2022-05-02 0
В наши дни електронните спортове представляват състезания, в които играчите могат да се борят за огромни наградни фондове. В професионалните надпревари се инвестират буквално милиарди долари, а турнири и съревнования се провеждат в целия свят. Самото име "електронни спортове" е противоречиво и предизвиква различни коментари. Голяма част хора смятат, че съревнованията с видеоигри нямат нищо общо с истинските спортове и са забавление за геймърите.
Поддръжниците на eSports дисциплините обаче са на друго мнение. Те посочват необходимото обучение и фокуса върху игрите, което е присъщо за всеки нормален спорт.
Другият правен проблем е свързан с електронните спортове и хазарта. В България например наскоро лицензираха Betway, които предлагат много е-спортове в сайта си и те стават достъпни, след прочитане на инструкциите за Betway регистрация от Betenemy и отваряне на акаунт в онлайн платформата. Не така стоят нещата в САЩ, където дълго време се спореше около това трябва ли електронните спортове да бъдат присъединени към сайтовете за спортни залагания. В крайна сметка всеки един щат може да вземе собствено решение дали да позволи хазарта в Интернет или да го забрани. И докато в някои райони eSports надпреварите не са включени от букмейкърите, други като Западна Вирджиния излязоха със законопроект 4826, с който се дава право на операторите да предоставят залагания на електронни спортове онлайн.
Подобна е и ситуацията в Канада, която скоро легализира бетинг сайтовете. Там все още няма закон, който да позволява залагането на електронни спортове, но пък играчите могат да се насочат към офшорни платформи, където да поставят залог на състезанията по компютърни игри в мрежа. Разбира се, има малка вероятност eSports залозите да станат легални и в тази държава.
Спорове относно залаганията на електронни спортове са много и различни. Много страни от Европа обаче са направили своите регулации, позволяващи този тип хазартни игри. Великобритания, Малта, Италия и Дания вече позволиха на букмейкърите в Нета да дадат възможност на своите клиенти да опитат късмета си, залагайки не видеоигри в сайтовете.
На последно място, но не по важност, поставяме и несъгласието на много родители, с организирането на eSports турнири. Те са на мнение, че много от игрите провокират геймърите към насилие и жестокост. Тук нещата обаче също са регулирани и съответните екшън заглавия са предлагат за лица навършили 18 години. По този начин всичко става легално и законно.
Общо взето, в по-голямата част от света вече са позволени не само eSport шампионатите, но и хазартните залагания на тези събития. И макар че все още има някои законови спънки, то те най-вероятно ще бъдат премахнати, имайки предвид нарастващата популярност на тези дисциплини.
Все повече държави организират свои състезания на различни компютърни игри. Сформират се много нови отбори и инвестициите нарастват лавинообразно.