навсякъде
справочник
нормативни актове
закони кодекси правилници
конституция наредби ДВ
 
 

Спектър Здраве

Последните месеци са период на относително спокойствие в епидемичната обстановка, но това не бива да ни успокоява

2022-11-14 0

Последните месеци са период на относително спокойствие в епидемичната обстановка, но това не бива да ни успокоява

Проф. Илко Гетов се присъединява към инициативата "Ти решаваш", която подпомага взимането на информирано решение относно ваксините

Проф. Илко Гетов се присъединява към инициативата "Ти решаваш", която обединява лекари, вирусолози, имунолози, общопрактикуващи специалисти, учени, преподаватели и други специалисти в общо усилие да се предоставя вярна и правдива информация относно развитието на ковид-пандемията, методите за предпазване, последствията от прекараната болест, и всяка друга тема, която би помогнала на всеки човек да вземе истински информирано решение. Инициативата напълно уважава правото на всеки човек сам да се информира и сам да вземе важното решение дали да си постави ваксина или не, като само ще предоставя надеждна, проверена и научна информация.

Във връзка с настоящия есенно-зимен период и възможността за нова COVID вълна, проф. Гетов посочва: "Последните седмици и месеци са период на относително спокойствие в епидемичната обстановка в страната, в Европа и в повечето държави в света. Това обаче не следва да действа успокоително и да притъпява вниманието на здравните власти и населението към разпространението на COVID-19, тъй като приближават студените зимни месеци и са идентифицирани нови подварианти на вируса, Към момента се отчита повишаване на заболяемостта в държавите в северната част на Европа, в някои провинции в Китай и други азиатски държави. Вариантите на вируса, обект на проследяване и притеснение, са особено BQ.1 и BQ.1.1, които вече набират скорост на нашия континент."

По отношение на мутациите на вируса, проф. Гетов споделя, че: "Вирусът мутира активно, скоростно и постоянно. Целта на вируса е максимална адаптация към човека при все по-висока способност за заразяване, бързо разпространение и по-леко протичане на заболяването. На този етап пандемията се движи в очакваните прогнози и все по-често ще говорим за ендемично разпространение, пикове и спадове в заболяемостта."

"Ваксинирането срещу COVID-19 е право на личен избор, преобладаващата част от гражданите на ЕС избраха да се ваксинират и благодарение на достиженията на медицината и фармацията можем да кажем, че пандемията е прекършена и все повече се приближаваме към опашката ѝ. Много по-безобидно, рационално и сигурно е да се ваксинираш отколкото да преболедуваш с резултат напр. дълъг пост КОВИД и да бъдат засегнати всички органи и системи на човешкото тяло. Пост ковид може да продължи 6 до 18 месеца и да наруши съществено и трайно качеството на живота" каза още проф. Гетов.

Проф. Илко Николаев Гетов завършва Фармацевтичен факултет на ВМИ – София през 1988 г. От 1997 г. е асистент/гл. асистент, от  2005 г. доцент, а от 2013 г. професор към катедра „Организация и икономика на фармацията“. Защитава докторска дисертация по научна специалност: Социална медицина и организация на здравеопазването и фармацията на тема "Фармакоепидемиологични проучвания върху употребата на антибиотици и психотропни лекарства". Притежава  специалности по Организация и икономика на дистрибуторската и аптечна практика, Клинична фармация и Болнична фармация придобити по линия на СДО в МУ-София и МУ-Варна. Понастоящем заема длъжност професор към катедра "Организация и икономика на фармацията" и е Председател на Общото събрание на Фармацевтичен факултет за мандата 2021-2025.

 
за 56%  против 44%  364 гласували
принтирай блогове добави в любими



Новини


 
 
 

Спектър


 

rss
Посети форума