навсякъде
справочник
нормативни актове
закони кодекси правилници
конституция наредби ДВ
 
 

Спектър Бизнес

Актуалните данъчни промени около ваучерите за храна

2024-09-24 0

Актуалните данъчни промени около ваучерите за храна

Промени в Закона за корпоративното подоходно облагане 2024 г.

Най-новото при ваучерите за храна е, че от тази година те са на електронен носител. С промените в Закона за корпоративното подоходно облагане от 1 юли 2024 г. данъчното облекчение за ваучерите за храна по Наредба 7 се прилага само за електронните ваучери.

Чрез ваучерите за храна работодателите ежемесечно предоставят на лица, работещи на трудов договор или договор за управление, средства за храна отделно от възнаграждението им.

Условия за получаване на ваучери за храна и данъчни облекчения

Едно от ключовите предимства на ваучерите, че според българското законодателство сумите, предоставени под формата на ваучери за храна, са освободени от данъци и осигуровки до определен лимит. Данъчното облекчение и през 2024 г. остава до 200 лв. месечно на наето лице, като условието е всички служители да получават еднаква сума под формата на ваучери за храна, тъй като те представляват социална придобивка, която трябва да е равно достъпна.

Договореното основно месечно възнаграждение на служителя в месеца на предоставяне на ваучерите не трябва да е по-малко от средномесечното договорено основно възнаграждение на лицето за предходните три месеца. Друго важно условие остава работодателите да нямат подлежащи на принудително изпълнение публични задължения към края на месеца, през който са начислени разходите за ваучери. 

Къде могат да се използват ваучерите за храна?

Дигиталните ваучери за храна могат да се използват за покупката на храна и хранителни стоки в ресторанти, заведения за бързо хранене, магазини, супермаркети и др., които имат сключен договор с издателя на ваучерите. Операторите на ваучери за храна, както и досега, са задължени да предоставят на работодателите и ползвателите на ваучери списък с обектите, където издадените от тях ваучери могат да бъдат изразходвани.

Ползвателите на ваучерите могат да плащат в обектите с физическата си карта на ПОС терминал, а някои оператори на ваучери предлагат и изцяло виртуални карти. С виртуалната карта потребителите могат да плащат чрез дигиталния портфейл на телефона си. 


Зареждане и употреба на електронните ваучери

Ваучерите за храна на електронен носител не могат да бъдат ползвани за покупката на алкохол и цигари, от тях не могат да се теглят пари в брой или да се прехвърлят средства по друга сметка. Единствено работодателите имат право да зареждат ваучерите за храна, самите служители могат само да изразходват наличните средства.

Работодателите нямат достъп до информация за трансакциите на своите служители. Те получават справка – опис от оператора при зареждане на ваучерите, която съдържа единствено информация за номиналната стойност, заредена на всеки служител, квотата, по която е предоставен ваучера и срока му на валидност.


Баланс и валидност на електронните ваучери за храна

Както и досега, ваучерите за храна са с определена валидност – до 12 месеца от издаването им, като потребителите имат правото да ги използват само в рамките на този период. Ползвателите на ваучерите за храна могат да следят баланса си в приложение, предоставено от оператора на ваучери. За потребителите няма каквито и да било такси по картите.

Наличният баланс на ваучер за храна на електронен носител се намалява със сумата на закупените храни или хранителни продукти, като сумата трябва да е по-малка или равна на наличния баланс. При плащане с ваучер, първо се използват ваучерите с най-кратък срок на валидност. Потребителите вече могат да плащат точни суми с ваучерите си, не е нужно да закръгляват до 5, 10 или 20 лв. Когато сумата на закупените храни или хранителни стоки е по-ниска от наличния баланс, ваучерът се използва частично и остатъкът остава наличен за използване.


Какви са ползите от ваучерите за храна за работодателите?

Тази придобивка е част от социалната политика на държавата. Тя дава възможност на работодателите да увеличат покупателната способност на служителите и да подобрят цялостното им благосъстояние.


edenred



Електронните ваучери елиминират нуждата от обработка на хартиени документи, което спестява време и ресурси на HR отделите. Работодателите спестяват до 1 278 лв. годишно на служител, благодарение на данъчните облекчения. Ако имате 10 служители, това са до 12 780 лв. годишно! Тези облекчения позволяват на работодателите да инвестират повече в бизнеса и служителите си, като същевременно предоставят значими социални придобивки.

Електронните ваучери за храна са ефективен инструмент за подобряване удовлетвореността на служителите и стимулиране на социалните придобивки.

Надяваме се, че тази статия е предоставила полезна информация за ползите при употребата на електронни ваучери. Ако сте работодател, може да поискате оферта за електронни ваучери за храна от "Идънред България" ТУК.

Идънред България е водещ оператор на ваучери за храна и подаръчни решения с 20 г. опит. Над 300 000 служители и над 4 700 корпоративни клиенти в момента използват услугите на Идънред в България, като над 12 000 търговски обекти в цялата страна приемат ваучерите и картите, издадени от Идънред. Компанията е част от световния лидер в предплатените корпоративни решения Edenred, опериращ в 45 държави по света.

за 61%  против 39%  41 гласували
принтирай блогове добави в любими



Новини


 
 
 

Спектър


 

rss
Посети форума