НАРЕДБА № 9 ОТ 29 ЮЛИ 2003 Г. ЗА МИНИМАЛНИТЕ ИЗИСКВАНИЯ ЗА ОСИГУРЯВАНЕ НА БЕЗОПАСНОСТТА И ЗДРАВЕТО НА РАБОТЕЩИТЕ ПРИ ДОБИВАНЕ НА ПОДЗЕМНИ БОГАТСТВА ЧРЕЗ СОНДИРАНЕ
В сила от 06.09.2004 г.
Издадена от министъра на труда и социалната политика
Обн. ДВ. бр.79 от 5 Септември 2003г.
In order to view this page you need Adobe Flash Player 9 (or higher) equivalent support!
Чл. 2. (1) Наредбата се прилага на всички сондажи, където се проучват или добиват подземни богатства чрез сондиране.
(2) Наредбата се прилага и при подготовката на добитите подземни богатства за продажба, с изключение на дейностите по преработване на добитите суровини.
Раздел II.
Общи изисквания
Чл. 4. (1) Работните места се проектират, изграждат, съоръжават, пускат в експлоатация, експлоатират, контролират и поддържат така, че работещите да извършват възложената им работа, без да се застрашава тяхната безопасност и здраве или безопасността и здравето на други работещи.
(2) Дейностите, извършвани на работните места, се ръководят и контролират от оправомощено лице.
(3) Извършването на работа, която включва специфичен риск, се възлага само на работещи, които имат необходимата квалификация и умения, и се изпълнява в съответствие с дадените указания.
(4) Инструкциите и указанията, свързани с безопасността и здравето при работа, трябва да бъдат ясни и разбираеми за всички, до които се отнасят.
(5) Осигуряват се необходимите условия, средства и организация за оказване на първа помощ на заболели или претърпели трудова злополука работещи и за подходящото им транспортиране от работното място.
(6) Изготвя се и се утвърждава авариен план за действие при извънредни обстоятелства, съобразен със спецификата на сондажа, предвидимите аварии и природни бедствия.
(7) На работните места се провеждат периодично тренировки по безопасност съгласно аварийния план.
Чл. 5. (1) Преди започване на сондирането и експлоатацията на сондажа работодателят съставя и утвърждава технически проект за прокарване и експлоатация на сондажа, в който са обхванати съответните изисквания, произтичащи от нормативните актове за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, и в частност показва, че:
1. рисковете на работните места са установени и оценени;
2. са предвидени съответните мерки за осигуряване на безопасност и здраве при работа съгласно изискванията на наредбата;
3. устройството, използването и поддържането на работните места и на работното оборудване са безопасни.
(2) Документът по ал. 1 се преразглежда и актуализира при създаване на нови работни места и при съществени промени и преустройства на съществуващи работни места, производствени процеси, организация на труда, механизация и др., но не по-рядко от един път годишно.
(3) При всяка злополука, причинила увреждане на повече от трима работещи, както и за всяка злополука, довела до инвалидност или смърт, или за която има основание да се предполага, че ще доведе до такива увреждания, работодателят преразглежда документа по ал. 1 и когато е необходимо го актуализира, като записва мерките за предотвратяване повтарянето на подобни случаи.
Чл. 10. (1) Работодателят предоставя на работещите:
1. информация за всички възможни опасности, за мерките, които са предприети за отстраняване, намаляване и контролиране на рисковете, и по всички въпроси, свързани с безопасността и здравето при работа;
2. инструкции и/или правила и указания, които трябва да се изпълняват за осигуряване на безопасността и здравето на всички, които могат да бъдат застрашени.
(2) Информацията, инструкциите, правилата и указанията трябва да са ясни и разбираеми за работещите.
Чл. 19. (1) В техническия проект за прокарване и експлоатация на сондажа се определят случаите за разрешения за работа - наряди за работа, когато се извършва:
1. дейност, която може да доведе до възникване на опасност за здравето и безопасността на работещите;
2. работа, която при съчетаването с обичайни дейности може да породи сериозна опасност.
(2) Разрешенията за работа се издават от отговорно лице преди началото на работата и в тях се указват условията, които трябва да бъдат изпълнени, и предпазните мерки, предприети преди започване, по време на изпълнение и след извършване на работата.
Чл. 21. (1) Изборът, инсталирането, пускането в експлоатация, обслужването и поддържането на работното оборудване трябва да осигуряват безопасността и здравето на работещите.
(2) Работното оборудване, което се намира в област, където съществува или има вероятност от пожар или експлозия от газ, изпарения или летливи течности, се съобразява с наличието на такива среди.
(3) На сондажите се използват:
1. механично работно оборудване с необходимата здравина, без видими дефекти и подходящо за използване на съответното място;
2. електрическо работно оборудване с параметри и мощност, съобразени с предвидимите цели и условия на използване;
3. електрически инсталации с достатъчна мощност, съобразени с предвидимите цели и условия на използване.
(4) Работното оборудване и електрическите инсталации се монтират и осигуряват със защити така, че възможните опасности да са предотвратени.
Чл. 22. (1) На сондажа се установяват подходящи схеми и график за системна проверка, поддържане и когато е необходимо - за изпитване на работното оборудване и на електрическите инсталации.
(2) Всички операции по поддържането, проверката и изпитването на която и да било част от инсталациите и оборудването се извършват от лице с необходимата квалификация.
(3) Данните от проверките и изпитванията се записват и съхраняват по установения ред.
Чл. 25. (1) За оценка на наличието на опасни и/или потенциално взривоопасни вещества във въздуха на работната среда се извършва измерване на тяхната концентрация и се предприемат необходимите мерки.
(2) Когато това се изисква от техническия проект за прокарване и експлоатация на сондажа, на определени места се монтират средства за автоматично измерване и непрекъсната проверка на концентрацията на газовете, автоматични алармени системи и устройства за автоматично изключване на захранването от електрическите инсталации и на двигателите с вътрешно горене.
(3) Когато са предвидени автоматизирани измервания, измерените стойности се записват и документацията се съхранява съгласно техническия проект за прокарване и експлоатация на сондажа.
Чл. 26. (1) При акумулиране или при възможност от акумулиране на опасни вещества във въздуха на работната среда се предприемат мерки за тяхното улавяне при източника и отстраняване.
(2) Мерките по ал. 1 трябва да осигурят разпръскване или събиране и изолиране на опасните вещества по начин, който не застрашава работещите, населението и
околната среда.
Чл. 27. (1) Участъците, където работещите могат да бъдат изложени на опасна за здравето въздушна работна среда, се осигуряват с подходящи и достатъчно на брой средства за дихателна защита и възстановяване на дихателната дейност.
(2) За работа на работните места по ал. 1 работещите се обучават и подготвят за използването на такива средства.
(3) Защитните средства се съхраняват и поддържат съгласно изискванията.
Чл. 29. (1) Работодателят предприема всички необходими мерки за борба с образуването и акумулирането (натрупването) на взривоопасни смеси.
(2) В участъците, където съществуват рискове от експлозии, задължително се вземат необходимите мерки за предотвратяване възпламеняването на взривоопасните смеси.
(3) За предотвратяване на експлозии се изготвя и утвърждава план с подробно описание на необходимото оборудване и изискващите се технически и организационни мерки за защита.
Чл. 40. (1) При проектирането, изграждането, екипирането, пускането в действие, функционирането и поддържането на работните места се вземат необходимите мерки за предотвратяване възникването и разпространението на пожари от източниците, посочени в техническия проект за прокарване и експлоатация на сондажа.
(2) Осигуряват се условия за бързо установяване и за ефективно гасене на пожари.
(3) Работните места се снабдяват с подходящо противопожарно оборудване и когато е необходимо - с пожарни датчици и алармени системи.
(4) Неавтоматизираното противопожарно оборудване трябва да е лесно достъпно, просто за използване и когато е необходимо, е защитено от повреди.
(5) За сондажа се изготвя и утвърждава план за противопожарна защита с подробно описание на всички необходими мерки за предпазване, откриване и борба с възникване и разпространение на пожари и ликвидиране на последиците от тях, съобразен с останалите изисквания на наредбата.
(6) Противопожарното оборудване и неговото разполагане се означават с установените знаци, изработени от трайни материали, които се поставят на подходящи места.
Раздел III.
Допълнителни изисквания при добив на сушата
Чл. 43. (1) Когато се изисква от техническия проект за прокарване и експлоатация на сондажа, всяко действащо работно място се осигурява със:
1. звукова и визуална система, позволяваща предаването на сигнала за тревога до всяко място, където това е необходимо;
2. звукова система за устни съобщения, която да се чува ясно във всички места, където често има работещи.
(2) Устройствата за подаване на сигнал за тревога се разполагат на подходящи места.
(3) Когато работещи се намират на място, където обикновено няма хора, те трябва да имат на разположение подходящи комуникационни системи.
Чл. 45. (1) Работещите се обучават да предприемат съответните действия в случай на аварии.
(2) На лесно достъпни и подходящо разположени места, означени с установените знаци за безопасност, се осигуряват необходимите спасителни средства за незабавно използване при авария.
(3) Там, където евакуационните пътища са затруднени, има или е възможно да има задушливи газове, на самото работно място се осигуряват подходящи самоспасители, които са на разположение за незабавна употреба.
Чл. 47. (1) Оборудването и другите средства за оказване на първа помощ се съобразяват с извършваната трудова дейност и възможните увреждания на работещите.
(2) В стаите за първа помощ на видно място се поставят ясни и разбираеми за работещите инструкции за оказване на първа помощ в случай на злополуки.
(3) На всички работни места, където условията на работа налагат, се осигуряват подходящи, означени и лесно достъпни средства за оказване на първа помощ.
(4) За оказване на първа помощ и за използване на средствата за оказване на първа помощ се осигуряват достатъчен брой подготвени за това работещи.
Раздел IV.
Допълнителни изисквания при добив в морето
Чл. 49. (1) В допълнение към чл. 5 работодателят, който отговаря за работното място за добив на подземни богатства чрез сондиране в морето, осигурява техническият проект за прокарване и експлоатация на сондажа да показва, че са взети всички необходими мерки за безопасността и здравето при работа както при нормални, така и при критични обстоятелства.
(2) В техническия проект за прокарване и експлоатация на сондажа:
1. се определят специфичните източници на възможните опасности, свързани с работното място, включително и за всяка съпътстваща дейност, които биха могли да доведат до злополуки със сериозни последици за здравето и безопасността на съответните работещи;
2. се оценяват рисковете, свързани със специфичните източници на възможните опасности, посочени в т. 1;
3. се включват взетите мерки за избягване и неповтаряне на злополуки и за ефективно управление и осъществяване на евакуация на работещите в случай на авария;
4. съдържа системата за управление на безопасността и здравето при работа в съответствие с изискванията на нормативните актове в тази област, като се осигурява нейната ефективност както при нормални, така и при критични обстоятелства.
Чл. 52. (1) За подобряване на ефективността при борбата с пожари освен предвиденото в чл. 40:
1. където е възможно, се изграждат противопожарни стени за изолиране на пожароопасните райони;
2. в съответствие с рисковете, идентифицирани в техническия проект за прокарване и експлоатация на сондажа, на всички работни места се осигуряват подходящи системи за откриване, алармиране и борба с пожари, които могат да включват, без това да е ограничение, следното:
а) системи за откриване на пожари;
б) пожарни сирени;
в) пожарни водопроводи;
г) пожарни кранове, арматура, шлангове, струйници и др.;
д) системи за обливане с вода, управление, контрол и защита;
е) автоматични системи за гасене;
ж) системи за гасене с газ;
з) системи за гасене с пяна;
и) преносими пожарогасители;
к) оборудване за пожарникари.
(2) Аварийните системи се изграждат отделени или се обезопасяват така, че да се осигури безотказното им функциониране в случай на авария и където е необходимо, се дублират.
Чл. 53. (1) Осигурява се система за управление от разстояние в случай на авария, когато това се изисква от техническия проект за прокарване и експлоатация на сондажа.
(2) Системата за управление от разстояние включва:
1. разположени на подходящи места станции за наблюдение, в т. ч. при необходимост и наблюдаване на сборните пунктове и на местата за евакуация;
2. оборудването, за което е необходимо да се управлява от разстояние, в т. ч. поне управлявани от разстояние системи за вентилация, за аварийно изключване на пожароопасно оборудване, за предотвратяване на изпускането на запалими газове и течности, за потушаване на пожари и за управление на кладенците.
Чл. 54. (1) Когато от техническия проект за прокарване и експлоатация на сондажа се изисква, всяко действащо работно място се осигурява със:
1. звукова и визуална система, позволяващи предаването на сигнала за тревога до всяко място, където това е необходимо;
2. звукова система за устни съобщения, която да се чува ясно във всички места, където често има работещи;
3. система, която е в състояние да поддържа комуникациите с брега и със спасителните служби.
(2) Системите по ал. 1 трябва да могат да функционират и в случаите на авария.
(3) Системите, които предават звукова информация, се допълват с комуникационни системи, които не зависят от уязвими източници на захранване.
(4) Устройствата за подаване на сигнала за тревога се разполагат на подходящи места.
(5) Когато работещи се намират на място, където обикновено няма хора, те се осигуряват с подходящи комуникационни системи.
Чл. 55. (1) За осигуряване на безопасността на сборните пунктове и на местата за евакуация се вземат необходимите мерки за предпазване от висока температура, дим и доколкото е възможно, от последиците от експлозия, включително по отношение проходимостта по аварийните маршрути и маршрутите до сборните пунктове и местата за евакуация.
(2) Където е необходимо, мерките по ал. 1 трябва да осигурят защитата на работещите за време, което да даде възможност да се организират и осъществят спасителните дейности и безопасната евакуация.
(3) Сборните пунктове и местата за евакуация се организират така, че да са лесно достъпни от помещенията за живеене и от работните места.
Чл. 58. (1) Осигурява се списък с имената на работещите, които имат определени допълнителни задължения в случай на авария.
(2) Списъкът по ал. 1 се поставя на подходящо място на всички работни места.
(3) Имената на работещите съгласно ал. 1 се отбелязват в писмените инструкции, посочени в чл. 17.
Чл. 59. (1) Работещите се обучават да предприемат в съответствие с техническия проект за прокарване и експлоатация на сондажа необходимите действия в случай на аварии, включително и допълнителни действия, свързани със съответното работно място.
(2) Работещите се обучават на техниките за оцеляване, като се вземат предвид рисковете и изискванията, посочени в техническия проект за прокарване и експлоатация на сондажа.
(3) За всяко работно място се осигуряват необходимите средства и начин за евакуация в случай на авария, както и маршрут за директно спасяване в морето.
Чл. 60. (1) За спасяване по море, а при необходимост и за евакуация на работното място се изготвя авариен план, който се основава на техническия проект за прокарване и експлоатация на сондажа.
(2) Планът по ал. 1 осигурява използването на плавателни съдове и хеликоптери, които се намират в постоянна готовност, и включва изисквания за техния капацитет и за времето, което им е необходимо за реагиране и провеждане на спасителната операция.
(3) Времето, което е необходимо за реагиране и провеждане на спасителната операция, се отбелязва в техническия проект за прокарване и експлоатация на сондажа за всяка инсталация (плаваща платформа).
(4) За евакуация се осигуряват намиращи се в готовност плавателни съдове, които са проектирани и съоръжени съгласно изискванията за евакуация и спасителни действия.
Чл. 61. Всяка спасителна лодка, спасителен сал, спасителна шамандура и спасителна жилетка, осигурени в случай на нужда, отговарят на следните минимални изисквания:
1. съоръжени са така, че да поддържат достатъчно време живота на ползващите ги;
2. броят им е достатъчен за всички работещи, които вероятно ще са на работното място;
3. типът им е подходящ за използване на работното място;
4. изработени са от подходящи материали съобразно тяхната спасителна функция и условията, при които ще се използват и ще се поддържат в готовност за използване;
5. ярко са оцветени за условията на експлоатация и са снабдени с устройства, чрез които могат да привлекат вниманието на спасителите.
Чл. 63. (1) В съответствие с аварийния план на работните места, където обикновено се намират работещи, периодично се провеждат тренировки по безопасност.
(2) Работещите, на които са възложени специфични задачи, свързани с използване, пренасяне или с управление на аварийно оборудване, се тренират и се проверява изпълнението на тези им задължения, като се отчитат изискванията, посочени в техническия проект за прокарване и експлоатация на сондажа, а всички останали работещи се тренират за правилното използване, обслужване и работа с аварийното оборудване.
(3) Аварийното оборудване, което се използва при тренировките, се проверява, почиства и когато е необходимо, се презарежда или подменя, а цялото преносимо оборудване, което е използвано, се връща на местата, където обикновено се съхранява.
(4) По време на тренировките спасителните плавателни съдове се проверяват за годност.
Чл. 64. (1) За всяка инсталация (плаваща платформа) се осигурява:
1. в зависимост от нейната големина и вида на извършваните дейности една или повече стаи за оказване на първа помощ, обзаведени с необходимото оборудване, инструменти, материали и медикаменти;
2. достатъчен брой работещи, които са обучени и тренирани да оказват първа помощ при такива обстоятелства;
3. консултации и лечение за работещи под ръководството на компетентно медицинско лице, което може да се намира или да не е на сондажа.
(2) На всички работни места, където условията на работа налагат, се осигуряват подходящи, означени и лесно достъпни средства за оказване на първа помощ.
Чл. 65. Ако естеството, обхватът и продължителността на извършваните операции изискват, работодателят предоставя на работещите помещения за живеене, които са:
1. обезопасени по подходящ начин от експлозии, просмукване на дим и газ, възникване и разпространяване на пожар, както е определено в техническия проект за прокарване и експлоатация на сондажа;
2. с подходяща вентилация, отопление и осветление;
3. осигурени на всеки от етажите поне с два отделни изхода, водещи към евакуационни маршрути;
4. предпазени от шум, миризми и дим от другите зони, както и от сурови климатични условия;
5. отделени от работните места и отдалечени от опасните зони.
Чл. 66. (1) Помещенията за живеене се обзавеждат с достатъчен брой легла или койки съобразно броя на хората, които се очаква да преспиват на инсталацията.
(2) Всяко помещение, предвидено за спалня, се осигурява с достатъчно място за съхранение на дрехите на преспиващите в него работещи.
(3) Спалните, предоставяни за мъже и за жени, са отделни.
Чл. 67. (1) Помещенията за живеене се обзавеждат с достатъчен брой душове и умивалници с течаща топла и студена вода.
(2) Ако душовете са в общи помещения, се предвиждат отделни помещения за мъжете и за жените или се осигурява тяхното разделно използване.
(3) Помещенията с душове трябва да са достатъчно големи, за да позволяват работещите без затруднения да се измият съгласно хигиенните изисквания.
Чл. 73. (1) Трябва да се вземат всички необходими мерки за осигуряване на безопасността и здравето на работещите по време на разполагане на инсталациите (плаващите платформи) в морето, както и за работещите, които впоследствие ще ги експлоатират.
(2) Операциите, свързани с подготовката за разполагане на инсталациите, се извършат така, че да се осигури тяхната стабилност и безопасност.
(3) Използваното оборудване и извършваните действия, свързани с дейностите и изискванията съгласно ал. 1, трябва да са такива, че да минимизират всеки риск за работещите както при нормални, така и при критичните условия.
§ 1. По смисъла на тази наредба:
1. "Работно място" е целият участък, предназначен за разполагане на работни площадки, свързани с непосредствени и спомагателни дейности, работно оборудване и инсталации при добиване на подземни богатства чрез сондиране, включително места за товарно-разтоварни работи и жилищни помещения, където такива са осигурени, до които работещите имат достъп във връзка с изпълняваната работа.
2. "Сондаж" е работното място, където се извършва проучване и/или добиване на подземни богатства чрез сондиране, както и подготовка на добитите подземни богатства за продажба, с изключение на дейностите по преработване на добитите суровини.
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 2. Тази наредба се издава на основание чл. 276, ал. 1 от Кодекса на труда.
§ 3. Наредбата влиза в сила една година след обнародването й в "
Държавен вестник".
§ 4. Работните места, които се използват за първи път след влизането в сила на наредбата, трябва да отговарят на изискванията й.
§ 5. Работните места, които са в експлоатация преди датата на влизане в сила на наредбата, трябва да бъдат приведени в съответствие с изискванията й в срок до две години от влизането й в сила.