания да се извършват за проверка на херметичност и плътност при работно налягане.
Студените изпитания да се извършват за откриване на скритите дефекти в обзавеждането по пътя на създаване в апаратите и комуникациите на температурни напрежения, близки до работните. Тези изпитания да се извършват в съответствие с указанията на инструкциите по експлоатацията на инсталациите при най-ниски температури, възложени за достигане без изолация.
Раздел III.
Общи изисквания към устройството на кислородопроводите
Чл. 23. Кислородопроводите, в зависимост от работното налягане, се делят на три групи:
1. за ниско налягане - до 1,6 MPа;
2. за средно налягане - от 1,6 до 6,4 MPa;
3. за високо налягане - над 6,4 MPa.
Чл. 25. Тръбите, които се използват за транспортиране на кислород за цехови и междуцехови комуникации при нормална температура и налягане от 1,6 до 6,4 MPa да бъдат стоманени безшевни студено или горещо валцовани.
Задължително е в местата, където се монтира арматура, или преходи т.е. свиване на потока, непосредствено след тях по хода на газа, тръбопровода да се изпълни от месингови или медни тръби на дължина равна на 5 пъти диаметъра на тръбата (за тръби до Ж 100 mm), и от стоманени тръби с медни или месингови кожуси при тръби над Ж 100 mm.
Допустимите скорости на кислорода да не превишават 25 m/s при използуване на неръждаеми тръбопроводи и арматура и 10 m/s при използуване на неустойчиви на корозия материали.
Чл. 26. Надземните кислородопроводи под високо налягане задължително да се изготвят от медни или месингови тръби по БДС 1773-75 - тръби медни, размери и
технически изисквания. При подземно налягане се допуска използуването на стоманени безшевни тръби по БДС 6175-75. Тръбни стоманени безшевни, студено изтеглени и студено валцовани. Размери и БДС 6111-72. Тръби стоманени безшевни, горещо валцовани.
Размери или тръби от алуминиеви сплави.
Качеството на материала на тръбите да отговаря на съответния стандарт, което се удостоверява със сертификат.
При липса на сертификат да се извършват лабораторни изпитания на материала.
Чл. 34. Преди монтаж, арматурата да се разглобява напълно и да се обезмаслява по инструкцията на завода-изготвител и проекта при спазване на следните изисквания:
за обезмасляване да се използуват разтворителите:
- трихлоретилен - ГОСТ 5.705-70
- тетрахлоретилен
1.1.1. - трихлоретан
В отделните случаи, при липса на указаните разтворители за обезмасляване, се допуска използуването на дихлоретан - технически по БДС 6782-74, тетрахлорметан технически - марка А (ГОСТ-4-75).
Чл. 37. Всички детайли и изделия от легирана стомана, преди събиране на блоковете или отправянето им към място на монтажа, да се подлагат на стилоскопиране.
Всяка тръба, детайл и елемент преди събирането или монтажа да се оглежда с прибор РВП-457, с цел откриване на повърхностни дефекти и петна от мазнини по вътрешната повърхност.
При необходимост да се извършва обезмасляване на тръбите и детайлите съгласно ГОСТ 26-04-312.
Раздел IV.
Междуцехови кислородопроводи
Чл. 45. Подземните кислородопроводи за влажен кислород да се монтират на дълбочина под зоната на замърсяване на почвата като се вземат следните мерки:
1. кислородопровода да се монтира с наклон не по-малко от 1,5 m на 1000 m по посока на движението на потока или 3 m на 1000 m срещу потока:
2. в най-ниската част да се предвиди дренажно устройство;
3. арматурата и дренажните тръбопроводи да се изведат над земята и се монтират в специални шкафове.
Чл. 47. Забранява се прокарването на кислородопроводи:
1. в незасипани с пясък канали, в проходни и полупроходни тунели, а също и в основата на сгради, където е възможно натрупването на взривоопасни газовъздушни смеси;
2. при инсталации и съоръжения, които не са потребители на кислород и по външните стени на сгради от категория, в която не се произвежда и употребява кислород;
3. съвместно с електрически комуникации, в това число и слаботокови;
4. по територия, заета със складове, а също и под огради.
Чл. 49. При пресичане на пътища и железопътни линии, подземните кислородопроводи да са поставени в защитна металическа тръба. Краят на защитната тръба да е изведен на разстояние не по-малко от 3 m от външната релса, или края на пътното платно. В отделни случаи по разчет на проектантската организация се допуска съкращаване на това разстояние до 1,5 m. Ъгълът на пресичане да не бъде по-малък от 45° към оста на пътя.
Диаметърът на защитната тръба да осигурява концентричен луфт между тръбите, не по-малък от 20 mm. Във всички случаи диаметърът на защитната тръба да не е по-малък от 100 mm.
В мястото на пресичане кислородопроводът да няма заваръчни шевове.
Чл. 52. Минималната височина на надземния кислородопровод, преминаващ над пътищата да е:
1. над железопътни линии - 6 m от горния край на релсата до долния край на кислородопровода, или до по-нискостоящата конструкция на естакадата;
2. над пътищата - 4,5 m от платното до долния край на кислородопровода, или до по-нискостоящата конструкция на естакадата;
3. над пешеходни пътеки - 2,2 m.
Чл. 54. Подземните стоманени кислородопроводи да са покрити със защитена изолация, в съответствие с указанията на проектантската организация.
Надземните кислородопроводи се боядисват в син цвят.
Забранява се полагането на стоманени кислородопроводи в земята без антикорозийно покритие.
Раздел V.
Кислородопроводи в инсталациите производители и потребители на кислород
Чл. 67. Кислородопроводите да са отделни от електропроводите и други източници създаващи възможност и за искрообразуване и открит пламък на следните минимални разстояния:
1. изолирани електрокабели - 0,5 m;
2. оголени проводници - 1,0 m;
3. източници на открит пламък - 1,5 m.
Раздел VI.
Кислородопроводи в корабостроителните заводи
Раздел VII.
Изпитание и въвеждане в експлоатация на кислородопроводите
Чл. 80. Изпитанието на кислородопроводите да се извършва хидравлично. Пневматичния метод за изпитание да се прилага само в следните случаи:
1. при затруднено хидравлично изпитание - температурата на околния въздух по-ниска от 273 К (0°С), липса на вода на площадката, възникване на големи напрежения в кислородопроводите и опорните конструкции от теглото на водата;
2. при необходимост от провеждане на изпитание на кислородопровода на плътност с въздух или азот.
Чл. 88. За проведено изпитание на кислородопровода на якост и плътност да се провежда едновременно.
Величината на изпитателното налягане да бъде равна на 1,25 от максималното работно налягане, но не по-малко от:
1. за стоманени кислородопроводи - 2;
2. за кислородопроводи от цветни метали и сплави - 1.
Чл. 98. При предаване на технологичните кислородопроводи в експлоатация монтажната организация да представя следната техническа документация:
1. акт за предаване под монтаж на траншеи и опорни конструкции;
2. сертификат за заваръчните материали;
3. акт за проверка и вътрешно почистване;
4. заключение за проверка качеството на заваръчните шевове;
5. акт за изпитание на арматура (ако те са провели);
6. акт за изпитание на якост и плътност;
7. журнал за заваръчните работи;
8. списък на заварчиците, изпълнили заварките по кислородопровода с указание на номера на удостоверението и клеймото;
9. акт за промиване и продухване;
10. схема за кислородопроводите от 1 категория.
Глава трета.
ЕКСПЛОАТАЦИЯ НА КИСЛОРОДНИ ПРОИЗВОДСТВА И КИСЛОРОДОПРОВОДИ
Чл. 112. При промиване на инсталациите да се спазват следните изисквания:
1. участвуващите в промиването лица да носят лични предпазни средства за защита на дихателните органи;
2. в помещенията да се осигурява изкуствена вентилация, а при липса на такава, да се извършва усилено естествено проветряване;
3. не се разрешава разливане на разтворител по пода;
4. изливането на използувания разтворител да се извършва чрез маркуч, устойчив на въглеводороди или с тръби, изведени извън помещението, в специално предназначени за целта съдове (резервоари, варели);
5. използувания и непригоден за следваща употреба разтворител да се предава за преработка или да се изгаря на определени от органите за противопожарна охрана места;
6. парите на разтворителя да се премахват от инсталациите чрез продухване с азот;
7. забранява се пушенето по време на промиването на апаратите;
8. да се допускат на работа с разтворители само хора, които са инструктирани за опасностите и предпазните средства.
Раздел II.
Експлоатация на въздухопречиствателни устройства
Раздел III.
Експлоатация на компресори, помпи и други машини
Раздел IV.
Експлоатация на ректификационна инсталация
Чл. 141. (1) При временно спиране на въздуразделителната инсталация да се правят по-често анализи за съдържание на ацетилен съгласно изискванията на завода-производител.
(2) Допустими норми за съдържание на ацетилен са:
1. за течния кислород не повече от "следи";
2. за изпарителя не повече от 0,4 куб.см/L.
(3) Съдържанието на сяровъглеводород в течния кислород да не се превишава 0,12 mg/L.
(4) Съдържанието на масло в течния кислород да е не повече от 0,4 mg/L.
(5) При невъзможност да се влезе в норматива, течността от апаратите да се изпуща и инсталацията да се постанови на режим на продухване и греене.
(6) Да се следи нивото на течността в кондензаторите. При понижаването му под допустимата граница определена от завода-производител, инсталацията да мине на режим за набирана на ниво.
Раздел V.
Експлоатация и кислородонапълнителни станции
Раздел VI.
Експлоатация на кислородопроводи
Раздел VII.
Експлоатация на инсталации за производство на кислород чрез електролиза на водата
Чл. 162. При спиране за ремонт, да се спазва следната последователност:
1. да се изключва електрическия ток;
2. електролизьорите да се освобождават от електролита и да се промиват с чиста дестилирана вода;
3. тръбопроводите водещи към газголдерите за водород и кислород да се заглушат с глухи фланци;
4. апаратите и линиите да се продухват с азот, докато пробата от газове покаже съдържание на горими газове по 0,5 об%.
5. след това да се продухва с въздух и пара, след което да се състави протокол, който да утвърждава от началника на кислородното (водородното) производство.
Глава четвърта.
СЪХРАНЕНИЕ, ТРАНСПОРТ И УПОТРЕБА НА КИСЛОРОД
Раздел I.
Съхранение на кислород в бутилки
Раздел II.
Съхранение на кислород в газголдери
Раздел III.
Транспортиране на кислород в бутилки
Чл. 192. При товарене и разтоварване на кислородни бутилки с подемни средства да се спазват следните изисквания:
1. бутилките да се поставят в специално изготвени метални контейнери (палети);
2. контейнерите да имат отделни клетки за всяка бутилка. Бутилките да са здраво закрепени с хамути, да се изключва възможността от удари една в друга;
3. всеки контейнер да има надпис: собствено тегло на контейнера, максимално тегло на товар, инвентарен номер.
Раздел IV.
Пренасяне на втечнен кислород
Чл. 205. При транспортирането на пълни и празни метални дюарови съдове да се спазват следните изисквания:
1. транспортните средства да бъдат чисти и да нямат следи от масла;
2. забранява се превозването на дюарови съдове с омаслени и запалителни вещества;
3. по време на транспортирането, дюаровите съдове да бъдат закрепени във вертикално положение така, че да е изключена възможност от удряне или падане;
4. не се разрешава преливането на кислород по време на транспортирането.
Раздел V.
Употреба на кислород
Глава пета.
ПРИЕМАНЕ И ИЗПИТАНИЕ НА КИСЛОРОДНИ БУТИЛКИ
Глава шеста.
ЕЛЕКТРОБЕЗОПАСНОСТ И ЗАЩИТА ОТ СТАТИСТИЧЕСКО ЕЛЕКТРИЧЕСТВО
Глава седма.
АРМАТУРА, КОНТРОЛНО-ИЗМЕРВАТЕЛНИ ПРИБОРИ И АВТОМАТИЧНИ УСТРОЙСТВА ЗА КОНТРОЛ И ВОДЕНЕ НА ТЕХНОЛОГИЧНИТЕ ПРОЦЕСИ
Чл. 224. На кислородопроводите да бъдат монтирани КИП прибори, предназначени специално за кислород.
Допуска се монтирането на КИП прибори за общо предназначение при изпълнение на следните условия:
1. през прибора да не преминава кислород;
2. приборът да бъде обезмаслен;
3. приборите да бъдат подложени на ревизия с отчитане на следните изисквания:
а) при арматура с общо предназначение поставена на тръбопроводи за ниско, средно и високо налягане да се използуват фиброви уплътнения и салникови набивки от азбестов шнур намазан с графит. Азбестът преди да се графитизира да се нагрее при 573 К (300°С);
б) при арматура с общо назначение, поставена на тръбопроводи за средно и високо налягане, една от уплътнителните повърхности на затвора и отделните елементи, съединяващи двойката шпиндели да бъде изпълнена от месинг или бронз. В арматурата имаща привод с редуктор, да се предвиди устройство изключващо възможността за попадане на смазочни масла върху салник-шпиндела.
Забележка: Уплътнителните повърхности на затвора, в арматурата на тръбопроводите от ниско налягане да се изпълняват от чугун, стомана, месинг или бронз.
Глава осма.
ЗАЩИТА ОТ КОРОЗИЯ
Чл. 235. Кислородът като газ или в течно състояние, когато е чист, не предизвиква забележима корозия върху металите при следните условия:
1. за въглеродни стомани при температура 873 - 923 К (600 - 650°С);
2. за легирани стомани при температура до 1173 К (900°С);
3. за мед при температура до 523 К (250°С). Над тези температури посочените метали кородират.
Чл. 236. (1) Кислородът в примес с вода, влага или атмосферни замърсявания при обикновения условия, предизвиква силна корозия - особено върху въглеродните стомани.
(2) За предпазване от корозионното му въздействие да се отстраняват замърсителите.
(3) Ако технологично не е възможно отстраняването на посочените замърсявания, за съответните възли да се предвиди легирана стомана.
Глава девета.
ДЕЙНОСТ ПРИ ПРЕДОТВРАТЯВАНЕ И ЛИКВИДИРАНЕ НА АВАРИИ, ПОЖАРИ И ДАВАНЕ ПЪРВА ПОМОЩ
Раздел I.
Обща профилактика, предотвратяване на аварии и пожари
Чл. 252. Всеки работник от инсталацията за производство на кислород е длъжен да знае:
1. разположението и предназначението на всички тръбопроводи, апарати и спирателни приспособления на своето работно място;
2. физико-химичните, взриво- и пожароопасните свойства на веществата, употребявани на работното място;
3. пределно-допустимите концентрации на използуваните в производствата вещества и степента на пожарната и взривна опасност на производството;
4. безопасните методи на работа;
5. правилата за приемане и предаване на смяната и тяхното спазване;
6. броя и месторазположението на бутоните от пожароизвестителната инсталация;
противопожарните съоръжения, да следи за тяхната изправност и готовност за действие;
7. телефоните номера на противопожарна охрана, техническа безопасност и газоспасителна служба.
Чл. 253. Забранява се:
1. да се оставя без наблюдение работното място;
2. да се превишават допустимите норми за налягане, температура, разходи и др. в апаратите и тръбопроводите;
3. да се пуши извън определените за тази цел места;
4. да се ползува открит огън, запалителни самовъзпламеняващи се материали;
5. да се извършват искрообразуващи работи без съответната подготовка;
6. да се пренасят в производствените помещения леснозапалими течности и материали в незатворени съдове;
7. да се отварят тръбопроводи и апарати неподготвени за ремонт;
8. да се зачеканяват нехерметичните места по апаратите и тръбопроводите;
9. да се снемат и поставят заглушки по линии, които се намират под налягане или вакуум;
10. да се съхраняват безразборно в производствените помещения омаслени конци и парцали и работно облекло;
11. да се допуска изхвърлянето на пожаро- и взривоопасни продукти в канализацията на цеха;
12. да се допуска попадането на масло и други нефтопродукти в оборотната вода и паровия кондензат;
13. да се изключват, без разрешение на началника на смяната, вентилационните системи и приспособления за обмяна на въздуха;
14. да се задръстват с материали и обзавеждане проходите, тамбурите, стълбищните клетки, местата на основните изходи, пътищата в инсталацията, както и пътищата към средствата за връзка и сигнализация, вътрешни протовопожарни кранове и др.;
15. да се използуват противопожарните уреди и съоръжения за други цели, освен за прякото им предназначение;
16. да се мие обзавеждането, подовете и пере работното облекло с леснозапалителни и горими течности.
Раздел II.
Ликвидиране на аварии и пожари
Чл. 258. (1) При възникване на аварии или пожар, началника на цеха е длъжен да обяви и въведе аварийно положение в цеха, след което да доложи на ръководството на предприятието. Да се извършат следните действия:
1. да се окаже лекарска помощ на пострадалите от аварията;
2. да се извести чрез пожароизвестител или телефон противопожарната охрана, газоспасителната и медицинска служба, след което да се приведат в готовност средствата за пожарогасене;
3. при необходимост се спира аварийно цехът и се извеждат всички работници и ИТР, които не са заети в работата по ликвидирането на последиците от варията. Вземат се мерки за спиране притока на кислород към мястото на пожара;
4. вземат се всички мерки за локализиране и ликвидиране на аварията или пожара, като се използуват за това защитни средства, първични противопожарни средства (вода, въглероден двуокис, огнегасителен прах);
5. включва се аварийна вентилация и при необходимост се извършва естествено вентилиране на помещенията;
6. на мястото на аварията и на съседните участъци се забранява преминаването на всякакъв вид транспортни средства освен аварийните, до пълното отстраняване на последиците от аварията;
7. засилва се профилактичния надзор и наблюдение на съседните на аварията помещения и съоръжения.
(2) Другите мероприятия по ликвидирането на аварията или пожара се определят във всеки отделен случай от отговорния ръководител по ликвидирането на аварията или пожара, като се изхожда от създаденото положение и в съответствие с изискванията за пожарната и техническа безопасност.
Чл. 260. При пристигане на противопожарната охрана на мястото на аварията или пожара, ръководителят по ликвидирането на аварията или пожара накратко информира началника на противопожарното поделение:
1. за пострадалите при аварията или пожара;
2. за възможността и опасността от взрив, пожар и отравяне, като последствие от аварията;
3. за необходимите действия от страна на противопожарната охрана за предотвратяване на евентуален пожар и взрив за локализиране и ликвидиране на
последиците.
Чл. 261. Началника на дежурната смяна от противопожарната охрана пристигнал на мястото на аварията е длъжен:
1. да получи от ръководителя на аварийно-възстановителните работи информация за обстановката;
2. да вземе необходимите мерки за спасяване и защита на хората, ако ги заплашва опасност;
3. да осигури необходимите сили и средства за своевременното ликвидиране на пожара, който може да възникне в резултат на аварията.
Раздел III.
Даване на първа помощ
§ 1. При производството, съхраняването, транспорта и употребата на кислород, са използувани следните общи понятия:
1. "кислородно производство" (съоръжение за разделяне на въздуха) е част от производствено предприятие, състояща се от една или няколко сгради и съоръжения, в които е поместено основното и спомагателно машинно и електрообзавеждане за получаване на течни или газообразни продукти, от разделянето на въздуха, както и за тяхната очистка, съхраняване, пълнене на бутилки или транспортиране на съдове и експедицията им за потребителя;
2. "хранилище" е съоръжение, в което се намират бутилки и резервоари за съхраняване на кислород или азот, със съответните пълначни устройства и помещения за спомагателно-технологично обзавеждане и необходимите служби;
3. "газофикационна станция" е отделна сграда или помещение в производствената сграда, където се намират помпите и газификаторите за кислород или азот, а също и спомагателно-технологично обзавеждане и необходимите служби;
4. "разпределителна инсталация" е отделна сграда или помещение в производствена сграда, където се намират разпределителните рампи, присъединени към кислородопроводите на потребителите или резервоарите за тяхното захранване.
§ 2. Забранява се възлагането и изпълнението на работи и дейности, които противоречат на този правилник.
§ 3. Нарушителите на изискванията на правилника да се подвеждат под отговорност съгласно Кодекса на труда, Закона за административните нарушения и наказания и Наказателния кодекс.
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 4. Този правилник се издава на основание чл. 4, ал. 4 от Кодекса на труда, т. 4 от Постановление № 15 на Министерския съвет и Централния съвет на българските професионални съюзи от 12 май 1978 г. (ДВ, бр. 58 от 1973 г.) и Инструкция на Министерския съвет № А-1-404 от 27 октомври 1967 г., относно реда и начина за разработване и утвърждаване на държавни и ведомствени (отраслови) правилници и норми по безопасността на труда.
§ 5. Изпълнението на правилника, съгласно Постановление № 15 на Министерския съвет и ЦС на БПС за по-нататъшното подобряване на охрана на труда, се възлага на министерствата и другите ведомства, които имат дейности указани в чл. 1 на този правилник.
§ 6. (1) Цялостния контрол по охрана на труда се осъществява от профсъюзните контролни органи по охрана на труда.
(2) Министерството на вътрешните работи ръководи и управлява контрол по провеждането на пожаропрофилактичните мероприятия, за предотвратяване на пожари и експлозии, по спазване на действуващите правила и норми за противопожарна охрана.
(3) Техническия надзор над съдовете, работещи под налягане, употребявани за съхранение и транспорт на кислород се осъществява от органите за държавния технически надзор на Държавния комитет за стандартизация.
(4) Контролът по спазване на санитарните разпоредби се осъществява от министерството на народното здраве.
§ 7. Правилникът е съгласуван с Министерството на народното здраве, Централния комитет на Профсъюза на работниците от химическата промишленост и Министерството на вътрешните работи - Централно управление "Противопожарна охрана".
§ 8. С този правилник се отменят всички заповеди и други разпоредби по безопасността на труда при производството, транспорта, съхраняването и употребата на кислород.
§ 9. Правилникът влиза в сила от 1 януари 1982 г.
Приложение № 1
Физико-химични свойства на кислорода
Кислородът е безцветен газ без мирис и вкус. Втечнява се в бледосиня течност, чиято температура на кипене е -90,19 К (-182,98°С). Твърдият кислород е също със светлосин цвят и се привлича от магнита.
Относителната плътност на течния кислород е 1,14 при 90,19 К (-182,98°С).
Коефициентът на разтворимост на кислорода в кръвната плазма е 0,022 при 310 К (37°С).
Кислорода енергично поддържа горенето и има голяма реакционна способност.
Той се свързва при обикновени условия с всички други елементи освен с благородните газове.
За голям брой злополуки единствена причина е недостигът на кислород във вдишвания въздух. Това довежда до разстройване на дейността на централната нервна система и на първо място на висшата нервна дейност.
Излишъкът на кислород също е вреден. При известни условия, такъв излишък може да доведе до възпаление, оток и кръвоизлив в белите дробове, понижение на кръвното налягане и на температурата на тялото, забавяне на пулса и дишането, намаляване на броя на еритроцитите в кръвта и да предизвиква спазми, свързани с увреждане на кората на главния мозък.
Приложение № 2
Методи за определяне на кислород
За определяне на кислорода във въздуха, съществуват качествени, абсорбционни, километрични, магнитни, полярографски, спектроскопски, флуорисцентни и автоматични (с газоанализатори) методи.
Най-разпространените методи са абсорбционните с апарати от типа Орса-Фишер, в които се използуват различни поглъщащи разтвори: алкален разтвор на натриев тиосулфат, разтвор на хромен двухлорид амонячен разтвор на меден хлорид.
Алкалния разтвор на пирогалол е най-често използуваният поглъщащ разтвор за кислород. Пирогалолът C6H3COCH3 е тривалентен фенол с температура на кипене 582 K (309°С). Той се окислява извънредно лесно, особено в алкална среда. На това свойство на алкалните разтвори на пирогалола се основава използуването им за определяне на кислород във въздуха и други газови смеси. Поглъщащият разтвор се приготвя бързо, не се влияе от други газове, които могат да се съдържат в газова смес, бързо
поглъща кислород при всякакви концентрации, има голяма абсорбционна способност и устойчивост, което осигурява продължителното им действие. Независимо от това, разтворите на пирогалола имат и някои недостатъци, които трябва да се имат предвид при извършването на анализа: скоростта на абсорбцията на кислорода при температура по-ниска от 288 К (15°С) бързо се понижава; трябва да се употребяват само прясно приготвени и силно алкални разтвори; през време на абсорбцията на кислорода; когато концентрацията му в газовата смес е над 40 - 45%, а също при повишаване на температурата над 308 К (35°С), съществува опасност от определяне на въглероден окис; газове с кисела реакция - въглероден двуокис, сероводород, серен двуокис, хлор и др. трябва непременно да бъдат погълнати преди кислорода, тъй като алкалните разтвори на пирогалола лесно поглъщат тези газове.
В литературата са описани различни рецепти за приготвяне на разтвори на пирогалола с изменяващи се количества на компонентите на разтвора:
Пирогалол |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
Калиева основа |
0,5 |
0,9 |
0,7 |
2,4 |
1 |
Дестилирана вода |
5 |
2,3 |
1,7 |
1,9 |
3 |
|
|
|
|
|
|
По ГОСТ 5439-50 поглъщателния разтвор се приготвя, като 56 g пирогалол се разтваря в 100 куб.см леко нагрята вода и към получения разтвор се прибавя 260 куб.см 33%-ен разтвор на калиева основа. За да се отстраняват киселите газове, първият поглъщащ съд на газоанализатора се напълва с 30 - 35% воден разтвор на калиева основа.
Препоръчват се и следните две проверени в практиката рецепти:
а) воден разтвор на калиева основа (3 масови части калиева основа и 2 масови части дестилирана вода) и воден разтвор на пирогалол (1 масова част пирогалол и 2 масови части дестилирана вода). На 160 куб.см алкален разтвор се прибавя 40 куб.см разтвор на пирогалол. Ако съдържанието на водата в разтвора е по-високо, през време на поглъщането на кислорода се отделя въглероден окис.
б) разтваря се 600 g калиева основа в дестилирана вода и разтворът се разрежда до 1L. Разтворът на пирогалола се приготвя като 300 g пирогалол се разтваря в 800 g вода и обемът на разтвора се допълва до 1 L. Смесват се 1 обемна част от разтвора на пирогалол с 3,5 обемни части от разтвора на калиевата основа и разтворът внимателно се разбърква.
Да се има предвид, че замяната на калиевата основа с алкалните разтвори на пирогалола с натриева основа не е желателна, тъй като приготвените с натриева основа разтвори поглъщат значително по-бавно кислорода.
Алкалният разтвор на оксихидрохинона е много удобен за поглъщане на кислорода, тъй като не отделя въглероден окис, дори при поглъщане на чист кислород. При това скоростта на поглъщането на кислорода от оксихидрохинона е еднаква с тази при разтворите на пирогалола.
Приложение № 3
Кратка характеристика на процесите при производството на кислород и опасностите при тези процеси
1. Производството на кислород се извършва в цехове за разделяне на въздуха. Инсталациите за получаването му се основават на метода на дълбокото охлаждане с последваща еднократна или двукратна ректификация на втечнения въздух.
2. Пределно допустимото съдържание на взривоопасни примеси в преработения въздух в милиграма въглерод на кубически метър (mgG/куб.м) е дадено в следната таблица:
Пределно-допустимо съдържание на примес и в преработвания въздух |
|
Наименование на примесите |
Мярка |
Инсталации с ниско налягяне |
Инсталации с ниско налягяне |
Инсталации, работещи по цикли с високо и средно и две налягания |
|
|
с регенератори с метален пълнеж |
с регенератори с каменен пълнеж |
С адсорбционни блокове за сушене |
С цеолитни блокове за очистване |
С апарати с каталит. очистване на в-ха от ацетилен |
1. Ацетилен |
3 mg/m |
0,27 |
0,43 |
0,27 |
1,10 |
5,60 |
2. Висши ацетиленови въглеводороди в сума |
,, |
0,01 |
0,01 |
0,01 |
0,5 |
0,01 |
3. Наситени и ненаситени въглеводороди С - С в 5 6 сума |
,, |
0,05 |
0,05 |
0,05 |
0,05 |
0,05 |
4. Наситени и ненаситени въглеводороди С - С 3 4 (освен пропан) в сума |
,, |
0,3 |
0,3 |
0,3 |
2,0 |
0,3 |
5. Въглеводороди етан, етилен, пропан в сума |
,, |
10 |
10 |
10 |
10 |
10 |
6. Масло |
,, |
0,02 |
0,02 |
0,02 |
0,02 |
0,02 |
7. Серовъглерод |
,, |
0,03 |
0,03 |
0,03 |
0,03 |
0,03 |
8. Азотни оксиди |
,, |
1,25 |
1,25 |
1,25 |
1,25 |
1,25 |
9. Серни съединения |
,, |
20 |
20 |
20 |
20 |
20 |
10. Амоняк |
|
20 |
20 |
20 |
20 |
20 |
11. СО2 |
,, |
735 |
735 |
735 |
735 |
735 |
12. Сероводород |
,, |
0,15 |
0,15 |
0,15 |
0,15 |
0,15 |
13. Прах |
,, |
30 |
30 |
30 |
30 |
30 |
|
|
|
|
|
|
|
3. Определяне съдържанието на примесите във въздуха да се извършва от мястото на вземането му от атмосферата
4. При проектирането и експлоатацията на инсталацията да се държи сметка и за изискванията на завода-производител на инсталацията.
5. Допуска се отклонение от пределно допустимото съдържание на вредни примеси в преработвания въздух, при условие, че е осигурена инсталация за предварително очистване на въздуха от съответните примеси, преди влизането му в основните инсталации за пречистване. В този случай съдържанието на вредните примеси след предварително очистване, да отговаря на изискванията дадени в таблицата и от завода-производител на съоръженията.
6. Въздухът се очиства от механични примеси, във филтри по механичен или химичен път, при което съществуват опасности от запалване и поразяване от електрически ток.
Компримира се в бутилки при центробежни компресори до налягания от 0,6 до 22,0 МРа в зависимост от типа на инсталацията, при което съществува опасност от изгаряне, поразяване от въртящи се части, електрически ток и експлозия.
Очиства се от въглероден двуокис и влага по един от следните методи:
1. комплексна цеолитна очистка;
2. в генератори;
3. в скрубери и абсорбционни блокове за сушене. Съществуващите опасности тук са от изгаряне, поразяване от електрически ток и взрив, нараняване на кожата и очите от натриева основа.
Втечняването на въздуха се извършва чрез дроселиране в бутилки или центробежни детандери, при което основни опасности са: поразяване от електрически ток и движещи се части, измръзване и изгаряне от ниски температури, експлозия.
Очистването на втечнения въздух и кислород от ацетилен се извършва чрез адсорбция. При това съществува опасност от измръзване и изгаряне вследствие ниски температури и взрив.
Ректификацията на втечнения въздух се извършва еднократно или двукратно, в зависимост от желаното качество на стоковия кислород, при ниски температури, които създават опасност от изгаряне. Същата опасност съществува и в кондензаторите, при непрекъснато изпаряване и втечняване на кислорода и азота. Тук при превишаване на регламентираната концентрация на ацетилен или други вредни вещества е възможен взрив. Условия на взрив могат да се създадат и в клапанните кутии на кислородните регенератори, отделителите на течности и др.
Транспортирането на газообразния и течен кислород се извършва посредством бутални и центробежни компресори и помпи, което е свързано с опасност от поразяване от движещи се части, електрически ток, запалване и взрив.
Пълненето на газообразния кислород в бутилки е свързано с опасност от механични наранявания, запалване и експлозия.
Задължителни операции при пуска на инсталациите подсушаването и темперирането им, което е свързано с опасност от поразяване от електрически ток, изгаряне, създаване на шумове, значително превишаващи допустимите норми.
Периодично обезмасляване на компресори, помпи и инсталации се извършва с химически вещества, криещи опасност от отравяне и запалване.
При насищане с кислород на дрехите и косите на работниците и използуването на открит огън е възможно запалването им свързано с опасност от изгаряне.
7. Основни причини предизвикващи експлозии на въздухоразпределителните съоръжения са:
- недостатъчна ефективност на въздухоочистителните устройства за очистка на въздуха от опасни примеси (въглеводороди, въглероден двуокис и др.) и адсорберите при очистка на въздуха от примеси на ацетилен;
- употреба на масла за буталните пръстени и детандери, несъответствуващи на техническите изисквания. Изобилно подаване на масло, а така също повишение температурата при компресия над 423 К (150°С) довеждат до замърсяване с масло на въздуха, който се подава в блока за разделяне на въздуха;
- експлоатация на блоковете за разделяне без специални изпарители за бързо изпускане;
- нарушение режима на работа на въздушните компресори по температура при компресия - допуска се завишаване на температурата до 453 - 473 К (180 - 200°С) и използуване за смазването им на масла със занижена пламна температура, която довежда до образуване в клапаните и комуникациите на отлагания (нагар) склонни към самозапалване;
- повишение съдържанието на кислород в азота - свръхдопустимото.
Приложение № 4
ИНСТРУКЦИЯ
за техническо освидетелствуване на съдове и апарати от блокове за разделяне на въздуха, неподлежащи на държавен технически надзор
А. Общи изисквания
За да се гарантира безопасността на съдовете и апаратите е необходимо същите работещи с налягане 0,07 МРа (0,7 кгс/кв.см) и по-ниско да се изпитват в съответствие с указанията дадени на чертежите от заводите-производители, а тези работещи с налягане над 0,07 МРа (над 0,7 кгс/кв.см) и температура на флуида над 388 К (115°С) съгласно изискванията на "Наредба № 28 за безопасна експлоатацията на съдове работещи под налягане".
Отчитайки конструктивните и експлоатационни особености на съдовете на блоковете, се установяват следните видове и срокове за изпитания при периодични и извънредни технически освидетелствувания:
1. На хидравлично изпитание на якост, след предварително извършен вътрешен преглед в достъпните места, се подлагат съдовете на блоковете - работещи при променливи режими под налягане и температура (регенератори и размразители), а така също и съдовете, имащи фланцеви съединения на корпуса, както и такива с разглобяеми вътрешни устройства (филтри, адсорбери, и др) най-малко един път на 8 години.
Регенератори при които корпуса е от въглеродна стомана, се подлатгат на хидравлични изпитания на якост след предварително извършен вътрешен преглед, най-малко един път на 2 години.
2. На пневматично изпитание на якост след предварително извършен външен преглед в достъпните места, се подлагат съдовете на блокове работещи при постоянни температури и налягания (ректификационни колони, кондензатори, преохладители, подгреватели, азотни, кислородни и дентерни топлообменници и др.) най-малко един път на 8 години.
3. На пневматично изпитване на плътност под работно налягане се подлагат съдове на блокове след пълно охлаждане без снемане на изолацията и демонтаж на тръбопроводите, най-малко един път на 2 години.
Забележка: а) Съдовете и блоковете без регенераторите, които не могат да се подлагат на хидравлично изпитание в съответствие с изискванията на т. 1, поради конструктивни особености, трудност при отделяне на влагата или претоварване на съдовете и хундаментите, могат да се подлагат на пневматично изпитание съгласно изискванията на т. 2;
б) Техническото освидетелствуване на новомонтирани съдове неексплоатирани повече от 3 години, се извършва в съответствие с изискванията на Наредба № 28.
Б. Изпитания на якост с пробно налягане
I. Технически изисквания
1. Преди извършване на пневматично или хидравлично изпитание на якост на съдове от блокове, е необходимо:
а) пълно размразяване на блока в съответствие с изискванията на производствената инструкция;
б) снемане изолацията от блока и затапване на всички тръбопроводи свързани с изпитвания съд.
2. Въздуха употребяван за пневматично изпитване, трябва да отговаря на следните изисквания:
а) относителната влажност да не е по-голяма от 60%;
б) съдържанието на масло да не е повече от 10 mg/куб.м;
в) за продухване и изсушаване на съдовете след хидравлично изпитание, да се употребява въздух с аналогични качества.
II. Хидравлично изпитание на съдове от блокове
1. Хидравличното изпитание се извършва след предварителен вътрешен преглед на съдовете в съответствие с изискванията на Наредба № 28.
Преди извършване на хидравлично изпитание е необходимо да се направи проверочно изчисление на якост на горната плоча на фундамента (избен тип) и се вземат мерки предотвратяващи нейното разрушаване.
2. Водата, употребявана за хидравлични изпитания трябва да бъде с качествата на питейна вода и температура не по-ниска от 278 К (+5°С) и не по-висока от 313 К (+40°С).
3. Съдовете след хидравличното изпитание трябва да бъдат щателно продухани и подсушени.
III. Пневматично изпитание на съдовете от блоковете
Подготовка за изпитанията
1. Преди извършване на пневматични изпитание се извършва щателен външен и вътрешен преглед в достъпните места на съда, като предварително се правят и изчисления на якост. При изправно състояние се съставя акт за технически преглед, работна схема и план за мероприятията по техника на безопасността на основание на които съда от блока се допуска за провеждане на пневматично изпитание. Работната схема за изпитанието в мероприятията по техника на безопасността се утвърждава от зам. директора по ТВ на предприятието.
2. При пневматични изпитания на съдове от блокове пробното налягане трябва да се поддържа по установен ред за всеки съд поотделно.
3. За изпускане на въздуха от изпитвания съд (при евентуални пропуски на кожуха на блока) трябва да бъдат демонтирани най-малко 2 - 3 люка към външната стена на сградата.
4. Всички тръбопроводи свързани с изпитвания съд в това число и импулсните, трябва да бъдат демонтирани, като на щуцерите на съда се поставят глухи фланци. Същите трябва да бъдат подбрани въз основа на якостни изчисления и да имат ръкохватки (опашки).
При липса на фланци на щуцерите на съда, изпитанията се извършват посредством тръбопровод от най-близкия фланец на същия. При голяма дължина на тръбопровода, част от него трябва да бъде отрязана и се постави глух фланец с устройство за подаване на въздуха.
5. При наличие на предпазен клапан на съда, последният трябва да се демонтира и на фланец на щуцера му се постави глух фланец.
6. Пневматичното изпитание трябва да се извършва съгласно схемата показана на фиг. 1
(графично изображение)
фиг. 1
7. За аварийно изпускане на въздуха от изпитвания съд трябва да бъде предвиден тръбопровода 11 с диаметър не по-малък от диаметър на тръбопровода 8, подаващ въздух към изпитвания съд, но не по-малък от 20 mm. На този тръбопровод се монтира спирателен вентил 10, сечението на който трябва да бъде равно на или по-голямо от диаметъра на тръбопровода.
8. На тръбопровода подаващ въздуха, се монтира редукционен клапан 7, настроен на изпитателното налягане и спирателен вентил 9. Между редукционния клапан 7 и спирателния вентил 9 се поставя предпазен клапан 6, настроен за отваряне при налягане превишаващо изпитателното със 2 до 3%. Предпазният клапан 6, неговият монтаж и пропускателната му способност трябва да съответствуват на изискванията на БДС 12961-75, Б 07.
9. Налягането в изпитвания съд се контролира с манометъра 4. Контрола на налягането в тръбопровода, подаващ въздух в съда се извършва с манометъра 5.
Манометрите трябва да се подбират с такъв обхват, така че границата на измерваното налягане да се намира във втората третина на скалата. Манометрите трябва да бъдат проверени по установения ред и пломбирани.
10. Всички тръбопроводи и арматури, използувани при изпитанията трябва да бъдат изчислени на налягане, превишаващо изпитателното не по-малко от 50%.
11. Манометрите, предпазителните клапани и регулиращата арматура трябва да бъдат монтирани на безопасно и достъпно за наблюдение и обслужване място.
Ред за провеждане на изпитанията
1. Компресираният въздух от компресор или друг източник, подсушен и очистен от масла се подава в изпитвания съд посредством бавно отваряне на спирателния вентил 9 (фиг. 1).
2. Налягането в съда трябва да се повишава плавно със задържане на визуална проверка на плътността на съединенията и поява на деформации при промеждутъчните налягания. Броя на спиранията и стойностите на промеждутъчните налягания, се установяват с инструкция - разработена от предприятието. При работно налягане от 0,5 до 10 МРа (5 до 100 кгс/кв.см) спиранията и проверките се извършват при промеждутъчно налягане равно на половината от работното, а при работно налягане по високо от 10 МРа (100 кгс/кв.см), спиранията и проверките се извършват през всеки 5 МРа (50 кгс/кв.см).
Времето за повишаване на налягането до 0,1 МРа (1 кгс/кв.см), трябва да бъде не по къса от 15 - 20 min; от 0,1 до 5 МРа (1 до 50 кгс/кв.см) - 60 - 90 min; и от 5 до 10 МРа (50 до 100 кгс/кв.см) - 30 - 40 min.
3. Проверката за плътност на съединенията при промеждутъчни и работни налягания се извършва посредством намазване на заваръчните шевове, салници, арматури и резбови съединения със сапунен разтвор.
4. Ако при промеждутъчните и работни налягания се забележат неплътности в съединенията на съдовете, налягането трябва да бъде сведено до атмосферното и след това да се отстраняват пропуските. Понижаването на налягането трябва да се провежда плавно.
В случай, когато за отстранение на пропуските се налага извършване на ремонти, то откритите дефекти и взетите мерки за тяхното отстраняване се записват в ремонтния дневник.
След отстраняване на дефектите, изпитанията се провеждат повторно.
5. Ако при промеждутъчните и работни налягания не са забелязани пропуски и видими деформации, налягането в съда плавно се повишава до пробното.
Стойността на пробното налягане се установява в съответствие с изискванията на Наредба № 28.
6. Пробното налягане в съда се поддържа постоянно посредством вентила 9.
При пробно налягане на съда се задържа в течение на 5 min след което вентила 9 се затваря и с помощта на вентила 10 се изпуска въздух с оглед налягането в съда да достигне работното такова.
7. Под работно налягане на съда се задържа в продължение на не по-малко от 3 h за да може температурата на въздуха в съда да се изравни с температурата на
околната среда. През това време се проверява плътността на съединенията и се откриват местата на видими деформации.
8. Контролът на температурата на въздуха в съда и
околната среда се осъществява посредством термо двойки или живачни термометри - поставени в наличните в съда гилзи или като се прикрепват на стените му. При закрепването на живачните термометри е необходимо да се предвиди сигурна изолация на живачния балон на термометъра и прилягащия участък на стената на съда, срещу влиянието на температурата на въздуха в съда и
околната среда.
9. След изтичане на срока за задържане и изравнение на температурата на въздуха в съда и
околната среда и при липса на пропуски и видими деформации, чрез вентила 9 и по манометъра 4, в съда се установява работното налягане. Тръбопровода за подаване на въздуха в изпитвания съд се демонтира и между тръбопровода и спирателния вентил се поставя глух фланец. След това се извършва наблюдение за падането на налягането.
Стойността на падението на налягането се определя по формулата:
Където DР - стойност на падение на налягането за 1 h в % от изпитателното налягане;
Рн - сума от манометричното и барометричното налягане в началото на
изпитанието, Мра (кгс/кв.см);
Рк - също в края на изпитанието;
Тн - абсолютна температура в началото на изпитанието, °К;
Тк - също в края на изпитанието; и
r- време на изпитанието.
Времето за задържане при периодично проверка на съда за плътност е 4 h.
10. Съда се признава за издържал пневматичното изпитание на якост при техническото освидетелствуване и е годен за по-нататъшна експлоатация ако:
а) в съда не се окажат признаци на разрушение;
б) не са забелязани пропуски на газ през шевовете, изпълнени посредством заварка или запояване;
в) не са забелязани видими остатъчни деформации след изпитанието;
г) падението на налягането в съда не превишава 0,1% за 1 h.
11. Резултатите от изпитанието на съда, както и показанията на началните и крайни налягания, температури и продължителност на изпитанието се нанасят в ремонтния дневник или в специален акт, който се подписва от лицата, извършили изпитанията.
За съдове с налягане над 0,07 МРа (0,7 кгс/кв.см) и температура на флуида над 388 К (115°С), регистрацията и оформянето на техническата документация се извършва съгласно изискванията на Наредба № 28.
В. Пневматични изпитания на съдове на плътност под работно налягане
1. Съдовете от блокове в системата на високо, средно и ниско налягане се подлагат на пневматични изпитания на плътност под работно налягане. Изпитанията се извършват съгласно инструкция - съставена в съответствие с изискванията на БДС 11974 - 74 и Наредба № 28 за монтаж на блоковете за разделяне на въздуха, но без сваляне на изолацията и демонтаж на свързаните със съда тръбопроводи.
2. Съдовете се считат за издържали пневматичното изпитание на плътност в съответствие с точка 9 от раздел "Ред за провеждане на изпитанията", ако падението на налягането при изпитанието на системите с високо, средно и ниско налягане се намират в допустимите граници.
3. В случай, когато падението на налягането в системите е над допустимите норми, на блока се сваля частично или напълно изолацията и се извършат работи по откриване и отстраняване на пропуските в тръбопроводите, арматурата и съдовете.
При забелязване на пропуски в заваръчни съединения и съединения изпълнени чрез запояване или пукнатини в корпуса, съда трябва да бъде ремонтиран и след това да се подложи повторно на изпитание на якост с пробно налягане.
След изпитанието на съда на якост е необходимо същия да се изпита повторно на плътност, заедно със системата, към която принадлежат.
Г. Изисквания по безопасността на труда при пневматични изпитания
1. Техническото освидетелствуване на якост и плътност на съдовете от блокове трябва да се извършва при строго спазване на действуващите в предприятията инструкции и правилници по безопасността на труда.
2. Допълнително към гореизложените изисквания трябва да се спазват следните указания:
а) преди започване на изпитанията на съдове под пробно налягане е необходимо да се провери монтажа на кожусите с оглед да се гарантира, че същите са напълно събрани, а отделните части са стегнати с всичките болтове с изключение на дъната на кожуха.
Проверката се извършва посредством три-четири люка, които се използуват за изход на въздуха и преглед на изпитвания съд;
б) ако са забелязани неплътности в съда при изпитание под работно или пробно налягане е необходимо да се понижи налягането в съда до атмосферното и след това да се отстраняват неплътностите;
в) пневматичните изпитания на съдовете на якост под пробно налягане трябва да се извършват с минимален брой работници. В зоната на изпитанията не трябва да се допускат външни лица;
г) персонала на цеха, обслужващ действуващите съоръжения трябва по време на пневматичните изпитания на съдовете да бъде изведен на безопасно място;
д) мястото на изпитанията трябва да бъде оградено и означено с предупредителни надписи (табели) на местата, където е възможно появяване на външни лица;
е) не се допуска отстраняване на дефекти и притягане на крепежни детайли (болтове, шпилки и др.) по съдовете, намиращи се под налягане;
ж) забранява се очукването или каквито и да са удари на корпуса на съда, намиращ се под налягане;
з) със заповед на директора по ТВ трябва да бъде назначено специално упълномощено лице, отговарящо за извършване на пневматичните изпитания на съдовете от блоковете за разделяне на въздуха в територията на предприятието.