ПРИМЕРЕН ПРАВИЛНИК ЗА ВЪТРЕШНИЯ РЕД В ЕТАЖНАТА СОБСТВЕНОСТ
Утвърден със Заповед № РД 02 – 14 - 1111 от 15.06.2009 г. на министъра на МРРБ
In order to view this page you need Adobe Flash Player 9 (or higher) equivalent support!
Чл. 1. Този правилник урежда отношенията между собствениците на имоти в сградата в режим на етажна собственост, намираща се в област ...................., община..........................., гр./с..................................., район ...............(за градовете с районно деление), ул. ......................................№........., ЖК............................, блок........, вход....., по повод установяването, поддържането и контрола по спазването на вътрешен ред в сградата, поддържането на общите части на сградата и предвиденото по проект техническо оборудване към нея.
Чл. 2. Собствениците на самостоятелни обекти в сградата, членовете на техните семейства, наемателите и членовете на техните семейства, както и посетителите са длъжни стриктно да спазват разпоредбите на
Закона за управление на етажната собственост (ЗУЕС) и този правилник, по повод упражняване на правата и изпълнението на своите задължения.
II. Управление на Етажната собственост
Чл. 4. Органи на Етажната собственост (ЕС) са:
1. общо събрание;
2. управителен съвет (УС)/управител.
3. контролен съвет (КС)/контрольор.
Чл. 5. (1) Общото събрание на ЕС може да приема решения по всички въпроси, касаещи вътрешния ред, ползването и поддържането на общите части и др., включително (но не изчерпателно):
1. за приемане, изменение и допълване на правилника за вътрешния ред;
2. за избор и освобождаване на членове на управителния съвет (управител), касиер, членове на контролния съвет (контрольора);
3. определя размера на паричните вноски за разходите за управлението и поддържането на общите части на сградата, размера на паричните вноски във фонд "Ремонт и обновяване", приемане на годишен бюджет за приходите и разходите и одобряване на годишните отчети на управителния съвет (управителя), както и на контролния съвет (контрольора);
4. за извършване на ремонти, реконструкции, преустройства и други дейности в общите части на сградата, включително и по изпълнение на предписаните мерки в доклада към техническия паспорт, или на други предписания на компетентните органи.
5. за изменения в плана за извършване на ремонти, когато се налагат непредвидени разходи/или да упълномощи УС (управителя) да извършва такива при единодушно решение на УС с лимит за един ремонт от ........ лв. и обща сума от ..........лв., съгласно приетия годишен бюджет на ЕС;
6. за възлагане на дейности по поддържането на общите части на сградата на юридическо или физическо лице срещу възнаграждение, като определя и конкретните правомощия на управителния съвет (управителя), които могат да бъдат възложени за изпълнение на тези лица ;
(2) Общото събрание не може да откаже приемане на решение за извършване на разходи, които са необходими за поддържането или за възстановяването на общите части на сградата.
Чл. 7. (1) Изпълнителен орган на етажната собственост е управителния съвет (управителя).
(2) Управителният съвет се състои от ......... членове ./трябва да е нечетен брой и не по-малко от трима/, които се избират за срок от ......../до две години/.
(3) Членовете на управителния съвет избират от своя състав председател.
III. Установяване и спазване на вътрешния ред в сградата
Чл. 12. (1) Обитателите и посетителите в сградата са длъжни да използват техническото оборудване в сградата, като асансьори, перални/сушилни, абонатна станция, газова инсталация, електрическа инсталация и т.н., както и прилежащата към ЕС площ, в съответствие с този правилник и специалните указания и инструкции за тяхната експлоатация и стопанисване.
(2) При констатиране на аварии, повреди и/или разрушаване на инсталирано техническо съоръжение, части от сградата и/или прилежащата площ, незабавно следва да се уведомява председателя на ЕС или друг член на управителните органи с цел ограничаване на щетите и своевременно възстановяване на повредите.
(3) По начина, описан в предходната алинея се действа и при констатиране на щетите в отделен апартамент, с цел изясняване на причините за тяхното настъпване, предприемане на действия по тяхното отстраняване и предотвратяване на повторна повреда, доколкото това е възможно.
Чл. 31. (1) Забранява се изхвърлянето в канализацията на вещи,
строителни материали, отпадъци, течни опасни вещества, моторни масла и други нефтопродукти и др.
(2) В случай на установяване на причинителя на запушването или повреждането на канализацията, разноските за възстановяването й са изцяло за негова сметка.
V. Заключителни разпоредби
§ 1. Настоящият Правилник е приет от Общото събрание на етажната собственост /Общото събрание на Сдружението на собствениците/, проведено на .................20 ... г.
УПРАВИТЕЛЕН СЪВЕТ: |
|
Председател на УС: |
........................................................................................................................ |
Членове: |
1. .................................................................................................................. |
|
2. .................................................................................................................. |
|
..................................................................................................................... |