навсякъде
справочник
нормативни актове
закони кодекси правилници
конституция наредби ДВ
 
 

Спектър Лица

Д-р Цветелина Димитрова: "Правото изисква отдаване със сърце и ум"

2024-10-14 0

Д-р Цветелина Димитрова:

Представяме ви интервю с д-р Цветелина Димитрова, съдружник в адвокатско дружество "Георгиев, Тодоров и Ко".

 



Кои са най-важните крачки в живота на една жена, за да се превърне в успял юрист?

Не мисля, че има универсално разбиране за "успял" юрист. Според мен е важно да се чувстваш удовлетворен от това, което правиш - да отиваш на работа с желание, да си част от екип, на който можеш да разчиташ, и да имаш клиенти, които ти се доверяват. А в моя случай и студенти, които искат да научат нещо ново.


Кои бяха вашите?

Стъпка 1 - стабилна теоретична подготовка в университета с подкрепата на вдъхновяващи преподаватели. Стъпка 2 - събиране на практически опит в реални казуси от работата с доказани професионалисти. Стъпка 3 - житейско израстване и задълбочаване на познанията с непрестанно учене - от теорията и съдебната практика, от казусите, от общуване с клиенти, студенти и колеги.


Кои женски качества Ви помагат най-много в професията?

Умението да вършиш няколко различни неща едновременно. Способността да изслушваш търпеливо и да подхождаш с емпатия. Стремеж да вникваш в същността на даден проблем, за да търсиш най-доброто му решение.


Какво бихте посъветвали младите, които искат да се посветят на правото?

Ако наистина искате да се посветите на правото, отдайте му се със сърце и ум. Със сърце - защото трябва да обичате това, което правите - иначе безкрайните часове учене и работа ще тежат прекомерно. И с ум - защото трябва да сте винаги практични и иновативни.

Цветелина Димитрова

Защо решихте освен с адвокатска работа да се занимавате и с преподаване?

Преподаването винаги е било моя мечта. Като малка често носех тебешир, червен химикал и се правех на учителка. По време на следването ми в СУ, тази мечта се разви и веднага щом минах държавните изпити, се явих на конкурс за докторанти. Имах щастието да спечеля и конкурс за главен асистент и мечтата стана реалност. Преподаването обаче е отговорност и огромно предизвикателство – трябва да си прочел всичко, да знаеш повече, да умееш да обясниш по начин, който да бъде разбран, но пък е и много удовлетворяващо. 

Преподаването е отговорност трябва да си прочел всичко, да знаеш повече, да умееш да обясниш

Струва ми се, че адвокатската работа ми помага много в преподаването, защото ми дава практически поглед и преподаването не е само прочетено и научено, но и "изпитано". Вярно е и другото: преподаването разнообразява адвокатската работа и ме кара да не спирам да уча, да следя новости, изменения, тенденции, а и ме среща с младите колеги, с които утре ще работим рамо до рамо.


Вие сте един от треньорите, извели отбора на Софийския университет "Св. Климент Охридски" до първото място в най-голямото състезание по международно частно право – "Pax Moot Court". Светът на състезанията по право не е познат на всички юристи, бихте ли разказали за този опит – какво носи на Вас и на студентите?

Аз самата участвах в две състезания по право като студент – в EUROPEAUS и Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot като и двете ми донесоха страшно много знания, умения и емоции. До ден днешен си спомням вълнението от първото пледиране пред „съдии"; притеснението какви аргументи може да изложи другата страна и дали ще мога да реагирам бързо и адекватно; месеците подготовка с четене на теория и практика; десетките драфтове на писмени работи, които треньорите връщаха с коментари, промени, предложения. Признавам си, че се научих да форматирам документи именно по време на тренировките за Vis Moot. Наградата за спечелване на EUROPEAUS пък беше стаж в Съда в Люксембург при съдия Арабаджиев. Логично беше да искам да продължа и като треньор, да не се откъсвам от този друг, вълнуващ свят на състезанията.

Състезанията по право създават общност на споделени емоции, вълнения, опит и знания

Състезанията по право създават уникални възможности за студентите – от една страна: да видят свои колеги от други държави; да сравняват учене, подход, знания, ниво; от друга страна – да положат допълнителни, извънредни усилия; да придобият практически умения, да се научат да структурират аргументите си; да формулират теза, да я изложат и защитят и най-вече: да създадат една общност на споделени емоции, вълнения, опит и знания.


Кое е най-сериозното предизвикателство в професията, през което преминахте? Какво научихте от грешките си по пътя?

Професията и на адвокат, и на преподавател, е изпълнена с предизвикателства. Струва ми се, че най-голямото предизвикателство е самото общуване - с клиентите, с насрещната страна по спора и колегата, който яростно ще защитава друга теза; със студентите. Важно е да намериш точния, индивидуален подход към всеки. Научих, че хората са различни и имат различен темперамент, мислене, подход, силни и слаби страни.

Цветелина Димитрова


В какво намирате удовлетворение от работата? 

В адвокатската работа удовлетворение носи реакцията на клиентите: ако те са доволни, това е най-голямото признание и оценка. Това не означава непременно винаги спечелени дела (макар, че е за предпочитане и се опитваме), но понякога големите победи и удовлетворение се крият в постигането на резултат, който клиентът цели и иска.  В преподаването удовлетворение носи и простичкото "Ясно, разбрах!".

Цветелина Димитрова завършва с отличие СУ "Св. Климент Охридски".

Започва кариерата си още като студент като адвокатски сътрудник в адвокатско дружество "Русев, Дацев, Павлов, Рачев и Попов".

През 2015 г. се присъединява към екипа на адвокатско дружество "Георгиев, Тодоров и Ко", където в момента е съдружник.

През 2018 г. Цветелина защитава дисертация на тема "Способи за уреждане на инвестиционни спорове" в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" и придобива образователна и научна степен "доктор".

От 2019 г. Цветелина е главен асистент в катедра "Международно право и международни отношения" в СУ, където води семестриални занятия по дисциплината "Международно частно право" на студенти, специалност "Право" и "Международни отношения", преподава дисциплините "Международно бизнес договаряне" и "Право на чуждестранните инвестиции" в магистърски програми в СУ, както и дисциплината "Международно инвестиционно право" на студенти по програма Erasmus.

Цветелина е член на управителния съвет на сдружение "Институт по международно частно право"; лектор в "Курс за подготовка за изпита за адвокати и младши адвокати", организиран от ЦОА "Кръстю Цончев", треньор на студентски отбори, представящи СУ на международното състезание по право - PAX Moot. Цветелина участва като съдия във Foreign Direct Investment International Arbitration Moot, както и в редица научни проекти.

Цветелина е призната от международния независим правен справочник Legal 500 за препоръчан адвокат в областта на Медицинското право през 2018 г. През 2019 г. е класирана като "Адвокат от следващо поколение" за сектор Интелектуална собственост и е препоръчан адвокат в областта на Корпоративно и търговско право. През 2020г. Цветелина е класирана като "Изгряваща звезда" в секторите Процесуално представителство и Интелектуална собственост. През 2022 г. Цветелина затвърждава позицията си в сектор Интелектуална собственост където е "Съдружник от следващо поколение".

Допълнително признание за професионалните качества и нейния опит е включването на Цветелина Димитрова в годишния списък на "най-влиятелните арбитри" в Централна и източна Европа за 2021 г. (Arbitration Powerlist 2021 Central and Eastern Europe) на Legal 500.

През 2022 г. и 2023 г. Цветелина затвърждава позицията си на "Изгряваща звезда" в сектор Процесуално представителство и в класацията на международния справочник Chambers and Partners.

През 2024 г. е избрана за член на Дисциплинарния съд на Софийска адвокатска колегия.

Автор е на множество публикации в наши и чужди издания.

за 64%  против 36%  492 гласували
принтирай блогове добави в любими


Още от Лица


Новини


 
 
 

Спектър


 

rss
Посети форума