НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 5 ОТ 2014 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА УПРАЖНЯВАНЕ ПРАВАТА НА ПАЦИЕНТИТЕ ПРИ ТРАНСГРАНИЧНО ЗДРАВНО ОБСЛУЖВАНЕ (ДВ, БР. 28 ОТ 2014 Г.)
Издадена от министъра на
здравеопазването
Обн. ДВ. бр.110 от 29 Декември 2020г.
In order to view this page you need Adobe Flash Player 9 (or higher) equivalent support!
§ 1. В чл. 3, ал. 1 след думите "ал. 1" се поставя запетая и се добавя "т. 1 - 14".
§ 2. В чл. 4 ал. 2 се изменя така:
"(2) Правото на трансгранично здравно обслужване не включва и услугите, които се заплащат по реда на Наредба № 2 от 2019 г. за медицинските и други услуги по чл. 82, ал. 1а и 3 от Закона за здравето и за реда и условията за тяхното одобряване, ползване и заплащане (ДВ, бр. 26 от 2019 г.), наричана за краткост "Наредба № 2 от 2019 г.", с изключение на заплащаните по нея медицински изделия, необходими за осъществяването на здравни услуги, за които е получено предварително разрешение за възстановяване на разходите по чл. 25, ал. 1."
§ 3. В чл. 5, ал. 4 се правят следните изменения:
1. Точка 3 се изменя така:
"3. медицински изделия, които не са включени в списъците по чл. 13, ал. 2 от Наредба № 10 от 2009 г. за условията, реда, механизма и критериите за заплащане от Националната здравноосигурителна каса на лекарствени продукти, медицински изделия и на диетични храни за специални медицински цели, договаряне на отстъпки и възстановяване на превишените средства при прилагане на механизъм, гарантиращ предвидимост и устойчивост на бюджета на НЗОК (обн., ДВ, бр. 24 от 2009 г.), с изключение на медицинските изделия, които се заплащат по реда на Наредба № 2 от 2019 г., необходими за осъществяването на здравни услуги, за които е получено предварително разрешение за възстановяване на разходите по чл. 25, ал. 1;".
2. В т. 4 цифрата "2" се заменя с "3".
§ 4. В чл. 8, ал. 1 текстът преди т. 1 се изменя така:
"(1) За възстановяване на разходи, заплатени в друга държава членка за предоставена високоспециализирана извънболнична здравна услуга по приложение № 2 от Наредба № 9 от 2019 г. за определяне на пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на Националната здравноосигурителна каса (ДВ, бр. 98 от 2019 г.), и болнична здравна услуга, изпълнявана по амбулаторна
процедура от приложение № 7 от посочената наредба, с изключение на амбулаторните процедури по приложението към чл. 19, ал. 1 от настоящата наредба, за ползването на която на територията на Република България се изисква (съгласно националния рамков договор) получаване на направление/разрешение за извършване, освен документите по чл. 7, ал. 1, 7 и 8, лицата представят и:".
§ 5. В чл. 10, ал. 3 накрая се добавя "с изключение на услугите по чл. 82, ал. 1а и 3 от Закона за здравето".
§ 6. В чл. 11, ал. 1 думите "до 3 месеца, считано от датата на получаване на писмото" се заличават.
§ 7. В чл. 13 се правят следните изменения и допълнения:
1. В т. 2 след думите "ал. 1" се поставя запетая и се добавя "т. 1 - 14".
2. В т. 4 думите "ал. 1" и запетаята пред тях се заличават.
§ 8. В чл. 14, ал. 1 думите "на заболяванията, определен с Наредба № 38 от 2004 г. за определяне на списъка на заболяванията, за чието домашно лечение Националната здравноосигурителна каса заплаща лекарства, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели напълно или частично (ДВ, бр. 106 от 2004 г.)" се заменят с "по чл. 45, ал. 4 от Закона за здравното осигуряване".
§ 9. В чл. 15, ал. 2 думите "на дефинираната дневна доза, определена съгласно чл. 51 от" се заменят с "(в левове) за съответното INN, посочена в ПЛС, определена по реда на".
§ 10. В чл. 16 се правят следните изменения:
1. В ал. 1:
а) в т. 1 думите "определен с Наредба № 38 от 2004 г. за определяне на списъка на заболяванията, за чието домашно лечение Националната здравноосигурителна каса заплаща лекарства, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели напълно или частично" и запетаята пред тях се заменят с "по чл. 45, ал. 4 от Закона за здравното осигуряване";
б) точка 2 се изменя така:
"2. включени са в списъка по чл. 13, ал. 2, т. 1 от Наредба № 10 от 2009 г. за условията, реда, механизма и критериите за заплащане от Националната здравноосигурителна каса на лекарствени продукти, медицински изделия и на диетични храни за специални медицински цели, договаряне на отстъпки и възстановяване на превишените средства при прилагане на механизъм, гарантиращ предвидимост и устойчивост на бюджета на НЗОК, и са определени за заплащане от Надзорния съвет на НЗОК съгласно чл. 56, ал. 3 от Закона за здравното осигуряване."
2. В ал. 4 думите "в списъка на диетичните храни, заплащани от НЗОК, определен от Надзорния съвет на НЗОК съгласно чл. 56, ал. 2 от Закона за здравното осигуряване" се заменят със "със списъка по чл. 18, ал. 2 от Наредба № 10 от 2009 г. за условията, реда, механизма и критериите за заплащане от Националната здравноосигурителна каса на лекарствени продукти, медицински изделия и на диетични храни за специални медицински цели, договаряне на отстъпки и възстановяване на превишените средства при прилагане на механизъм, гарантиращ предвидимост и устойчивост на бюджета на НЗОК".
§ 11. В чл. 18, ал. 1 се правят следните изменения:
1. В т. 2 думите "на заболяванията, определен с Наредба № 38 от 2004 г. за определяне на списъка на заболяванията, за чието домашно лечение Националната здравноосигурителна каса заплаща лекарства, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели напълно или частично" се заменят с "по чл. 45, ал. 4 от Закона за здравното осигуряване".
2. Точка 3 се изменя така:
"3. медицинското изделие не е включено в списъка по чл. 13, ал. 2, т. 1 от Наредба № 10 от 2009 г. за условията, реда, механизма и критериите за заплащане от Националната здравноосигурителна каса на лекарствени продукти, медицински изделия и на диетични храни за специални медицински цели, договаряне на отстъпки и възстановяване на превишените средства при прилагане на механизъм, гарантиращ предвидимост и устойчивост на бюджета на НЗОК, и/или не е определено за заплащане от Надзорния съвет на НЗОК съгласно чл. 56, ал. 3 от Закона за здравното осигуряване;".
3. В т. 4 думите "от Надзорния съвет на НЗОК съгласно чл. 56, ал. 2 от Закона за здравното осигуряване" се заменят със "със списъка по чл. 18, ал. 2 от Наредба № 10 от 2009 г. за условията, реда, механизма и критериите за заплащане от Националната здравноосигурителна каса на лекарствени продукти, медицински изделия и на диетични храни за специални медицински цели, договаряне на отстъпки и възстановяване на превишените средства при прилагане на механизъм, гарантиращ предвидимост и устойчивост на бюджета на НЗОК".
4. В т. 6 думите "ал. 1" и запетаята пред тях се заличават.
§ 12. В чл. 20 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 2 цифрата "3" се заменя с "2".
2. В ал. 4:
а) в т. 3, буква "б" думите "решение за организационно и финансово подпомагане от Център "Фонд за лечение на деца" се заменят с "одобрение за заплащане по реда на Наредба № 2 от 2019 г.";
б) в т. 5 думата "заявление" се заменя с "искане", а думата "заявлението" се заменя с "искането".
3. Създава се ал. 4а:
"(4а) Към искането за издаване на предварително разрешение за възстановяване на разходите за медицински изделия, заплащани по реда на Наредба № 2 от 2019 г., необходими за осъществяването на здравни услуги, за които е получено предварително разрешение за възстановяване на разходите по чл. 25, ал. 1, се прилагат следните документи:
1. копие от документ/и, удостоверяващ/и качеството родител, попечител, настойник или лице, осъществяващо заместваща грижа по отношение на пациента - роднина, близък или приемен родител, при който детето е настанено по реда на Закона за закрила на детето, съответно директор на дирекция "Социално подпомагане" (удостоверения от общината, в това число удостоверение за раждане на детето, намиращо се у лицето, заповеди от социалните дирекции, съгласия на дирекциите "Социално подпомагане", съдебни решения, актове за брак и др.); когато родителят не е навършил пълнолетие, заявител е родителят, притежаващ документ за самоличност, или законен техен представител;
2. медицинска документация, издадена не повече от 2 месеца преди подаване на искането, удостоверяваща заболяването, състоянието и поставената диагноза, проведеното до момента на подаване на искането лечение и комплексен план за лечение, включващ необходимостта от прилагане на медицинското изделие, за което се иска предварително разрешение за възстановяване на разходите (епикризи, изследвания, заключения, становища, мнения, препоръки и/или др.);
3. официален документ (оферта) от лечебно заведение в чужбина, с посочени вид и стойност на медицинското изделие, и техническа спецификация (при възможност);
4. информация от лечебното заведение в чужбина относно:
а) наличие на стикер на медицинското изделие или липсата на такъв;
б) възможност за предоставяне на стикер на медицинското изделие;
5. декларация по образец, с която заявителят декларира, че пациентът не се ползва към момента на подаване на искането от друг инструмент за финансиране с публични средства за същите услуги;
6. пълномощно, в което е посочено изрично, че пълномощникът се упълномощава да подава искане и необходимите документи в НЗОК за получаване на предварително разрешение за възстановяване на разходи за трансгранично здравно обслужване - при подаване на искането от пълномощник."
4. В ал. 5 навсякъде думата "заявлението" се заменя с "искането".
§ 13. В чл. 22 се правят следните изменения:
1. В ал. 1 думите "при разглеждане на искането НЗОК" се заменят с "искането се разглежда от определена от управителя на НЗОК специализирана комисия, която".
2. В ал. 2 думата "заявлението" се заменя с "искането".
3. В ал. 3 накрая се добавя "с изключение на услугите по чл. 82, ал. 1а и 3 от Закона за здравето".
§ 14. В чл. 25, ал. 1 след абревиатурата "НЗОК" се добавя "по предложение на специализираната комисия по чл. 22, ал. 1".
§ 15. В чл. 26 се правят следните допълнения:
1. В ал. 1, т. 2 накрая се поставя запетая и се добавя "съответно финансово-отчетен документ с посочени пълното наименование на приложеното медицинско изделие и производителя и с приложени при възможност оригиналните стикери на медицинското изделие".
2. В ал. 3 се създава изречение второ: "Разходите за приложено медицинско изделие се възстановяват до размер, определен от НЗОК в съответствие със стойността на медицинското изделие, в случай че е приложено на територията на Република България."
§ 16. В чл. 27 се правят следните изменения:
1. Точка 3 се изменя така:
"3. здравни услуги, заплащани по реда на Наредба № 3 от 2019 г. за медицинските дейности извън обхвата на задължителното здравно осигуряване, за които Министерството на
здравеопазването субсидира лечебни заведения, и за критериите и реда за субсидиране на лечебни заведения (ДВ, бр. 29 от 2019 г.);".
2. В т. 5 думите "за реда за заплащане от републиканския" се заменят с "от 2005 г. за реда за заплащане от държавния".
§ 17. В чл. 28 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 3 се изменя така:
"(3) Всички документи, свързани със заявлението, следва да бъдат на български език. В случай че са представени документи и на чужд език, същите следва да бъдат придружени с превод на български език."
2. Създава се ал. 4:
"(4) Документите по ал. 1 и изискванията към тях се обявяват на официалната интернет страница на Министерството на
здравеопазването."
§ 18. В чл. 31 навсякъде думите "или упълномощено от него длъжностно лице" се заличават.
§ 19. В чл. 32 се правят следните изменения:
1. В ал. 1, т. 3 думите "методиката за субсидиране на лечебните заведения" се заменят с "Наредба № 3 от 2019 г. за медицинските дейности извън обхвата на задължителното здравно осигуряване, за които Министерството на
здравеопазването субсидира лечебни заведения, и за критериите и реда за субсидиране на лечебни заведения".
2. В ал. 2 думите "размера на здравните услуги" се заменят с "вида, обхвата и обема на здравните услуги и размера на финансовите средства", а думите "Изпълнителната агенция по трансплантация" се заменят с "Изпълнителна агенция "Медицински надзор" (ИАМН)".
§ 20. В чл. 33 т. 3 се отменя.
§ 21. В чл. 34 навсякъде думата "Центъра" се заменя с "Център".
§ 22. В чл. 35, ал. 1, т. 2 думата "Центъра" се заменя с "Център".
§ 23. Член 38 се изменя така:
"
Чл. 38. (1) Искането и приложените към него документи по чл. 36 се регистрират в Министерството на
здравеопазването с индивидуален пореден входящ номер.
(2) Министерството на здравеопазването проверява:
1. наличието на изискуемите документи, тяхната форма и съдържание;
2. дееспособността на лицето, подало искането, наличие на представителна власт на подалия искането по отношение на пациента;
3. наличие на упълномощаване в съответния случай;
4. дали не е налице влязъл в сила индивидуален административен акт за подпомагане или отказ по отношение на същия пациент за същото лечение;
5. дали не е налице висящо административно производство със същия предмет, пред същия орган и с участието на същата страна независимо дали е във фазата на издаване, или на оспорване на административния акт;
6. наличие на въпрос от компетентността на друг орган, когато актът не може да бъде издаден без предварителното разрешаване на този въпрос.
(3) В случаите, когато не са подадени необходимите документи с изискваните съдържание и форма или са налице неясноти или непълноти в съдържащата се в документите информация, а също и при необходимост от представяне на допълнителен относим документ, Министерството на здравеопазването уведомява писмено заявителя и дава указания за отстраняване на недостатъка в определен срок, през който срокът за издаване на предварителното разрешение спира да тече до отстраняване на недостатъка.
(4) В случай че е необходимо решаването на въпрос по ал. 2, т. 6, Министерството на здравеопазването отправя запитване до този орган, за което уведомява заявителя.
(5) При неотстраняване на недостатъка по ал. 3 в определения срок, както и при констатиране на наличие на акт или производство по ал. 2, т. 4 и 5, производството по искането се прекратява и заявителят се уведомява писмено за това.
(6) В случай че са подадени необходимите документи и не е налице някоя от отрицателните предпоставки по ал. 2, както и при окомплектуване на преписката в указания срок, същата се изпраща незабавно на ИАМН за становище. Преписката се разглежда по същество от комисия, създадена със заповед на изпълнителния директор на ИАМН, най-малко две трети от състава на която се състои от медицински специалисти с различна компетентност в областта на всички аспекти на трансплантологията. Комисията може да работи в различен персонален състав в зависимост от спецификите на конкретното искане.
(7) Комисията по ал. 6 е длъжна да се свърже със заявителя при констатирана необходимост от извършване на преглед на пациента и/или уточняване на факти, и/или изискване на допълнителни документи и изследвания.
(8) При необходимост комисията по ал. 6 може да изиска становище и от външен за състава и медицински специалист съобразно профила на заболяването на пациента и квалификацията на специалиста.
(9) За разглеждането на преписката комисията по ал. 6 е длъжна в срок 5 дни от датата на получаване на преписката да изготви доклад до изпълнителния директор на ИАМН, който задължително съдържа:
1. име, презиме и фамилия, дата на раждане и адрес на пациента;
2. история на заболяването, обективни данни за сегашното състояние;
3. данни за лечебните заведения, в които досега е лекуван, и резултати от това лечение;
4. резултати от проведените изследвания;
5. изчерпателна диагноза;
6. възможности за лечение в Република България;
7. очаквани резултати (ефект от лечението, възможна реинтеграция на пациента и др.);
8. предложение на становище;
9. мотиви за становището по т. 8, съдържащи анализ на конкретните обстоятелства и условия по чл. 39, ал. 2 и 3;
10. дата на издаване, подписи.
(10) Комисията по ал. 6 служебно проверява дали са налице условията за издаване на предварително разрешение съгласно Регламент (ЕО) № 883/2004 на Европейския парламент и на Съвета от 2004 г. за координация на системите за социално осигуряване и ако такива условия са налице, предлага предварителното разрешение да бъде издадено съгласно посочения регламент, освен ако заявителят изрично декларира, че желае такова да се издаде по реда на тази наредба. В тези случаи се предлага преписката да бъде изпратена по компетентност на НЗОК, за което да бъде уведомен заявителят.
(11) Въз основа на доклада по ал. 9 изпълнителният директор на ИАМН изпраща на министъра на здравеопазването становище по искането в срок 7 дни от датата на получаване на преписката."
§ 24. Създава се чл. 38а:
"Чл. 38а. При разглеждане на искането за предварително разрешение се взема предвид конкретното здравословно състояние на пациента и спешността на медицинската помощ."
§ 25. В чл. 39 се правят следните изменения:
1. В ал. 1 думите "в срок 3 дни от решението на Комисията за лечение в чужбина" се заменят с "в 14-дневен срок от подаване на искането, след разглеждане на становището по чл. 38, ал. 11".
2. В ал. 2 в текста преди т. 1 думите "или упълномощено от него длъжностно лице" се заличават.
3. В ал. 3 думите "или упълномощеното лице по ал. 2" се заличават.
4. В ал. 4 думите "Комисията за лечение в чужбина и" се заличават, а думите "могат да изискват" се заменят с "може да изисква".
§ 26. В чл. 41, ал. 1 думите "Комисията за лечение в чужбина" се заменят с "Министерството на здравеопазването".
§ 27. В чл. 42 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 след думата "размер" се добавя "до размера", а думите "Комисията за лечение в чужбина иска становище от Изпълнителната агенция по трансплантация" се заменят с "Министерството на здравеопазването взема становище от ИАМН относно вида, обхвата и обема на здравните услуги и размера на заявените разходи за тях".
2. В ал. 2:
а) думите "Изпълнителната агенция по трансплантация" се заменят с "Изпълнителна агенция "Медицински надзор";
б) създават се изречения второ и трето: "Във връзка със заявлението ИАМН може да изиска от заявителя да изясни по определен начин в определен срок обстоятелства по чл. 15, ал. 2, т. 1 - 6 от Наредба № 29 от 2007 г. за възстановяване на разходите и за относителния дял на средствата за труд за дейности по трансплантация, финансирани от Министерството на здравеопазването. Неизясняването на обстоятелствата от лицето по указания му начин в определения срок е основание за прекратяване на производството по чл. 41, ал. 2."
3. Създава се ал. 4:
"(4) Министерството на здравеопазването възстановява разходите за извършената трансплантация след разглеждане на становището на ИАМН по ал. 1."
§ 28. Членове 43 и 44 се отменят.
§ 29. В чл. 45 думите "Център "Фонд за лечение на деца" и Център по" се заменят с "Център за".
§ 30. В чл. 46 се правят следните изменения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) Лечебните заведения са длъжни да предоставят на гражданите на други държави членки, които ползват правата си на трансгранично здравно обслужване, безопасно и висококачествено здравно обслужване в Република България при условия на недискриминация въз основа на гражданството, а именно така, както се предоставя на българските граждани, в това число при еднакви цени и при еднакво прилагане на утвърдените от медицинската наука и практика методи и технологии, утвърдените по реда на чл. 6, ал. 1 от Закона за лечебните заведения медицински стандарти и приетите и утвърдени по реда на чл. 5, ал. 1, т. 4 от Закона за съсловните организации на лекарите и на лекарите по дентална медицина правила за добра медицинска практика."
2. Алинея 2 се изменя така:
"(2) В случаите по ал. 1 лицата заплащат на лечебното заведение стойността на предоставените им здравни услуги по определените от лечебното заведение цени."
§ 31. В чл. 47 се правят следните изменения и допълнения:
1. Досегашният текст става ал. 1 и в него в текста преди т. 1 след думата "страница" се добавя "или да оповестят по друг обичаен начин, да публикуват на интернет страницата на Министерството на здравеопазването".
2. Създава се ал. 2:
"(2) При обявяването по ал. 1 на информацията относно вида и цената на здравните услуги лечебните заведения следва изрично да посочат, че обявените цени се прилагат както за българските граждани, така и за гражданите на другите държави членки."
§ 32. Приложението към чл. 19, ал. 1 се изменя така:
"Приложение към чл. 19, ал. 1
I. Медицинска помощ, предоставяна в рамките на клиничните пътеки по приложение № 9 към чл. 1 от Наредба № 9 от 2019 г. за определяне на пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на Националната здравноосигурителна каса.
II. Медицински изделия, прилагани в болничната медицинска помощ, по списъка по чл. 13, ал. 2 от Наредба № 10 от 2009 г. за условията, реда, механизма и критериите за заплащане от Националната здравноосигурителна каса на лекарствени продукти, медицински изделия и на диетични храни за специални медицински цели, договаряне на отстъпки и възстановяване на превишените средства при прилагане на механизъм, гарантиращ предвидимост и устойчивост на бюджета на НЗОК, утвърден от Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса и публикуван на интернет страницата на Националната здравноосигурителна каса, както и медицински изделия по Наредба № 2 от 2019 г.
III. Медицинска помощ, предоставяна в рамките на следните амбулаторни процедури за нуклеарномедицинско компютърно-томографско образно изследване, в това число на лекарствените продукти, които се прилагат в рамките на оказваната медицинска помощ по процедурите:
1. Амбулаторна
процедура "Позитронно-емисионна томография с компютърна томография (ПЕТ/КТ) (РЕТ/СТ)".
2. Амбулаторна
процедура "Еднофотонна емисионна компютърна томография с компютърна томография SPECT/CT на хибриден скенер".
IV. Лекарствените продукти, включени в приложение № 2 на Позитивния лекарствен списък по чл. 262, ал. 6, т. 2 от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, предназначени за лечение на злокачествени заболявания в условията на болничната медицинска помощ и заплащани от Националната здравноосигурителна каса извън стойността на съответните клинични пътеки и процедури.
V. Медицински изделия, заплащани по реда на Наредба № 2 от 2019 г. за медицинските и други услуги по чл. 82, ал. 1а и 3 от Закона за здравето и за реда и условията за тяхното одобряване, ползване и заплащане, необходими за осъществяването на здравни услуги, за които е получено предварително разрешение за възстановяване на разходите по чл. 25, ал. 1."