навсякъде
справочник
нормативни актове
закони кодекси правилници
конституция наредби ДВ
 
 

Справочник / Нормативни актове


Конституция Правилници
Кодекси Правилници по прилагане
Наредби Последен брой на ДВ
Закони

УСТРОЙСТВЕН ПРАВИЛНИК НА РЕГИОНАЛЕН ЦЕНТЪР ЗА СЪВРЕМЕННИ ИЗКУСТВА "ТОПЛОЦЕНТРАЛА"

В сила от 23.07.2021 г.

Приет с Решение № 428 по Протокол № 36 от 23.07.2021 г.

In order to view this page you need Adobe Flash Player 9 (or higher) equivalent support!

Get Adobe Flash player



Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ


Чл. 1. Този правилник урежда статута, дейността, управлението, организацията на работа, имуществото и финансирането на "Регионален център за съвременни изкуства "Топлоцентрала", наричан по-нататък Института.




Чл. 2. (1) Центърът за съвременни изкуства "Топлоцентрала" е културна организация с предмет на дейност: създаване, разпространение, представяне и популяризиране на културни продукти на съвременните визуални изкуства, сценични и перформативни изкуства, циркови изкуства, градско изкуство, художествени практики в дигитална среда, музика, литература и взаимодействието между тях, на територията на Столична община и общините: Самоков, Ботевград, Ихтиман, Костинброд, Своге, Сливница и Костенец.
(2) С оглед на определения териториален обхват по ал. 1, Институтът подпомага културни организации по смисъла на Закона за закрила и развитие на културата и творци, упражняващи свободна професия, като:
1. създава, представя и разпространява артистични продукти;
2. представя висококачествени чуждестранни продукции и подпомага взаимодействието на българските артисти с чуждестранните им колеги;
3. развива и реализира междусекторни и мултижанрови проекти;
4. организира дискусии и обсъждания в областта на съвременните изкуства;
5. развива културно-образователни дейности;
6. развива дейности, насочени към маргинализирани общности;
7. взаимодейства с висшите учебни заведения в областта на изкуствата и културата и средните училища по изкуствата и културата.

Чл. 3. РЦСИ "Топлоцентрала" е самостоятелно юридическо лице със статут на регионален културен институт, съгласно Закона за закрила и развитие на културата, второстепенен разпоредител с кредитите по изпълнение на общинския бюджет на Столична община, съгласно Решение № 223 от 18.04.2019 и Решение № 596 от 26.11.2020 на Столичния общински съвет.

Чл. 4. РЦСИ "Топлоцентрала" е с официално наименование "Регионален център за съвременни изкуства "Топлоцентрала", собствен печат и седалище с местонахождение: град София, район "Триадица", м. "Южен парк - II част", УПИ IX (девет) от кв. 1 (едно).

Чл. 5. По тематичен обхват Институтът е общ.

Чл. 6. Ръководството на Института се осъществява:
1. административно-организационно - от кмета на Столична община;
2. методически - от Министерство на културата.

Глава втора.
ИМУЩЕСТВО И ФИНАНСИРАНЕ


Чл. 7. (1) Институтът притежава свое имущество и се разплаща от свое име за дължимите данъци, вноски и други задължения с трети лица във връзка с дейността си.
(2) Имуществото на Института се състои от:
1. урегулиран поземлен имот и сграден фонд - публична общинска собственост;
2. движими вещи;
3. парични средства;
4. права върху обекти на интелектуалната собственост.

Чл. 8. (1) Институтът се финансира от:
1. бюджета на Столична община;
2. целеви средства от държавния бюджет;
3. реализирани собствени приходи от услуги, наеми, дарения, завещания от български и чуждестранни физически и юридически лица и др.
4. управление на безвъзмездно предоставено от Столична община имущество, включително почасово ползване от външни физически или юридически лица на свободни помещения в сградата на културния институт срещу заплащане на цена, определена в Приложение към Наредбата за определяне и администриране на местни такси и цени на услуги, предоставяни от Столична община.
5. безплатно почасово ползване от външни физически или юридически лица на свободни помещения в сградата не свързано с дейността на културния институт, се допуска единствено след представяне на Директора на института писмо-заявка, подписано от Кмет или ресорен зам.-кмет на Столична община, свързано с участието на общински и/или държавни структури в техни мероприятия;
6. вноски, които правят в бюджета му и общините, на чиято територия Институтът развива дейност, като техният размер се определя ежегодно с решение на съответните общински съвети;
7. целеви субсидии от други ведомства, институции и организации, от държавни и други фондове;
8. средства от реализирани международни и национални културни програми и проекти.
(2) РЦСИ "Топлоцентрала" разпределя собствените приходи от основната си дейност, включително стопанска, в т.ч. постъпления от продажба на входни билети, както следва: .
До 90% за персонала на института - (§0101) "Заплати на персонала по трудови правоотношения или (§02) "Други възнаграждения на персонала" и осигурителни вноски, на тримесечие, при условие, че за периода РЦСИ "Топлоцентрала" няма неразплатени веществени разходи и до 10% за издръжка на института.
(3) Директорът на РЦСИ "Топлоцентрала" изготвя проектобюджет за следващата финансова година като част от бюджета на Столична община, който се разглежда и утвърждава с решение на Столичен общински съвет.

Глава трета.
ОСНОВНИ ДЕЙНОСТИ И УСТРОЙСТВО НА ИНСТИТУТА

Раздел I.
ОСНОВНИ ДЕЙНОСТИ


Чл. 9. (1) РЦСИ "Топлоцентрала" е културен център за създаване, разпространение, представяне и популяризиране на културни продукти в областта на съвременните и мултижанровите изкуства, който осъществява общинската политика в областта на културата и подпомага реализацията на приоритетите на Стратегията за развитие на културата в София - 2013-2023 "София - творческа столица" като:
1. създава условия за достъп до съвременната култура;
2. стимулира културата и творческите процеси;
3. социализира културното наследство и изкуствата на променящия се град;
4. съдейства за развитието на София като град на творческата икономика;
5. допринася за равнопоставеното участие на София в глобалните културни процеси.
(2) За изпълнение на дейностите си, Институтът осъществява собствена дейност и си партнира със свободни артисти, културни организации, образователни институции и неправителствени организации от регионално и национално значение, като създава нови културни продукти, партньорски проекти и мрежи в България и извън страната с пряко отношение към съвременните изкуства и култура, и пресечните им точки с творческите индустрии.
(3) Институтът може да извършва допълнителни дейности, включително стопански, когато са свързани с основната му дейност.

Чл. 10. За осъществяване на своите основни дейности Институтът има следните функции и задачи:
1. създава и представя самостоятелно или в партньорства културни продукти в областта на съвременните и мултижанровите изкуства и култура, и пресечните им точки с творческите индустрии;
2. развива партньорства с други културни организации на местно, регионално, европейско и международно ниво;
3. осъществява образователни програми, лекции, семинари, форуми, ателиета и др., с цел развитие на активни публики и експертна среда;
4. реализира програми за творчески престой с цел обмен и създаване на нови културни продукти;
5. осъществява изследователска дейност свързана с идентифициране, анализ, дигитализиране и архивиране на съвременните художествени практики и мултижанровото изкуство и тяхното представяне в изложби, каталози, книги, дигитални платформи и др.;
6. извършва други дейности и услуги, включително стопански, свързани с основната му дейност, като получените допълнителни средства остават на негово разпореждане:
а) поддържа и развива социално пространство сцена - бистро;
б) отдава под наем пространства;
в) произвежда и продава сувенири и др.
7. осъществява връзка между дейностите на Института и Столична община.

Чл. 11. В своята дейност Институтът се ръководи от принципите на местното самоуправление, демократизма и свободата в творческите процеси и равнопоставеността на всички субекти, ангажирани със създаване, популяризиране и съхраняване на съвременни изкуства и култура.

Чл. 12. (1) Институтът осъществява своята дейност на територията на Столичната община и общините: Самоков, Ботевград, Ихтиман, Костинброд, Своге, Сливница и Костенец, както и на посочения в чл. 5 имот, включващ следните части:
1. многофункционална зала (зала 1);
2. зала за представления и други художествени и образователни събития (камерна зала 2);
3. изложбена зала за визуално изкуство (зала 3);
4. многофункционални пространства за срещи, споделена работа, творчество и прекарване на свободното време;
5. резидентна част за творци - място за настаняване и престой на гостуващи творци;
6. открита тераса - социално пространство сцена - бистро;
7. административно-офисни пространства;
8. обслужващи помещения, комуникационни площи, помещения за инженерни системи и инсталации;
9. паркова среда, площадни пространства и сцена на открито, разположени в имота, преливащи към парковата среда в близост и към реката.
(2) Институтът може да осъществява своята дейност и в други зали или сцени, в случаите на извършване на ремонтни дейности в сградата и/или по други (творчески, технически или административни) причини.

Раздел II.
УСТРОЙСТВО И УПРАВЛЕНИЕ НА ИНСТИТУТА


Чл. 13. (1) Структурата на Института се определя в зависимост от тематичния му обхват и включва следните направления, съгласно Приложение № 1, неразделна част от настоящия Правилник:
1. Творческа дейност - пряко ръководена от Директора на Института, която включва куратори и програматори за различни изкуства, изгражда, програмира и координира художествената програма, образователните програми и програмите за творчески обмен на Центъра.
2. Административна дейност - ръководена от от зам. директор, която включва:
а) проектни дейности;
б) финанси, счетоводство и юрист;
в) ТРЗ;
г) маркетинг и реклама - със сектори: комуникация с медии, поддръжка на сайт и социални мрежи, графичен дизайн и др.
3. Техническа дейност - ръководена от зам. директор, която включва:
а) технически екипи (осветители, озвучители и др.)
4. Поддръжка - ръководи се от главен домакин, включва охрана, пазители, персонал на каса и сцена - бистро, и др.

Чл. 14. (1) Институтът се ръководи от Директор, чиято дейност се подпомага от заместник - директор на "Административна дейност" и заместник-директор на "Техническа дейност".
(2) Правоотношението на директора на Института с Кмета на Столична община възниква след проведен конкурс, съгласно чл. 8, ал. 5 от Закона за закрила и развитие на културата, за срок от 4 години.
(3) Директорът организира, координира и контролира цялостната дейност на Института:
1. Организира и ръководи цялостната дейност на РЦСИ "Топлоцентрала" в рамките на определените му правомощия и го представлява;
2. Представлява Института пред всички държавни органи, физически и юридически лица в страната и в чужбина;
3. Осъществява връзка и координация на Института с други държавни органи и културни институти;
4. Определя планирането и стратегията на дейността, и художествената програма на РЦСИ "Топлоцентрала", съвместно с "Творчески съвет" на Института;
5. Грижи се за доброто представяне и име на Института, както и за привличането на местни и международни партньорства, в което е подпомаган от "Обществено-експертен съвет" на Института;
6. Управлява средствата на Института;
7. Извършва разпоредителни дейности с кредити по бюджета на Института и с приходите, реализирани от други дейности, дарения, помощи, завещания, спонсорства;
8. Контролира и отговаря за спазването на нормативните документи, свързани с разходването на бюджетни средства и изпълнението на бюджета;
9. Определя материалноотговорните лица и размера на тяхната отговорност със заповед;
10. Отговаря за спазването на вътрешния ред в Института, опазването на собствеността, управлението и стопанисването на имуществото на Института, ефективното, целесъобразно изразходване на финансовите средства и спазването на финансовата дисциплина;
11. Упражнява текущ контрол по отношение изпълнението на договори за финансиране на проекти, за наем, сключени за обекти, находящи се в сградата по чл. 12;
12. Осъществява контрол върху събирането на дължимите наеми при почасово ползване на свободните зали и площи в сградата на културния институт, в съответствие с Наредбата за определяне и администриране на местни такси и цени на услуги, предоставяни от Столична община. Средствата, събирани по реда на тази точка остават в бюджета на Института;
13. Осъществява контрол върху събирането на консумативните разноски, дължими от наемателите по сключени договори за наем в размер, определен от лицензиран оценител, съгласно чл. 12, ал. 3 от Наредбата за цените при сделки с недвижими имоти на Столична община, както и тези при почасово ползване на свободните зали и площи в сградата на културния институт. Средствата, събирани по реда на тази точка остават в бюджета на Института;
14. Създава и води Регистър за одитните доклади и дадените препоръки и предписания за изпълнение от Института, при извършени проверки от контролни органи;
15. Анализира, планира и отчита дейността на Института пред кмета на Столична община, чрез ресорния заместник-кмет, а в методическо отношение пред Министерството на културата, като:
а) подготвя и предоставя на Кмета на Столична община чрез ресорния заместник-кмет за утвърждаване проект на ежегоден план на дейността на Института за следващата календарна година, не по-късно от м. ноември на предходната година;
б) подготвя и предоставя на Кмета на Столична община чрез ресорния заместник-кмет отчет за дейността на Института за изтеклата година, не по-късно от м. февруари на следващата година;
16. Кандидатства от името на Института или съвместно с други юридически и физически лица в конкурсите за субсидия по творчески проекти и програми при условията и по реда на Закона за закрила и развитие на културата;
17. Кандидатства от името на Института или съвместно с други юридически и физически лица в Европейски програми и проекти;
18. При управлението на Института, Директорът има право да се договаря в писмена форма с юридически и/или физически лица, включително и да учредява при смесено участие на посочените правни субекти, различни форми на съвместна дейност, прилагайки принципа на публично-частното партньорство, съгласно Закона за закрила и развитие на културата;
19. Утвърждава щатното разписание на Института, длъжностните характеристики на служителите, Правилник за вътрешния трудов ред, Вътрешни правила за работната заплата, Правила за безопасността на труда, противопожарната охрана и др.;
20. Сключва, изменя и прекратява трудовите договори на служителите и обслужващия персонал, определя размера на индивидуалното трудово възнаграждение и другите материални стимули, в съответствие с наличните средства и нормативни изисквания;
21. Регламентира организацията на работата, правата и задълженията на служителите, изготвя длъжностните характеристики на служителите и утвърждава Вътрешни правила за изграждане и функциониране на системата за финансово управление и контрол в Института, включващи:
а) Правилник за вътрешния трудов ред;
б) Вътрешни правила за работната заплата и целеви награди;
в) Вътрешни правила за допълнително възнаграждение на персонала;
г) Вътрешни правила за разпределение на средствата по чл. 7, т. 3 и 4;
д) Правилник за условията и реда за атестация на служителите;
е) Правилник за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд и СБКО;
ж) План за документооборота;
з) Вътрешни правила за организация на деловодната работа и архив;
и) Вътрешни правила за инвентаризация;
й) Вътрешни правила за реда и условията за сключване на договори за дарения, проучване и управление на даренията;
к) Вътрешни правила за командировки в страната и чужбина;
л) Вътрешни правила за реда и условията за упражняване на правото на работно облекло;
м) Вътрешни правила за проверка на сигнали за корупция, измами и нередности;
н) Стратегия за управление на риска и риск-регистър;
о) Етичен кодекс;
п) други.
22. Създава условия за ефективното реализиране на функциите и дейностите дефинирани в устройствения правилник на Института, осъществява контрол над дейността на отделите и служителите и полага грижи за квалификацията им;
23. Контролира и отговаря за изпълнението на нормативните документи;
24. Изпълнява задачи, възложени му с административни актове на Столичен общински съвет, на кмета на Столична община и в методическо отношение на министъра на културата;
25. Изпълнява и други задачи, възложени му от Кмета на Столична община, в рамките на определеното от закона и настоящия Правилник;
26. В изпълнение на правомощията си Директорът на Института издава заповеди.

Раздел IV.
ОРГАНИЗАЦИЯ НА РАБОТА


Чл. 15. (1) Организацията на работа в Института, разпределението на работното време и задълженията, се уреждат с Правилник за вътрешния трудов ред, съгласно чл. 181 от Кодекса на труда, утвърден от Директора на културния институт.
(2) Задълженията и правата на служителите в Института се уреждат в длъжностните им характеристики.

Чл. 16. Информация за планираните прояви и проекти се изпраща своевременно в Дирекция "Култура" на Столична община, културно-информационните центрове на София, комуникационните канали на Столична община и обществените медии.

Чл. 17. Планираните прояви и проекти се съобразяват със спецификата на залите, техническото им оборудване и изискванията на противопожарната защита.

Чл. 18. (1) Към Института са създадени и функционират "Творчески съвет" и "Обществено-експертен съвет" със следните функции и правомощия.
(2) Творческия съвет включва: кураторите и програматорите от "Творческа дейност" на Института, заместник-директорите на "Административна дейност" и "Техническа дейност" и отговорника за проектна дейност на Института, както и други служители на РЦСИ "Топлоцентрала", определени от Директора. Съветът има следните правомощия:
а) предлага, съставя и планира дейността и художествената програма на РСЦИ "Топлоцентрала";
б) установява и поддържа връзки с местни и международни културни институти при делегирано право от страна на Директора на Института;
в) по покана на Директора към Творческия съвет могат да бъдат привличани за определен срок от време и външни консултанти - експерти за конкретни изкуства.
(3) Обществено-експертния съвет се състои от 5 (пет) до 9 (девет) члена, назначени със Заповед на директора на РЦСИ "Топлоцентрала" за период от 4 години на база висок обществен авторитет и експертиза в сферата на съвременните изкуства. Съветът има следните правомощия:
а) подпомага и популяризира дейността на Института;
б) привлича спомоществователи;
в) консултира РЦСИ "Топлоцентрала" в неговите дейности;
г) установява и поддържа връзки с местни и международни културни институти и организации след съгласуване с директора на Института;

Допълнителни разпоредби


§ 1. По смисъла на този устройствен правилник:
1. "Мултижанровото изкуство" е съвременен творчески процес, продукт или събитие, комбиниращо и/или интегриращо по нов и нетрадиционен начин повече от една художествена дисциплина;
2. "Художествени дисциплини, предмет на мултижанровото изкуство" са визуалните изкуства, сценични и перформативни изкуства, циркови изкуства, градско изкуство, художествени практики в дигитална среда, музика и литература, и др.

Заключителни разпоредби


§ 2. Този Правилник влиза в сила от Решението на Столичен общински съвет, съгласно Приложение № 1 към Решение № 428 по Протокол № 36 от 2021 година.

§ 3. Този Правилник подлежи на допълнение и изменение, в съответствие с действащите закони и нормативни актове в областта на културата.


Приложение № 1

Структурата на Регионален център за съвременни изкуства "Топлоцентрала"

ОБЩА ЧИСЛЕНОСТ - 27 щатни бройки
ДИРЕКТОР - 1
Творческа дейност - 5
Административна дейност - 7
Техническа дейност - 7
Поддръжка - 7


Новини


 
 
 

Спектър


 
rss
Посети форума