Обн. ДВ. бр.68 от 30 Август 2016г., отм. ДВ. бр.48 от 8 Юни 2021г.
Чл. 4. (1) Личната охрана на физически лица се осъществява с невъоръжена или с въоръжена охрана.
(2) За лична охрана на физически лица се използват само моторни превозни средства (МПС), собственост или наети от търговеца, наети или предоставени от възложителя по договора за охрана.
(3) В случаите, когато за или при осъществяването на лична охрана на физически лица се използват друг вид превозни средства, охраната се организира в съответствие с изискванията на тази наредба и на нормативните актове, регламентиращи съответния вид транспорт.
Чл. 5. (1) Уведомлението по чл. 24, ал. 3 ЗЧОД, придружено с копие на договора за охрана, се извършва не по-късно от 48 часа преди първото действие по изпълнение на договора за охрана.
(2) Когато изпълнението на договора за охрана започва преди срока по ал. 1, уведомяването по чл. 24, ал. 3 ЗЧОД се извършва незабавно.
(3) Уведомленията по ал. 1 - 2 съдържат данни за:
1. вида на обекта;
2. възложителя по договора за охрана;
3. постоянен адрес на охраняемото лице;
4. вида на охраната - въоръжена или невъоръжена;
5. данни за моторните превозни средства (номер, марка, модел и цвят на автомобила), ако такива се използват за охраната на обекта; при възникнала неотложна необходимост от промяна на тези данни същите се вписват в маршрутната книжка по чл. 6, ал. 2, т. 3.
(4) Подаването на документите по ал. 1 и 2 се извършва по седалище на търговеца чрез областната дирекция на Министерството на вътрешните работи (ОДМВР) до директора на Главна дирекция "Национална полиция" (ГДНП).
Чл. 6. (1) За извършване на лична охрана на физически лица едноличният търговец или управляващият търговското дружество организира и контролира:
1. съхранението и предоставянето на служебно огнестрелно оръжие;
2. провеждането на задължителен ежедневен и периодичен инструктаж на охранителния състав за охрана и безопасност, който да се отразява в книга за инструктаж;
3. предоставянето срещу подпис на лична идентификационна карта, отличителен знак и униформено облекло на охранителния състав;
4. недопускането на лице от охранителния състав да осъществява дейност по охрана без професионална квалификация, придобита съгласно чл. 28, ал. 1 ЗЧОД.
(2) Лицето по ал. 1 организира и контролира изготвянето и съхранението на следните документи за планиране на личната охрана на физически лица:
1. правила и указания за спецификата на дейността по лична охрана на физически лица, които включват и етични норми и модел на поведение на охранителния състав;
2. инструкция за безопасност при действията по охрана, осъществявани от изпълнителите на охранителната дейност, която съдържа указания за:
а) проява на максимална бдителност за поведението на лицата в близост до охранявания обект;
б) непровокиране с поведението си намиращите се в близост до тях граждани, включително и чрез демонстративно носене на оръжие и/или помощни средства;
в) защитеност на охраняемото лице;
г) защитеност на изпълнителите на охранителната дейност;
д) опазване живота и здравето на нападателите при инцидент;
3. изготвянето на маршрутни книжки, в които се отразяват общите и особените задължения на изпълнителите на охранителната дейност, както и друга информация, касаеща осъществяването на охраната при лична охрана на физическо лице;
4. анализ на риска за охраняемото лице;
5. примерни тактически указания за различни ситуации, които включват действия при:
а) пътнотранспортно произшествие, разграничени на действия при наличие и действия при липса на ранени и/или загинали в пътнотранспортното произшествие;
б) повреда на моторното превозно средство;
в) проблем с комуникациите;
г) нападение на охраняваното лице и/или на извършител на охранителната дейност;
д) демонстрации, протести, други масови прояви;
е) придвижване без МПС или пътно превозно средство.
(3) Документите по ал. 1, т. 1 - 2 и 4 - 5 се утвърждават от лицата по ал. 1.
(4) Документите по ал. 1 се съхраняват в срок 18 месеца след прекратяване на договора за охрана и при поискване се представят за проверка на контролните органи.
Чл. 8. (1) При извършване на дейността по чл. 2 изпълнителите на охранителната дейност и/или ръководителят на охранителния екип носят дискретно личната си идентификационна карта и я представят при проверка от органите по чл. 41 ЗЧОД.
(2) Изпълнителите на охранителната дейност и/или ръководителят на охранителния екип при извършване на лична охрана на физическо лице, по искане на възложителя по договора за охрана, писмено отразено в договора за охрана или като неразделна част от този договор, осъществяват дейността си в ежедневно облекло без отличителен знак на търговеца.
(3) Задължението за извършване на дейността по чл. 2 с отличителен знак на търговеца и униформено облекло или изключението от това задължение се отразява в личната идентификационна карта на лицата от охранителния състав.
§ 1. Тази наредба се издава на основание чл. 6, ал. 2 от Закона за частната охранителна дейност.
§ 2. Контролът по изпълнението на наредбата се осъществява от главния секретар на МВР.