ПРАВИЛА ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ И ПОЛЗВАНЕ НА ФУНКЦИИТЕ НА МРЕЖАТА "ИДЕНТИФИКАЦИЯ НА ЛИНИЯТА НА ВИКАЩИЯ", "ИДЕНТИФИКАЦИЯ НА СВЪРЗАНАТА ЛИНИЯ" И "ТОНАЛНО НОМЕРОНАБИРАНЕ"
Издадени от Комисията за регулиране на съобщенията
Обн. ДВ. бр.108 от 17 Декември 2021г.
In order to view this page you need Adobe Flash Player 9 (or higher) equivalent support!
Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Глава втора.
ПРЕДОСТАВЯНЕ И ПОЛЗВАНЕ НА ФУНКЦИИТЕ НА МРЕЖАТА CLI, COL И DTMF DIALING В ЕЛЕКТРОННИТЕ СЪОБЩИТЕЛНИ МРЕЖИ
Чл. 6. (1) Идентификацията на линията на викащия (CLI) се генерира от електронната съобщителна мрежа, от която произлиза повикването, и следва да съдържа номера на викащия и индикатор за представяне на номера.
(2) Независимо от използваната технология за предоставяне на гласови услуги CLI следва да показва без промяна номера на викащия, който му е предоставен за ползване от предприятието.
(3) Допуска се в CLI да бъдат използвани и номера на услуги с безплатен достъп от обхват "800".
Чл. 10. (1) Предприятието, в чиято мрежа е крайната точка на повикването, е длъжно да предостави на викания CLI, като не променя въведените от викащия настройки или съответно информацията, подадена от мрежата, източник на повикването.
(2) В случай че липсват настройки, въведени от викащия, предприятието, в чиято мрежа е крайната точка на повикването, е длъжно да предостави на викания CLI, съответстващ на информацията, подадена от мрежата, източник на повикването.
Чл. 12. (1) Предприятията показват номера на викащия по начин, който да позволява обратно повикване:
1. за селищни и междуселищни повиквания - национален префикс, следван от национално значим номер;
2. за международни повиквания, повиквания от/в мобилни мрежи и роуминг - международен префикс или "+", международен код на страната, национално значим номер.
(2) При осъществяване на повикване чрез използване на код за избор на оператор същият не се показва при викания.
(3) За изходящи повиквания от УТЦ предприятието, към чиято мрежа е свързана УТЦ, осигурява предаване на CLI в съответствие с ал. 1 и 2, както следва:
1. за УТЦ с автоматично избиране на вътрешните номера се показва пълният номер, състоящ се от съкратен номер за автоматичен вход към УТЦ и вътрешен номер;
2. за УТЦ без възможност за автоматично избиране на вътрешните номера се показва абонатен номер, идентифициращ УТЦ.
Чл. 13. (1) Идентификацията на свързаната линия (СOL) се генерира от електронната съобщителна мрежа, от която произлиза повикването, и следва да съдържа номера на викания и индикатор за представяне на номера.
(2) Предприятията осигуряват СOL по време на повикването и го запазват непроменен по време на разговора.
(3) При пренасочване на повикването електронносъобщителната мрежа, към която е свързан крайният ползвател, получаващ повикването, генерира идентификацията на свързаната линия (СOL), съдържаща неговия номер и индикатор за представяне на номера.
Чл. 14. (1) При пренасочване на повикването предприятията гарантират, че в точката на получаване на повикването се показва непроменен номерът на викащия, а не номерът, през който е осъществено пренасочването.
(2) При пренасочване на повикването е допустимо на дисплея на устройството в точката на получаване на повикването показване и на номера, през който е осъществено пренасочването, като допълнителна информация, в случай че е налице техническа възможност за това.
(3) Предприятията, при техническа възможност и заявено желание на крайния ползвател, пренасочил повикването, след получаване на отговор от викания, осигуряват показване на номера, идентифициращ точката на получаване на повикването на дисплея на крайното устройство на викащия.
Глава трета.
УСЛУГИ, ПРЕДОСТАВЯНИ ОТ ПРЕДПРИЯТИЯТА
Чл. 16. Предприятията предоставят на крайните ползватели най-малко следните услуги:
1. представяне на идентификация на линията на викащия (CLIP);
2. блокиране на идентификация на линията на викащия (CLIR);
3. пренасочване на повикването (Call forward).
Чл. 18. (1) Предприятията осигуряват на крайните ползватели възможност да активират по достъпен начин и безвъзмездно услугата CLIR за всички повиквания чрез избиране на код или заявка за активиране.
(2) Предприятията осигуряват на крайните ползватели възможност да активират по достъпен начин и безплатно услугата CLIR за всяко отделно повикване чрез избиране на код.
(3) Предприятията обявяват кодове за активиране и деактивиране на CLIR, които се набират непосредствено преди абонатния номер или префикса пред националния значим номер или кода за избор на оператор за всяко повикване.
(4) Редът за активиране и деактивиране на CLIR по ал. 3 се прилага и при ползване на услугата "избор на оператор на абонаментна основа".
Чл. 22. (1) Предприятията при наличие на техническа възможност осигуряват показването на следните съобщения на дисплея на крайното устройство на викания:
1. "Withheld" при активирана CLIR услуга от викащия;
2. "Unavailable" при невъзможност за предоставяне на CLIP по технически причини.
(2) При липса на техническа възможност за реализиране на изискванията по ал. 1 предприятията осигуряват показването на друго подходящо съобщение на дисплея на викания.
Глава четвърта.
ОГРАНИЧЕНИЯ ПРИ ПРЕДОСТАВЯНЕ И ПОЛЗВАНЕ НА CLI
Чл. 24. (1) Предприятията имат пълен достъп до CLI информацията независимо от настройките, въведени от крайния ползвател.
(2) Предприятията са задължени да използват CLI информацията само във връзка с функционирането и управлението на мрежите си и да не допускат трети лица да имат достъп до нея освен в изрично предвидените в Закона за електронните съобщения и тези правила случаи.
(3) Не се допуска използването от предприятията на CLI информацията за търговски цели, като маркетинг, пряка реклама на стоки и услуги и други, освен при изричното писмено съгласие на крайните ползватели.
§ 1. По смисъла на тези правила:
1. "Блокиране на идентификация на линията на викащия (CLIR)" е услуга, която позволява на викащия да забрани получаване на информация за номера му от викания.
2. "Викащ" е краен ползвател, който е инициатор на повикването.
3. "Викан" е краен ползвател, към когото е адресирана заявката за повикване от викащия.
4. "Връзка" е комплект от преносни канали или линии, комутационни и други съоръжения за осигуряване на обмен на информация (сигнали) между две или повече точки в електронните съобщителни мрежи.
5. "Злоумишлени повиквания" са повиквания (съобщения), съдържащи неверни или заблуждаващи данни за помощ, бедствие, авария, злополука или тревога.
6. "Идентификация на линията на викащия (CLI)" е функция на мрежата, която позволява на викания да получи информация за номера на викащия, преди да започне обменът на съобщения. Това позволява на викания да приеме или да откаже повикването.
7. "Идентификация на свързаната линия (COL)" е функция на мрежата, която позволява на викащия да получи информация за номера, който идентифицира точката на получаване на повикването. Допълнителната услуга "Представяне на идентификация на свързаната линия (COLP)" позволява на викащия да получи идентификация на свързаната линия. Допълнителната услуга "Блокиране на идентификация на свързаната линия (COLR)" блокира и не позволява получаване на идентификация на свързаната линия.
8. "Индикатор за представяне на номера" е бит в сигналното съобщение за адрес, който определя дали викащият разрешава представянето на номера му на викания.
9. "Интерактивна система" е система, която дава възможност за достъп до различни услуги чрез използването на DTMF dialing.
10. "Избор на оператор" е услуга, която позволява краен ползвател, свързан към дадено предприятие, да избере друго предприятие за някои от своите повиквания. Крайният ползвател може да направи това чрез:
1. избор на оператор за всяко повикване;
2. избор на оператор на абонаментна основа.
11. "Обезпокоителни повиквания" са повиквания (съобщения), съдържащи заплаха за физическата цялост и телесна неприкосновеност на индивида, накърняващи доброто име или призоваващи към насилие над личността, или към разпалване на расова, национална, етническа или религиозна вражда.
12. "Представяне на идентификацията на линията на викащия (CLIP)" е услуга, която позволява на викания да получи информация за номера на викащия.
13. "Пренасочване на повикването (Call forward)" е услуга, която дава възможност входящите повиквания към даден краен ползвател да бъдат препратени автоматично към друг краен ползвател.
14. "Разговор" е пренос на реч в реално време, осъществен чрез изграждане, задържане и разпадане на връзка в електронната съобщителна мрежа или между електронно-съобщителните мрежи.
15. "Тонално номеронабиране (DTMF dialing)" е метод на предаване, при който всеки разред или сигнал се представя чрез характерна двойка честоти.
16. "УТЦ" е учрежденска телефонна централа.
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 2. Правилата се приемат с Решение № 414 от 9.12.2021 г. на основание чл. 257, ал. 10 от Закона за електронните съобщения.
§ 3. Правилата за условията и реда за предоставяне и ползване на функциите на мрежата "идентификация на линията на викащия", "идентификация на свързаната линия" и "тонално номеронабиране" (ДВ, бр. 98 от 2008 г.) се отменят.